• TR

Türkiye Vize Şartları: Tüm Detayları ile Türkiye Vizesi

türkiye vize uygulamaları


Türkiye vizesi almak oldukça kolay. Özellikle sayısı giderek artan E-vize anlaşmalı ülkelerden Türkiye’ye gelmek isteyenler, tüm işlemlerini çevrim içi olarak yapabiliyor. Türkiye için e-vize nasıl alınır diye merak ediyorsanız https://www.evisa.gov.tr/tr/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Vatandaşı olduğunuz ülkenin Türkiye ile e-vize anlaşması varsa ücreti çevrim içi olarak ödemenizin ardından vize sahibi olmanız çok kolay. E-vize, çalışma ya da öğrenci vizesini değil, sadece turistik amaçlı gezileri kapsamakta. Basitçe daha önceden sınır kapılarında verilen kaşe ya da bandrollerin yerine geçiyor. E-vizenizi aldıktan sonra e-posta adresinize yollanan belgenin çıktısını alarak hava yolları ve gümrük yetkililerine göstermeniz, ülkeye giriş yapabilmeniz için yeterli olacak.

E-Vize Fiyat Tarifesi

Türkiye vizesi almak için dış temsilciliklere ve konsolosluklara da başvurabilirsiniz. Bu tür başvurularda Türkiye vizesi için gerekli belgeleri tamamlamalı ve başvuru koşullarını karşılamalısınız. Türkiye tatiliniz öncesi sorun yaşamamanız için vize başvurunuzu son dakikaya bırakmamanızı, bir ay öncesinden işlemlere başlamanızı tavsiye ediyoruz.

Vize İçin Gerekli Belgeler

 

türkiye vize şartları

Türkiye’ye giriş yaparken alınabilecek vize türleri şu şekilde: Turistik/iş adamı vizesi, resmi görev vizesi, eğitim vizesi, çalışma vizesi ve diğer vizeler. Bu vize türleri kendi içerisinde de dallara ayrılıyor. Tüm vize bilgileri için resmi vize genel bilgiler sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Turistik amaçla Türkiye ziyareti yapmak isteyen gezginler, turistik vize alarak ülkeye giriş yapabiliyor. Turistik Türkiye vizesi için gerekli evrak listesi aşağıdaki şekilde:

 • Biyometrik fotoğraf
 • Pasaport ya da muadili kimlik belgesi
 • Gelir durumunu gösteren belgeler
 • Uçak rezervasyonu
 • Otel rezervasyonu ya da davetiye
 • Geri dönüşü destekleyen belge (iş yeri izin belgesi vs.)
 • Seyahat sigortası

Burada unutulmaması gereken önemli ayrıntı, vize şartlarının ülkeden ülkeye değişiklik gösterebiliyor oluşu. Türkiye vizesi alırken tüm detaylar için yetkili temsilcilere ve konsolosluklara başvurabilirsiniz.

Vize Başvuru Koşulları

Türkiye vizesi başvurusunda bulunacak yabancılar, vize bitiş süresinden sonra en az 60 gün boyunca geçerli olacak bir pasaporta sahip olmalıdır. Türkiye’ye giriş yapmak için davetiye kullanacak olanlar, davet mektubu şartlarını yerini getirmelidir. Davetiye ya da davet mektubu, basitçe sizi ülke içinden bir yakın ya da tanıdığınızın davet ettiğini simgeleyen belgedir. Bu belgenin geçerli olması için davet mektubunu yazan kişi şu bilgileri doğru ve eksiksiz olarak davetiye mektubuna eklemelidir:

 1. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası
 2. İkamet adresi
 3. İletişim numarası
 4. Davetlinin hangi amaçla geleceği ve ne kadar süre boyunca kalacağı

Davet yollayan kişi, davetlinin akrabası ise bu durumu davet mektubunda belirtilmelidir. Aynı şekilde, davet yollayan kişi davetlinin seyahat masraflarını üstlenecekse gelir durumunu resmi bir şekilde bildiren belgeleri (maaş bordrosu, son üç aya ait banka hesap dökümü) de davetiye mektubuna eklemelidir. Davet mektubu bir şirket aracılığı ile yollanıyorsa şirketin vergi levhası talep edilmektedir. Vize başvurusunda bulunacak kişinin, yasalarca belirlenmiş durumlar dışında başvuruyu şahsen yapması zorunludur. Vize alırken seyahati karşılayabilecek bütçeye sahip olmanız gerekmektedir. Seyahat bütçeniz, kişisel banka hesaplarınızda olabileceği gibi veli ya da davet eden kişi tarafından da belgelenebilir.

 

Türkiye Vizesi Tamamsa Hemen Uçak Bileti Ara

ucuz uçak bileti

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.