Diyarbakır
Hava Durumu 06 Şubat Cumartesi sağanak yağmur

Diyarbakır

Tarihi yaklaşık 9.000 yıl öncesine dayanan Diyarbakır’da ziyaret edilecek bölgeler arasında kaleler, kiliseler, camiler, hanlar, hamamlar bulunuyor.

Diyarbakır Güneydoğu’nun merkezi konumunda. Bölgenin en büyük şehri olan Diyarbakır’da dinler, diller birbirine karışıyor. Kürt, Süryani, Ermeni ve Türk kültürlerini bu kadar iç içe görmek başka yerlerde pek de mümkün değil. Farklı etnik kökenlere bir arada ev sahipliği yapan Diyarbakır, özellikle bahar aylarında gezip görülebilecek en önemli Güneydoğu şehirlerinden biri. Kültürel mirasları, kendine has coğrafyası ve unutulmaz lezzetleri ile Diyarbakır’ın tadını çıkarmak için flypgs.com üzerinden uygun uçak bileti fırsatlarına bakıp, tatilinizi planlayabilirsiniz.

1952 yılında açılan Diyarbakır Havaalanı iç ve dış hat uçuşlarına açıldı. Yerli ve yabancı turizm bakımından önemli bir bölge olan Diyarbakır’a avantajlı fiyatlarla
Pegasus ile indikten sonra şehir merkezine gitmek için 6km’lik bir mesafe gidiliyor. Bunun için belediye otobüslerini kullanarak çok makul bir ücret karşılığında kolayca şehre varabilirsiniz. Aynı şekilde taksileri de tercih edebilirsiniz. Seyahatinizde arabanın rahatlığından faydalanmak isterseniz de flypgs.com üzerinden kolaylıkla araç kiralayabilirsiniz.

Diyarbakır mutfağında ete doyacaksınız. Diyarbakır yemekleri et açısından zengin mönüsüyle kaburga dolmasından sakatatlara, kebaptan yöresel lezzetlere kadar birçok alternatif sunuyor. Diyarbakır’da nerede ne yenir derseniz de listeden sizin için seçtiklerimize bir göz gezdirebilirsiniz.

Mustafa’nın Kahvaltı Dünyası
Diyarbakır’da kahvaltının en ünlü adresi… Karşınızda öyle bir kahvaltı sofrası var ki, her şeyden önce gözünüz doyacak. Diyarbakır ve civarın çeşit çeşit lezzet ve Mustafa Usta’nın özel tatlarıyla gerçek bir ziyafet çekebilirsiniz.
Gazi Cad. Tarihi Hasanpaşa Hanı
Tel: 0412 228 93 45

Umut Ciğercisi
Diyarbakır’da çok tüketilen ciğerin en iyi hazırlandığı adreslerden biri Umut Ciğercisi. Baharatlı ya da baharatsız tercih edebilirsiniz. Ciğer sevmeyenleri bile bu sakatatla barıştırdığı rivayet ediliyor.
Lise 4. Sokak Lise Caddesi Yenişehir
Tel: 0412 224 00 44

Âttor Pide ve Lahmacun
Pide ve lahmacun için ideal adres. Diyarbakır’da uygun fiyatlı ve nefis bir öğle yemeği için başka adres aramanıza gerek yok.
Diclekent Bulv. 86, Merkez
Tel: 0 412 257 64 90

Haşim Usta Lezzet Dünyası
Haşim Usta’da yiyeceğiniz kebaplar sizi kendinizden geçirebilir, ayrıca Diyarbakır’a özel tatları da bulacağınız bu restoranı mutlaka denemelisiniz.
Maliye Mevki Lise Cad. 5. Sok. Hacı Tahirbey Apt. No:4/B Yenişehir
Tel: 0 412 224 20 39

Sıtkı Usta Kadayıf ve Künefe Salonu
1968’den beri hizmet veren Sıtkı Usta’nın bugün toplam üç şubesi bulunuyor. Aslında kadayıfçı olarak açılan tatlıcı, daha sonra künefe yapmaya başlamış. Diyarbakır’ın en meşhur kadayıfını tatmak için çok iyi bir seçenek.
Lise Cad. Çamlıca Değer Apt. Altı B/7(Büyükşehir Belediye Karşısı)
Tel: 0412 228 41 22

Dağkapı Kebapçısı
Diyarbakır’ın meşhur ciğercilerinden Dağkapı, salaş bir mekân ama ciğerin lezzetine diyecek yok.
Kıbrıs Cad. No: 6 Merkez
Tel: 0412 224 10 14

Onur Ocakbaşı
Burayı akşam saati için düşünüyorsanız biraz erken davranmalısınız, çünkü mekân 19:30’da kapanıyor. Tabii ocak başı deyince İstanbul’dakilerle karıştırmamak gerekiyor. Muhteşem ızgaralar ve ondan önce masanızı süsleyen salatalar, yeşillikler, çeşitli ikramlar enfes.
Gazi Cad. S. Nazif Sok.
Tel: 0412 224 14 05

Selim Amca’nın Sofra Salonu
Bu lokanta özellikle kaburga dolması ile ünlü ama bumbar dolması ve güveç gibi başka birtakım lezzetler de bulmak mümkün.
Av. Emin Cad. No: 22/B Yenişehir
Tel: 0412 224 44 47

Özler Et Lokantası
Özellikle hızlı servisiyle beğeni topluyor. Ama lezzetli ürünleriyle bir o kadar seviliyor. Beyti ve künefesi denenmeli.
Yeni Mardin Yolu 3. Km. Bağlar
Tel: 0412 233 82 82

Kadayıfçı Levent Usta
Diyarbakır’ın eşsiz lezzeti burma kadayıfı denemek için yine çok özel bir adres. Levent Usta da birden fazla şubede hizmet veriyor.
Gervan Cad. No. 2/B Ofis
Tel: 0412 228 52 31

Keyf-i Kebap
Diyarbakır’ın lüks kebapçısı Keyf-i de kebaplar çok lezzetli. Fiyatlar Diyarbakır için biraz yüksek olsa da sıcak aylarda açık terasıyla şehirde bulabileceğiniz en nezih işletmelerden bir tanesi.
Elazığ Cad. Adliye Sarayı Bitişiği
Tel: 0412 228 58 10

Paçacı Fazıl
Sakatat seviyorsanız bu adres tam size göre ayak paça, kelle, bumbar… Ne isterseniz gerçekten özenle hazırlanmış olarak önünüze geliyor.
İstasyon Cad. No: 13/C Yenişehir
Tel: 0412 223 01 70

 

Diyarbakır’da alışveriş genellikle yöresel ürünleri bulabileceğiniz çarşılardan sağlanıyor. Buralardan kendinize ve sevdiklerinize hatıra olacak hediyelikler bulabilirsiniz. Ayrıca zincir markalara ulaşmak için tercih edebileceğiniz bir alışveriş merkezi de bulunmakta.

Sipahi Pazarı
Sipahi Pazar Diyarbakır’ın tarihi çarşıları içinde en renkli olanı. İçinde tütüncülerden halıcılara, keçecilerden takunyacılara çeşitli dükkânlar bulmak mümkün. Bir şey almasanız bile gezmek için çok ilginç bir yer.

Kuyumcular Çarşısı
Kuyumcular Çarşısı’nda Diyarbakır’a özgü altın hasır bilezikler alınabilir. Gerçek bir el işçiliğinin ortaya koyulduğu bu ürünler, 300 yıllık bir kültürel mirası temsil ediyor. Ayrıca Mardin gümüş işleri de bulunabilir.

Peynirciler Çarşısı
Mardinkapı istikametindeki bu çarşıda Diyarbakır’ın meşhur örgü peynirinin yanı sıra civar il ve ilçelerden getirilen çeşitli peynir ve yoğurtlar da bulabilirsiniz.

Ninova
Diyarbakır’ın yeni alışveriş merkezinde aradığınız tüm zincir markaları bulabilir, sinema, sergi gibi etkinliklere katılabilirsiniz.

Turizm açısından ilgi gören Güneydoğu şehirlerinden biri olan Diyarbakır’da lüks otellerden, ortalama bir kalitede hizmet veren Diyarbakır otellerine, birçok seçenek bulmanız mümkün. Size hitap eden konaklama alternatifleri için listemizden yararlanabilirsiniz.

SV Business Hotel
Özellikle iş seyahatindeyseniz adı üstünde SV Business tam size göre. Ayrıca turistik seyahatler için de uygun. Toplantı salonları fitness merkezi ve saunasıyla tüm ihtiyaçlarınıza cevap veriyor.
İnönü Caddesi No:4 Dağkapı
Tel: 0412 228 12 95

Dedeman
Diyarbakır Dedeman 98 odasıyla hizmet veriyor. Spor salonu, barı, havuz başıyla lüks bir otelden beklentilerinizi karşılıyor. İş toplantılarınız için ise 400 kişi kapasiteli büyük salonuyla şık bir alternatif.
Elazığ Cad. Büyükşehir Belediyesi Yanı
Tel: 0412 224 73 53

Surkent Otel
Sur içinde yer alan otel, uygun fiyatlarıyla da dikkat çekiyor. Küçük ama sevimli bu mekân, turistik seyahatleriniz için uygun olacaktır.
Dağkapı Mah. Hz. Süleyman Cad. No:19
Tel: 0412 228 10 14

Büyük Kervansaray Otel
Eski kervansaraylardan birinde açılmış olan otel, konum olarak çok iyi. Diyarbakır’ın tarihi kentinde eski bir binada tarihi soluduğunuz bir tatil için tercih edebilirsiniz.
Gazi Cad. Mardinkapı
Tel: 0412 228 96 06

Birkent Otel
Temiz, modern bir şehir oteli Birkent. Konum olarak avantajlı olan otelin fiyatları da çok uygun.
İnönü Cad. No:26
Tel: 0412 228 71 32

 

Yaklaşık 9000 yıllık bir tarihi geçmişe sahip olan Diyarbakır, gezilip görülecek yerler bakımından bolca alternatif sunuyor. Tarihin en eski dönemlerine tanıklık eden meydanlar, surlar ve cami, kilise gibi ibadethanelerle Diyarbakır, kültür turizminin en ilgi çeken bölgelerinden biri olmayı hak ediyor.

İç Kale
İzleri M.Ö. 3500 yılına kadar iniyor. Kentin kalbi ve kuruluş merkezi olan bu bölge, her uygarlık tarafından geliştirilerek kullanılmış. Yeni tamamlanan restorasyonlarla İç Kale, yeniden kültürel amaçlarla işlevsel hale getirilmiş.

Dış Kale
Diyarbakır surları ve burçları çeşitli uygarlıkların izlerini taşıyor. Yukarıdan bakıldığında kalkan balığı şeklindeki bu surlar Çin Seddi’nden sonra dünyanın en uzun surları unvanına sahip.

Ulu Cami
Pagan dönemlerden itibaren tapınak olarak kullanılmış bu bölgede kilise olarak inşa edilmiş olan yapı, 639 yılında kentin Müslümanların eline geçmesiyle camiye dönüştürülmüş ve Anadolu’nun il camisi olmuş. Ayrıca caminin dört ayrı cephesi İslam’ın dört mezhebine ayrılmış, günümüzde halen Hanefiler ve Şafiler iki ayrı bölümde ibadet ederler.

Nebi Cami
Kitabesinden 1530 yılında yaptırıldığı anlaşılan yapı, siyah ve beyaz kesme bazalt taşlarıyla çok çarpıcı bir mimariye sahip.

Hz. Süleyman Camisi
Kentin Müslümanlar tarafından alınması sırasında şehit düşen 27 sahabe burada toprağa verilmiş. Daha sonra 12. yüzyılda bu şehitlerin anısına cami inşa edilmiş. Bu sahabeler ile ilgili efsaneler sebebiyle cami yoğun bir ziyaretçi akışına sahip.

Adana Saat Kulesi
Yapımına 1881 yılında Ziya Paşa'nın valilik döneminde başlanan ve 1882 yılında Vali Abidin Paşa tarafından tamamlanan Adana Saat Kulesi, 32 metre yüksekliği ile Hükümet Meydanı Ali Müfit Caddesi üzerinde.

Dört Ayaklı Minare
Şeyh Mutahhar Camisi esas olarak minaresiyle ünlü. Günümüzde yol ortasında kalan kare kesitli minare dört ayak üzerinde yükseliyor. Anadolu’da bu şekilde inşa edilmiş tek minare olması sebebiyle oldukça dikkat çekici.

Surp Giragos Ermeni Ortodoks Kilisesi
16.yüzyılda yapıldığı tahmin edilen kilise daha sonra eklemelerle dünya üzerindeki yedi horanlı tek Ermeni kilisesi haline gelmiş. Ana kilise ve etrafındaki diğer yapılarla günümüzde halen görkemli bir kompleks niteliğinde.

Mar Petyun Keldani Katolik Kilisesi
Doğu Süryanileri olarak da bilinen Katolik Keldanilere ait bu kilise, 17. yüzyılda inşa edilmiş ve halen ibadete açık. Ayrıca 1681 yılından itibaren "Amid Keldani Patrikliği” olarak hizmet vermiş.

Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesi
Eski çağlardan beri Güneş Tapınağı olarak kullanıldığı bilinen alanda 3. yüzyılda kurulmuş. İbadetin devam ettiği kilise, üç avlu ve çeşitli binalardan oluşuyor. Ayrıca bünyesinde dini temalı birçok tarihi eser de barındırıyor.

Dengbej Evi
Dengbejler Kürt kültüründe ozan ya da hikâye anlatıcısı olarak tanımlanabilir. Restore edilerek yeniden düzenlenen bu tarihi Diyarbakır evi 2007 yılından beri Dengbej Evi olarak hizmete açılmış. Belediyeye ait bir turizm bürosuna da ev sahipliği yapan binada, ziyaretçiler çay içerken Dengbejleri de dinleyebiliyorlar.

Hasan Paşa Hanı
16. yüzyıla tarihlenen iki katlı han bugün turistik bir merkez. Kahvaltıcılar ve hediyelik eşya dükkânlarıyla turistlerin il uğrak yerlerinden. Bizim tavsiyemiz Diyarbakır sıcağında bir mola için Hasan Paşa avlusunda, aile içinde şiddet gören kadınlara destek veren Kamer Vakfı’nın işlettiği kafede bir şeyler içmeniz.

Cemilpaşa Konağı
19. yüzyıl sonunda inşa edilmiş yapı, Diyarbakır’ın en güzel sivil mimari örneklerinden biri.

Arkeoloji Müzesi
İç Kale Projesi kapsamında İç Kale’de bir yapıya taşınan müzede Geç Paleotik dönemden Osmanlı dönemine kadar Diyarbakır ve çevresinden geçmiş çeşitli uygarlıklara ait eserler sergileniyor.

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi
Ünlü Diyarbakırlı şair Cahit Sıtkı Tarancı’nın doğduğu ev güzel bir sivil mimari örneği olarak şair anısına müze olarak düzenlenmiş. Bir bölümü etnografya müzesi olarak değerlendirilen yapının bir bölümünde ise şaire ait kişisel eşyalar sergileniyor.

DİYARBAKIR SEMTLERİ

Suriçi: Adı üstünde bu mahalle surların içinde kalan tarihi Diyarbakır... Küce adı verilen daracık sokaklarla örülü bu bölgede dolaşarak, Diyarbakır’ı biraz anlayabilirsiniz. Hem turistik merkez hem de şehrin en fakir yerleşim yerlerinden biri olan bölgede, tüm sokaklarda çocuklar oynuyor. Tarihi doku içindeki bu sosyolojik yapı mutlaka görülmesi gerekenlerden.

Ofis/ Yenişehir: Yenişehir surların hemen kuzeyinde eski kente bitişik bir mahalle. Burası Diyarbakır’ın daha modern geniş caddelerle bezeli bölümü. Özellikle Ofis denilen bölge dükkânlar ve kafelerle gençlerin en çok rağbet ettiği yerlerden.

GECE HAYATI
Turizmin ilgi çekici bölgelerinden biri olan Diyarbakır’da gece hayatı, genellikle bir şeyler içip iyi müzik dinleyebileceğiniz barlar olarak hizmet vermekte. Gece geç saatlere kadar eğlenebileceğiniz bu mekanların birçoğu da Ofis bölgesinde yer alıyor.

Habitat
Kafe ve barların çoğunlukta olduğu Ofis mahallesinde müstakil bir binada hizmet veren bar, sevimli atmosferi ve sakin havasıyla sohbet etmek için iyi bir tercih olacaktır.
Rızvanağa Caddesi, Sanat Sokağı (Tarım İl Müdürlüğü karşısı) Ofis

Frekans Cafe Bar
Genellikle canlı hafif Türkçe müzik ya da türkü eşliğinde yemek yiyebileceğiniz Frekans, gecenin ilerleyen saatlerinde hareketlenebiliyor.
Gevran Cad. Şen Apt. Kat. 1 Diyar Tat Karşısı
Tel: 0412223 62 17

Balance Performance Hall
Zaman zaman İstanbul’dan ünlü seslere de yer veren Balance, ağırlıklı olarak Türkçe pop ve rock çalıyor. Diyarbakır’da dans etmek ve geç saatlere kadar eğlenmek için en uygun mekânlardan biri.
Lise Cad. Yılmazlar Apartman Altı, Çamlıca Yenişehir
Tel: 0412 223 04 01

Asmin Restaurant Bar
Diyarbakır’ın en seçkin mekânlarından biri olan Asmin, hem restoran hem de bar olarak hizmet veriyor. Barı sabah 04:00’e kadar açık.
Dr. Selahattin Yazıcıoğlu Cad. Bineş Apt. No: 1
Tel: 0412 224 80 73

Zeynaz
Zeynaz modern ortamı ile bir pub havasında, iş çıkışı buluşmaları ve akşam sakin bir ortamda canlı müzik eşliğinde sohbet için tavsiye edilir.
Ekinciler Cad. Kervansaray Apt. Kat:1 No: 4 Ofis
Tel: 0412 224 80 73

 

Şehir kodu: 0 412
İl Turizm Müdürlüğü: 0 412228 22 15
Polis: 0 412 248 83 55
Jandarma İmdat: 156
Polis İmdat:155
Sağlık-Hızır Acil:112

YAZDIR

TERMİNAL BİLGİSİ

DIYARBAKIR AIRPORT (DIY) -

KONUM BİLGİSİ

Şehir konumunu haritada görebilirsiniz.

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.