Nijniy Novgorod Uçak Bileti

Nijniy Novgorod Uçak Bileti

Bir dönem ünlü Rus yazar Gorki’nin ismiyle anılan Nijni Novgorod, Nijni Novgorod Oblastı ve Volga Federal Bölgesi'nin başkentidir.

Rusya’nın nispeten gizli kalmış bu tarihi noktası aynı zamanda Oka ve Volga nehirlerinin birleştiği eşsiz bir gezi rotası. Nijniy Novgorod’u turlarken, mevsim ne olursa olsun, gerçekçi bir Rus ressamın tablosunda geziyormuş hissi yaşamamak neredeyse imkansız. Nijniy Novgorod halkının kültürlerine olan bağlılığını neredeyse yılın her mevsimi gerçekleştirilen tarihi ve kültürel etkinliklerden anlamanız mümkün. Topraklarında yaklaşık 3 bin tarihi, mimari ve kültürel eser bulunduran ve her yıl 700 binden fazla turisti ağırlayan bu tarih dolu şehre ulaşmanın en kolay ve uygun yolu ise Pegasus’tan bir Nijniy Novgorod bileti almak.

NOT: Bir süreliğine Nijniy Novgorod uçuşlarımız olmadığı için Krasnodar uçak bileti alarak şehre en yakın havalimanından kara yolu ile ulaşabilirsiniz.

Nijniy Novgorod Şehir Rehberi

 

Bir dönem ünlü Rus yazar Gorki’nin ismiyle anılan Nijni Novgorod, Nijni Novgorod Oblastı ve Volga Federal Bölgesi'nin başkentidir. Geçmiş dönemlerde hem ticaretin hem de sanayinin başkentliğini üstelenen bu gizemli şehir 8 idari bölümden oluşuyor ve Moskova ile St. Petersburg’u birbirine bağlayan bir köprü görevi görüyor.

 

Rusya’nın nispeten gizli kalmış bu tarihi noktası aynı zamanda Oka ve Volga nehirlerinin birleştiği eşsiz bir gezi rotası. Nijniy Novgorod’u turlarken, mevsim ne olursa olsun, gerçekçi bir Rus ressamın tablosunda geziyormuş hissi yaşamamak neredeyse imkansız. Nijniy Novgorod halkının kültürlerine olan bağlılığını neredeyse yılın her mevsimi gerçekleştirilen tarihi ve kültürel etkinliklerden anlamanız mümkün. Topraklarında yaklaşık 3 bin tarihi, mimari ve kültürel eser bulunduran ve her yıl 700 binden fazla turisti ağırlayan bu tarih dolu şehre ulaşmanın en kolay ve uygun yolu ise Pegasus’tan bir Nijniy Novgorod bileti almak. Uygun fiyatlı biletler sayesinde, ulaşım giderlerinizi azaltabilir ve şehirde daha fazla noktayı keşfedebilirsiniz. İstanbul - Nijniy Novgorod, Ankara - Nijniy Novgorod, İzmir- Nijniy Novgorod ve Antalya - Nijniy Novgorod uçuşlarından sizin en için en uygun olanı seçerek hem uygun hem de konforlu bir Nijniy Novgorod uçuşu gerçekleştirebilirsiniz. İstanbul – Nijniy Novgorod arası uçakla yaklaşık 3 saat 11 dakika sürüyor. Pegasus ayrıcalığıyla Nijniy Novgorod uçuşunu gerçekleştirdikten sonra Nizhny Novgorod’da bulunan Strigino Uluslararası Havalimanı’na (GOJ) iniş yapabilirsiniz.

 

Nijniy Novgorod, 9.yy’da, Rusya’nın ilk başkenti olarak tarih sahnesine çıkmış. 12.yy’da ise Kiev Prensliği'nden koparak bağımsız olan Novgorod Cumhuriyeti'nin merkezi olarak anılmaya başlamış. Son olarak 1221 tarihinde Yuri (Georgi) Vsevolodoviç tarafından yeniden kurulan şehir; uzunca bir dönem Tatarların, Mordovyalıların ve Çirmişlerin istilalarından korunmasında önemli bir rol oynamış. 14. yy’a gelindiğinde ise ticari gücüyle Avrupa’nın en büyük şehri olarak nam salmış, 19.yy’da ise bu namı başka bir seviyeye taşımış: “St Petersburg Rusya’nın başı, Moskova kalbi ve Nijniy Novgorod ise cüzdanıdır.” Uzunca bir dönem bu “ticaret şehri” unvanını korusa da, Rusya’nın sınırlarının genişlemesiyle birlikte bu gücünü yitirmeye başlamış. Sovyet Dönemi’nde, Novgorod’da doğan ünlü yazar Maksim Gorki, şehre istemeden de olsa yeni bir isim bahşetmiş. Bugün yazarın yaşamına ait en değerli kalıntılar Novgorod’da görülebilir.

 

II. Dünya Savaşı’nda Almanlar tarafından büyük bir yıkıma uğrayan şehirde, 1941-44 yılları arasında 2,536 adet tarihi yapıdan ancak 30-40 tanesi ayakta kalabilmiş. Bu yıkımın tamiri ise ünlü mimar Alexey Viktorovich Shchusev’e devredilmiş ve şehir eski planlamalardan yola çıkılarak geriye kalan yapılar büyük oranda restore edilmiş. Bugün ise şehrin geçmişine dair büyük bir dikkatle korunan bu izleri, her bir yapıda görmek ve hissetmek mümkün. Novgorod, artık tarihi yapıları ve eşsiz güzellikleriyle yalnızca bir turizm kenti değil; ticaretin başkenti olduğu dönemlerden devraldığı mirasla, hem mühendislik hem de bilgi işlem alanlarında Rusya’nın en önemli şehirlerinden biri olarak gelişmeye devam ediyor.

 

Keşfe koyulmak için Nijniy Novgorod biletinizi almadan önce mutlaka Pegasus’un ucuz uçak bileti kampanyalarına mutlaka göz atın. Farklı dönemlerde uçak bileti fiyatları değişkenlik gösterebilir, bu nedenle Nijniy Novgorod uçuşunuzu erken rezervasyon ile daha uygun fiyata getirmenizi öneriyoruz. Şehirle ilgili her türlü bilgiyi bulabileceğiniz bir rehbere ihtiyaç duyuyorsanız, şehrin internet sitesinden birçok detaya ulaşabilirsiniz.

 

 

Nijniy Novgorod’da Hangi Dil Konuşuluyor?

 

Rus tarihine damga vurmuş önemli bir ticaret şehri olan Nijniy Novgorod’da resmi dil Rusça. Nijniy Novgorod tatiliniz boyunca zorluk çekmemek için Travel Voice Translator ve Dualingo uygulamalarından yardım alabilirsiniz.

 

Nijniy Novgorod Para Birimi

 

Nijniy Novgorod’da Rusya’nın para birimi Rus rublesi (Rub) kullanılıyor.

 

Nijniy Novgorod’da Yaşam

 

1.3 milyonluk nüfusa sahip Nijniy Novgorod, ağırlıklı olarak Rus popülasyonundan oluşsa da, bu popülasyon haricinde 10 farklı etnik unsuru barındırıyor. Şehrin etnik çeşitliliğinin, geçmişinden miras kalan tarihi çeşitliliğinden kaynaklanıyor da denebilir; şehrin ne yanına baksanız kiliseleri, katedralleri ya da manastırları, ilk günkü güzelliğiyle karşınızda bulabilirsiniz. Bu şehir aynı zamanda Rusya’nın en büyük dördüncü şehri olarak kabul ediliyor. Turist yoğunluğu ise genellikle bahar, yaz ve sonbahar aylarında artıyor. Kışın ise, tarihi güzelliklerin yanı sıra şifa bulmaya gelen turistlerle dolup taşıyor Nijniy Novgorod… Bölgede birçok şifalı su kaynağı, kaplıca ve ılıca bulunuyor. 30 sanatoryum ve 38 dinlenme tesisi ile Nijniy Novgorod için adeta bir sağlık turizmi kenti diyebiliriz. Devasa çamların kokusunu içinize çekerek, şifalı sularda hem sağlık problemlerinizden hem de şehir stresinden arınarak huzur dolu bir tatil geçirmek için, gezintinize bu rotaları mutlaka eklemenizi tavsiye ederiz. Her ne kadar Rusya’nın en gelişmiş şehirlerinden biri olarak kabul edilse de, alışılagelen “şehir telaşesi” buraya pek uğramıyor. Şehri çevreleyen yemyeşil ormanların yanı sıra, şehrin iki nehrin kesişim alanında olması ise bu durumu gayet güzel özetliyor. Tıpkı şehrin kendisi gibi, burada yaşayan insanlar da oldukça sakin ve yardımsever.

 

Nijniy Novgorod’da Saat

 

Türkiye ve Nijniy Novgorod saat farkı 1 saat. Türkiye GMT + 2 alanındayken, Novgorod GMT +3 alanında yer alıyor. Yani Türkiye’de saat 17.00 iken Novgorod’da 18.00’i gösteriyor.

 

Nijniy Novgorod’da Ulaşım

 

Nijniy Novgorod’da ulaşım genellikle toplu taşıma ile sağlanıyor. Otobüs ve troleybüsü tercih edebilirsiniz. İki çeşit toplu taşıma hizmeti veren firma var, biri devlete ait diğeri ise Jitneys adında özel bir firma. Bilet ücretini otobüste ödeyebilir ya da çoklu geçiş sağlayan kartlardan alabilirsiniz. Jitneys ise taksi gibi işliyor ancak yalnızca duraktan yolcu alıyor. Şehirde dilerseniz 14 duraktan oluşan Nizhny Novgorod Metro (Gorki Metro) hattı da mevcut. Son olarak, eğer sıcak dönemlerde ziyaret edecekseniz, Nijniy Novgorod bisiklet için de oldukça uygun bir yapıya sahip. Taksi ise fiyatları uygun olsa da pek yaygın değil, ayrıca trafiğe sıkışıp kalmak istemeyebilirsiniz. Toplu ulaşım sabah 5’ten gece 23.00’e kadar sürüyor (metro hariç, metro gece 00.00’a dek açık). Fiyatlar ise şöyle;

 

· Şehir hattı otobüsleri: 14 Ruble

· Jitneys: 14 Ruble

· Tramvay ve Troleybüs: 11 Ruble

· Metro: 11 Ruble

 

Nijniy Novgorod Gezisi Öncesinde Bilinmesi Gerekenler

 

● Çoğu Rusya şehrinde olduğu gibi burada da yön bulma konusunda büyük problem yaşayabilirsiniz. Çünkü tahmin edeceğiniz üzere şehir tabela ve yönlendirmelerinin hepsi Rus alfabesi ile yazılmış durumda. Geziniz boyunca internet üzerinden Google vb. şehir haritalarını kullanarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Eğer internetinizi harcamak istemezseniz offline haritalar da mevcut.

● Kredi kartı şehrin her noktasında kabul edilmeyebiliyor, bu nedenle üzerinizde mutlaka nakit Ruble bulundurun. Döviz işlemlerinizi mutlaka bankada halledin.

● Rusya’da olduğu gibi Nijniy Novgorod’da da iklim oldukça değişken olabiliyor. Hangi dönemde seyahat ederseniz edin kötü havalar için ek kıyafetler almayı ihmal etmeyin.

● Müzelerin fiyat politikalarına takılmamak için giriş ücretlerini iyice kontrol edin. Genellikle giriş ücretleri turistler için farklı ücretlendirilebiliyor.

● Novgorod’da çeşmeden su içilmiyor, yalnızca şişede satılanlar içilebilir durumda. Ellerinizi yıkamak haricinde, duş, diş fırçalama gibi temizlik amaçlı işlemlerde suyu kaynatıp kullanmanız öneriliyor.

● Elektrik voltajı, Avrupa standartlarından daha yüksek (220V) olduğu için ek adaptöre ihtiyaç duyabilirsiniz.

● Daima kullandığınız ya da ihtiyaç duyabileceğinizi düşündüğünüz ilaçları yanınızda götürün. Eczaneden ilaç almak tabelaları okumaktan 10 kat daha zor olabilir.

● Restoranlarda hesabın %10-15’i kadar tip bırakmanız bekleniyor, yemeğinizi yedikten sonra teşekkür edip uzaklaşmak sizi kurtarmayabilir.

Nijniy Novgorod’da Ne Yenir?

 

Uzun bir tarihi süreç boyunca, farklı ulusların geleneksel yemeklerinden alıntılar yapan Rus mutfağı aslında birçok noktada Türk mutfağıyla örtüşüyor; yani damak tadı olarak pek de uzakta sayılmayız. Ağırlıklı olarak et yemekleri yapılıyor; sığır, kümes hayvanları ve koyun en popülerlerinden. İnançlarına uygun bir şekilde beslenmek isteyenlerin, Rus restoranlarında etin türünü mutlaka sorması gerektiğini araya sıkıştıralım. Yemek konusunda sınırları daha geniş tutabilenlerdenseniz tavşan, ceylan, geyik ve yaban ördeği ile hazırlanan lezzetler de mevcut. Rusya’nın en meşhur lezzetleri ise şüphesiz ki bol malzemeli çorbaları. Rusçada “çorba içmek” yerine “çorba yemek” kalıbının kullanılmasının pek de tesadüf olmadığı söyleyebiliriz. En meşhuru ise şüphesiz ki Borş (Borsch) Çorbası. Bu geniş mutfağın bir diğer önemli aktörü ise deniz mamulleri, hatta bu pek ünlü aktörün Rus mutfağını öne çıkaran en önemli unsur olduğunu söylersek abartmış olmayız. Hazar Denizi’nden çıkan türlü balıklar, havyar ve daha birçok deniz mahsulüne eşlik eden taze kızartılmış Bilini (Bliny, bizim bildiğimiz adıyla krep) Novgorod gezintinizin tüm yorgunluğunu alıp götürecek.

Peki, Nijniy Novgorod’da ne yenir? Nelerin tadına bakmazsanız çok şey kaçırmış olursunuz? İlk önce deniz ürünleri ile başlayalım, çünkü kahvaltıda dahi deniz ürünü tüketen bir kültürle karşılaşma şansın��z pek de yüksek sayılmaz. Burada güne Hazar Denizi’nin “incisi” mersin balığı ile birlikte tüketilen, esmer lakerda ekmeği Wolga-Schnitte ve Rus yumurtası ile hazırlanan sıkı bir kahvaltı ile başlanır. Kahvaltıya eşlik etmesi içinse süt, kahve, kokulu siyah çay ve meyve suyu tercih ediliyor. Gelelim çorbalara: Rus mutfağında çorba her şey demek. Çünkü içeriğinde yok yok! Balıktan, sebzeye, ete kadar neredeyse her çeşit besini içeren çorbalar komple bir öğün sayılıyor. En popüleri ise kısık ateşte pişirilerek hazırlanan Rusların milli çorbası Sçi. Rus mutfağının starı pancarla hazırlanan ve hem sıcak hem de soğuk içilen Borş Çorbası, ikinci sırada geliyor. Daha ekstrem tatlar denemek isteyenler için balıkla hazırlanan Uha ve Kalya çorbaları mutlaka denenmesi gerekenlerden.
 
Gelelim etli lezzetlere, yalnızca Novogorod’da değil Rusya’nın her bölgesinde et yemeklerinin elma, tuzlu mantar ve ham orman yemişleriyle yeniyor. En popüler et yemeği ise sığır eti, smetana, kültür mantarıyla hazırlanan Stroganoff bifteği. Et yemekleri genellikle kremalı ve ekşi soslarla servis ediliyor. Biraz daha tanıdık bir lezzet isterseniz, bizim Şiş Kebap olarak tanıdığımız, daha iri etlerle ve sebzelerle hazırlanan Şaşlık’ı denemelisiniz. Etle arası olmayanlara önerimiz, şinitzeli andıran ama içerisinde taze otlar ve sarımsakla harmanlanmış bol tereyağlı Tavuk Kievski. Hafif bir geçiş içinse, Etli lahana sarması Golubtsi ya da mantının arkadaşı, bol malzemeli Pelmeni ile “hafif” bir öğün geçirmeniz de mümkün. Rus mutfağında yemeğin lezzeti kadar sunumu da önemli. Tepsi içinde masa ortasına konan; içinde füme somon ya da mersin balığı, söğüş et, haşlanmış deniz ürünleri, çeşitli salatalar, soslu patates, domates, biber, patlıcan ve enginar dolmaları, yumurta, havyar ve çeşitli kızartmaların yer aldığı Zakuski, bu durumun en canlı ve lezzetli örneği diyebiliriz. Son olarak, yemeğinizi güzel bir tatlıyla taçlandırmak isteyenler için önden uyarımızı yapalım: Rus mutfağında tatlıların ana malzemelerini Orman meyveleri, konserve meyveler, meyve şekerlemeleri ve bal oluşturuyor. komposto meyve, jöle ve peynirle hazırlanan Risel ve Kompot, meyve şekerlemeleriyle süslenmiş, piramit şekilde hazırlanan Pasha ve üzeri kremayla kaplı büyük bir ekmek şeklinde servis edilen Kuliç ise en önde gelen örneklerden. Daha alternatif bir şeyler denemek isterseniz de, çilek, vişne ya da reçel ile hazırlanan hamur tatlısı Varenk, iyi bir eşlikçi olabilir.
 

Novgorod’da yemek fiyatları sanılanın aksine oldukça uygun. Yiyebileceğiniz en lüks yemek 50-60 TL’yi aşmıyor. Restoranlar ağırlıklı olarak 22.00 – 23.00 gibi kapanıyor. Eğer yemek yemek için geç kaldıysanız 7/24 hizmet veren, Karla Marksa Caddesi’nde bulunan Adent’i deneyebilirsiniz. Novgorod’un taneli meyveleri oldukça meşhur ve birçok restoranda da karşınıza çıkıyor. Eğer satın almak isterseniz yine Karla Marksa Caddesi üzerindeki Babushka’lardan (yaşlı Rus kadınları) taze olarak alabilirsiniz.

 

Lezzetler iyi, lezzetler güzel ancak Niyjniy Novgorod’da nerede yemek yenir? İşte bu soruya en güzel cevabı verecek, Nijniy Novgorod’un en iyi restoranları

 

Mitrich Steak House

 

Açık mutfağı, olağanüstü dekorasyonu ve tartışılmaz lezzetteki yemekleriyle Novgorod’un en başarılı et restoranlarından birine merhaba deyin. Hafta için her gün 11.00 – 00.00 saatleri arasında hizmet veren Mitrich Steakhouse, lezzetli ve bol sulu biftekleriyle ünlü. Ancak restoran menüsü et ve bifteklerden ibaret değil, pizzalar ve alternatif tatlı tarifleri de Mitrich’i vazgeçilmez kılıyor. Fiyat kalite performansı ise muazzam; neredeyse deneysel mutfakları aratmayacak sunumlar, oldukça makul fiyatlarla servis ediliyor. Mitrich’a ulaşmak ise oldukça kolay: 1,3,9,13,17,31,40,58,61 ve 68 no’lu otobüslere binerek Varvarskaya Caddesi durağında indikten sonra karşıya geçin ve 100 m ilerideki Kovalinskaya Caddesi’de doğru yürüyün. Restoran bu cadde üzerindeki Dünya Ticaret Merkezi’nde yer alıyor.

Adres: Kovalikhinskaya 8, Nizhny Novgorod 603006

Telefon: (831) 282-82-10

 

Pyatkin

Burası her anlamda gerçek bir Rus restoranı. Buraya adım atar atmaz, kendinizi panayırda gezmekten oldukça yorulmuş eski bir Rus tüccarı gibi hissedeceksiniz; dekorasyonu ve mutfağı ise bu konuda size kesinlikle yardımcı olacak. Volga Nehri’nin zengin balık çeşitliliği Pyatkin menüsünde sizi karşılayacak. Şehrin merkezine oldukça yakın bir lokasyonda bulunan Pyatkin’e gidiş ya da dönüşünüzde güzel bir yürüyüş yapabilir, civardaki diğer kafe ve pub’larda ufak bir mola alabilirsiniz. Mevsim temalı özel lezzetlerle zenginleştirilen menüyle ilgili beklentinizi gönül rahatlığıyla yüksek tutabilirsiniz. Çavdar mayasıyla hazırlanan, bölgenin özel lezzeti Kvas da, Pyatkin’in spesyallerinden sayılıyor ve ziyaretçiler tarafından şehrin en iyilerinden biri olduğu söylenmekte. Ana yemek fiyatları ise 30 – 60 TL arasında değişiyor. Hafta içi her gün 12.00 – 00.00 saatleri arasında hizmet veren Pyatkin’e teleferik ile River Station durağında inip 200 metre kadar yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Adres: Rozhdestvenskaya Caddesi, 25, Nizhny Novgorod 603006

Telefon: +7 831 430-91-83

 

Bezuhov

 

Rozdenstvenskaya Caddesi’nin bir başka favori mekanı Bezuhov, zarif heykeller ve incelikle seçilmiş tabloların bir araya geldiği edebiyat temalı bir restoran. İsmini Tolstoy’un ünlü romanı Savaş ve Barış’ın temel karakterinden alan Bezuhov’u diğer restoranlardan ayıran en büyük özellik ise yemek yerken size şiirlerin eşlik etmesi. Yani yemekler de kütüphanedeki kitaplar da sizin… Restoranda kimi zaman film gösterimleri de olabiliyor. Burası uzun uzun yemek yemek yerine, hafif bir yemek, atıştırmalık, tatlı ya da güzel bir kahve içip ortamın tadını çıkarmak için daha uygun.

 

Adres: Rozhdestvenskaya Caddesi, 6, Nizhny Novgorod 603006

Telefon: +7 831 433-87-63

 

Vitalich

Kendi bahçelerinden elde ettikleri mahsullerle, Novgorod’un en sağlıklı ve lezzetli menüsünü ziyaretçilerine sunan, şehrin en popüler restoranlarından… Şehrin tarihinde bir zaman yolculuğuna hazırsanız, menüyü istemeniz yeterli olacaktır. Yemek fiyatları 35-65 TL arasında değişiyor ve hafta içi her gün 12.00 – 23.00 saatleri arasında hizmet veriliyor. Öğle ya da akşam yemeği, brunch, gece eğlencesi… Günün hangi zamanı, hangi amaçla gelirseniz gelin, Vitalich’in sıcak ortamından kolay kolay ayrılamayacaksınız. Buraya 1, 2 ve 21 numaralı tramvayları kullanarak Bolshaya Pokrovskaya durağında indikten sonra 200-300 m kadar yürüyerek ulaşabilirsiniz.

 

Adres: Bolshaya Pokrovskaya Caddesi 35, Nizhny Novgorod 603000

Telefon:  (831) 2433-16-91

 

Biblioteka

Dirizhabl kitap evinin üst katında hizmet veren Biblioteka, salaş bir ortamda pizza ve salata ağırlıklı zengin menüsüyle harika bir öğle yemeğini garantiliyor. Havalar uygunsa balkondaki masalara kurulup serin içeceklerinizi yudumlarken, kütüphaneden seçeceğiniz kitabın sayfalarında gezinebilirsiniz. Biblioteka yemekleri en çok, yoğun ve bol malzemeli soslarıyla tanınıyor. Tabii bir de fiyatlarıyla; şehir ortalamasının bir tık altındaki fiyatlarına karşılık lezzeti yüksek bir menüye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Gorki Meydanı’nın kuzeyinde kalan Bolshaya Pokrovskaya Caddesi’ni takip ederek buraya ulaşmanız mümkün. Restoran hizmet saatleri ise hafta içi her gün 11.00 -22.00.

 

Adres: Bolshaya Pokrovskaya Caddesi 46, Nizhny Novgorod 603000

Telefon: +7 831 433-69-34

 

 

Nijniy Novgorod Alışveriş

 

Nijniy Novgorod alışveriş için adeta bir cennet, bunu biz değil şehrin kendisi söylüyor. Çünkü Novgorod bölgenin en çok alışveriş merkezine sahip şehirlerinden biri.Tabii burada alışverişten kastımız yalnızca büyük alışveriş merkezleri ya da dünyaca ünlü markalar değil.
Nijniy Novgorod’da alışveriş yapmak isterseniz hem modern hem de geleneksel çözümler mevcut. Nijniy Novgorod şehir merkezinde yoğunlaşan AVM’ler, sporu ve eğlenceyi de içine alan büyük yaşam kompleksleri olarak tasarlanmış ve şehirde toplamda 5 adet alışveriş merkezi bulunuyor.

 

Alışveriş merkezlerinin büyüsüne kapılmadan önce; yerel üretimlerine büyük bağlılık duyan Novgorod halkının el emeği göz nuru eserlerine de mutlaka vakit ayırın. Bunun için en doğru adres Bolshaya Pokrovskaya Caddesi. Cadde boyu devam eden butikler ve açık hava tezgahlarında; takılar, ikinci kıyafet ve malzemeler bulunuyor. Yolunuz buraya düşerse,adeta bir hediyelik cenneti olan Museum of History of Art Crafts’a mutlaka uğrayın. Burada Novgorod’a has en yüksek kalitedeki mücevherler, tahtadan yapılma el işi oyuncaklar, gümüş bardak tutacakları (podstakanniky) geleneksel kıyafet ve kumaşlar ve tabii ki matruşkalar karşınıza çıkacak. Özetle Nijniy Novgorod’un tüm renklerini burada bulmanız mümkün. Eğer hediye almak niyetindeyseniz Rozhdestvenskaya Caddesi de bir başka alternatif olabilir. Burası hem şehrin en önemli tarihi yapılarını misafir ediyor hem de ilginç dükkanları ile dikkat çekiyor. Novgorod’da alışveriş yaparken gönül rahatlığıyla gezebilirsiniz, çünkü burası hırsızlık olaylarının pek sık rastlandığı bir yer değil. Cadde boyunca karşılaşacağınız güleryüzlü satılıcıların bu duruma güçlü bir kanıt olduğunu düşünüyoruz. Hediyelikler tamamsa, biraz da Nijniy Novgorod alışveriş merkezlerine göz atalım…

 

Fantastika

 

Şehrin en büyük ve en iddialı alışveriş merkezi Fantastika, Rodionov Caddesi’nde bulunuyor. Her zevke uygun, dünyaca ünlü moda markaları, elektronik mağazaları, ev eşyaları ve tekstili, spor malzemelerinin satıldığı 200’den fazla mağazası sizi pek şaşırtmıyorsa, iki katlı sinema bölümü, birinci sınıf fitness merkezi ya da bowling salonuna göz atmak isteyebilirsiniz. Yemek bölümünde ise KFC, Burger King gibi tanıdık isimler var. AVM içerisine yayılmış 25.000 metrekarelik yeşil alan ve ona eşlik eden devasa sanat eserleri ise kesinlikle alıştığımız AVM kültürüne sıradışı bir alternatif sunuyor. Fantastika haftanın her günü 10.00 - 22.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

 

Adres: Rodionov Caddesi., 178., Nijniy Novgorod

 

Respublika

 

Novgorod’un ziyaretçilerini karşılayan Respublika, bir Rus - İtalyan ortak yapımı. Tamamen camla kaplı dış cephesi adeta gökyüzünü ziyaretçileriyle paylaşıyor, bina aynı zamanda bu özelliğiyle şehrin ilk “ayna mimarisi” örneği olma özelliğini de taşıyor. Girişte bronz döküm, görkemli bir heykel ile sizi karşılayan yapının 1,2 ve 3. katlarında Lagerfeld, Diesel, A. Falconi, BoscoSport, Dino Bigioni gibi dünyaca ünlü markaların mağazaları yer alıyor. 4. katta ise Rus elektronik devi “M.Video” bulunuyor. Respublika’da giysi, ayakkabı, ev aletleri ve elektronik, aksesuar, takı ve spor giyim dahil farklı ürün seçenekleri mevcut. Respublika, haftanın her günü 09.00 - 21.00 arasında hizmet veriyor. Konum olarak oldukça merkezi bir noktada bulunan Respublika, Revolution Square (Devrim Meydanı) bölgesine çok yakın. En kolay ulaşım ise metro ile sağlanıyor. Moscovskaya durağında iner inmez, Respublika giriş kapısına ulaşıyorsunuz. Dilerseniz otobüs kullanarak Moskovskiy Voksal (Moskova İstasyonu) isimli durakta inip biraz yürüyerek de Respublika’ya ulaşabilirsiniz.

 

Adres: Oktyabrskoy Revolyutsii Caddesi, 9, Nijniy Novgorod.

 

Alternatif olarak; Ikea başta olmak üzere toplamda 160 mağazayı bünyesinde bulunduran Mega ve Novgorod’un en lüks alışveriş merkezi olarak anılan LP Fashion Gallery’ye de göz atmakta fayda var.

 

Mega

 

Haftanın her günü saat 10.00 - 22.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Adres: Fedyakovo Yolu, Nijniy Novgorod

 

LP Fashion Gallery

Adres: Alekseevskaya Caddesi, 10, Nijniy Novgorod

 

Şehir içinde konumlanan diğer Nijniy Novgorod alışveriş merkezler ise şöyle;

 

Chocolade

 

Haftanın her günü saat 10.00 - 21.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Adres: Belinsky Caddesi, 124., Nijniy Novgorod

 

Etazhi (Floors)

 

Haftanın her günü saat 10.00 - 21.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Adres: Belinsky Caddesi, 63. , Nijniy Novgorod

 

Sedmoye Nebo

 

Haftanın her günü saat 10.00 - 21.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Adres: Betankura Str., 1., Nijniy Novgorod

Nijniy Novgorod Nerede Kalınır?


Çok fazla turist ziyareti almasına rağmen, Nijniy Novgorod’da kalınacak yer seçenekleri pek fazla değil. Otel ve diğer konaklama alanları ise ağrılıklı olarak şehir merkezinde yer alıyor. Nijniy Novgorod otel rezervasyonunuzu planlamadan önce mutlaka Pegasus ucuz uçak bileti kampanyalarına göz atın ve sizin için en hesaplı tarihi belirleyin. Çok fazla seçenek olmaması sizi düşündürmesin, yine de butik otellerden kiralanabilir konaklara kadar uzanan farklı fiyatlarda alternatifler mevcut. Yani Nijniy Novgorod otelleri her türlü bütçeye ve zevke uyacak, hesaplı çözümler sunuyor. Konaklama alanlarında genellikle kredi kartı kabul ediliyor, erken rezervasyon çok büyük bir fark yaratmasa da, özellikle yaz ayları yoğunluğu düşünülürse akıllı bir seçim olabilir. “Nijniy Novgorod’da nerede kalınır?” sorusunun cevabı ise oldukça basit: Şehir merkezinde. Burası çok büyük bir şehir olmadığ�� için, tüm gün gezdikten sonra hemen otelinize varıp güzel bir duş aldıktan sonra Novgorod lezzetleriyle günün yorgunluğunu atabilirsiniz. Üstelik diğer ülkelerde olduğu gibi şehir merkezine yaklaştıkça fiyatlar artış göstermiyor, çünkü otellerin büyük bir kısmı şehir merkezinde bulunuyor.


Marins Park Hotel

 

Oka Nehri kıyısında uzanan Marins Park Hotel, Nijniy Novgorod’un en çok tercih edilen otelleri sıralamasında birinci sırada yer alıyor. Eğer şehirde olduğu kadar otelde de vakit geçirmekten zevk alıyorsanız, dört dörtlük tesisiyle burası tam size göre. Farklı genişliklerde 8 oda seçeneği sunan kapsamlı tesiste ayrıca kapalı yüzme havuzu, spa ve sağlık merkezi, masaj ve sauna gibi hizmetler de mevcut. Nehir manzaralı odaları, karaoke, bilardo gibi eğlenceleri de düşününce, otelden ayrılmanız biraz zorlaşacak gibi… Ayrıca otelin restoranında her gün Avrupa ve Asya mutfaklarından en özel lezzetler sunulduğunu da ekleyelim. Tüm bunlara karşılık, konaklama fiyatları oldukça düşük; tek kişilik standart bir oda ortalama 150 -200 TL. Eğer daha lüks bir seçenek ararsanız da fiyatlar 750 TL’ye kadar yükselebiliyor. Lenin Meydanı'nda yer alan otele ulaşım için buradan geçen 3,4, 19 ve 26 numaralı otobüslere binebilir dilerseniz de t2, t5,t6,t18 ya da t33 numaralı minibüsleri kullanabilirsiniz.


Adres: Sovetskaya Caddesi, 12, 603002 Nijniy Novgorod, Rusya Federasyonu


Telefon: +7 831 211-55-00


Hotel Jouk Jacque


Novgorod’un en şık otellerinden biri olan Hotel Jouk Jacque, sizi 19.yy Rus malikanelerine götürecek. Jouk Jacque Hotel'in zarif şekilde döşenmiş olan klasik tarzdaki odaları, dekoratif çinili şöminenin bulunduğu kahvaltı salonu ve açık mutfağıyla, Novgorod ziyaretçilerinin favorisi. Onu bu kadar popüler yapan bir diğer özellik ise Novgorod’un şaşaalı caddesi Bolshaya Pokrovskaya’da yer alması. Restoranlara ve gezilecek yerlere 5 dk. uzaklıktaki konumu sayesinde burada kendinizi asla yabancı hissetmeyeceksiniz. Saat 18:00'e kadar açık olan mutfaktan dilediğiniz lezzetleri tadabilir, isterseniz ekstra bir ücret ödemeden yemeğinizi odanıza sipariş edebilirsiniz. Hotel Jouck Jacque’ta konaklama bedeli kişi başı 150 – 400 TL arasında değişiyor. Herhangi bir ön ödeme yapmadan, yalnızca ücretsiz rezervasyonla yer ayırtmanız mümkün. Gorkogo Meydanı 7 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan otele ulaşım için otobüs kullanabilir, Gorkovskaya durağında inerek otelinize hızlıca ulaşabilirsiniz. Civarda gezebileceğiniz yerler ise şöyle; Nijniy Novgorod Drama Tiyatrosu, Kremlin, Museum of History of Art Crafts of The Nizhny Novgorod, Maksim Gorki Meydanı, Museum of Communication.


Adres: Bolshaya Pokrovskaya Caddesi 57, 603000 Nijniy Novgorod, Rusya Federasyonu


Telefon: +7 831 433-04-62

Gorky Hotel


Gorkovskaya Metro İstasyonu’na, 5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan gezginlerin favorisi Gorky Hotel, aynı zamanda en merkezi otellerden. Oka Nehri'nin hemen kıyısında yer alan Gorky Hotel’de 5 tip oda bulunuyor ve en küçük oda 2 kişilik. Oldukça renkli şekilde dekore edilmiş odalarda klima, minibar ve oturma alanları mevcut. Gorky Hotel’de tek kişilik oda fiyatları 180 – 500 TL arasında değişiyor. Burada odalar genellikle oldukça geniş, o nedenle tek kişilik bir seyahat planlıyorsanız, odalar büyük ve pahalı gelebilir. Gorky Hotel, Strigino Havaalanı’na 16,5 km, Nizhniy Novgorod Tren İstasyonu'na 4 km, Gorkogo Meydanı ve araç trafiğine kapalı Bolshaya Pokrovskaya Caddesi’ne ise 2 dk. gibi oldukça kısa bir mesafede yer alıyor. Gorky Hotel’e ulaşmanın en kolay yolu; 1, 2 ve 21 numaralı otobüsleri kullanarak Ulitsa Maksima Gorkogo durağında inmek.


Adres: Maslyakova Caddesi, 16, 603000 Nijniy Novgorod, Rusya Federasyonu

Telefon: +7 831 430-63-40

Ibis Nizhniy Novgorod Hotel


Konaklama için daha uygun fiyatlı ve merkezi bir yer arıyorsanız Ibis Nizhniy Novogorod tam size göre. Akdeniz temasıyla inşa edilen bu otel; küçük ancak modern şekilde dekore edilmiş odaları, 24 saat lobi hizmeti ve geniş banyolarıyla minimal tatili sevenler için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Otel oldukça merkezi bir konumda, 5 dk.’lık bir yürüyüş ile Gorkovskaya Metro İstasyonu, Gorkogo Meydanı ve alışverişin göz bebeği Bolshaya ayaklarınızın altında olacak. Oda fiyatları ise 150 – 200 TL arasında değişiyor. Ibis Nizhniy Novgorod, Akdeniz temasına, sunduğu Akdeniz lezzetleriyle mutfağında da sadık kalıyor. Ibis Kitchen’da zengin kahvaltı seçenekleri sizi bekliyor olacak, dilerseniz gün boyu restoran barında dinlenebilir ve serin bir şeyler içebilirsiniz. Buraya havaalanından 2,7 ve 20 numaralı otobüslerle Ashkhabadskaya durağında inerek ulaşabilirsiniz. Metro kullanmak isterseniz de inmeniz gereken durak Gorkovskaya.


Adres: Maxima Gorkogo Caddesi, 115, 603000 Nijniy Novgorod, Rusya Federasyonu

Telefon: (+7)831/2331100

 

AirBnB

Otellerle pek aranız yoksa ve Nijniy Novgorod tatilinizi ev rahatlığında yaşamak istiyorsanız AirBnB seçeneklerine mutlaka göz atmalısınız. Böylece yalnızca şehri keşfetmekle kalmaz, şehir yaşantısını çok daha yakından, yaşayarak deneyimlersiniz.


Couchsurfing

 

Gezginlik ruhunuza işlemişse, nerede kaldığınız sorusundan önce nereye gittiğiniz sorusu gelir. İlham veren gezilerinize bir yenisini eklemek içinse daha az para harcamanız gerekir. Nerede kaldığımın önemi yok, yeni insanlarla tanışayım yeter diyorsanız, evlerini dünya misafirlerine açan kişileri bulabileceğiniz Couchsurfing uygulamasını ziyaret edin ve Nijniy Novgorod’daki Couchsurfing fırsatlarına da mutlaka göz atın.

Nijniy Novgorod Gezilmesi Gereken Yerler

 

Çok büyük bir şehir olmamasına rağmen Nijniy Novgorod’da gezilecek yerler oldukça fazla. Şehrin toplu taşıma sistemleri her ne kadar gelişmiş olsa da, buradaki gezintileri yürüyerek ya da bisikletle yapmanızı öneririz. Şehrin tarihi ve kültürel dokusu, Gorki’nin sert rüzgarlar estirdiği çok daha erken bir döneme dayanıyor. Oka Nehri ile ikiye ayrılan şehir üst ve alt olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Şehrin üst kısmında ağırlıklı olarak tarihi yapılar bulunuyor ve bu nedenle “eski şehir” olarak da anılıyor. Alt kısım ise şehrin endüstriyel dönemde yaptığı sıçramayı gözler önüne seren, döneme ait yapıların bulunduğu “yeni” kısmı. Şehrin bütününe yayılan tarihi ve dini yapıların yanı sıra, fazla sayıda müze de mevcut. Nijniy Novgorod’da tarihin ışıltılı manzarasının gölgesinde, şehrin sakin ve yemyeşil doğa manzarası uzanıyor.

 

Nijniy Novgorod Tarihi Yerler

 

Kremlin

Şehrin üst kısmını oluşturan tarihi bölümü gezmeye kesinlikle Kremlin Kalesi’nden başlamalısınız. Rusya mimarisinde ve kültüründe alışık olduğumuz görkemli yapılardan biri olan kremlinler, Rusçada “şehir içi kale” anlamına geliyor. Burada yer alan kremlinin tarihinin 1040’lı yıllara uzanıyor ve bu yapı o dönemde hem dini hem de idari işler için kullanılıyormuş. İlk etapta tahtadan yapılan surları 15.yy’da yenilenmiş ve bugünkü görüntüsüne kavuşmuş. Kalenin iç kısmında ise şehir meclisi, kent ve bölge idaresi, mahkeme binaları ve diğer idari yapılarla birlikte, Başmelek Mikael Katedrali ve II. Dünya Savaşı kahramanları anısına yapılan Sönmeyen Ateş ile Devlet Sanat Müzesi bulunmakta. Kremlin, alışılanın aksine düz değil engebeli bir arazi üzerine yapılanmış. Kremlinin duvarlarının üzerinde yaklaşık 2 kilometre uzunluğunda bir yürüyüş yaptıktan sonra kentin harika manzarasıyla karşılaşmanız olası.

 

Nijniy Novgorod Yamarka

 

Novgorod’un tarihinde büyük önem taşıyan bir gelenek haline gelmiş olan bu modern ve turistik kompleksin kökeni neredeyse 4 yüzyıl öncesine dayanıyor. İlk dönemlerinde gezgin bir panayır olarak karşımıza çıkan Yamarka (Yamarka: Rusçada “panayır”), Avrupa ve Asya arasında değişim noktası haline gelen Volga Nehri etrafında şekillenmiş. Dünyanın en uzak noktalarından gelen mallar burada görücüye çıkıyor ve doğu şehirleriyle yapılan asıl ticari anlaşmalar da burada gerçekleşiyormuş. Bu nedenle panayır Asya ticareti için anahtar nokta olarak görülmekteymiş. Volga civarında birçok kez yer değiştiren panayırın, 18.yy’da yerleşik hale getirilmesi hem mal satışlarının hem de görüşmelerin bu yerleşkede yapılması kararı alınmış. Günümüzde sergi ve konferans kompleksi olarak hizmet veren Novgorod Yamarka, şehrin en kapsamlı oditoryumlarından biri olarak kabul ediliyor. Uluslararası çapta, birçok konferans ve üst düzey etkinliğe ev sahipliği yapan bu tasarım ve mimarlık harikası yapıyı ziyaret ederek minik bir tura katılabilir ya da burada gerçekleşen dönemsel sergileri görebilirsiniz.

 

Adres: Yarmarka, Sovnarkomovskaya Sokağı 13,603086 Nijniy Novgorod

Telefon: +7 (831) 277-55-84

Church of the Nativity of Our Lady

 

Novgorod’un en görkemli yapılarından biri olan bu kilisenin yapımına 1600’lü yıllarda başlanmış. Görünüşüyle Moskova’da bulunan dünyaca ünlü St. Basil Katedrali’ni, formuyla ise Pisa Kulesi’ni oldukça andıran bu destansı yapı, Rozhdestvenskaya Caddesi’nin tam ortasında bulunuyor. Kilisenin tepesinde bulunan muhteşem çan kulesini görmek için hiç üşenmeyin ve mutlaka tepeye tırmanın. Nefes kesen manzaradan gözünüzü ayırabilirseniz fotoğraf çekmek serbest.

 

Adres: Rozhdestvenskaya Caddesi, d.34, Nijniy Novgorod

 

 

Chkalov Merdivenleri (Volga Merdivenleri)

 

1937 yılında; tarihte Kuzey Kutbu boyunca uçtuktan sonra Moskova’ya, ardından da Washington’a uçarak tarihe geçen ilk pilot olan Valery Chkalov’un adıyla anılmaya başlayan bu tarihi merdivenlerin tam tepe noktasında bulunan Minina Meydanı’nda, Chkalov’un bir de anıtı bulunuyor. Mısır piramitleri kadar olmasa da, bu merdivenlerin tamamen insan eliyle inşa edildiği ve inşa sırasında Alman esir askerlerin çalıştırıldığı söyleniyor. Merdivenlerin maliyeti ise toplam 8 milyon rubleyi bulmuş. Chkalov Merdivenleri, Nijniy Novgorod’un resmi olmasa da en önemli şehir simgelerinden biri olarak görülüyor. Odessa’nın simgesi Potemkin Merdivenleri’nden 3 kat daha büyük olan bu görsel şölenin tepesinde sizi unutamayacağınız bir şehir ve göl manzarası bekliyor.

 

Adres: Upper City of Nizhny Novgorod, Minina Meydanı

 

Nijniy Novgorod Sanat Turu

 

Gorki’nin doğduğu şehirde edebiyat ve sanatın izlerine rastlamamak mümkün mü? E o halde Nijniy Novgorod gezi rehberinizde mutlaka yer vermeniz gereken kültür sanat duraklarına hemen göz atalım...

 

Maksim Gorki Müzesi

 

Gorki’nin Novgorod’da bulunan ve ailesiyle yaşadığı bu ev, 1970 yılında eşinin katkılarıyla bir müzeye çevrilmiş. Gorki’nin çağdaşlarının belirttiği üzere, bu ev kültür sanat aşıkları için adeta minik bir cennetmiş ve sıklıkla da ziyaretçi kabul etmekteymiş. Gorki, bu eve kapandığı süreç boyunca toplamda 100’den fazla eser, 60’dan fazla makale vermiş ve bu üretken ev “Gorki’nin Akademisi” olarak anılmaya başlanmış. Müzede Gorki’ye ait büyüklü küçüklü toplamda 1760 parça sergileniyor. Eğer Gorki’nin dünyasından etkilendiyseniz, yazarın Novgorod’da bulunan bir diğer evi olan ve çocukluğunun geçtiği Kasharin House’u (Maksim Gorki Childhood Museum) da mutlaka görmelisiniz.

 

Adres: Semashko Sokağı 19, Nijniy Novgorod

Telefon:  (831) 436-16-51

Web sitesi: www.museum.nnov.ru/danco/

 

Novgorod State Art Gallery

 

Rusya’nın halka açık ilk müzelerinden biri olan Novgorod State Art Gallery, 19.yy sonunda açıldı. Müzenin sergilenen ilk parçaları, müzenin kurucularından N. A. Koshelev ve A. A. Karelin tarafından armağan edilmiş. 1917 itibarıyla, askeri ve üst düzey toplantılar, müzenin asıl kaynağını oluşturmaya başlamış. Bu toplantılar kapsamında, müze birçok armağan “kazanarak” koleksiyonunu genişletmiş olmuş. Müzenin organizasyon ve gelişimi ile en çok ilgilenen kişi ise Gorki oldu. Gorki, N. K. Rerikh, M. B. Nesterov, ve B. M. Kustodiev gibi birçok ismin kıyafetlerini müzenin koleksiyonuna kazandırdı. Bugün ise müze koleksiyonu, 100 yıllık birikimi sayesinde, toplamda yaklaşık 12.000 parçadan oluşuyor. Parçaların büyük bir kısmı yağlı boya, grafik, uygulamalı sanatlar ve dekoratif ürünleri kapsıyor. Müzede ayrıca, Batı Avrupa zanaatkarları ve sanatçılarına ait eserlerin bulunduğu bir mini koleksiyon da yer almakta. Rus resim tarihine damga vurmuş birçok önemli sanatçının yanı sıra, günümüz Rus sanatçılarına ait işleri de burada ziyaret edebilirsiniz.

 

Adres: Kremlin, 3, Nijni Novgorod

Telefon : +7 831 439-13-73

 

Gorki Edebiyat Müzesi

 

Mektuplar, el yazmaları, fotoğraflar… Adından da anlaşılacağı üzere burası Gorki’nin eserleri ve kısaca hayatıyla dolu bu müze. Eski bir tüccarın dul karısı tarafından korunan bina, orijinal dokusunu neredeyse birebir koruyor. Diğer Gorki müzelerinden farklı olarak burada Gorki’nin kişisel yaşamından ziyade, 19. – 20.yy Rusyası’nın sosyal ve siyasal yapısı yansıtılıyor. Yani müzenin ancak %20’lik bir bölümü Gorki’ye ait denebilir. Yazara ait, kimi yağlı boya tabloları, fotoğraflar ve yazarın küçüklüğünün geçtiği eve ait minik bir ahşap maket de görülebilir.

 

Adres: Gorky Literature Museum, Minina Sokağı 26, Nijniy Novgorod 603155

Telefon: +7 831 436-65-83

 

Andrei Sakharov Müzesi

 

1975 Nobel Ödüllü ünlü Rus nükleer fizikçi ve aktivist Andrei Sakharov’un sürgün edildiği 7 yıl boyunca kaldığı bu ev, daha sonraki dönemde m��zeleştirilmiş 1986 yılında, bir KBG memurunun bu eve ulaşıp bir telefon hattı çekmesi ve ardından Sakharov’un Gorbachev’den serbest bırakıldığına dair telefon almasına dek; Sakharov sürgün hayatını belgeleyen müzenin şüphesiz ki en değerli parçası dahili telefon.

 

Adres: Gagarina prospekt 214, Nijniy Novgorod 603137

Telefon: +7 831 466 8623

 

National Centre of Contemporary Art

 

Kremlin’in iç kısmında ziyaret edilebileceğiniz, Rusya’nın en başarılı modern sanat galerilerinden biri olan National Centre of Contemporary Art; hem Rusya’nın hem de dünyanın farklı ülkelerinden birçok çağdaş sanatçının sergilerine ev sahipliği yapıyor. Galeride ayrıca interaktif sergiler ve medya kütüphanesi de bulunuyor. Yakın dönemde galerinin genişletilerek daha fazla sergi alanının yanı sıra, yeme-içme bölümlerinin eklenmesi hedefleniyor. Galeri, pazartesi hariç her gün 12.00 - 20.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

 

Adres: Kremlin, Arsenal, 6 Numaralı Bina, Ivanovskiy Syezd Caddesi, Nijniy Novgorod 603005

 

 

Russian Museum of Photography

 

Fotoğraf tutkunlarının cenneti Fotoğraf Müzesi, fotoğrafın “yaratıldığı” ilk andan günümüze uzanan bir seçki sunuyor. Müzede özel fotoğraf koleksiyonları ve tahta tripotlu antika kameraların yanı sıra; Kodak, Agfa, Leika, Fotokor, FED, Zeiss Ikon, Foigtlander gibi fotoğraf ustası kameralardan oluşan bir seçki de mevcut. Bu müzede; kameranın en ilkel hali Camera Obscura’dan günümüze uzanan dönemi parçalar halinde sergi olarak gezebilir, Rus fotoğraf sanatçılarının işlerini görebilirsiniz.

 

Adres: Piskunova Sokağı, 9a Nijniy Novgorod 603005

Telefon: (831) 411-8247

 

Nijniy Novgorod’da Gezilecek Alternatif Yerler

 

Niznij Novgorod tarihi ve kültürel duraklarının yanı sıra, şahane manzaraların eşlik ettiği açık alanlarda mola verebilir ve güzel havanın tadını çıkarabilirsiniz. İşte onlardan birkaçı:

 

Volga Nehri ve Yürüyüş Kordonu

 

“”Rusya’nın ana caddesi” olarak anılan Volga, tartışılmaz güzelliğiyle Novgorod gezinizi unutulmaz kılacak. Nehir etrafında birçok ev, kilise, alışveriş alanı ve restoran mevcut. Kordonu ister bisikletle isterseniz de yürüyerek gezebilir ve Volga’nın eşsiz manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Yolun sonunda ise sizi Chkalov Merdivenleri karşılayacak. Nehri gezmek için bir diğer yol ise teleferik. Nehrin üzerinde süzülüyormuş hissi verecek bu sakin yolculuk boyunca Novgorod’un manzarasına bir kez daha aşık olabilirsiniz. Nehrin üzerinden geçerken bu harika kareleri fotoğraflamayı sakın ihmal etmeyin. Teleferik turu gidiş-dönüş toplamda 140 Ruble’ye mal olacak ancak fiyatına değeceğine emin olabilirsiniz.

 

Switzerland Recreation Park

 

İlk bakışta çocuklar için yapılmış minik bir lunapark gibi görünse de, iç kısımlarına girdikçe gittikçe gürültüden uzaklaşacak ve sakin orman yolunun tadını çıkarabileceksiniz. Parkın girişindeki eğlence parkı sizi yanıltmasın, emin adımlarla yeşil ağaçları takip edin ve Oka Nehri’nin nefes kesen manzarasına uzanan yolun keyfini çıkarın.

 

Adres: Switzerland Recreation Park Gagarina Caddesi 35, Nizhny Novgorod 603104, Rusya

 

Shchelokovsky Khutor Parkı ve Volga Halkları Mimari ve Kültür Açıkhava Müzesi

 

Novgorod’un en yeşil alanlarından biri olan Shchelokovsky Khutor özellikle yaz aylarında gezinti ve piknikler için tercih ediliyor. Buranın tercih sebebi olmasının asıl sebebi ise iç kısmında yer alan ve 1973 yılından bu yana hizmet veren açık hava müzesi. Sizi Rusya’nın geçmişine, elektriğin olmadığı ve yalnızca ahşap evlerde yakılan gaz lambaların var olduğu o döneme götürecek olan; 35 hektarlık bir alana yayılmış bu müzede17-20. yy Rus mimarisinin oldukça nadir örneklerini görebilir ve Rus kültürünü yeniden keşfedeceksiniz. Müze 10.00 -17.00 saatleri arasında hizmet veriyor ve istek halinde (Rusça olmak üzere) rehberle birlikte gezinti yapılabiliyor.

 

Adres: Gorbatovskaya Caddesi, 41. Niznhy Novgorod

Telefon: 831-422 40 54

Nijniy Novgorod Gece Hayatı

 

Rusya’nın modern yüzü olarak bilinen, tarihi dokusunun yanı sıra, etkileyici doğal güzellikleri ve her daim yaşadığını hissettiğiniz canlı şehir hayatıyla Nijniy Novgorod, gezginlerin mutlaka uğramak isteyeceği merkezi ve heyecan verici bir durak. Daha çok bir öğrenci şehri olarak bilinse de, Nijniy Novgorod gezinizde çizilen öğrenci profiline oldukça zıt bir şehir yaşantısıyla karşılaşacaksınız.

 

Nijniy Novgorod gece hayatının kalbi, şehrin popüler caddesi Bolshaya Pokrovskaya’da atıyor diyebiliriz. Gündüzleri el işleri satan, rengarenk standlar ve güleryüzlü satıcılarla kaplı cadde, gece ışıklarını yakıyor ve Nojniy Novgorod eğlence hayatına start veriyor. Burada eğlence rotanızı belirlemeden önce, eğlencenin sizin için ne ifade ettiği sorusuna kesin bir yanıt vermeniz gerekiyor, bir başka deyişle farklı eğlence anlayışlarına açık olmalı ve bu çeşitliliğin tadını çıkarmalısınız. Çünkü Nijniy Novgorod gece kulüpleri, her tarzda müziği kucaklıyor ve mekanlar çoğunlukla birbirinden bu şekilde ayrışıyor. Mekanlara girişte herhangi bir problem yaşamazken, 80 - 100 TL gibi fiyatlar karşılığında lüks bir gece eğlencesini garantiliyorsunuz. Kimi kulüpler giriş ücreti istemezken, kimileri ise sabit giriş ücretleri ile çalışıyor. Nasıl bir eğlence yakalayacağınızı bulmak içinse, bu kulüplere mutlaka göz atın deriz:

 

 

Berezka

 

Rusça “Huş Ağacı” anlamına gelen Beryozka, bu kulübün temasının da çıkış noktası olmuş. Tamamen ahşapla kaplı zarif iç dekorasyonu ziyaretçilerini gündüz restoran geceleri ise kulüp olarak ağırlıyor. Menüsü ise tahmin ettiğinizden çok daha zengin; doyurucu bir kahvaltı, geniş seçeneklere sahip ana yemek çeşitleri, tamamen mekana özgü spesiyal içecekler, çocuk menüleri, özel soslarla hazırlanmış tatlılar ve nargile… Berezka Bar’daki eğlencenize akşam üstü saatlerinde başlayıp gecenin ilerleyen saatlerinde “dans etmem lazım” ruh haline geçebilirsiniz. Üstelik konum olarak çok merkezi olduğu için otelinize dönüşünüzde de problem yaşamanız pek söz konusu olmayacaktır. Tüm bu artılarına ek olarak, fiyatların da oldukça uygun olduğunu söyleyelim ve Nijniy Novgorod gezinizin en az yarım günü gününü buraya ayırıp, lokal eğlence hayatını keşfetmenizi önerelim. 12.00 - 00.00 saatleri arasında hizmet veren Berezka’da, iyi müzik, iyi lezzetler, özel içecekler ve oldukça eğlenceli atmosferi size “iyi bir gece hayatı”nın kapılarını aralayacak.

 

Adres: Bolshaya Pokrovskaya Caddesi 51A, Nijniy Novgorod

Telefon: +7 831 430-55-25

 

 

Bessonnitsa

 

Gece kuşlarının Nijniy Novgorod’daki adresi Bessonnitsa, Rusçada “insomnia” (uyuyamama hastalığı) anlamına geliyor. Yani buradaki eğlencenin dozu, uykusuzluğa varacak derecede ciddi. Kulübün çok geniş bir alanı ya da rengarenk ışıltılı bir sahnesi yok. Burada yalnızca müzik ve eğlence ön planda. Şehrin üst kısmında, Kremlin’e yakın konumuyla kısmen merkezi sayılsa da, diğer kulüpler gibi ana caddeler üzerinde yer almadığı için fiyatları ortalamaya göre biraz daha düşük. Gece eğlencenizde pek şaşaaya gelemiyor ve güzel müzik dinleyip yeni tatlarla tanışmak istiyorsanız, Bessonitsa beklentilerinizin tümünü karşılayacak kapasitede.

 

Adres: Osharskaya Caddesi 1, Korp. 2, Nijniy Novgorod 603005

Telefon: +7 831 411-82-46

 

Z-Top Club

 

Nijniy Novgorod’un en lüks ancak bir o kadar da eğlenceli mekanlarından Z-Top Club, disko toplarıyla ve rengarenk ışıklarla kaplı bir parti cenneti. Burada müziğin yanı sıra, eşine pek rastlayamayacağınız dans şovlarına da tanık olabilirsiniz. Rus gece hayatının çılgın yanını keşfetmek isteyenler için burası kesinlikle doğru adres. Z-Top Club’ın çılgın eğlencelerine katılmak isteyenler için girişler ücretli (30 - 40 TL), bir de VIP giriş mevcut ki onun ücreti neredeyse iki kat daha pahalı. Girişte sıkı bir güvenlik prosedürüyle karşılaşabilirsiniz, içerideki eğlencede güvenliğin tam olması için yüz tanıma sistemi kullanılıyor. İçeri girdikten sonra ise tek yapmanız gereken kendini müziğin ritmine bırakan yüzlerle birlikte eğlenmek ve bu çılgın atmosferin tadını çıkarmak. Z-Top Club, Oka Nehri sırasında, oldukça merkezi bir konumda, bu nedenle ulaşımla ilgili herhangi bir problem yaşamadan otelinize hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Burayı ziyaret için, DJ performanslarının gerçekleştiği cuma ve cumartesi gecelerini tercih etmelisiniz. Kalabalıkla haşır neşir olmak istemeyenler için loca benzeri ayrılmış VIP bölümler de mevcut, zira dans pisti gece boyunca oldukça kalabalık olabiliyor. Burada eğlence 23.00 itibariyle başlıyor ve genellikle sabah 06.00 civarında sona eriyor.

 

Adres: Nizhne-Volzhskaya Emb, House 16, Nijniy Novgorod

Telefon: +7 910 388 22 22

 

Rock Bar

 

Eğlence ve müzik zevki çok net olanlar bu tarafa, rock müziksiz gece hayatı olmaz değil mi?

Canlı müzik, bol bol sert gitar melodileri ve harika içecekler ile özetleyebileceğimiz Rock Bar, aynı zaman da ağırlıklı hamburger olmak üzere zengin bir ana yemek menüsü de sunuyor. Atıştırmalık tercih ederseniz de, yine seçenek bol ve oldukça lezzetli. Öyle ki, bu mekan yalnızca müzik için değil yemekler için de sıkça tercih ediliyor. Buraya gelmeden önce rezervasyon yaptırmanız gerekli. Bu işlem ise hesabınıza %7 oranında rezervasyon ücreti olarak yansıtılır, sürprizlere pek alışık değilseniz baştan söylemiş olalım. Mekan atmosferi ise rock barlarda alışık olduğunuz şekilde olacak; loş ışıklar, son ses müzik ve grup tişörtleriyle arz-ı endam etmiş rock severler. Mekana girmeden önce soyunma odasında üstünüzü çıkarmanız bekleniyor, yani vestiyer hizmetini kendi kendinize sağlıyorsunuz. Ancak Rock Bar’ın atmosferi, canlı müzik ve DJ performansları bu küçük “prosedürü” hemen unutmanızı sağlayacaktır.

 

Adres: Piskunova Caddesi, House 11, Nijniy Novgorod

Telefon: +7 831 419-26-36

 

 

Franky
Gece eğlenceniz daha çok yeni içecekler ya da lezzetler denemek ve arkadaşlarınızla bol bol sohbet etmekse, pub benzeri bir atmosfere sahip Franky sizin için en doğru adres. Özel malzemelerle hazırlanan spesiyal tarifler Franky’yi vazgeçilmez yapan yegane şey diyebiliriz. Her hafta sonu farklı temada gerçekleşen partilere, yine bu temaya uygun içecek ve yiyecekler eşlik ediyor. Mekanın renkli ışıklandırmaları ve büyük deri koltuklarla kaplı şık iç tasarımı herhangi bir Avrupa restoranında olduğunuz hissi verebilir. Müziğin etkisi sohbetin gerisinde kalsa da, gecenin ilerleyen saatlerinde müziğin sesinin yükseleceğini kesinlikle garantileseniz de, burada dans pisti bulunmadığını da eklemeniz gerekiyor... Franky’de eğlence 12:00’de başlıyor ve gece 02.00’ye dek sürüyor.

 

Adres: Zvezdinka Caddesi, 10, Nijniy Novgorod 603000

Telefon: +7 831 434-01-66

Nijniy Novgorod Önemli Telefonlar

 

Ülke Kodu: 831

Polis: 102

Ambulans: 103

İtfaiye: 101

Acil Yardım: 112

YAZDIR
Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.