Şu anda güncel olmayan bir tarayıcı kullandığınız için sitemizin bütün fonksiyonlarını kullanamıyorsunuz.
Lütfen tarayıcınızı güncelleyiniz.

 

BİLET İŞLEMLERİM

Online kanallardan ve çağrı merkezinden alınan biletlerin değişiklik, iptal vb işlemlerini ve rezervasyonların bilete çevrilmesini buradan yapabilirsiniz.

Tüm rezervasyonlarınızı görüntüleyebilir, Elektronik Biletinizi yazdırabilirsiniz.

UÇUŞUNUZ İÇİN HİZMETLER

Ek Bagaj Koltuk Seç Yemek Seç

Biletlenmiş olan rezervasyonunuzu görüntüleyebilir, Elektronik Biletinizi yazdırabilirsiniz.

Ek bagaj satın almak için aşağıda bulunan alanlara Rezervasyon Kayıt Numaranızı (PNR) ve Soyadınızı girerek devam butonuna basınız.

Koltuk seçimi yapmak için, aşağıda bulunan alanlara Rezervasyon Kayıt Numaranızı (PNR) ve Soyadınızı girerek devam butonuna basınız.

Yemek seçimi yapmak için, aşağıda bulunan alanlara Rezervasyon Kayıt Numaranızı (PNR) ve Soyadınızı girerek devam butonuna basınız.

Aşağıda bulunan alanlara Rezervasyon Kayıt Numaranızı (PNR) ve Soyadınızı girerek devam butonuna basınız.

Aşağıda bulunan alanlara Rezervasyon Kayıt Numaranızı (PNR) ve Soyadınızı girerek devam butonuna basınız.

Kampanyalardan Haberdar Ol

Size özel hazırladığımız Pegasus fırsatlarından haberdar olmak için kaydolun.

Genel Kurallar


ONLİNE BİLET SİTEMİZİ ZİYARET ETTİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ.

 • Bu siteye girmek ve kullanmak suretiyle aşağıda belirtilen kurallara ve koşullara bağlı kalmayı kabul etmiş bulunuyorsunuz.
 • Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş.'nin (Pegasus) İnternet sitesinden, iç hat ve dış hat tarifeli uçuşlarımız için Elektronik Bilet (e-bilet) satın alabilir, internet check-in, parkur değişikliği, iptal ve iade işlemlerini yapabilirsiniz.
 • "Elektronik bilet" (e-bilet) taşıyıcı tarafından veya taşıyıcı adına düzenlenen yolculuk bilgisi içeren bilet anlamına gelir ve sözleşme şartları ile uyarılar taşıma akdinin ve biletin ayrılmaz birer parçasını oluşturur; aynı zamanda fatura hükmündedir.
 • İnternet üzerinden yapacağınız bilet alımlarında, bir defada en fazla 9 yolcu ve 6 uçuş için bilet alımı yapabilirsiniz. Aynı gün içinde ise, aynı kredi kartı ile en fazla iki ayrı bilet alımı imkânınız bulunmaktadır.
 • İnternet üzerinden yapacağınız işlemlerin, internet sayfalarında gösterilen şekilde tam olarak yapılması şarttır. İşlemin tarafınızdan yanlış veya hatalı yapılması nedeniyle rezervasyon, Rezervasyon Değişikliği, iptal, iade ve on-line bilet satın alma işlemlerinde çıkabilecek aksaklıklardan Pegasus sorumlu değildir.
 • Pegasus Havayolları ve iş ortakları promosyon, kampanya, lansman, reklam, ürün, etkinlik ve uygulamalarından haberdar etme amacıyla size posta, e-posta ve SMS gönderebilir, telefonunuza çağrı yapabilir.
 • Pegasus Havayollarında, bilet ödemesinin yapıldıgı kredi kartının ibraz edilmesi istenebilir.
 •  26.06.2012 tarihten itibaren Avrupa Birliği üyesi bir ülkenin vatandaşı olan çocuk misafirlerimizin, yine Avrupa Birliği üyesi olan bir ülkeye seyahatlerinde mutlaka kendi pasaportlarının bulunması gerekmektedir. Ebeveynlerinin pasaportuna kayıtlı çocuklar kesinlikle uçuşa kabul edilemeyecektir .                                                                                                                                           
 • Uygulama sadece AB üyesi ülke pasaportları için geçerlidir. Türk pasaportunda veya AB üyesi olmayan bir ülke pasaportunda kayıtlı olan çocuk misafirlerimiz , gidecekleri ülkenin diğer gereksinimlerini de (vize,oturum,seyahat belgesi vs.) sağladıkları sürece seyahatlerinde bir engel bulunmamaktadır.
 • Gizlilik Kuralları'nı okumak için tıklayınız.


  Kural ve Koşulların detaylarına aşağıdaki linkleri klikleyerek ulaşabilirsiniz:

  .
 1. İnternet üzerinden yapılan online bilet satın alma işlemleri sadece Visa ve Master Card Kredi kartları ile 3D işlemine izin veren banka kartlarıyla yapılabilmektedir. Ayrıca kredi kartı dışında Almanya'da banka hesap numaranız var ise;

  ELV (Elektronik Havale)  ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartı dışındaki bu ödeme uçuşa 7 günden fazla zaman varsa kullanılabilir. Satın alma işleminiz sırasında güvenlik nedeni ile sizden kredi kartınızın 3 haneli güvenlik kodunu girmeniz istenecektir. (Güvenlik kodu kredi kartının arkasında, imza hanesinde bulunan kredi kartı numarasından sonra yer alan son üç rakamdır.) Bilet alımını onayladığınızda bilet tutarı (vergi ve diğer masraflar dahil) kredi kartınızdan tahsil edilecek ve sistemden çıktısını alabileceğiniz ve fatura niteliğindeki Elektronik Yolcu Bileti düzenlenecektir. Elektronik Biletinizin çıktısını dilerseniz 7 gün içinde size en yakın Pegasus Satış Ofisinden de alabilirsiniz. ELV ödeme seçeneği ile satın alınan biletlerde hesabınızda yeterli bakiye olmaması veya tutarın hesabımızdan geri çekilmesi durumunda, biletiniz iptal edilecektir.

 2. Pegasus Havayolları e-bilet konfirmasyona ilişkin e-mail mesajlarının iletilmemesi, geç iletilmesi ya da eksik olarak iletilmesine ilişkin sorumluluk kabul etmez.

1.     Yapılan bir rezervasyon bir başkasına devredilemez, isim-soyad değişikliği yapılamaz.

2.     Tarifeli kalkış saatinden sonra Rezervasyon Değişikliği yapılamaz. Bilet iptal edilemez ve ücret iadesi yapılamaz. 


Biletlerin Geçerliliği: 
a. Biletlerin geçerliliği ilk uçuş kuponunun uçuş tarihinden itibaren 1 yıldır.

b. İlk uçuş kuponu açık tarihli olan biletlerde tarihlendirme süresi (son kullanma tarihi) biletin düzenlendiği tarihten itibaren 1 yıldır.

c. Gecerlilik süresi sona eren biletlerde, bilet değişikliği veya iadesi yapılmaz.

d. Değişiklik yapılan biletlerde gecerlilik süresi, satın alınan ilk biletin gecerlilik süresi ile aynı olacaktır. Bilet üzerinde değişiklik yapılsa dahi ilk geçerlilik süresi uzatılamamaktadır. Sadece açık tarihli biletlerde değişiklik yapılması halinde, yeni alının ücretin sınıfının son kullanım tarihi devreye girer.

e.Pegasus veya iş birliği yapmış olduğu havayollarının gerçekleştirdiği uçuş biletlerinin tek rezervasyon ile satın alınması durumunda her uçuşun sırası ile kullanılması gerekmektedir. Herhangi bir uçuşun kullanılmadığı durumlarda aynı rezervasyon içerisinde yer alan diğer uçuşlara ait hakları kaybedilmektedir.

3.     Bilet düzenlenme esnasında tahsil edilen hizmet bedelinin iadesi yapılmaz. Çağrı Merkezi üzerinden yapılan bilet değişikliklerinde ayrıca hizmet bedeli tahsil edilmektedir.

4.     Ücret iadesi, yalnız kart sahibine, ödemeyi yaptığı kredi kartına ve biletin alındığı yerden yapılır.

5.     Pegasus da bilet satın alma işlemleri acentelerden tarifeli kalkış saatine 1 saat , internet sitemizden ise 30 dakika kala sona erer. Check-In işlemleri uçuşa 30 dakika kala kapanacağı için, misafirlerimiz bilet almış olsalar dahi uçağa kabul edilmeyebilirler.

6.     Pegasus da check-in işlemleri iç hatlarda 30 dakika, KKTC ve dış hatlarda tarifeli kalkış saatine en geç 45 dakika kala sona erer.

7.     Pegasus, kendi ağır kusuru olmaksızın işlemin kesintiye uğraması, hata, ihmal, kesinti, silinme, kayıp, işlemin veya iletişimin gecikmesi, bilgisayar virüsü, iletişim hatası, hırsızlık, imha veya izinsiz olarak kayıtlara girilmesi, değiştirilmesi veya kullanılması hususunda herhangi bir sorumluluk kabul etmez.


8.     KKTC Kuralları : 

KKTC uçuşlarında sadece nüfus cüzdanı veya pasaport ile seyahat edilebilmektedir. Ehliyet geçerli  olarak  kabul edilmemektedir. 

Pasaport Amirliği’nin 30 Ağustos 2008 tarihli 18.227 numaralı yazısının 2.Maddesi gereği;KKTC  kimlik belgeleri ile sadece Türkiye’ye giriş ve KKTC’ye çıkış yapılabildiğinden,KKTC kimlik belgesi ileTürkiye’ye giriş yapan  misafirlerimizin,Türkiye’den KKTC dışındaki bir ülkeye çıkış yapmaları mümkün olamamaktadır. 


 • Doha-Katar Uçuş Kuralları :

Doha-Katar uçuşlarında, Pakistan, Afganistan, Kamerun, Nijerya, Somali, Ekvator Ginesi’ nden gelen ayrıca Katar’a oturma izni için başvuran kişiler bahsedilen ülkelerde 1 aydan daha uzun süre kalan ya da bu ülkelere ait pasaportları olan çocuk misafirlerin çocuk felci aşısı olduklarına dair evrakları yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Aksi takdirde Katar’a girişlerine izin verilmeyecektir.

 • Muvafakatname:
  • Pasaport polisinden alınan bilgiye göre; 18 yaşını doldurmamış çocuk yolcunun Kıbrıs uçuşlarında pasaportsuz olarak yalnız seyahat etmesi halinde, her iki ebeveynin muvafakat namesinin; ebeveynlerinden sadece biriyle seyahat etmesi halinde, diğer ebeveynin muvafakat namesinin beyan edilmesi zorunludur. Aksi halde 18 yaşını doldurmamış çocuk yolcuların uçuşuna izin verilmemektedir. 
 • Asker Misafirler İçin Kıbrıs Çıkışlı Vergi Uygulaması:
  • Kıbrıs çıkışlı uçuşlarda Kıbrıs'ta vatani görevini yapan ve Kıbrıs'ta görevli tüm Askeri personele uygulanmaktadır.
  • KKTC uçuşlarında asker ücreti üzerinden bilet satın alan misafirlerimizin uçuşlarında, asker kimliklerinin yanı sıra Hudut Geçiş Belgelerini de ibraz etmeleri gerekmektedir.
 • Gerekli Belgeler:
  • Yolcunun asker olduğunu bildirir belgenin acenteler tarafından bilet düzenlenme esnasında alınarak muhafaza edilmesi zorunludur. Ayrıca check-in esnasında ilgili belgenin ibraz edilmesi zorunludur.
  • Yolcunun değişiklik talep ettiği tarih ve parkur ile ödenen ücret arasında fark oluşuyorsa ayrıca tahsil edilir. 

        

 

 • Uçuş parkurlarında biri promosyonel diğeri normal sınıf ücretinde olan bir bilet ise, PNR'ın tümü için promosyonel ücretin opsiyon kuralları gecerli olacaktır.
 • Sistemin verdiği ücretsiz opsiyon süresi, uçuşa kalan gün sayısına bağlı olarak belirlenen süre ve ücretlerde uzatılabilecektir.
 • Fiyat sabitleme işlemi Kıbrıs uçuşlarında 1 kez, diğer uçuşlarda 2 kez uygulanabilir.
 • Uçuşa kalan süreden bağımsız olarak eğer PNR daki uçuşlardan birinde 9 dan az uygun koltuk varsa opsiyon satışına izin verilmeyecektir.
 • Fiyat sabitleme PNR içerisindeki kişi sayısına göre ücretlendirilir, ücretleri iade edilmez.
 • Opsiyon süresi satın alınarak fiyatı sabitlenen PNR üzerinde yapılan tarih değişikliği, tek yön bilet iptali ve uçuş eklemesi gibi işlemlerden sonra opsyion süresi tekrar 30 dk' ya düşmektedir.
 • Avantaj ve Ekstra Paket satışlarında, opsiyon süresi satın alınarak fiyatı sabitlenen PNR içeriğinde paket kapsamındaki tercihler kaydedilmekte ve bilete taşınmaktadır.

İptal ve iadelerle ilgili olarak Rezervasyon Değişikliği ve İptal - İade Tazminat Bedelleri tablolarını inceleyiniz. Bunlara ek olarak arada çıkan sınıf ücret farkları tahsil edilir. Ekstra paketi olan misafirlerimiz için Ekstra paketin mevcut iptal ve değişiklik kuralları geçerlidir. 

Rezervasyon değişikliği ve iptal işlemleri için:

 • Biletinizi flypgs.com, mobil sitemiz veya mobil uygulamamız üzerinden aldıysanız, http://www.flypgs.com 
 • ana sayfa üzerindeki “Bilet İşlemlerim” alanından PNR (Rezervasyon Numarası) ve soyisim bilgisi ile giriş yaparak değişiklik ve iptal işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 
 • Biletinizi acenteler veya çağrı merkezimiz üzerinden aldıysanız, biletinizi aldığınız satış kanalı üzerinden değiştirebilirsiniz. 
 • Birden fazla kişinin olduğu PNR’larda  Rezervasyon Değişiklikleri ve uçuş  iptali   sadece bir veya birkaç kişi için yapılacaksa Çağrı merkezimiz veya biletinizi satın aldığınız Seyahat Acenteniz ile irtibata geçerek işleminizi yaptırınız.
 • Elektronik biletlerinizin iptal / iade veya değişiklik işlemlerini, Havaalanı Satış ofislerimiz aracılığıyla yaptırmak istemeniz halinde, lütfen ödeme için kullandığınız Kredi Kartı, resimli kimlik kartı (pasaport, nüfus cüzdanı veya ehliyet) e-biletle birlikte getiriniz. 
 • Bilet değişik ve iade ücretleri için aşağıdaki tabloları inceleyebilirsiniz. Ekstra paketi olan misafirlerimiz için Ekstra paketin iptal ve değişiklik kuralları geçerlidir. 
 • Değişiklik işlemlerinde aşağıda belirtilen işlem ücretlerine ek olarak yeni ücret ile eski ücret arasında ücret farkı varsa, ayrıca tahsil edilir. Daha düşük bir ücrete rezervasyon değişikliği yapılması halinde ücret iadesi yapılmaz. İptallerde, hizmet ücreti iade edilmez. Rezervasyon değişikliklerinde Avantaj ve Ekstra paketli biletler Eko Paket'e çevrilerek yeni uçuşa taşınmaktadır ve aradaki ücret farkı iade edilmektedir. Ekstra paketli misafirlerimiz için Ekstra paketin mevcut iptal ve değişiklik kuralları geçerlidir. 
 • Taksitle satın alınan biletlerde yapılan iptaller, ödeme yapılan kart hesabına tekrar taksitli olarak iade edilmektedir.
 •  
 • Hava muhalefetinden iptal olan seferler için:

  Uçuş günü hava muhalefetinden dolayı iptal olan bir uçuş yerine, uçuş gününü takip eden 3 gün sonrasına kadar değişikliğin yapılması kaydıyla ,Pegasus Havayolları’nın ayni parkurda olan bir başka uçuşuna ücretsiz değişiklik yapılabilir. Yapılan uçuş değişikliğinde seçilen yeni uçuş, iptal olan uçuştan en fazla 14 gün sonrasına seçilebilir. Belirtilen kısıtlamalar dışında yapılan talepler için sadece kesintisiz bilet ücret iadesi imkânı sunulmaktadır. 

  Hava muhalefetinden ötürü iptal olan seferler için iade:

  Biletinizi flypgs.com, mobil sitemiz veya mobil uygulamamız üzerinden aldıysanız, www.flypgs.com Uçuş günü hava muhalefetinden dolayı iptal olan bir uçuş yerine, uçuş gününü takip eden 3 gün sonrasına kadar değişikliğin yapılması kaydıyla, Pegasus Havayolları’nın ayni parkurda olan bir başka uçuşuna ücretsiz değişiklik yapılabilir. Yapılan uçuş değişikliğinde seçilen yeni uçuş, iptal olan uçuştan en fazla 14 gün sonrasına seçilebilir. Belirtilen kısıtlamalar dışında yapılan talepler için sadece kesintisiz bilet ücret iadesi imkânı sunulmaktadır. 
  İptal olan uçuş ve aynı gün bu iptal olan uçuşa bağlantı veren veya bağlantı alan Pegasus Hava Yolları uçuşu için kesintisiz bilet ücret iadesi, biletin son geçerlilik tarihine kadar talep edilebilir. İptal seferin bağlantılı bulunan uçuşunun da iadesi için, ilgili uçuşun yolcu tarafından gerçekleştirilmemiş olması gerekmektedir. Biletin üzerinde bulunan diğer uçuşlar için normal ücret kuralları uygulanır.

     
  Taşıma Sözleşmesinin Pegasus Tarafından Sona Erdirilmesi

  Pegasus, uçuş emniyeti veya uçuş güvenliğinin sağlanması, Pegasus, Pegasus çalışanları, Pegasus'a hizmet veren kuruluşlar veya bunların   çalışanlarının veya Pegasus misafirlerinin can ve mal güvenliğinin korunması için haklı sebep teşkil eden hallerde Taşıma Sözleşmesini sona erdirme, rezervasyon ve bilet iptal haklarını saklı tutar

   

Yukarıda belirtilen ücretsiz iptal ya da değişiklik kurallarına tabi olmayan İç Hat ve KKTC uçuşlarında aşağıdaki ücretler ve kurallar geçerlidir:

DEĞİŞİKLİK KURALLARI
 

PROMOSYON (1/G/P)

FLEX (U/T/Z/V/X/S/N/K/H/M/L/B/Q/R/D/Y)        

2 saatten fazla zaman

Ücretin 30 TL'si kesilir

2 saatten az zaman

Ücret iadesi yapılmazİPTAL KURALLARI
 

 PROMOSYON (1/G/P)

FLEX (U/T/Z/V/X/S/N/K/H/M/L/B/Q/R/D/Y)            

12 saatten fazla zaman  Ücret iadesi yapılmaz. Ücretin 60 TL'si kesilir.
12 saatten Az zaman  Ücret iadesi yapılmaz. Ücret iadesi yapılmaz.

Eko Paket ve Avantaj Paketlerde Yakıt Harcı, rezervasyon iptallerinde iade edilmemektedir. Rezervasyon değişikliklerinde ise; uçuşa 2 saatten daha fazla zaman varsa yakıt harcında herhangi bir  kesinti uygulanmamaktadır. 2 saatten daha az zaman var ise yakıt harcı iade edilmemektedir.


Ekstra Paket Rezervasyon Değişikliği ve İptal Kuralları:

Rezervasyon ve bilet kuralları dahilinde Ekstra  Paket, Eko ve Avantaj Paketlerimizden farklı olarak  uçuşa 2 saat kalana dek yaptıracağınız iptal ve değişikliklerde ücret kesintisi yapılmamaktadır.

Uçuşa 2 saat kalana dek yapılan değişiklik durumunda, paket içerikleri yeni uçuşa taşınmayacak ve paket ücreti iade edilecektir. Yeni uçuşunuzun bilet ücreti, mevcut biletinizden daha yüksek  ise aradakı ücret farkı tahsil edilecektir. 

Uçuşa 2 saat kalana dek yapılan iptal durumunda, bilet satın alma esnasında ödediğiniz ‘hizmet bedeli’ hariç tüm bilet ücretiniz kesintisiz iade edilir.

Uçuşa 2 saatten az kaldığı durumda, ekstra paketli biletlerde değişiklik ve iptal talep edilmesi halinde sadece havalimanı vergileri iade edilir. 

DIŞ HAT UÇUŞLARI: TÜRKİYE - ALMANYA /AVUSTURYA /AZERBAYCAN  BELÇİKA /DANİMARKA / FRANSA / İTALYA /GÜRCİSTAN /HOLLANDA / İNGİLTERE/ İSVEÇ / İSVİÇRE / BOSNAHERSEK / SIRBİSTAN / MAKEDONYA / ARNAVUTLUK / ROMANYA / KOSOVA / YUNANİSTAN / İSPANYA / PRAG / BUDAPEŞTE UÇUŞLARI (KARŞILIKLI)


Süper Eko, Eko ve Avantaj Paket için Rezervasyon Değişikliği ve İptal durumunda ücret iade kuralları

Kampanya

Super

Flex

 

Ücret  Sınıfları

1/2/3/G

P/U/T/Z/V

X/S/N/K/H/M/
L/B/Q/R/D/Y

 

Rezervasyon Değişikliği

72 saatten fazla zaman

Ücretin 20 EUR'si kesilir

Ücretin 45 EUR'si kesilir.

Ücretin 45 EUR'si kesilir

 

72-2 saat arası

Ücretin 25 EUR'si kesilir

Ücretin 50 EUR'si kesilir.

Ücretin 50 EUR'si kesilir

 

2 saatten az zaman varsa

ücret iadesi yapılmaz

Ücret iadesi yapılmaz

Ücret iadesi yapılmaz

 

İptal - İade

72 saatten fazla zaman

ücret iadesi yapılmaz

Ücret iadesi yapılmaz

Ücretin 65 EUR'si kesilir

 

72-6 saat arası

ücret iadesi yapılmaz

Ücret iadesi yapılmaz

Ücretin 85 EUR'si kesilir

 

6 saatten az zaman varsa

ücret iadesi yapılmaz

Ücret iadesi yapılmaz

Ücret iadesi yapılmaz

 
      

* TÜRKİYE - DANİMARKA / İNGİLTERE / İSVEÇ / İSVİÇRE (KARŞILIKLI) UÇUŞLARI İÇİN EURO CİNSİNDEKİ DEĞİŞİKLİK VE İPTAL- İADE TUTARLARI, ÜLKELERİN MAHALLİ PARA BİRİMİNE ÇEVRİLİR.

*Süper Eko, Eko Paket ve Avantaj Paketlerde Yakıt Harcı, rezervasyon iptallerinde iade edilmemektedir. 

Rezervasyon değişikliklerinde ise; uçuşa 24 saatten daha fazla zaman varsa yakıt harcında herhangi bir  kesinti uygulanmamaktadır. 24 saatten daha az zaman var ise yakıt harcı iade edilmemektedir.

 

DIŞ HAT UÇUŞLARI: TÜRKİYE - IRAK / İRAN / LÜBNAN / RUSYA / UKRAYNA / KAZAKİSTAN / İSRAİL / KATAR /KUVEYT/ BAHREYN / KIRGIZİSTAN /BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ UÇUŞLARI (KARŞILIKLI)


Süper Eko, Eko ve Avantaj Paket için Rezervasyon Değişikliği ve İptal durumunda ücret iade kuralları

      Kampanya

Super

Flex

 

Ücret  Sınıfları

          1/2/3/G

P/U/T/Z/V

X/S/N/K/H/M/
L/B/Q/R/D/Y

 

Rezervasyon Değişikliği

72 saatten fazla zaman

Ücretin 30 USD'si kesilir

Ücretin 60 USD'si kesilir.

Ücretin 60 USD'si kesilir

 

72-2 saat arası

Ücretin 35 USD'si kesilir

Ücretin 65 USD'si kesilir.

Ücretin 65 USD'si kesilir

 

2 saatten az zaman varsa

ücret iadesi yapılmaz

ücret iadesi yapılmaz

ücret iadesi yapılmaz

 

İptal - İade

72 saatten fazla zaman

ücret iadesi yapılmaz

ücret iadesi yapılmaz

Ücretin 85 USD'si kesilir

 

72-6 saat arası

ücret iadesi yapılmaz

ücret iadesi yapılmaz

Ücretin 115 USD'si kesilir

 

6 saatten az zaman varsa

ücret iadesi yapılmaz

ücret iadesi yapılmaz

ücret iadesi yapılmaz

 

*Süper Eko, Eko Paket ve Avantaj Paketlerde Yakıt Harcı, rezervasyon iptallerinde iade edilmemektedir. 

Rezervasyon değişikliklerinde ise; uçuşa 24 saatten daha fazla zaman varsa yakıt harcında herhangi bir  kesinti uygulanmamaktadır. 24 saatten daha az zaman var ise yakıt harcı iade edilmemektedir.

 

YURT DIŞI - YURT İÇİ ARASINDA YAPILAN SEYAHATLERDE, BAĞLANTILI *YURT İÇİ UÇUŞLARINA UYGULANAN KURALLAR 
Süper Eko, Eko ve Avantaj Paket için Rezervasyon Değişikliği ve
İptal Durumunda Ücret İade Kuralları
                           Flex
Ücret Kodu E / W / F / A
Rezervasyon Değişikliği72 SAATTEN FAZLA ZAMANÜcretin 30%'u kesilir.
72 - 24 SAAT ARASIÜcretin 50%'si kesilir.
24 SAATTEN AZ ZAMANÜcret iadesi yapılmaz 
İptal - İade72 SAATTEN FAZLA ZAMANÜcretin 30%'u kesilir.
72 - 24 SAAT ARASIÜcretin 50%'si kesilir.
24 SAATTEN AZ ZAMANÜcret iadesi yapılmaz 
** SADECE BAĞLANTILI OLAN SEFERLERDEKİ İÇ HAT UÇUŞLARINA UYGULANIR. BAĞLANTILI OLMAYAN İÇ HAT UÇUŞLARINDA İÇ HAT & KKTC UÇUŞLARI DEĞİŞİKLİK VE İPTAL KURALLARI GEÇERLİDİR.


 YURT DIŞINDAN YURT DIŞINA BAĞLANTILI UÇUŞLARDA,BAĞLANTILI UÇUŞ İÇİN UYGULANAN KURALLAR
Süper Eko, Eko ve Avantaj Paket için Rezervasyon Değişikliği ve
İptal Durumunda İptal İade Kuralları
                                                        Ücret Sınıfları
           I - E        W - F - A
Rerzervasyon Değişikliği
24 SAATTEN FAZLA ZAMANÜcret iadesi yapılmaz.Ücretin 50%'si kesilir
24 SAATTEN AZ ZAMANÜcret iadesi yapılmazÜcret iadesi yapılmaz.
İptal - İade24 SAATTEN FAZLA ZAMANÜcret iadesi yapılmazÜcretin 50%'si kesilir
24 SAATTEN AZ ZAMANÜcret iadesi yapılmazÜcret iadesi yapılmaz.

 Ekstra Paket Rezervasyon Değişikliği ve İptal Kuralları:

Rezervasyon ve bilet kuralları dahilinde Ekstra  Paket; Süper Eko, Eko ve Avantaj Paketlerimizden farklı olarak  uçuşa 2 saat kalana dek yaptıracağınız iptal ve değişikliklerde ücret kesintisi yapılmamaktadır.

Uçuşa 2 saat kalana dek yapılan değişiklik durumunda, paket içerikleri yeni uçuşa taşınmayacak ve paket ücreti iade edilecektir. Yeni uçuşunuzun bilet ücreti, mevcut biletinizden daha yüksek  ise aradaki ücret farkı tahsil edilecektir. 

Uçuşa 2 saat kalana dek yapılan iptal durumunda, bilet satın alma esnasında ödediğiniz ‘hizmet bedeli’ hariç tüm bilet ücretiniz kesintisiz iade edilir.

Uçuşa 2 saatten az kaldığı durumda, ekstra paketli biletlerde değişiklik ve iptal talep edilmesi halinde sadece havalimanı vergileri iade edilir.  Ekstra Paketli bağlantılı uçuşlarda Ekstra Paket Rezervasyon Değişikliği ve İptal Kuralları geçerlidir.
 Yolcu biletine kaydedilerek karşılığında bagaj etiketi verilen ve tamamen taşıyıcının sorumluluğu altına girmiş olan bagajdır. Yolcu bagajının muhteviyatı giyim eşyasından oluşmaktadır. Değerli evrak, para, ziynet eşyası, elektronik alet, akıcı ve patlayıcı eşyalar bagaj içinde taşınmamalıdır. Taşınması durumunda Pegasus Havayolları herhangi bir sorumluluk taşımamaktadır.

EU havacılık kuralları gereğince bagaj başına maximum ağırlık limiti 32kg.'dır.


Uçak içinde, misafirimizin beraberinde taşıdığı bagajdır. El bagajının bir adedi geçmemesi, 20 cm x 40 cm x 55 cm boyutlarını ve 8 kg ağırlığını aşmaması gerekmektedir. El bagajı hakkının, serbest bagaj hakkına eklenmesi mümkün olmamaktadır.

Uçak içerisinde unutulan, kaybolan veya hasarlanan eşyalar misafirlerimizin sorumluluğunda olup Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. bu konuda sorumlu değildir.

El bagajı olarak kabinde yolcu beraberinde ücretsiz taşınmasına müsaade edilen diğer eşyaların listesi aşağıdaki gibidir. Kabinde yer olmaması durumunda bu eşyalar kayıtlı bagaj olarak taşınır.

 • 1 adet seyahat için uygun el çantası.
 • 1 palto veya pardosü, şal, atkı veya battaniye.
 • 1 adet Duty Free'den yapılan alışveriş çantası.
 • 1 adet şemsiye (sivri uçlu olanlar hariç) veya baston.
 • Sadece bebekli yolcular için 1 adet bebek taşıma çantası veya bebek arabası (kargoda taşınabilir)
 • 1 adet küçük kamera veya dürbün.
 • Uçuş esnasında okunabilecek kitap ve dergiler.
 • Yolcunun kullanma ihtiyacında olduğu portatif (katlanabilir) tekerlekli sandalye veya koltuk değneği (kargoda taşınır).
 • Uçuş süresince kullanmak üzere bebek maması, bebek taşıma sepeti.
 • 1 adet dizüstü bilgisayar.


Bagaj Aksaklıkları

Kayıp ve / veya Hasarlı bagaj aksaklığı ile ilgili havalimanındaki Yer Hizmetleri’ne bağlı Kayıp Bagaj Ofisleri’ne aynı gün varış salonunu terketmeden başvurarak rapor tutturmanızı ve istenen bilgileri eksiksiz olarak vermenizi önemle rica ederiz. Havayolu şirketlerinin bagaj sorumlulukları sınırlı olduğundan önemli eşyalar el bagajında taşınmalıdır.

Bagajın içerisinde kırılabilir ve bozulabilir maddeler, elektronik aletler, müzik aletleri, ilaçlar, değerli eşyalar (para, mücevherat, ticari ve kıymetli döküman, pasaport ve kimlik v.b.), tehlikeli maddeler (ateşli silah, mermi, kimyasal nitelikli madde v.b.) bulundurulamaz. Bu tür eşyaların kaybından ve zarar görmesinden taşıyıcı sorumlu tutulamaz.

Birlikte seyahat etmelerine ragmen farklı PNR larda rezervasyon kayıtları olan misafirlerin herhangi bir sorun yaşamaması için aksaklık raporunda bu durum belirtilmelidir. Kendi adına bagaj etiketi ibraz edemeyen misafirlerimize karşı hiçbir sorumluluk kabul edilmez.

Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. misafir sorumluluğundaki uçak içerisinde unutulan,kaybolan ve hasarlanan eşyalardan sorumlu değildir.

 Misafirlerimize özel seyahat sigortası yaptırılması tavsiye edilmektedir. İsim etiketini eksiksiz olarak doldurduktan sonra bagajınızın  üzerine takmayı unutmayınız.

Online kayıp bagaj takibi için http://www.flypgs.com/pegasus-ile-ucus/bagaj-takibi.aspx linkini tıklayınız.

Kayıp Bagaj 

Bagajı çıkmayan misafirlerimiz aynı gün varış salonunu terketmeden ilgili havalimanındaki Yer Hizmetleri’ne bağlı Kayıp Bagaj Ofislerine;

PNR Numarası ,Seyahat bileti,boarding kart  

Bagaj etiketi, 

Kimlik (Hüviyet, pasaport), 

ile müracaat ederek Kayıp Bagaj Raporu (PIR) tutturmalıdır ve bu evraklar saklanmalıdır. WorldTracer sisteminden (dünyadaki pek çok havayolu tarafından kullanılan küresel bagaj izleme sistemi)  tutulan Kayıp Bagaj Raporu ile bagajın araştırması başlatılmış olur.

Kayıp bagajların takibini dilediğiniz zaman internetten yapabilmek için lütfen www.flypgs.com adresinden BAGAJ TAKİBİ sayfasını tıklayınız.

Kayıp bagaj takibi ilk 5 gün içerisinde raporu tutan anlaşmalı yer hizmeti kuruluşumuz tarafından yapılarak, herhangi bir bilgiye ulaşılması durumunda tarafınıza bilgi verilecek ve bulunan bagajın en kısa süre içinde misafire teslimi  sağlanacaktır.
Bir ay içinde  bagajınız  Merkez Kayıp ve Hasarlı Bagaj Departmanı tarafından takip edilmeye devam edilecek olup bulunamadığında, Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş.  prosedürleri çerçevesinde yapılacak işlemler için aşağıda belirtilen bilgileri ve dokümanların elektronik kopyalarını göndermenizi rica ederiz.

1)   Kayıp bagaj raporu
2)   PNR Numarası, Seyahat Bileti, Boarding Kart
3)   Bagaj etiketiniz      
4)   Bagajınızdaki eşyaların listesi
5)   Banka Hesap numaranız; Hesap Sahibinin Adı Soyadı +  Banka Adı + BIC – Swift(Şube Kodu) + IBAN
6)   Sizinle iletişime geçebileceğimiz Email adresiniz 

Hasarlı Bagaj Durumları

Bagajın hasarı anında fark edilecek türden ise aynı gün varış salonunu terk etmeden ilgili havalimanındaki Yer Hizmetleri’ne bağlı Kayıp Bagaj Ofislerine;

PNR Numarası ,Seyahat bileti,boarding kart  
Bagaj etiketi
Kimlik (Hüviyet, pasaport)

ile müracaat ederek Hasar Raporu  tutturmalıdır ve bu evraklar saklanmalıdır. Anında fark edilemeyen hasar olayları için; mevzuat gereği seyahat tarihinden itibaren yedi gün içinde taşıyıcıya yazılı müracaatta bulunulması  ve zararın taşıyıcı tarafından yapıldığını kanıtlamanız gerekmektedir. Daha geç yapılan başvurularda yasal sorumluluk ortadan kalkar.

Hasarlı bagaj başvurularınız Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş.  prosedürleri çerçevesinde yapılacak işlemler için aşağıda belirtilen bilgileri ve dokümanların elektronik kopyalarını göndermenizi rica ederiz.

1)   Hasar raporu
2)   PNR Numarası, Seyahat Bileti,Boarding Kart
3)   Bagaj etiketiniz 
4)   Bagaj tamir edilmişse  tamir faturası ; veya  Hasarlı bagajın satın alındığı tarih faturası
5)   Banka Hesap numaranız;  Hesap Sahibinin Adı Soyadı+  Banka Adı + BIC – Swift(Şube Kodu) +IBAN
6)   Sizinle iletişime geçebileceğimiz e-mail adresiniz
7)   Bagaj marka ve model bilgisi

Önemli Hatırlatma: Aşağıda belirtilen nedenlerden dolayı oluşan hasarlardan  Pegasus Havayolları’nın herhangi bir  sorumluluğu bulunmamaktadır.

minor sıyrık, delik, kesik
hafif nemlenme, ıslanma
bagajın niteliği, bagajın kendisinde var olan bir kusur, kalite düşüklüğü veya bozukluk nedeniyle oluşan teker, kulp, kayış, fermuar hasarı 
iyi paketlenmemiş (kırılabilir) ve ağırlıktan kaynaklanan hasarlar 
LRT (Limited Release Tag-Sınırlı Taşımacılık) etiketi düzenlenmiş eşyalar

İrtibat bilgilerimiz:

Tel : 0850 250 0224
• Misafirlerimizin serbest ve fazla bagaj hakları aldıkları biletin hangi pakette olduğuna göre değişiklik göstermektedir. İç hatlarda, Eko Paket 15KG, Avantaj Paket 20 KG, Ekstra Paket 25KG serbest bagaj hakkına sahiptir. Dış hatlarda Süper Eko Paket’te serbest bagaj hakkı bulunmamaktadır. Eko Paket’te 20 KG, Avantaj Paket’te 20 KG, Ekstra Pakette 25 KG serbest bagaj hakkı bulunmaktadır. Misafirlerimiz paketlerinde mevcut bagaj haklarının üzerine ücretli olarak ilave bagaj hakkını web, mobil, çağrı merkezi, yetkili acenteler ve havaalanında alabilirler.

 

• Dış hatlarda yalnız el bagajı ile seyahat eden misafirler için yeni Süper Eko Paket detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Süper eko paketin serbest bagaj hakkı bulunmamaktadır ve süper eko paket sadece flypgs.com üzerinden satın alınabilir. 


• Misafirlerimiz bilet alım esnasında veya uçuşlarına 2 saat kalana kadar web, mobil uygulama, çağrı merkezi ve yetkili acentelerimizden havaalanı ücretlerine göre %60'a varan indirimlerle bagaj hakkı satın alımlarını gerçekleştirebilirler. Uçuş biletinizin ait olduğu paket dahilindeki bagaj hakkınızdan fazla kg taşımak istemeniz durumunda uçuşunuza 2 saat kalana kadar web, acenteler, mobil uygulama ve çağrı merkezi üzerinden ekstra bagaj hakkı satın alabilirsiniz. uçuşunuza 2 saatten az kaldıysa havaalanında ek bagajınız için ödeme yapabilirsiniz.


• 2 yaşından küçük bebeklerin bagaj hakkı tüm hatlarda 10 kg’dır.


• Önceden satın alınan bagaj kg hakkının, uçuşa getirilen bagaj ağırlıgından daha az olması halinde, fazla ödenen kg için iade yapılamaz. Eksik kg ödemesi yapılmış ise aradaki kg farkı kadar havalimanında fazla bagaj ücretleri üzerinden ödeme yapılmaktadır. Ücret tablosu aşağıdadır.


• Bebekler için kg satışı yapılmamaktadır.


• Satın alınan kg hakkı bir başka kişiye devredilemez.


• Rezervasyon değişikliklerinde satın alınan bagaj kg hakkı, değişiklik yapılan yeni uçuşa otomatik olarak aktarılır. Varsa ücret farkı tahsil edilir veya iadesi yapılır.


• Uçuşun iptali durumunda satın alınan kg ücreti de otomatik olarak iade edilir. Uçuş iptal edilmeden bagaj iadesi yapılmaz.


• Avantaj Paket ve Ekstra Paket alan misafirlerimiz için, paket kapsamına dahil olan ek bagaj hakkı serbest bagaj haklarının üzerine ücretsiz olarak eklenecektir. Avantaj veya Ekstra Paket alan misafirlerimiz kendilerine verilen ek bagaj hakkının haricinde bagaj almak isterlerse bu işlemlerini web'den, mobil uygulamadan, yetkili acentelerden, çağrı merkezinden ve havalimanından gerçekleştirebileceklerdir. Avantaj Paket ve Ekstra Paket detaylı bilgileri için
tıklayınız.

İç hat bagaj ücretleri için tıklayınız.

Dış hat bagaj ücretleri için tıklayınız.

 

 • Dış hatlarda flypgs.com üzerinden Süper Eko Paket almış misafirler için 20 kg’a kadar bagaj ücreti web'den, mobil uygulamadan, call center'dan ve yetkili acentelerimiz üzerinden alındığı takdirde 2 EU, havaalanında ise 5 EU veya karşılığı lokal para birimidir. 


• Dış hattan dış hatta , dış hattan iç hatta ve iç hattan dış hatta aktarmalı uçuşlarda bagaj ücreti web, mobil, acente ve çağrı merkezinden alındığı takdirde iki bacağın toplamı olarak hesaplanır. Havaalanında yapılan satın alımlarda ise iki bacağın havaalanı ücretleri toplamından %20 indirim yapılarak hesaplanır.  


• Dış hattan iç hatta  ve iç hattan dış hatta olan bağlantılı uçuşlarda, dış hattın serbest bagaj hakkı uygulanır.

 

- Pegasus Havayolları ile Türkiye dışı bir istasyondan çıkış yapan misafirlerimizin uçak kapısındaki son kontrol noktasında el bagajlarının limitlerin üzerinde olması durumunda , her limit üzeri bagaj için 50 €  (70 CHF / 400 DKK / 40 GBP / 200 RUB / 500 SEK / 125 TL / 70 USD) üzerinden fazla bagaj tahsilatı yapılarak uçak altına yüklenir.  

- Pegasus Havayolları ile Türkiye içi bir istasyondan çıkış yapan (ilk çıkış veya transfer nokta) misafirlerimizin uçak kapısındaki son kontrol noktasında el bagajlarının limitlerin üzerinde olması durumunda, kayıtlı bagaj ağırlığına ilave edilerek fazla bagajı olması durumunda o hattaki fazla bagaj tarifesine göre tahsilat yapılarak uçak altına yüklenir.

- Türkiye içi bir istasyondan dış hatta çıkış yapan ve kayıtlı bagaj hakkı bulunmayan (Süper Eko Paket) misafirlerimizden 20 EU fazla bagaj tahsilatı yapılır.
İsim Açıklama
AMBL Ambulift
AVIH(S) 8 kg ile 15 kg arasında ağırlığı olan, uçak altında taşınabilen evcil hayvan
AVIH(B) 15 kg üzerinde ağırlığı olan uçak altında taşınabilen evcil hayvan
BBAG Bebek Arabası Koruma Ambalajı
BIKE Bisiklet
DIVE Dalgıç Takımı
GAEX Yurtiçi çıkışlı seferlerde uçuşa kabul esnasında tespit edilen limit dışı el bagajı
GAXB Yurtdışı çıkışlı seferlerde uçuşa kabul esnasında tespit edilen limit dışı el bagajı
GOLF Golf
HUM1 Cenaze
HUMC Çocuk Cenazesi/td>
LNGE Lounge
PETC 8 kg'a kadar ağılığı olan kabinde taşınan evcil hayvan
SKI Kayak Takımı
SPEQ* Özel Taşınabilir Aletler
SURF Sörf
UMNR Refakatsiz Çocuk
WCHC Tekerlekli Sandalye (Kabine kadar)
WCHR Tekerlekli Sandalye (Uçak merdivenine kadar)
WCHS Tekerlekli Sandalye (Sadece merdivene kadar)

* SPEQ olarak kabul edilen taşınabilir alet ve malzemeler, Sörf Takımı, Uçurtma, Kano, Delta Kanat, Yamaç Paraşütü, Sportif Amaçlı Taşınabilen Av Tüfeği,  Eskrim malzemeleri, Olta Takımıdır.

 Ücretlendirme
Diğer para birimi karşılıkları, günlük olarak Merkez Bankası kuruna göre çevrilmektedir
 
1 Golf seti 14 golf sopası, 24 top ve bir çift ayakkabıdan oluşur ve maksimum 20 kg için geçerlidir.
 
Golf ve Kayak ekipmanı taşıyan transfer misafirlerimizden tabloda belirtilen ücretler her bir parkur için ayrı olarak tahsil edilir.
Golf ve Kayak takımları diğer özel bagajlarda  olduğu gibi parça başı üzerinden ücretlendirilecek olup,  20kg üzerindeki golf takımı için parca başı ücrete ek olarak her bir kg için o parkurun fazla bagaj tarifesi üzerinden tahsilat yapılacaktır. Ağırlığı 20 kg'ın üzerinde olan 1 parça golf bagajdan, parça başı sabit ücrete ilave olarak, üzeri her kg için, uçuş yapılan parkurun fazla bagaj ücreti tahsil edilir.

Aynı çanta içerisinde getirilen Golf takımı veya kar kayak malzemelerinin ikinci ve sonraki çiftleri, getirilen ilave parça sayısı kadar, uçuş gerçekleştirilen parkurun tarifesine göre Pegasus Havayolları'nın özel bagaj ücretleri ile hesaplanarak ücretlendirilir.

Futbol,basketbol,vs. gibi şişme topların havasının inme gerekliliği yoktur, bu şekilde uçaklarımızda taşınabilir.
 
 
Sportif amaçlı silahlardan ücret alınır.
 

a)  İniş ve Kalkışta:

Elektronik cihazlar ve cep telefonları “iniş ve kalkışta” kapalı, uçuşta ise sadece uçuş modunda kullanılabilir.  
Kulaklıklarınız; iniş/kalkış ve kalkış öncesi emniyet briefingi esnasında çıkartmanız gerekmektedir. 
Dizüstü bilgisayarlarınız iniş ve kalkışta kapalı ve emniyete alınmış olmalıdır.

b)  Motorlar Çalıştığında:

Motorlar çalıştığında cep telefonları ve tablet pc’ler tamamen kapatılmalıdır.

c)  Kalkış Sonrası:

Kalkış sonrası kemer ikaz ışıkları söndükten sonra cep telefonları ve tablet pc’ler uçuş modunda kullanılabilir. 
Uçuş modu bulunmayan telefonlar tüm uçuş boyunca kapalı muhafaza edilmelidir. 

d) İniş Esnasında:

İnişte; anonsu takiben cep telefonlarının ve tablet pc’lerin tamamen kapatılması gerekmektedir.

e)  Diğer

1. Uçuş esnasında kullanım kısıtı olmayan cihazlar:  
        • Mikro piller ile çalışan cihazlar
        • Güneş enerjisi ile çalışan cihazlar
        • Elektrikli saatler (DCF alıcısı olanlar dahil)
        • İşitme cihazları ( dijital alıcılar dahil)
        • Çağrı cihazları ( sadece alıcılar)
        • Kalp çalıştıran cihazlar

2. Sadece düz uçuşta kullanımına izin verilen cihazlar:
         • CD-ROM’lu laptoplar veya sürücülü DVD’ler
         • Yazıcısı olmayan hesap makineleri
         • CD-playerler, mini disk playerler ve MP3 çalarlar 
         • Audio manyetik bant çalarlar (walkman)
         • Bilgisayar oyunları (game boy)
         • Video kameraları ve dijital kayıt cihazları
         • Dijital kameralar
         • Monitörler (katat ışınlı tüpler hariç)
         • GPS alıcıları
         • Elektrikli traş makinaları
         • Elektronik oyuncaklar

3. Uçak içerisinde kullanımına hiçbir zaman izin verilmeyen cihazlar:
         • Radyo frekansı ile çalışan cihazlar 
         • Telsizler
         • Uzaktan kumandalı oyuncaklar
         • Katot tüplü ekranlar
         • Kablosuz bilgisayar ekipmanı (fare)
         • PC – yazıcıları, CD - yazıcılar ve kayıt durumunda olan mini disk kayıt cihazları
         • Taşınabilir büyük stereo müzik setler
         • Cep radyoları (AM/FM)
         • Televizyon alıcılar

Bıçak, çakı, makas, jilet, şiş vb her türlü kesici, delici, yaralayıcı aletlerin elbagajında taşınması kesinlikle yasaktır ve sadece check-in’de verilen bagajın içine konulabilir.Bu tür aletler, emniyet görevlileri tarafından kontrol esnasında bulunduğu takdirde imha edilme ve geri verilmeme riskine sahiptir. Pegasus Havayolları, bu aletlerin kaybından hiçbir sorumluluk taşımamaktadır.

Tehlikeli maddeler, hava taşıması sırasında sağlığa, emniyete ve diğer varlıklara zarar verme niteliğine sahip olan maddelerdir. Tehlikeli maddeler içeren bagajlar ulusal ve uluslararası yönetmeliklere tabidir. Bu kargolar uygun biçimde deklare edilmeli ve tehlikeli madde içerdiği açıkça belirtilmelidir.

Aşağıdaki maddeler güvenlik açısından tahditli alanlarda ve kabinde taşınamaz:

 1. Her çeşit silah, tabanca, tüm ateşli silahlar (pistoller, altıpatlar, revolverler, tüfekler, yivli tüm silahlar, yaralanmaya sebep olabilecek veya bir mermiyi atabilecek kapasiteye sahip veya sahip görünen her türlü obje, kopya ve taklit silahlı ateşler, ateşli silahların bileşenleri (teleskopik görüş aygıtları hariç), hava tabancası, ilaç tabancası, işaret fişeği tabancası, yarış tabancası, her çeşit oyuncak silah, bilyeli yataklı silahlar, endüstriyel tüfek mekanizmaları, nal/çivi tabancaları, ok ve yay, mancınık, sapan, zıpkın, kargı, mızrak, sualtı tüfeği, av silahları ve hayvan uyuşturmak için kullanılan silahlar, şok silahları, bayıltıcı tabancalar, şok edici cihazlar, balistik idareli enerji silahları (lazer), ateşli silahlar gibi şekli olan çakmaklar,

 2. Sivri/keskin kenarlı, sivri/keskin uçlu silahlar, keskin objeler, balta, ok, dart oku gibi yaralanmaya sebebiyet verebilecek sivri, keskin maddeler, kanca, mengene, kanca demiri, çengel, çengel biçiminde demir bar, dağcılıkta kullanılan çivili ayakkabı, krampon çivisi, zıpkın, mızrak, buz kıracağı, kazması, törensel, dini veya avcılık amaçlı fonksiyonlara sahip olanlar da dahil olmak üzere, potansiyel bir silah olarak kullanılacak kadar güçlü, herhangi bir uzunluktaki her türlü metal veya diğer materyalden yapılma açılır kapanır çakı, dokunmatik çakı, kilitlenebilir bıçak, pala, et satırı, maşat, traş bıçakları, keskin kısmı kartuş içerisinde kapalı durumda kalan emniyetli ve/veya tek kullanımlık olanlar hariç açık ustura ve traş makinaları, kılıç, süngü, kılıçlı baston, neşter, bisturi, skalpel, cerrah bıçağı, herhangi bir keskinlikteki makas, kayak ve yürüyüş sopaları, sırıkları, fırlatma yıldızları, fişekleri, matkap, keski, delgi, tornavida, tornavida veya matkap ucu, makastar, tel makası, kesici, filika, çok fonksiyonlu çakı ve bıçaklar, her tür testere, tornavida, levye, kaldıraç, manivela, küskü, kazayağı, domuztırnağı, çekiç, tokmak, kerpeten, kargaburun, pense, kıskaç, ingilizanahtarı, somun anahtarı, lehim lambası, lehim cihazları, sualtı fenerleri, gibi keskin ve sivri bir silaha dönüşebilecek tamir ve bakım aletleri,

 3. Keskin veya sivri kenarlı, uçlu olmadığı halde yaralanmaya sebep olabilecek aletler, tenis raketi, beyzbol sopası, softball sopası, sert veya elastik golf sopası, baton, her tür değnek, çubuk, sopa, cop, çomak, (esnek gövdesi deri ile kaplanmış, kısa, kalın sopa),

 4. Topuz, asa, baston, sopa, kriket sopası, hokey ve hurley değnekleri, lekros sopası, kayak tahtası ve kano kürekleri, kaykay, bilardo ıstakası, bilardo sopası, olta çubuğu, demir muşta, sopa, cop, hançer, kılıç gibi savaş sanatı ekipmanları,

 5. İnsan sağlığını tehdit eden, uçak ve içindekilerinin güvenlik ve emniyeti ve/veya yolcu ve uçuş ekibinin sağlığı için risk arzeden, mühimmat, cephane, patlayıcı kapsül, tabanca mantarı,detonatör, fitil, fünye, sis bombası, sigortalar gibi patlayıcılar ve yanıcı, tutuşabilir maddeler, patlayıcı madde ve aygıtları, sahte, taklit veya kopya patlayıcı materyal ve aygıtlar, mayın gibi askeri patlayıcı erzaklar, el bombası, bütan, propan, asetilen, oksijen gibi gazlar ve gaz dolu kaplar, havai fişekler, her tür işaret fişekleri ve diğer piroteknik mühimmat, emniyetsiz kibritler, maden veya teneke tütün kutuları veya kartuşları, petrol/gazolin/dizel gibi tutuşabilir sıvı yakıtlar, alkol, etanol, aerosol sprey tüpleri, turpentin, terebentin, neft yağı, tiner, boya inceltici gibi parlayıcı sıvılar, alkol oranı 70%’i aşan alkollü içecekler,

 6. İnsan sağlığını tehdit eden, uçak ve içindekilerinin güvenlik ve emniyeti ve/veya yolcu ve uçuş ekibinin sağlığı için risk arzeden kimyasal veya toksik maddeler: akıcı tipteki piller gibi asit, alkaliler, çamaşır suyu gibi ağartıcılar, beyazlatıcılar, termometre gibi aygıtların ihtiva ettiği civa, klor, gibi aşındırıcılar, biber gazı, spreyi, gözyaşı gazı gibi uyuşturucu veya bayıltıcı spreyler, tıbbi veya ticari izotoplar gibi radyoaktif materyaller, enfekte olmuş kan, bakteri, virüs gibi bulaşıcı olabilecek veya biyolojik olarak zarar verebilecek materyaller, uçağın acil durum eylem planının ve yangın protokollerinin gerekliliği olarak bulundurulanlar hariç yangın söndürücüler gibi kendiliğinden tutuşabilecek veya oksitlenerek ısınabilecek materyaller.

Aşağıdaki maddeler yolcuların kargo ambarında taşınmak üzere teslim ettikleri checked bagajlarında taşınamaz:

Kolay tutuşabilen, yanıcı, aşındırıcı, zehirli, oksitleyici, patlayıcı, radyoaktif, bulaşıcı, kendi kendine yanabilen, kendi kendine tepki oluşturan (reaktif), ıslanınca tehlikeli olan özelliklere sahip maddeler ile sıkıştırılmış gazlar, organik peroksitler ve diğer kontrole tabi materyaller ve bumateryalleri içeren aletler gibi Tehlikeli Maddeler, patlayıcılar, kapsül, fitil, tapa, sigorta, fünye, el bombası, mayın, propan ve bütan gazları, gazolin, benzin, metanol, metil alkol gibi yanıcı sıvılar ve yanıcı akışkan maddeler ve bunları içeren piknik tüpü gibi cihazlar, aletler, yanıcı katılar, magnezyum, çıra, havai fişek, işaret fişeği, parlayıcılar gibi tepkisel maddeler, çamaşır suyu, ağartıcı, oto gövdesi tamir takımı gibi oksidanlar, organik peroksitler, fare zehiri, enfekte kan gibi zehirli veya bulaşıcı maddeler, tıbbi veya ticari izotoplar dahil olmak üzere radyoakif materyaller, civa, araç pilleri, yakıt içeren araç yakıt sistemi bileşenleri gibi aşındırıcılar KESİNLİKLE TAŞINMAZ.

NOT: Checked bagaj içindeki keskin objeler, yer hizmeti personeli ve diğer kişilere zarar vermesini engellemek amacıyla, emniyetli ve güvenli bir şekilde paketlenmiş olmalıdır.

NOT: Boyalar, havai fişekler, çatapatlar gibi patlayıcılar, elektrikli testere, model uçak, çim biçme makinası, gibi dahili ısınma/yanma motoruna sahip eşyalar, radyoaktif materyaller, ne kabinde el bagajı olarak, ne de kargo ambarına teslim edilen checked bagaj olarak taşınamaz!

Lütfen Pegasus Havayolları Uçaklarında Lıtyum Bataryaların Yolcu Bagajında Taşınması tablosu'nu kontrol ediniz.

Not: Pegasus Havayolları uçuşlarında Elektronik sigara kullanımına izin verilmez.

Lütfen Pegasus Havayolları Uçaklarında Yolcu ve Mürettabat için Tehlikeli Madde Taşıma Şartları (IATA Tablo 2.3.A’yı) kontrol ediniz.Yolcu beraberindeki sıvı-jel niteliğindeki eşyaların Havacılık Güvenliğinde yarattığı riskler nedeniyle 6 Kasım 2006 tarihinden itibaren geçerli olan Avrupa Topluluğu ve İngiliz Sivil Havacılığı El Bagajı Taşıma Yönetmeliği, buna bağlı olarak Yeni Duty Free Uygulamaları aşağıda belirtildiği gibidir.

Misafirlerimizin mağduriyetini önlemek için tehlikeli madde kategorisine girmeyen, doğru ve akmayacak şekilde paketlenmiş (turşu suyu hariç) her sıvı, 5 litreye kadar uçak altında taşınabilecektir. 5 litre üzerinde ki her sıvı için Çağrı Merkezi'nden onay alınması gerekmektedir.

Avrupa Topluluğu Sıvı-Jel Niteliğinde Eşya Taşıma Kuralları

 • Sıvılar veya benzeri yoğunluktaki (jeller, losyonlar, kremler, diş macunu, sprey, deodorant) maddeler yolcu beraberinde sadece az miktarlarda ve küçük paketlerde taşınabilecektir.
 • Her bir paket maksimum 100 ml kapasitede olmalıdır.Muhteviyatı dışarıdan görünebilen ağzı açılıp kapanabilen saydam bir poşetin içinde taşınabilecek olan bu paketler için yolcu başına toplam ağırlığın 1 litreyi geçmeme zorunluluğu bulunmaktadır.
 • Saydam poşetler, kontrol noktalarında el bagajı sahipleri tarafından şahsen çıkartılarak, görevli güvenlik personeline gösterilecek ve X-Ray kontrol cihazına bırakılacaktır.
 • Saydam poşetlerin, genellikle derin dondurucularda kullanılan, açılıp kapanabilir nitelikte, sızıntı ve akıntıyı önleyici özellikte olması gerekmektedir.
 • İlaç ve bebek maması gibi maddelerin kendi özel paketlerinde taşınmasına müsade edilmekle beraber, kontrol noktalarında güvenlik personeline el bagajlarından çıkartılarak gösterilmeleri gerekmektedir.

Bu uygulamanın aynısı Türkiye'den yapılan dış hat uçuşlarında da geçerlidir. Antalya Havalimanı'nda bu uygulama 15 Nisan 2009 tarihinden itibaren uygulanmaktadır. İzmir Adnan Menderes, Milas Bodrum ve Dalaman Havalimanlarında 01 Ekim 2009, İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı'nda ise 01 Ocak 2010 itibarıyla uygulanmaya başlanacaktır. Poşetler kontuarlardan veya belirlenmiş noktalardan tedarik edilebilecektir.

Terminal’de ve Uçak İçinde Duty Free Alışverişi Uygulamaları:

Terminalde

 • Mağazalar, özel mühürlü ve saydam alışveriş poşetleri içinde satış yapacaklardır. mağaza personeli, alınan ürünlere ilişkin satış bilgilerini gösteren makbuz veya makbuzları (alışveriş tarihi, alışverişin yapıldığı yer) poşet açılmadan dışarıdan okunacak şekilde içine yerleştirecektir.
 • Mağazaya ait saydam poşetlerin ağzı, mağaza personeli tarafından mühürlenecek olup, bu poşetler son uçuş noktasına kadar yolcu tarafından kesinlikle açılmayacaktır.

Bu işlemlerin yapılmadığı mağzalardan yapılan alışverişler sonucu satın alınan ürünlere güvenlik kontrolleri sırasında el konulabilir.

3 bacaklı/transit yolculu uçuşlarda

(Ülke veya şehir ayırımı yoktur: Örneğin AYT/ZRH/MUC/AYT veya AYT/LNZ/SZG/AYT )

 • Ülkemiz meydanları da dahil olmak üzere AB üyesi olmayan ülkelerin Duty Free mağazalarından yapılan sıvı nitelikli ürün alışverişi için ilk varış meydanında inen yolcular açısından bir sınırlama yapılmamıştır. (Yukarıdaki örneklerde ZRH ve LNZ)
 • Ancak yine Ülkemiz meydanları da dahil olmak üzere AB üyesi olmayan ülkelerin Duty Free mağazalarından alışveriş yapmış olan yolcular ikinci varış meydanında (MUC ve SZG) inecekler ise sıvı nitelikli ürünleri ara istasyonda gümrük-güvenlik yetkilileri alıkoyacak, yolcuların uçağa bu ürünlerle tekrar geri dönmelerine izin vermeyeceklerdir. Sıvı nitelikli olmayan ürünlerde de saydam poşet, poşet içinde alışveriş bilgilerini içeren satış makbuzu bulunması ve poşetin mührünün açılmamış olması şartını arayacaklardır. Bu şartlara uymayan poşetler ve ürünler de alıkonulmuş olacaktır.

AB üyesi ülkelerin hedefledikleri tedbir kendi ülkelerinden kalkış yapacak bir uçuş öncesi AB üyesi olmayan ülkelerden alınmış ürünlerden kaynaklanabilecek güvenlik risklerine engel olmaktır. Düşük ihtimal olmakla birlikte eğer yolcu alışverişini daha önceden AB üyesi bir ülkeden veya AB üyesi bir ülke havayolundan yapmış ise gerekli şartlar yerine getirilmiş olma kaydıyla poşetler ara istasyonda yolcu beraberinde bulundurulabilecektir. Gerekli şartlar yine aynıdır: Saydam poşet, poşet içinde alışveriş bilgilerinin olduğu satış makbuzu bulunması ve poşetin mührünün açılmamış olması.

3 bacaklı/transit yolculu uçuşlarımızdaki uygulama şekli

 • Bu bilgilerin yolcularımıza en geç check-in aşamasında, Gümrüklü Salona geçmeden önce verilmesi için çeşitli çözümler üzerinde çalışılmaktadır.
 • Duty Free Satış Anonsu D paragrafında belirtildiği şekilde gerçekleştirilecektir.
 • Yurtiçi meydandan kalkış yapılan ilk bacakta (Örn AYT/ZRH veya AYT/LNZ) ilk varış meydanında inecek yolcularımıza sadece sıvı nitelikli değil, hiçbir duty free satışı yapılamayacaktır.

1 Mart 2009 tarihi itibariyle ICAO ve ECAC kuralları gereği havayolu ile seyahat edecek yolcuların seyahatleri esnasında uçak içinde yanlarında bulunduracakları el/kabin çantalarında taşıyabilecekleri sıvılarda kısıtlamaya gidilecektir.

SİVİL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN ÖNEMLİ DUYURU

Havayolu ile seyahat edecek yolcuların, seyahatleri esnasında uçak içinde yanlarında bulunduracakları el/kabin bagajlarında taşıyabilecekleri sıvılarla ilgili sıvı kısıtlaması düzenlemesi, halen dış hat uçuşlarında uygulanmakta olup, 1 Mart 2012 tarihi itibariyle İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen, 1 Nisan 2012 tarihi itibarıyla da tüm iç hat uçuşlarında da uygulanacaktır. Kabin bagajlarında taşınmasında sınırlama getirilen sıvılar, uçak altı bagajlarda havayolu işletmesinin kuralları içinde taşınabilecektir.

El/kabin bagajı yolcuların son güvenlik kontrol noktasından geçtikten sonra uçak içerisine götürdükleri bagajlardır.

Kısıtlamaya dahil olan sıvılar:

- Su, şurup, içecekler dahil her türlü sıvı,
- Kremler, losyonlar, yağlar (kozmetik yağlar dahil), kolonya, parfümler, maskara dahil her türlü makyaj malzemesi (katı halde olan rujlar hariç),
- Traş köpükleri, deodorantlar, diş macunu dahil her türlü macun kıvamındaki maddeler,
- Reçel, bal, yoğurt, pekmez ve salça gibi tam katı halinde olmayan yiyecekler ve jeller,
- Kontak lens sıvıları, şampuanlar, sprey ve aerosoller ve yukarıda sayılan maddelere benzeyen diğer maddeler.

Söz konusu uygulama ile yolcuların seyahatleri esnasında yanlarında sıvı ürünler bulundurmaları yasaklanmamakta olup, miktarı kısıtlanmaktadır. Her yolcu yaklaşık 20 cmx20 cm boyutlarında 1 litrelik ağzı kilitli şeffaf plastik poşet içerisinde her birinin hacmi 100 ml yi geçmemek üzere sıvı, jel ve sprey ürünlerini bulundurabilir.

Uygulama:

- Her yolcu 1 adet şeffaf plastik poşet taşıyabilir.
- Poşet içerisinde konulan her bir ürün maksimum 100 ml olabilir.
- İçindeki miktara bakılmaksızın kabı 100 ml den büyük ürünlerin geçirilmesine müsaade edilmez.
- Yolcuların el bagaj/çantalarındaki sıvı ürünleri son güvenlik kontrol noktasında göstermeleri ve x-ray cihazına ayrı olarak koymaları gerekmektedir.
- Check-in’e verilen uçak altı bagajlarda herhangi bir sıvı kısıtlaması uygulanmamaktadır. Ancak, Havayolu işletmesinin kuralları geçerlidir.
- Yolcuların çantalarını hazırlarken uygulamaya giren kısıtlamaları göz önünde bulundurarak sıvı ürünleri uçak altı bagajlarına koymaları kolaylık sağlayacaktır.

İstisnalar;

Özel durumlar göz önünde bulundurularak kısıtlamada bir takım istisnalar uygulanacaktır. Örneğin bebek ile seyahat eden yolcuların seyahat süresince yetecek miktarda mama/süt bulundurabilmeleri veya ilaç kullanımı zorunlu olan yolcuların seyahat süresince yeterli olacak miktarda ve orijinal ambalajında olmak kaydıyla ilaç bulundurabilmeleri mümkündür. Ancak son güvenlik kontrol noktasında söz konusu yolculardan mama veya ilacı tatmaları veya hastalığı/ilaç kullanımı ile ilgili belgeleri istenebilir.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün hazırlamış olduğu Sıvı Kısıtlamaları broşürü için tıklayınız.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı Sıvı Kısıtlamaları tanıtıcı filmini buradan izleyebilirsiniz.

Ücretli koltuk seçiminin kuralları aşağıdaki gibidir:

 • Opsiyonlu rezervasyonlar için koltuk seçimi (Seat Selection) yapılamaz. Koltuk Seçimi işlemi sadece bilet satın alma aşamasında veya bilet satın alındıktan sonra yapılabilir. (Ayrılan koltuk ücreti ödenmedikçe kısa bir süre sonra otomatik olarak seçilen koltuk iptal olmaktadır.)
 • Yolcu isteği dışında uçuşun gecikmeli olarak icra edilmesi, iptali veya yolcunun seçtiği koltuğa oturtulamaması halinde koltuğun iptali ve ücretin iadesi yapılabilir
 • Uçuş değişikliği yapılmaksızın, sadece koltuk değiştirme işlemi yapılamaz
 • Sadece koltuk iptal ve iadesi yapılamaz.
 • Yolcunun kendi isteği ile uçuşunda Rezervasyon Değişikliği talep etmesi halinde, bu uçuş için seçilen koltuk otomatik olarak yeni uçuşa transfer edilir, ancak yeni uçuşta aynı koltuk satın alınmış veya check-in yapılmış ise transfer edilemez ve ödenen koltuk ücreti herhangi bir ceza kesilmeksizin aynen yolcuya iade edilir. Yolcu yeniden koltuk seçimi yapmak isterse yeniden Ücretli Yer Seçimi butonuna tıklanarak ekranda verilen ücret için ödemesi yapılmalıdır.
 • Bebekli misafirlerimiz (0-2yaş) acil çıkış kapılarının bulunduğu sıralardaki koltukları seçememektedirler. Hamile, çocuk (2-12 yaş), 18 yaşından küçük yetişkin misafirlerimiz, tekerlekli sandalyeli ve engelli misafirlerimiz güvenlik nedeniyle acil çıkışların bulunduğu koltukları seçememektedirler. Her koltuk sırasına sadece bir bebeğe izin verilir. Acil durumlarda çıkış kapısı olarak kullanılacaklarından,çıkış sırasına yanlızca bedensel yeterliliğe sahip ve uçuş esnasında ilave kemere ihtiyaç duymayacak misafirlerimiz oturabilmektedirler.
 • Avantaj Paket ve Ekstra Paket alan misafirlerimiz, paket kapsamına dahil olan koltuk tipleri arasından seçilmemiş olan koltuklardan dilediklerini ücretsiz olarak seçebilirler. Avantaj Paket ve Ekstra Paket detayları için tıklayınız
Pegasus Havayollarının tüm tarifeli uçuşlarında ikram servisi ücretli olarak yapılmaktadır

Menü siparişi uçuş saatine 24 saat kalana kadar verilebilir. Uçuşunuza 24 saatten daha az zaman varsa, yeni ikram menüsü şiparişi verilememektedir.

Web sitesi, acenteler ve çağrı merkezi üzerinden satın alınmış olan menüler de uçuşa 24 saat ve daha az zaman kala yapılan iptal ve iade durumunda, satın alınan menünün ücreti iade edilmemektedir.

Uçuştan 24 Saat Önce Yapılan İptal Ve Değişiklikler

Uçuşunuz için satın almış olduğunuz ikram menüsü, uçuş değişikliği yada uçuş iptali yapmaniz durumunda; alinan ilk biletin iptali ile beraber otomatik olarak  iptal edilmekte ve ikram ücreti kesintisiz olarak tarafiniza geri ödenmektedir. Yeni uçuşunuz için yeniden ikram menüsü seçimi ve satin alma işlemi yapmaniz gereklidir.

Uçuşa 24 Saatten Az Süre Kalmasi Durumunda Yapılan İptal ve Değişikler

Uçuşunuza 24 saat ve/veya daha az zaman kala yapmiş olduğunuz iptal ve iade durumunda; satin alinan menünün ücreti iade edilmemektedir.

*İkram menüsü’nün iptal edilmesi; uçuşun iptali veya değiştirilmesi ile mümkündür. Aksi halde satın alınan ikram menüsü iade edilemez.

Avantaj Paket ve Ekstra Paket alan misafirlerimiz, paket kapsamına dahil olan ikram seçenekleri arasından istedikleri seçeneği ücretsiz olarak tercih edebilirler. İkram edilen yiyecek ile misafirlerimize birlikte soğuk veya sıcak bir içecek de ücretsiz olarak ikram edilecektir. Avantaj Paket ve Ekstra Paket detayları için tıklayınız

Uçuşlarınızda sorun yaşamamanız için kalkış saatinden en az 2 saat önce havalimanında olmanız gerekmektedir.

Pegasus'da check-in işlemleri iç hatlarda 30, KKTC ve dış hatlarda tarifeli kalkış saatine en geç 45 dakika kala sona erer. Bu süreye kadar bagaj ve check-in işlemlerini tamamlamamış olan yolcular o uçuş ile ilgili tüm haklarını kaybederler.

Check-in esnasında iç hat uçuşlarımızda fotoğraflı bir kimlik kartının (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport), dış hat uçuşlarımızda mutlaka pasaport bulundurulması gerekmektedir. Kıbrıs uçuşlarında mutlaka pasaport veya kimlik bulunmalıdır, ehliyet ile uçuş gerçekleştirilemez  Kıbrıs'a yalnız seyahat eden 18. yaş gününü doldurmamış çocuklar, T.C. Nüfus Cüzdanı ile seyahat edeceklerse anne veya babalarının vekaletnamesi gerekmektedir. Vekaletname noter veya resmi makamlarca tasdikli olacaktır. 18. yaş gününü henüz doldurmamış yolcular; anneleri ile seyahat edeceklerse babalarının, babaları ile seyahat edeceklerse annelerinin vekaletnamesi gerekmektedir. Yukarıda belirtilen kurallar yerine getirilmediğinde yolcular uçuşa kabul edilmez.

İç Hat Uçuşlarında Kabul Edilen Evraklar

İç Hat uçuşlarında, güvenlik kuralları gereği, yolcu kimlik kontrolünde sadece aşağıdaki belirtilen evraklar kabul edilebilecektir:

 • Nüfus Cüzdanı
 • Ehliyet
 • Pasaport 
 • Doğumdan bir ay sonrasına kadar doğum belgesi, (ebeveyn kimliğiyle beraber olması koşuluyla.)

İç Hat Uçuşlarında Kabul Edilmeyen Evraklar

Bunun dışındaki belgeler İç Hat uçuşlarında kabul edilmeyeceği gibi, yolcuların sundukları aşağıdaki evraklar da kimlik olarak kabul edilmemektedir:

 • Kimlik fotokopisi veya faksı
 • İnternetten alınan TC kimlik no çıktısı
 • Yukarıda belirtilen kimlik ve kimlik yerine geçen tüm belgelerin fotokopileri, kimlik olarak kabul edilmemektedir.

Sadece el bagajı ile seyahat ediyorsanız, Pegasus Self Servis Kioskları ile check-in işlemlerinizi kuyruklara girmeden, hızlı ve kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Sistem tamamen dokunmatik olarak çalışır. Ekranda beliren butonlarla gideceğiniz noktayı seçebilir, check-in işleminizi hızlıca tamamlayıp biniş kartınızı alarak doğrudan biniş kapısına gidebilirsiniz.

Valizi olan misafirler uçuş kartlarını aldıktan sonra havaalanında C kontuarlarının bulunduğu adada yer alan ‘Online Check-in&Bag Drop kontuarları’ndan valizlerini sıra beklemeden teslim ederek güvenlik kapısına hızlıca gidebilecekler.

Özellikle uçuş trafiğinin yoğun olduğu dönemlerde uzun kuyruklarda beklemeden güvenlik kapısına gitme avantajı sunacak olan kiosklar, özel yazılımıyla misafirlerin biniş kartlarını almaları için harcadıkları işlem süresini de kısaltıyor. Misafirler, yeni kiosklarla yurt dışı uçuşları sırasında biniş kartlarını almak üzere gereken pasaport bilgilerini APIS (Ön Yolcu Bilgisi), pasaportlarının çiplerini kiosklara okutarak sisteme tanımlatabilecek ve uçuş kartlarını kontuarlara uğramadan alabileceklerdir.

Kioskta 20 saat içindeki gidiş ve dönüş uçuşlarınıza check-in yapabilirsiniz. Buna ilaveten, web sitemiz, çağrı merkezimiz veya acentelerimizden satın almış olduğunuz elektronik biletlerin 'Elektronik Bilet ve Seyahat Belgelerini'de Self Servis kiosklarımızdan alabilirsiniz.

Şimdilik Adana, Ankara, Antalya, Bodrum, Dalaman, İstanbul - Atatürk, İstanbul- Sabiha Gökçen, İzmir, Konya ve Lefkoşa - Ercan Havaalanlarından bagajsız seyahat eden yolcularımızın kullanımına sunulan Pegasus Self Servis kioskları, kısa zamanda uçuş noktalarımızın tümünde değerli yolcularımızın hizmetinde olacaktır.

Yurtiçi ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı çıkışlı yurtdışı uçuşlarınızda check-in işlemlerinizi hızlı, kolay ve çok daha erken internet sitemizden gerçekleştirebilirsiniz. Türkiye harici bazı ülkelerden kalkışlı uçuşlarımızda internet check-in işlemi yapılamamaktır. Bu ülkelerin listesini görmek için tıklayınız.

İnternette check-in işleminizi yapmak için ana sayfamızda yer alan internet check-in bölümünde istenen bilgileri ileterek, iç hat uçuşlarımız için biniş kartınızı kendiniz üretebilir ve çıktısını alabilirsiniz. Pasaport bilgisi istenen uçuşlarda check-in işlemi esnasında mutlaka doğru bilgiler girilmelidir.

Havalimanına geldiğinizde biniş kartınızla beraber, kimliğinizi (nüfus cüzdanı veya ehliyet) göstererek doğrudan uçak biniş kapısına gidebilirsiniz. Kabine alamadığınız bagajlarınız için havalimanında Pegasus check in görevlilerine müracaat etmeniz gerekmektedir.

Web sitemiz, çağrı merkezimiz, acentelerimiz ve havalimanı satış ofislerimizden satın aldığınız biletlerinize en erken 72 saat öncesinden, en geç uçuşunuza 40 dakika kalana kadar internette check in yapabilirsiniz. Bu imkan size bağlantılı uçuşlarınızı da önceden check edebilme olanağı sağlar. Bağlantılı uçuşunuz varsa, her iki biniş kartınızı da printerden A4 formatında bir dosya kağıdına bastırmanız yeterlidir.

İnternette check in işleminizi yaparken, rezervasyon numarasını, adını ve soyadını bildiğiniz yakınlarınızın da check in işlemini dilerseniz yapabilir, yanyana ya da birbirinize yakın oturma şansını yakalarsınız.

İnternet check in esnasında, koltuğunuzu (ücreti karşılığında) kendiniz seçebilir, ya da otomatik check in seçeneği yardımı ile ücret ödemeden sistemimizin size bir yer belirlemesini sağlayabilirsiniz.

Rezervasyonunuzda birden fazla yolcu var ise, sadece seçtiğiniz yolcuya yer satın alabilir ve check-in işlemini yapabilirsiniz.

İnternette check-in yapmış yolcularımızın en az 60 dakika önce havalimanında olmaları gerekmektedir. Uçuştan 30 dakika önce bagajlarını check-in görevlilerine teslim etmemiş ya da uçağa biniş zamanı geldiğinde, havalimanında zamanında olmayan yolcular, check-in işlemlerini gerçekleştirseler bile uçağa alınmazlar. 

Pasaport bilgisi istenen uçuşlarda check-in işlemi esnasında mutlaka doğru bilgiler girilmelidir.

Uçuşu Tel-Aviv istasyonundan başlayacak misafirlerimiz bagajları varsa uçuş saatinden 3 saat önce, bagajları yoksa 1 saat 30 dakika evvel havalimanında bulunmalılardır.

Satın alınacak tüm biletlerden, biletleme esnasında PNR daki her bir yolcu ve her bir uçuş segmenti için iç hatlarda 7 TRY, dış hatlarda 8 USD (veya karşılığı mahalli para birimi) dan başlayan check in bedeli tahsil edilir. Bu bedel, ülkeler ve uçuş yapılacak hatlar bazında değişiklik gösterir.

Aynı uçuş numarası ile icra edilen transit uçuşlar için tek check-in bedeli, farklı uçuş numaraları ile icra edilen bağlantılı uçuşlarda , her bir uçuş numarası için ayrı ayrı check–in bedeli uygulanır.

Sıkça sorulan sorular: 

1-    Check in bedeli nedir?

Check-in işlemleri için alınan ücrettir. Check-in işlemlerinin gerçekleştirildiği kanaldan bağımsız olarak, uygulama kuralları çerçevesinde bilet satım aşamasında, Pegasus’un tüm satış kanallarında (acente, web, çağrı merkezi , satış ofisleri , mobil ) uygulanmaya başlanmıştır.

2-    Check-in bedeli kuralları nelerdir? 

Satın alınacak tüm biletlerden, biletleme esnasında PNR daki her bir yolcu ve her bir uçuş segmenti için iç hatlarda 7 TRY, dış hatlarda 8 USD  (veya karşılığı mahalli para birimi) dan başlayan check in bedeli tahsil edilir. Bu bedel, ülkeler ve uçuş yapılacak hatlar bazında değişiklik gösterir.

Kıbrıs hattı için 1 Ocak 2016’dan sonraki uçuşlara yapılacak satışlarda 8 TRY check-in ücreti alınacaktır.

Aynı uçuş numarası ile icra edilen transit uçuşlar için tek check-in bedeli, farklı uçuş numaraları ile icra edilen bağlantılı uçuşlarda , her bir uçuş numarası için ayrı ayrı check–in bedeli uygulanır.

3-   Check-in bedeli ödendiğinde check-in işlemleri gerçekleştirilmiş oluyor mu?

Hayır olmuyor. Check-in işlemleri uçuş öncesinde, Pegasus genel kuralları çerçevesinde, check-in işlemleri için açık kanallar kullanılarak gerçekleştirilmelidir.


 • Çocuk doğum tarihlerine dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Apis bilgilerinin yanlış girilmesinden kaynaklanacak herhangi bir cezai durumda bunun acenteye yansıtılabilecektir.
 • Online biniş kartları ile birlikte alana gelmeleri gerekmektir.
 • KKTC uçuşlarında 18 yaş altı çocuklarda pasaport yada muvafakatname olması zorunludur.
Uçakta el bagajınızla birlikte rahatça yerleşebilmeniz ve zamanında kalkış için, biniş kartınızda belirlenmiş biniş zamanında, biniş kapınızda hazır olmalısınız. Tarifeli kalkış saatine en fazla 10 dakika kala, halen biniş kapısında hazır olmamanız halinde, meydan ve terminal koşulları nedeniyle, uçuşu kaçırma riskiniz vardır.
Emniyetli bir uçuş ve zamanında kalkış için kişi başı maksimum 1 parça, 8 kilo ağırlığındaki el bagajları uçağa kabul edilir.

Seyahatin başladığı gün 3 yaşına erişmemiş (0-24 ay) bebek, yolcu olarak kabul edilir. Doğumdan itibaren ilk 48 saat içinde bebek yolcu ve anneleri, doktor raporu olsa dahi uçuşa kabul edilmezler. İlk 48 saatten itibaren ilk 7 günün sonuna kadar ise, anne ve bebeğin uçakla seyahatinde engel olmadığını belirten yazılı doktor raporu ile uçabilirler. Uçuş içi emniyet kuralları gereği bir yetişkin en fazla bir bebeğe refakat edebilir.

8 günlük - 3 yaşından gün almamış bebek yolcular

 • 18 yaşından gün almış  ebeveyn / yetkili kişi ile seyahat edebilir.
 • Bebek ücreti uygulanır.
 • Refakat kabin memuru verilmez.

3 yaşından gün almış - 7 yaşından gün almamış çocuk yolcular

 • Yalnız başına seyahat edemezler.
 • 18 yaşından gün almış ebeveyn / yetkili kişi ile seyahat edebilir.
 • Refakat kabin memuru verilmez.
 • Çocuk ücreti / indirimi (promosyonel ücretler hariç) uygulanır.

7 yaşından gün almış - 13 yaşından gün almamış çocuk yolcular

 • Refakatsiz Çocuk prosedürü uygulanmak koşulu ile yalnız başına seyahat edebilirler.Detaylı bilgi aşagıda ‘Refakatsiz Çocuk Uygulaması’ paragrafında verilmektedir.
 • Çocuk ücreti / indirimi (promosyonel ücretler hariç) uygulanır.
 • Bağlantılı uçuşlarda seyahat edemezler.

Refakatsiz seyahat edecek olan çocuk yolcuların seyahati, ebeveyn veya kanuni temsilcisinin iznine bağlıdır. Refakatsiz Çocuk Taşıma Yetki Belgesi formu doldurulur, ebeveyn veya kanuni temsilcisine imzalattırılır. Refakatsiz çocuk uçağın kalkış saatinde yer personeli tarafından uçağa götürülerek, kabin amirine teslim edilir. Bu süre içerisinde çocuğun ailesi veya kanuni temsilcisinin havaalanında beklemesi gerekmektedir. İniş istasyonunda çocuk, kabin görevlisi tarafından yer personeline teslim edilir. Yer personeli, çocuğu almaya yetkili kişiye teslim eder.Refakatsiz Çocuk ücreti ve uygulama kuralları hakkında detaylı bilgi için ‘Refakatsiz Çocuk Uygulaması’ paragrafına bakınız. 

 13 yaşından gün almış – 18 yaşından gün almamış misafirler tek başına ve Refakatsiz Çocuk prosedürü uygulanmaksızın  seyahat edebilirler. Ancak beraberlerinde 13 yaşından küçük çocuklar seyahat edemez. 

 •  26.06.2012 tarihten itibaren Avrupa Birliği üyesi bir ülkenin vatandaşı olan çocuk misafirlerimizin, yine Avrupa Birliği üyesi olan bir ülkeye seyahatlerinde mutlaka kendi pasaportlarının bulunması gerekmektedir. Ebeveynlerinin pasaportuna kayıtlı çocuklar kesinlikle uçuşa kabul edilemeyecektir .
 • Uygulama sadece AB üyesi ülke pasaportları için geçerlidir. Türk pasaportunda veya AB üyesi olmayan bir ülke pasaportunda kayıtlı olan çocuk misafirlerimiz , gidecekleri ülkenin diğer gereksinimlerini de (vize,oturum,seyahat belgesi vs.) sağladıkları sürece seyahatlerinde bir engel bulunmamaktadır.
 • Muvaffakatname:
  Pasaport polisinden alınan bilgiye göre; 18 yaşını doldurmamış çocuk yolcunun Kıbrıs uçuşlarında pasaportsuz olarak yalnız seyahat etmesi halinde, her iki ebeveynin muvafakat namesinin; ebeveynlerinden sadece biriyle seyahat etmesi halinde, diğer ebeveynin muvafakat namesinin beyan edilmesi zorunludur. Aksi halde 18 yaşını doldurmamış çocuk yolcuların uçuşuna izin verilmemektedir.

 

Bebek ve Çocuk İndirimi

Yaş sınırlamaları biletteki her bir uçuş için geçerlidir. Seyahatin başladıgı tarihte bebek yaş limitinin altında olunsa bile dönüş seyahati sırasında limit aşılıyorsa, güvenlik kuralları gereği koltukta oturulması gerektiğinden çocuk ücretinden biletlenmeleri gerekmektedir. Benzer şekilde dönüş seyahat tarihinde 12 yaşını doldurarak 13 yaşından gün alan çocuk misafirlerimiz için yetişkin bileti düzenlenmelidir.

Uçuşlarımızda seyahat edecek çocuk ve bebeklere uygulanacak ücretler hakkında web sitemiz, Pegasus Bilet Hattı ve acentelerimizden bilgi alabilirsiniz.

Şirketimizin seferi olan iç hat ve dış hat seferlerimizde ;

7 yaşından gün almış – 13 yaşından gün almamış çocuk yolcular uçak içinde yalnız seyahat edebilirler. Şirketimiz tek başına seyahat etmek zorunda olan 7-12 yaş grubu arasındaki çocuklara refakat hizmeti vermekten memnunluk duymaktadır. Uçuşlarımızda refakatsiz taşınacak çocuk sayısı limitli oldugundan, refakat talebinin rezervasyon yapıldıgı anda bildirilmesi çok önemlidir. 7-12 yaş grubunda olup refakatsiz seyahat edecek çocuklar için rezervasyon ve biletleme işlemleri sadece Call Center tarafından yapılmaktadır. Müracaat eden misafirlerimizin aşağıda açıklanan uygulamalar hakkında bilgilendirilmesini rica ederiz.

Refakatsiz Seyahat Edecek Çocuklara Yardım

Refakatsiz seyahat edecek olan çocuk yolcuların seyahati, ebeveyn veya kanuni temsilcisinin iznine bağlıdır.. Refakatsiz çocuk uçağın kalkış saatinde yer personeli tarafından uçağa götürülerek, kabin amirine teslim edilir. Bu süre içerisinde çocuğun ailesi veya kanuni temsilcisinin havaalanında beklemesi gerekmektedir. İniş istasyonunda çocuk, kabin görevlisi tarafından yer personeline teslim edilir. Yer personeli, çocuğu almaya yetkili kişiye teslim eder. Çocuk için ayrıca seyahat edeceği tarih ve parkurda geçerli olan ücretler ile bilet düzenlenmelidir.

Ücretlendirme

Refakatsiz Çocuk için nasıl talepte bulunulur?

Uçuş için rezervasyon ile aynı anda refakat hizmeti talep edilmelidir.

Talebin mümkünse ucustan en gec 24 saat once bildirilmesi istenmektedir.

İstasyonda refakatsiz çocuk taşıma formunun ebeveynler tarafından doldurulması gerekmektedir.

İstisnalar:

 • Ara noktalı seyahatler (transit/transfer)
 • Uçuşu konfirme edilmemiş olan PNR lar,
 • Diğer havayolları ile baglantısı olan ucuslarda

Refakatsiz çocuk taşımasına müsaade edilmemektedir.

Check-in kontuarına ne zaman başvurulmalıdır?

Refakatsiz Çocuk Taşıma Yetki Belgesi formu doldurulur, ebeveyn veya kanuni temsilcisine imzalattırılır.

Bütün bu işlemlerin eksiksiz ve zamanında tamamlanabilmesi için ic hatlarda 1,5 saat, dış hatlarda ise 2 saat once havalimanında bulunularak , check in işlemleri yapılmalıdır.

İşitme engelli veya görme engelli misafirler uçuşa “refakatsiz olarak” kabul edilebilir. Aynı zamanda görme engelli misafirler, refakat köpekleri ile birlikte de seyahat edebilirler. Bu tip misafirlerin beraberlerindeki refakat köpekleri kabinde ücretsiz taşınır. PNR da yolcunun özel durumu bildirildikten sonra ayrıca köpek bilgisi verilmelidir. Pegasus Çağrı Merkezi ile irtibat kurarak talepte bulununuz. Misafirimiz , hem işitme engelli hem de görme engelli ise , refakatçisiz uçuşa kabul edilmez. Bu tip yolcuların beraberlerindeki refakat köpekleri kabinde ücretsiz taşınır. PNR da yolcunun özel durumu bildirildikten sonra ayrıca köpek bilgisi verilmelidir. Pegasus Çağrı Merkezi ile irtibat kurarak talepte bulununuz.

Refakatçi ile Seyahat
Aşağıdaki durumlarda, misafirimize refakatçi eşlik etmelidir:
·         Misafirimizin güvenlik ve emniyet talimatlarını anlamasını ve uygulamasını önleyen ciddi bir zihinsel engeli bulunuyorsa.
·         Misafir hem görme hem de işitme engelliyse ve bu kabin görevlileriyle iletişim olanağını önlüyorsa
·         Misafirimizin motor becerilerine dair bir engeli varsa ve bu bedensel olarak acil tahliye durumlarına katılmasını önlüyorsa, (örneğin; paraplejikler ve felç geçirmiş veya iki kolunu da kaybetmiş ve bu sebeple refakatçisiz seyahat edemeyen kişiler).
Seyahat refakatçisinin 18 yaşın üstünde ve özerk olması gerekmektedir. 
Sedyeler
Pegasus Havayolları şimdilik bu hizmeti sunmamaktadır. 
İlaç Tedavisine İhtiyaç Duyan Misafirler
Yasak maddeler/nesneler alınacak ve geri verilmeyecektir.Uçuş süresince diyabet ve diğer sağlık nedenleri doğrultusunda tıbbi şırınga kullanması gereken misafirlerin, bu tip tıbbi malzemeye/ilaca ihtiyaç duyduklarına dair belgeyi beraberlerinde bulundurmaları, malzemenin profesyonel biçimde paketlenmiş ve etiketlenmiş olduğundan emin olmaları gerekmektedir. Bu şekilde ibraz edilmeyen tıbbi malzemelere/ilaçlara el konulacaktır.
Misafir uçuş süresince kullanması gereken her türlü ilacı hava taşıtı kabinine sokabileceğinden emin olmalıdır. Kabin görevlilerinin Misafirimizin isteği doğrultusunda ilaç soğutma/soğuk tutma imkanı yoktur. Eğer Misafirimizin soğukta tutulması gereken tıbbi bir ilaç kullanması gerekiyorsa, ilacın soğuk torba veya vakumlu termos içerisinde tutulması kabul edilmektedir. Misafirler ilaçlarını nasıl en iyi şekilde saklayabileceklerini eczacılarına danışabilirler.
Kronik bir hastalığı olan tüm misafirlerimiz seyahat süresi boyunca gerek duyacakları tüm ilaçları yanlarında bulundurmalılardır. Tüm ilaçlar, özellikle reçeteli ilaçlar, yolcunun el bagajında okunabilir etiketler iliştirilmiş şekilde, orijinal kutularında/şişelerinde saklanmalıdır. İlaçların yedeklerinin kontrol edilmiş bagajda bulundurulması, el bagajındaki ilaçların kaybedilmeleri veya çalınmaları durumunda alınması gereken bir güvenlik önlemi olarak kabul edilmektedir. Seyahat süresince veya inişten kısa süre sonra kullanımı gerekebilecek ilaçların, ilacın adının tıpatıp yazılı olduğu reçetelerle beraber, el bagajında bulundurulması gerekmektedir. İlaçlarınızın kaybolması durumuna karşı tedbir olarak, ayrıca tedarik etmeniz gerekebileceğinden veya güvenlik kontrollerinde kullanım kanıtı gerektiğinden reçetelerinizin birer kopyasını da yanınıza almanızı önemle tavsiye ediyoruz.
Havayolu güvenliği arttırılmış olduğundan, kesici aletlerin ve 100 ml’den fazla sıvı içeren paketlerin kontrol edilmiş bagaja yerleştirilmesi gerekmektedir. 
Diyabet
Seyahat boyunca ihtiyacını karşılayacak miktarda insülin taşıdığından emin olmak misafirimizin sorumluluğudur.İnsülin ve diyabet iğneleri kabin bagajında bulundurulabilir. Diyabetik insülin kalemlerinin kullanımına, kabin bagajında bulundurulabilecek sıvı kısıtlamaları dahilinde, tıbbi belge eşliğinde, güvenlikteki tarama kontrolünde ibraz edildikleri takdirde izin verilmektedir. Reçeteli ilaç kullanan misafirlerin tedaviye dair ek belgelerini (örneğin; kimlik belgesi, doktor mektubu) teyit etmek için yanlarında bulundurmaları tavsiye edilir.
Fıstık Alerjisi
Anafilaksiden muzdarip misafirlerin, uçuş sırasında fıstık satılmasını önlemek için durumu rezervasyon esnasında Misafir Kontrol Merkezine veya Çağrı Merkezi'ne bildirmeleri ya da kabin görevlisini uyarmaları gerekmektedir. 
Tıbbi Oksijen Gereksinimi Duyan Misafirler
Pegasus Havayolları misafirlerine, acil durumlar dışında, ilave oksijen sağlamamaktadır. Uçuş süresince tıbbi oksijene ihtiyaç duyan misafirlerin uçağa kabul edilmesine izin verilmemektedir. Sadece tıbbi acil durumlarda ihtiyaç duyulması halinde, Pegasus Havayolları gerekli teçhizatı sağlayabilir. Pegasus Havayolları misafirimizin, boş oksijen tüplerini, vanası açık şekilde, kontrol edilmiş bagaj olarak taşımayı kabul etmektedir. 
Dalgıçlık
Dalgıçlar dalıştan kısa süre sonra uçak seyahati yapmamalıdırlar. Bunun sebebi düşük kabin basıncının dalgıçlarda vurguna yol açabilmesidir. Dalgıçların son dalışlarından sonra en az 12 saat uçak seyahati yapmamaları önerilir. Eğer çok defa dalış yapılmışsa ya da dalış süresince yüzeye çıkarken basıncı azaltmak için aralar verildiyse, bu süre 24 saate çıkartılmalıdır. Uçuştan önce dalış yapmış/yapacak misafirlerin dalgıç okullarındaki uzmanlardan tavsiye almaları gerekir.

Tekerlekli Sandalye Talebi

Havayolumuz hareket edemeyen, yardım almadan veya uzun mesafe yürüyemeyen, uçağın merdivenlerinden çıkamayan misafirlere özel hizmet sunabilmek amacıyla havaalanında tekerlekli sandalye hizmeti sağlamaktadır. Web sitemizden satın alacağınız biletlerde bu hizmetin sağlanması için Pegasus Çağrı Merkezi ile irtibat kurarak talepte bulunabilirsiniz.

Çağrı merkezimizden, havalimanı satış ofislerimizden ve acentelerimizden satın alınacak biletlerde rezervasyon aşamasında ihtiyacınıza uygun tekerlekli sandalye talebinizi (aşağıda detayları belirtilmiştir) bilet satış görevlisine mutlaka bildiriniz. Tekerlekli sandalye talepleri, uçaktaki limitler dahilinde değerlendirileceğinden, onaylanması halinde kontakt kurdugunuz birim tarafından (Çağrı merkezi, satış ofisi, acente) size en kısa sürede bilgi verilecektir.

Havalimanından uçağa, uçaktan havalimanına kadar olan mesafede, özel yardım (tekerlekli iskemle...) ihtiyacı olan hareket kabiliyeti kısıtlı misafirlerimize yardım ve ekipman temininden, ilgili meydan sorumludur.

Uçuşunuzun tarifeli kalkış saatinden en az 48 saat önce yardım taleplerinizi bize bildirmeniz halinde, havalimanı hizmet sağlayıcısına bu isteğinizi ileterek, ihtiyaç duyduğunuz hizmetin mümkün olan en iyi şekilde verilmesini sağlayabiliriz.

Tarifeli kalkışa 48 saatten daha az kala gelen talepler için, ilgili meydanın bu hizmeti zamanında vermesi mümkün olmayabilir.

Yolculuğunuzun akıcı geçmesini temin edebilmemiz için, bize doğru ve zamanında bilgi vermeniz, çok önemlidir.''

Misafir talebine göre, Pegasus Havayollarınca tahsis edilen tekerlekli sandalye türleri ;

 • WCH C Kabine kadar olan tekerlekli sandalye
 • WCH R Apron için tekerlekli sandalye
 • WCH S Merdivenler için tekerlekli sandalye olup, ayrıca yolcu beraberinde getirilen;
 • WCM P Manuel (power driven) tekerlekli sandalye
 • WCB D Kuru pil (dry-cell battery) ile çalışan tekerlekli sandalye,

Yolcu beraberinde getirilen katlanabilir tekerlekli sandalye (portatif), bir çift koltuk değneği veya benzeri araçlar ücretsiz taşınır ve serbest bagaj hakkına dahil edilmez.

Ayrıca yolcu beraberinde getirilen : 

 • WCM P Manuel (power driven) tekerlekli sandalye 
 • WCB D Kuru pil (dry-cell battery) ile çalışan tekerlekli sandalye, 
 • Akülü olanların, aküleri çıkarılıp izole edildikten sonra, taşınır. 
Not: Uçaklarımızda Sıvı Akü taşınmamaktadır. 

Uçak Yolculuğu İçin Tıbbi Rapor Şartları

Pegasus Havayolları, aşağıda belirtilen durumlarda, misafirlerine, hava yoluyla seyahatlerinden önce, uzman bir tıp doktoruna görünmelerini ve uçuşa elverişli olduklarını belirtir bir rapor edinmelerini, havalimanında görevli check in personeline ibraz etmelerini tavsiye etmektedir:

 • Kanser, kalp, göğüs, beyin, akciğer konularında sağlık sorunu yaşayan, anemi, diyabet hastası, herhangi bir hastalık nedeniyle düzenli tıbbi tedavi gören veya ilaç kullanan, yakın zamanda tıbbi operasyon veya cerrahi müdahale geçirmiş, sağlık sorunları nedeniyle hastanede bulunmuş veya sağlık nedeniyle havayoluyla seyahate uygunluğu konusunda endişe duyan,
 • Uçuş öncesinde sağlık sorunları yaşayan, sağlığıyla ilgili soruları, endişeleri olan,
 • sağlık koşulları nedeniyle, hava yoluyla seyahatin hayati risk oluşturabileceği veya uçuş süresince özel tıbbi bakım önlemlerine ihtiyaç duyan misafir(ler)
 • Komplikasyonlu hamilelik geçiren, (düşük veya erken doğum riski olan, daha evvel sorunlu hamilelik yaşamış olan veya kanaması vs. olan),
 • Fiziksel ve zihinsel durumu veya hastalığı nedeniyle:
  • Uçuş emniyetini potansiyel olarak tehdit eden,
  • Diğer misafirlerin ve uçuş ekibinin can güvenliğini, emniyetini, iyilik ve rahatını olumsuz etkileyebilecek,
  • Uçuş esnasında tıbbi ilgi ve/veya özel ekipman gerektirecek,
  • Uçuş koşullarından olumsuz etkilenebilecek, sağlık durumu kötüye gidebilecek misafirler.

  Sağlık raporu yalnız bulaşıcı hastalık geçiren misafirler için zorunludur.
  Havayolumuz,
  • Dolu veya boş şırınga taşıyan misafirlerine, havalimanı güvenlik kontrollerinden sorunsuz geçebilmeleri için, durumlarını belirtir sağlık raporu almalarını,
  • Kendisini iyi hissetmeyen veya hasta hisseden misafirlerine uçuştan önce bir uzman hekime görünmelerini, sağlık raporu almalarını, uçuşları boyunca daha fazla sağlık sorunu yaşamamaları için, durumlarının ağırlaşması riskine karşı, uçuşlarını ertelemelerini,

   tavsiye etmektedir.

  Sağlık raporunun geçerli kabul edilebilmesi için, uçuş tarihinden en fazla 7 gün önce alınmış  olması gerekmektedir.
  Tavsiye edildiği halde, uçuşa elverişliliği gösterir Sağlık Raporu ibraz edemeyen misafirler,    F-GO-025 başlıklı Teminat Formunu imzalayarak görevli personele teslim etmelidir. Rapor ibraz edemediği halde, Teminat Formu'nu da imzalamayan misafirler, uçuşa kabul edilmeyecektir. Teminat Formu bulaşıcı hastalıklar için kullanılmaz.
  Misafirin yaşı, sağlık sorunları ve bedensel veya zihinsel durumu sebebiyle karşılaşabileceği olumsuz sonuçlarla ilgili olarak, Pegasus Havayolları sorumluluk ve yükümlülük kabul etmez. Havayoluyla seyahatin sağlık koşullarında yaratacağı tüm sonuçlardan yalnızca misafir, sorumlu ve yükümlü olacaktır.
   
  Pegasus Havayolları, uçuş esnasında durumu kötüye gidebilecek veya ciddi sonuçlar doğurabilecek durumda olan misafirleri taşımayı reddetme hakkını saklı tutar.

  Hamile Misafirler
  Hamile misafirlerimizin Pegasus Havayolları ile seyahat etmek için sağlık raporu sunmaları gerekmez. Hamile misafirlerimiz sağlık raporu aranmaksızın kabul edilebilseler bile, havayoluyla seyahatlerinden önce sağlık durumlarıyla ilgili olarak, uzman bir doktordan görüş almalarını tavsiye etmekteyiz.
   
  Pegasus Havayolları, tekil komplikasyonsuz hamileliklerde, hamilelik dönemi 36 haftayı aşmış anne adaylarının seyahat etmesini kabul etmemektedir. Dolayısıyla bütün gidiş-dönüş uçuşları hamileliğin 36. haftası bitmeden tamamlanmalıdır.
  Pegasus Havayolları, çoğulkomplikasyonsuz hamileliklerde, hamilelik dönemi 32 haftayı aşmış anne adaylarının seyahat etmesini kabul etmemektedir. Dolayısıyla bütün gidiş-dönüş uçuşları hamileliğin 32. haftası bitmeden tamamlanmalıdır.
   
  Hamilelik
  Kabul Koşulları
  Kısıtlamalar
  Tekil komplikasyonsuz hamilelik
  Hamileliğin 36. haftasının sonuna kadar Sağlık Raporu gerekmemektedir.
  Hamileliğin 36. haftasının sonundan doğumdan sonraki ilk 48 saatin bitimine kadar, uçak yolculuğu yapılmasına izin verilmemektedir.
  Çoğul komplikasyonsuz hamilelik
  Hamileliğin 32. haftasının sonuna kadar Sağlık Raporu gerekmemektedir.
  Hamileliğin 32. haftasının sonundan doğumdan sonraki ilk 48 saatin bitimine kadar, uçak yolculuğu yapılmasına izin verilmemektedir.
  Komplikasyonlu hamilelikler
   
  *Tıbbi Rapor alınmasını tavsiye ediyoruz.

  Misafirimizin hava yoluyla seyahati için sağlıklı olduğunu kesinleştirmek için tıp doktoru tarafından verilen ve “uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur” ibaresi yer alan Sağlık Raporu’nun* tarihi uçuştan en fazla 7 gün evvel olmalıdır.
  Sağlık Raporu ibraz edilmeyen komplikasyonlu hamileliklerde ve misafirimiz tarafından belirtilen tahmini doğum tarihiyle ilgili makul şüphelerin bulunduğu hallerde, misafirin F-GO-025 numaralı Teminat Formu'nu imzalaması gerekmektedir.
  Hamile misafirimizin, Pegasus Havayolları’nın taşıma kurallarına uymaması halinde, hava yoluyla seyahatten kaynaklanabilecek herhangi bir zarardan, Pegasus Havayolları sorumlu tutulmayacaktır. Havayoluyla seyahatin sağlık durumunda yaratacağı sonuçlardan, yalnızca misafirimiz sorumlu olacaktır.
   
  Pegasus Havayolları hamile misafire, yukarıda belirtilen koşullara uymaması sebebiyle, ulaşım sağlamayı reddederse söz konusu hamile misafirin, bilet ücretinin iadesini talep etme hakkı yoktur.
 • Sağlık Durumu Sebebiyle Taşımanın Reddedildiği Durumlar:
  • Uçuş süresince tıbbi bakıma ihtiyaç duyacak veya belirli bir tıbbi malzemeye bağımlı, basınçlı / sıkıştırılmış hava ile, elektrikle veya pnömatik biçimle çalıştırılan tıbbi aletler, teçhizatlar, tedaviler veya sistemler (ki bunların tümünün hava taşıtında ve kabininde çalıştırılması kesinlikle yasaktır) kullanması gereken,
  • Uçuştan hemen önce havaalanında astım krizi veya akut solunum yetmezliği sıkıntısı yaşamış
  • Bulaşıcı hastalığının bulaşıcı safhası devam eden, bulaşıcı safhanın bittiğini gösterir sağlık raporu da ibraz edemeyen,
  • Diğer yolcuların ve/veya kabin görevlilerinin can güvenliğini, sağlığını ve refahını olumsuz şekilde etkileyebilecek davranışlar sergileyen, veya uçuşun güvenliğini ya da zamanında gerçekleşmesini hastalık ya da bedensel durumundan ötürü riske atabilecek ve uçaktaki diğer yolcuları görünüşleriyle rencide edecek; diğer yolcuların sağlığını, güvenliğini ve eşyalarını; hava taşıtını ve kabin görevlilerini, kendilerine sunulan ek yardımlara ve hizmetlere rağmen bedensel veya tıbbi durumu yüzünden doğrudan tehdit eden,
  • Uçuş güzergahının değiştirilmesi veya ölüm gibi olumsuz sonuçlara sebep olabilecek derecede hasta olan kişiler.
  • Kargaşa, karışıklık ve huzursuzluğa sebep olabilecek ve uçuş emniyetini tehlikeye atan kişiler.
  • Uçuşta kişisel bakıma duyan, (yemek, tuvalet gibi ihtiyaçlarını kendisi karşılayamayan) ve kendi refakatçisi olmaksızın seyahat eden,
  • Uçak koltuklarını normal, dik pozisyonda kullanamayan, (sedyeyle seyahat etmesi gereken),
  • Tekli, komplikasyonsuz hamileliklerde, gebelik dönemi 36 haftayı aşmış,
  • Çoğul, komplikasyonsuz gebeliklerde, gebelik dönemi 32 haftayı aşmış,
  • Doğumun gerçekleşmesinden itibaren ilk 48 saat içerisinde bulunan anne ve bebek,
  • Alçıya alındıkları ilk 24 saat içerisinde, iki saat veya daha kısa sürecek bir yolculuk yapmak isteyen herhangi bir uzvu alçıya alınmış olan,
  • Alçıya alındıkları ilk 48 saat içerisinde, iki saatten daha uzun sürecek bir yolculuk yapmak isteyen, herhangi bir uzvu alçıya alınmış olan,
  • Pegasus Havayolları yönetmelikleri çerçevesinde gerekli olduğu bildirilen belirli taşıma şartlarını uygulamayan veya uygulamayı reddeden,
   
  kişiler hava yoluyla seyahate kabul edilmemektedir:
   
  Emniyet ve Güvenlik Sebepleri Nedeniyle Ulaşımın Reddedilmesi
  Pegasus Havayolları aşağıda belirtilen sebeplerden ötürü, makul gerekçelerle, herhangi bir kişiye ulaşım sağlamayı reddetme hakkını saklı tutmaktadır:
  a)      Hava taşıtı emniyeti ve güvenliğinin yararı için gerekiyorsa,
  b)      Kalkışta, uçuş süresince ve inişde hava sahasından geçilecek tüm devlet veya ülkelerin yürürlükte olan kanunlarına, yönetmeliklerine ve regülasyonları öyle gerektiriyorsa,
  c)       Kişinin davranışları, yaşı, bedensel veya zihinsel durumu nedeniyle,
  • ihtiyaç duyduğu özel destek Pegasus Havayolları’nca makul gerekçelerle verilemiyorsa,
  • diğer yolcular için rahatsızlık verici durumlar meydana geliyor ise,
  • kendisine, diğer şahıslara veya mülke karşı zarar verme riski oluşuyor ise,
  d)      Kişinin alkol veya ilaç kullanımı nedeniyle, zihinsel veya bedensel durumu, tavrı, davranışları, ya da hali, diğer misafirlere, uçuş personeline veya mülke karşı risk oluşturuyorsa, güvenlik ve emniyet riski doğuyorsa,
  e)      Uçak biletini ibraz eden kişi, kendisinin bilette adı geçen kişi olduğunu kanıtlayamadığında (Pegasus Havayolları böyle bir durumda bileti alıkoyma hakkına sahiptir);
  f)       Kişi tarafından ibraz edilen bilet:
  • Yasadışı bir şekilde temin edilmişse veya Pegasus Havayolları ya da yetkili temsilcisi dışında başka bir işletmeden satın alınmışsa,
  • Çalıntı veya kayıp olarak bildirilmişse,
  • Sahte veya düzmece bir biletse,
  • Herhangi bir uçuş kuponu Pegasus Havayolları veya yetkili temsilcisi dışında bir tüzel kişi/işletme tarafından değiştirilmiş ya da zarar verilmişse (Pegasus Havayolları böyle bir durumda bileti alıkoyma hakkına sahiptir);
  g)      Kişi uygun ve geçerli seyahat dokümanlarını, (pasaport, oturum, vize gibi) ibraz edemiyorsa; kişinin profili, son varış noktası, transit-transfer ara noktalarının bulunduğu ülkelerin lokal regülasyonların gerekliliklerini, geçerli uluslararası mevzuatları karşılamıyorsa
  h)      Kişi emniyet ve güvenlikle ilgili talimatlara riayet etmiyorsa,
  i)        Kişi biniş kartında adı geçen şahıs olduğunu kanıtlayamıyorsa,
   
  Bu koşullar altında, Pegasus Havayolları biletin kullanılmamış bölümünü iptal edebilir ve kişi yolculuğunu tamamlama hakkını kaybedebilir.
  Pegasus Havayolları, bu koşullar altında, kişi tarafından gerçekleştiği iddia edilecek kayıp veya hasarlardan sorumlu ve yükümlü olmayacaktır. 

  Öncelikle Pegasus Çağrı Merkezini arayarak beraberinizde taşımayı planladığınız evcil hayvan için rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.

  • Evcil hayvan tanımına sadece kuş, köpek ve kedi girer ve kabin içinde 55x40x20 cm ölçülerinde, yolcularımızın temin ettiği özel kafeslerde taşınabilirler.
  • Yolcu, evcil hayvanın sağlık belgesini, aşı kağıdını ve kimliğini yanında bulundurmalıdır. (AB ülkelerine seyahat edecek yolcuların, seyahatleri esnasında taşımayı planladıkları evcil hayvan için yanlarında evcil hayvan pasaportu bulundurmaları gerekmektedir.)
  • AB 1219/2014 Sayılı  Uygulama Tüzüğü ile değiştirilmiş (AB) 557/2013 Sayılı Uygulama Tüzüğü’nün 2 Numaralı ekinde yer alamayan ülkelerden, AB Üyesi ülkelere gönderilecek evcil hayvanların ticari olmayan seyahatlerinde, Avrupa Birliğine üye olmayan ülkelerden Avrupa Birliği (EU) ülkelerine seyahat edecek olan evcil hayvanlar (kedi, köpek) için Inaktiv kuduz aşısı yapılması ,  planlanan seyahat tarihinden önceki, son 3 ay içerisinde 2000/258/AT Sayılı Kararı’nın 3. Maddesi uyarınca onaylanmış laboratuvarlarda  ‘KUDUZ ANTİKOR TİTRASYONU’ testine tabii olmaları gerekmektedir. Onaylanmış güncel laboratuvar listesine http://ec.europa.eu/food/animal/liveanimals/pets/approval_en.htm linkinden erişilecektir. İlgili test ve belgelerin, kalkış istasyonunda görevli personele sunulması misafirlerimizin sorumluluğundadır. Tarih ve geçerlilik süresini de içeren test ve aşı karnesini ibraz edemeyen ve/veya seyahat tarihinden geriye dönük son 3 aydan daha eski test raporu ibraz eden misafirlerimizin canlı hayvanları, uçuşlarımıza kabul edilmeyecektir 
  • Kuş taşımacılığı sadece İç Hat Uçuşlarımızda yapılır. Aynı kafeste maksimum 2 kuş, (anne ve yavrusu), 2 köpek (anne ve yavrusu) veya 2 kedi (anne ve yavrusu) taşınabilir.
  • Kabine alınabilecek toplam evcil hayvan sayısı 3 tanedir.
  • Pegasus Havayolları , evcil hayvanı uçuştan alıkoyma yetkisini saklı tutar. Evcil hayvanın sağlıklı, zararsız, temiz ve kokusuz olması gerekmektedir. Hayvanın durumu şüpheli görülürse, (Huzursuz, saldırgan, hastalıklı,çok yaşlı-yavru vb.) istasyon görevlileri tarafından uçuşa kabul edilmeyebilir. Evcil Hayvanlar için ilk 3 aylık uçamaz kuralı vardır. (kuduz aşı başlangıcı).Hamile hayvan taşınması kabul edilmez ve yurtdısında herhangi bır nedenle ülkeye kabul edilmeyen evcil hayvanlarda şirketimiz sorumluluk kabul etmeyecektir.
  • KKTC' ne ticari olmayan canlı hayvanların kabulünde 3 Ağustos 2015 tarih itibari ile aşağıdaki şekilde değişiklik yapmıştır. Buna göre; Ticari olmayan canlı hayvanların misafir beraberinde taşınması için de İthal Ruhsatı alınması zorunludur. Misafir canlı hayvanların kabul edilmesi için İthal Ruhsatı Başvuru Formunu (PİB.01 ) uçuş öncesi doldurularak Sağlık Sertifikası birlikte KKTC Veteriner Dairesi Müdürlüğüne gönderilmeli ve İthalat İzni almalıdır. Detaylı bilgiye veteriner.gov.ct.tr/KarantinaQuarantine.aspx  adresinden ulaşabilirsiniz.

   PETC ( 8 kg'mı geçmeyen evcil hayvanlar ) :

  • Kabinde taşınacak evcil hayvanların kafesleri ile birlikte tartıldıklarında toplam ağırlığının 8 kg'ı geçmemesi gerekmektedir.
  • Kabinde taşınması istenen evcil hayvanlar, mutlak surette misafirlerimizin temin ettiği 55x40x20 cm ölçülerindeki özel kafeslerde taşınabilirler.
  • Kabine alınabilecek toplam evcil hayvan sayısı 3 tanedir. 
  • İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar yurt dışından canlı hayvan kabul etmemektedir. Bu sebeple İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar seferlerimizde evcil hayvan taşıması yapılamamaktadır.
    

  Ücretlendirme

  1. AVIS (AVIH Small) : (8 kg-15 kg arasında ağırlığı olan, uçak altında taşınabilen evcil hayvan)

  2. AVIB (AVIH Big) : (15 kg üzeri ağırlığı olan uçak altında taşınabilen evcil hayva )

  Kafes ve evcil hayvanın toplam ağırlığı 8 kg. geçiyor ise havalandırma sistemli kargo kompartımanında taşınır.Kafes, mutlak surette misafirlerimiz tarafından temin edilmelidir. 

  Kafeslerin taşınabilir boyutlarda olması ve misafirlerimizin terminale kafesleri hazır,sağlam kilitli ve emniyetli halde getirmesi gerekmektedir.Misafirlerimiz Check-in işlemi sırasındaki canlı hayvan tesliminde kafes kilidini mutlaka kontrol etmelidir.Kafes aralıkları çok geniş olmamalıdır.Kafes ölçüsü 55x40x20 cm boyutlarda olmalıdır.

  Herbir uçuşta maksimum 4 AVIH kabul edilebilir. 

  Tüm iç hat ve K.K.T.C uçuşlarımızda AVIH taşınabilir Dış hatlarda ise Airbus ile yapılan uçuşlarda AVIH kabul edilemez. 

  Yolcunun fazla bagajı olmasa dahi, evcil hayvan taşımasında aşağıda verilen ücretler tahsil edilir. 

  İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar yurt dışından canlı hayvan kabul etmemektedir. Bu sebeple İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar seferlerimizde evcil hayvan taşıması yapılamamaktadır.

  03/06/2013  tarihi itibariyle Köln istasyonumuzdan AVIH taşınmayacaktır

  Antalya ve Gazipaşa  çıkışlı  dış hat uçuşlarında AVIH  taşınmasında tüm belgelerin yanı sıra Antalya Valiliği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden “Veteriner Sağlık Sertifikasının “ alınması gerekmektedir. Aksi takdirde uçuşlarına izin verilmeyecektir.

  Hamile hayvanlar, Sekiz haftadan küçük yavru kedi/köpek, Anne sütünden kesilmemiş yavru kedi/köpek ve emziren anneler, uçuşa kabul edilemezler.

  Vahşi,yırtıcı, dövüşçü kuş ve kopeklerin taşınmasına izin verilmemektedir.

  Ücretlendirme

  Aşağıdaki şartlara uygun olmayan kafeslerin kabulüne izin verilmeyecektir : 

  Genel Taşıma talimatları 

        Kafeslerinin kilitleri demir,güvenli ve sağlam olmalıdır.Kafeslerin havalandırma bölümleri olmalıdır. 

        Kafesler taşınması kolay malzemelerden yapılmış olmalıdır. 

          Yer Hizmetleri Çalışanları hayvan saldırısına-ısırmasına karşı dikkatli olmalıdır. 

  Havalandırma Şartları 

        Kafesin yeterli havalandırmaya sahip olması ve üç tarafının da hayvanın nefes alması icin acık olması gerekir.

          Hayvanın sağlıklı, zararsız, temiz ve kokusuz olması gerekmektedir

  Emniyet şartları 

      Kafes,hayvanın içinde rahatça ayakta durabileceği,yatabileceği,dönebileceği büyüklükte olmalıdır,iç kenarlarının yumuşak ve hayvana zarar vermeyecek yapısı olmalıdır,kafesin dış kenarlarının da emniyetli ve sivri uçlu,sert ve keskin malzemelerden yapılmış olmaması gerekmektedir.

      Kafesin,içerden ve dışarıdan açılamayacak , yabancı madde giremeyecek ve hayvanın kaçmasına izin vermeyecek kadar sağlam ve kilidinin kontrol edilmiş olması gerekir. 

  Canlı hayvanın rahatı ve sağlık şartları 

      Her kafes temiz,dezenfekte edilmiş ve sterilize olmalıdır,bu şartlardan hayvanın sahibi sorumludur. 

      Kafesin yüklendiği bölge mümkün oldugu kadar sessiz ve karanlık olmalıdır. 

      Ambarda taşınacak canlı hayvanların Check-in işlemleri sırasında hayvanlarda herhangi bir huysuzluk veya saldırgan davranış görülürse, Yer Görevlisi tarafından misafirlere sakinleştırıcı ilaç verilmesi önerilebilir. 


  Yiyecek ve içecek şartları 

        Kafes içindeki hayvana gecikme ve aksaklıklar durumunda yiyecek ve içecek sağlanabilmelidir. 

        AVIH’nin seyahat esnasında ihtiyacı olan yiyecek ve içecekten sahibi sorumludur,yeterli ve yasak olmayan yiyecek-içecek kafes içinde hayvana sağlanmalıdır. 


  YASAK KÖPEKLER : American Pit Bull,Fila Brazileiros;,Japanese Tosa, Pit Bull Terrier, Togo Argentinos, American Staffordshire Terrier,Presa Canario,Chow Chow,Rottweiler, Doberman, Mastiff,Bulldog, Caukasian cinsi,mastino napoletano, boxer.

  NOT : Kangal köpekleri en fazla 6 aylığa kadar taşınabilir.

  Ambarda taşınacak evcil hayvan kafeslerinin görselleri için tıklayınız.

  Misafirlerimiz kendi konforları için (saglık nedenleri gibi) ilave koltuk talebinde bulunabilecekleri gibi kabinde taşınmasını istedikleri değerli ya da kırılabilir eşyalarını, müzik aletlerini ve diplomatik bagajı havayolumuzun kuralları çerçevesinde taşıyabilirler.

  • Misafirlerimizin beraberinde götürdüğü giysi, yiyecek v.s. gibi bagajları için ilave koltuk tahsis edilemez.
  • Sadece bir eşya için ilave koltuk alınabilir. Bu tip bagajların muhakkak bir yolcu beraberinde taşınıyor olması ve ilave koltuk için ayrıca rezervasyon ve ödeme yapılması gerekmektedir.
  • Değerli ya da kırılabilir eşya, müzik aleti ya da diplomatik bagajın muhakkak bir yolcu beraberinde taşınıyor olması gerekmektedir.
  • Ağırlığı 75 kg ı aşmamalıdır.
  • İlave koltuk için yolcu ile aynı anda rezervasyon yapılması ve ücretinin ödenmesi zorunludur.

  İlave koltuk için Pegasus Çağrı Merkezini arayarak talepte bulunulması gerekmektedir.

  Bu taşıma 14 Ekim 1983 tarih ve 2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu gereği, 12 Ekim 1929 tarihinde Varşova'da imzalanan Uluslararası hava taşımasına ilişkin bazı kuralların birleştirilmesi hakkındaki Varşova Konvansiyonu ile bu Konvansiyonu değiştiren 28 Eylül 1955 tarihli Lahey Protokolünde yer alan taşıyıcının sorumluluğuna ilişkin kurallara ve sınırlamalara bağlıdır. Bu konvansiyon ve protokol, yolcunun ölümü, yaralanması ve bagajın kaybolması veya hasar görmesi halinde taşıyıcının sorumluluğunu düzenler ve birçok hallerde sınırlandırır.

  1. Önceden daha yüksek bir değer bildirilmedikçe ve ek ücret ödenmedikçe, Kayıtlı bagajın kaybı, iç hatlarda 15 KG üzerinden ve dış hatlarda 20 KG üzerinden, taşıyıcının sorumluluğu kilo başına 20 USD ile sınırlıdır.
  2. Taşıyıcının sorumluluğunu kaldıran veya sınırlandıran kurallar taşıyıcının acenteleri, personeli ve temsilcileri lehine de uygulanır.
  3. Taşıma akdi, 2920 sayılı Kanuna ve kanun ile atıf yapılan Uluslararası Sözleşmelere, bu biletteki hükümlere, taşıyıcının uygulanabilir ücret tarifelerine, taşıyıcının bu metinle referans yolu ile birleştirmiş olan genel taşıma şartlarına tabidir.
  4. Taşıyıcının hiçbir acentesi, personeli veya temsilcisi bu sözleşmenin hükümlerini değiştirmeye veya kaldırmaya yetkili kılınmamıştır.
  5. Taşıyıcı, yolcu ve bagajları zamanında taşımak için her türlü makul çabayı göstermeyi üstlenir. Taşıyıcıya kusur atfı mümkün olmayan durumlarda veya beklenmeyen hallerde, eğer imkan varsa taşıyıcı önceden haber vererek, tarifelerde veya başka yerlerde gösterilen hareket saatlerini, bilette gösterilen duraklama yerlerini değiştirebilir veya duraklama yapmayabilir veya başka taşıyıcıları veya uçakları kullanabilir.
  6. Taşıyıcı Yürürlükteki yasaları veya taşıyıcının ücret tarifelerini veya kurallarını ihlal ederek bilet temin etmiş olan herhangi bir kişiyi, taşımayı reddetme hakkını saklı tutar.
  7. Biletler ilk uçuş tarihinden itibaren 1 yıl geçerlidir. Biletin ödemesi yapıldıktan sonra, uçulacak tarihe kadar olan artışlar bilete yansıtılmayacaktır. Vergi ya da masraflarda olan değişiklikler ise, yolcudan tahsil edilebilecek veya iade edilebilecektir.
  8. Kayıtlı bagaj, bagaj kuponu ile bagaj teşhis kuponunu ibraz edene teslim edilir. Taşıma sırasında bagajın hasar görmesi halinde ihbar, hasarın anlaşılmasından sonra, Bagajın gecikmesi durumunda derhal veya en geç ilgili Kanunda belirtilen süre içinde yazılı olarak taşıyıcıya yapılmalıdır.
  9. Karşılıklı uçuşlarda geçerlidir.

  Taşımaya İlişkin Uyarı

  • Lütfen Havaalanında, Uçuş kartınızı almak için check- in bankolarına geçerli ve resimli bir kimlik kartı (pasaport, ehliyet, nüfus cüzdanı veya evlilik cüzdanı) ile başvurunuz. Aksi takdirde uçuşa kabul edilmezsiniz.
  • Lütfen bilet ve bagaj işlemlerinizi uçağın tarifeli kalkış saatinden iç hatlarda 30 dakika, dış hatlarda 45 dakika önce tamamlayınız. Aksi takdirde Bilete ilişkin bütün haklarınızı kaybedersiniz.
  • Bir seyahatin fiyatı, hükümet yetkilileri tarafından hava taşımasına yüklenmiş vergi veya ücretleri kapsayabilir. Hava seyahat maliyetinin önemli bir bölümünü temsil edebilen bu ücret ve vergiler, ücretin içinde yer alabilecekleri gibi, ayrı olarak yolcu seyahat belgesinin "VERGİ" kutusunda da gösterilebilirler. Tahsil edilmemiş vergi veya ücretleri ödemeniz ayrıca istenebilir.

  Kendi Güvenliğiniz İçin

  • Bagajlarınızı bizzat kendiniz hazırlayınız ya da hazırlanmasına nezaret ediniz.
  • Kapalı paket, kutu ve tüm ambalajları açıp kontrol ettikten sonra bagajlarınızı yerleştiriniz.
  • Başkasına götürülmek ve verilmek üzere size verilen hiç bir eşyayı kesinlikle kabul etmeyiniz.

  Havayolu taşıyıcısının yolcular ve bagajları ile ilgili yükümlülükleri

  Bu bilgi, Birlik Mevzuatı ve Montreal Konvansiyonu kapsamında Birlik havayolu taşıyıcıları için geçerli olan sorumlulukları özetlemektedir.

  Ölüm ve Yaralanma Olaylarında Tazminat

  Yolcuların ölümü ve yaralanması ile ilgili sorumluluklar için herhangi bir mali sınırlama yoktur. 100.000 SDR’ye (yaklaşık £ 82.000) kadar olan zararlar için yapılan tazminat taleplerine havayolu taşıyıcısı itirazda bulunamaz. Ancak bunu aşan talepler karşısında, ilgili zararın ihmal veya bir başka nedenden kaynaklanmadığını kanıtlamak üzere iddia karşısında kendisini savunabilir.

  Ön Ödemeler

  Herhangi bir yolcunun ölümü ya da yaralanması durumunda havayolu şirketi, tazminat almaya hak kazanan kişinin detaylarının belirlenmesinden sonra 15 gün içerisinde acil ekonomik ihtiyaçların karşılanması için ön ödeme yapmakla yükümlüdür.

  Ölüm halinde bu ön ödeme en az 16 000 SDR ( approximately £ 13.000) olmalıdır.

  Yolcu Gecikmeleri

  Yolcularin gecikmesi durumunda, gerekli tüm hasar önlemlerini almamış veya bu tür önlemlerin alınmasının mümkün olmadığı durumlar haricinde, havayolu şirketi zararı karşılamakla sorumludur.

  Yolcuların gecikmesi durumunda mali yükümlülük 4.150 SDR (yaklaşık £ 3.500) ile sınırlıdır.

  Bagajların gecikmesi

  Bagajların gecikmesi durumnda, havayolu şirketi gerekli tüm hasar önlemlerini almamış veya bu tür önlemlerin alınmasının mümkün olmadığı durumlar haricinde, havayolu şirketi zararı karşılamakla sorumludur. Bagajların geç ulaşması durumunda mali sorumluluk 1.000 SDR (yaklaşık £820) ile sınırlıdır.

  Bagajların tahribatı, kaybı veya hasar görmesi

  Havayolu şirketi 1.000 SDR (yaklaşık £ 820) ye kadar olan bagaj tahribati, hasarı, ya da kaybından sorumludur. Check-in işleminden geçmis olan bagajlarda, bagajların önceden hasarlı olduğu durumlar haricinde, havayolu şirketi hatalı olmasa bile sorumlu olacaktır. Check-in’den geçmemiş bagajlarda yalnızca hatalı olduğu durumlarda sorumlu olacaktır.

  Bagajlar için yüksek tazminat sınırı

  Yolcular, check-in noktasında ozel olarak bildirimde bulundukları ve ek bir ücret ödedikleri takdirde, daha yüksek bir tazminat limitinden yararlanabilirler.

  Bagajlarla ilgili şikâyetler

  Bagajların zarar görmesi, gecikmesi, kaybolması veya tahrip oldugu durumunda, yolcular şikâyetlerini en kısa zamanda havayolu şirketine yazılı olarak iletmelidir. Check-in işleminden geçen bagajların zarar gördüğü durumlarda, yolcu yedi gün içinde, gecikme durumunda ise 21 gün içinde yazılı olarak şikâyette bulunmalıdır. Bu süre her iki durumda da bagajın yolcuya verildiği tarihten itibaren başlar.

  Sözleşmeli ve asli havayolu şirketlerinin yükümlülüğü

  Uçuşu gerçeklestiren havayolu şirketi ile sözleşmeli havayolu şirketinin ile aynı olmaması durumunda, yolcu şikâyetini veya tazminat taleplerini ikisinden birine yönlendirebilir.

  Bilet üzerinde bir havayolu şirketinin adı ve ya kodu belirtilmişse, bu havayolu şirketi sözleşmeli havayolu şirketi olarak kabul edilir.

  Yasal işlem başlatma süresi

  Herhangi bir tazminat talebiyle mahkemeye başvurmak için gereken süre, ilgili uçağın varış tarihinden veya varmış olması gereken tarihten itibaren iki yıldır.

  Bilgilerin Dayanağı

  Yukarıda sıralanan kuralların dayanağı, Avrupa Birliği’nde Düzenleme No (EC) No 2027/97 (Düzenleme (EC) No 889/2002 olarak degistirilmiştir) ile uygulanmakta olan 28 Mayıs 1999 tarihli Montreal Konvansiyonu ve Üye Ülkelerin ulusal yasal mevzuatlarıdır.

  * "SDR" Uluslararası Para Fonu tarafından tanımlanan özel çekim koşulları anlamına gelmektedir.

  Yasal Uyarı

  Bu uyarı 889/2002 No.lu Avrupa Birlik Düzenlemesi gereğince (EC) talep edilen bir düzenlemedir. Bu uyarı herhangi ne herhangi bir tazminat talebi ne de Düzenleme öngörüleri ve Montreal Antlaşmasının yorumlanması adına kullanılamaz ve taşıyıcıyla aranızdaki antlaşmaya dahil sayılmaz. Bu uyarıdaki içeriğin doğruluğuna dair taşıyıcı tarafından herhangi bir itiraz yapılmamıştır.


  Pegasus Plus, Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş.'nin ("Pegasus") uçuş ve ek hizmetlerinden puan kazanılmasına dayanan bireysel sadakat programıdır.

  Üyelik Koşulları

  Pegasus Plus üyeliğine 18 yaşını doldurmuş gerçek kişiler başvuruda bulunabilirler. Pegasus Plus üyeleri, 18 yaş altındaki bireyler için kendi üyelik hesaplarına bağlı ek üyelik oluşturabilirler.

  18 yaşın altındaki bağlı üyeler 18 yaşını doldurduklarında sistem tarafından otomatik olarak bağlı üyelikten çıkarılarak kendilerine asil üye hesabı açılır. Bu üyelerin puanlarını kullanabilmeleri için zorunlu üyelik bilgilerini tamamlamaları gerekmektedir.

  Üyeliğin Değerlendirilmesi ve Üyelik Başlangıcı

  Pegasus Plus üyesi olmak isteyen kişiler, Pegasus internet sitesinde yer alan online formu doldurarak, mobil  internet sitesi veya mobil uygulamalar üzerinden, cep telefonlardan SMS ile, doğrudan pazarlama ile yapılacak üyelik kazanma faaliyetlerinde online form doldurarak veya acente ve satış ofislerinden bu Genel Kural ve Koşulları kabul ederek üyelik başvurusunda bulunabilirler.  Kısa mesaj ile sadece Turkiye’de kayıtlı cep telefonu olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başvuruda bulunabilirler.

  Zorunlu bilgilerini tamamlayan üyeler üyelik aktivasyonlarını; cep telefonu numaraları  Türkiye’de kayıtlı bir operatöre ait ise SMS ile, değilse e-posta ile iletilecek aktivasyon mesajlarını doğrulayarak gerçekleştirirler.

  SMS ile başvuruda, üye adaylarının 7737 numaralı kısa mesaj numarasına AD, SOYAD ve T.C. Kimlik Numarası bilgilerini aralarında birer boşluk bırakarak kısa mesaj olarak iletmeleri gerekmektedir.
   
  SMS ile yapılan başvuruların değerlendirme kapsamına alınması için, üyelik formlarında zorunlu olduğu belirtilen bilgilerin üye tarafından 1 ay içerisinde Pegasus ile Pegasus internet sitesi veya çağrı merkezi aracılığı ile paylaşılması zorunludur. Zorunlu bilgilerin paylaşılması ve üyelik sürecinin tamamlanması sonrasında üyelik aktif olur.

  Başvuru sahipleri zorunlu bilgilerini tamamlamadıkları süre içerisinde program ile yaptığı uçuşlardan puan kazanırlar ancak harcayamazlar. Puanların kullanabilmesi için üyelik başvurusunun tamamlaması gerekmektedir. 

  Başvuru formunun doldurulması ile başvuru sahibinin ıslak imzası aranmaksızın, Pegasus Plus Genel Kural ve Koşullarının, başvuru sahibi tarafından okunmuş ve anlaşılmış olduğu varsayılacaktır.

  Başvuruların Bireyselliği

  Aynı kişinin kendi adına birden çok başvuruda bulunmuş olması halinde, kişi üyeliklerini birleştirmek için başvuruda bulunabilir. Telefon numarası başvuru sahibi için üyelik numarasıdır. Bir cep telefonu numarası ile sadece tek bir üyelik oluşturulabilir.

  Pegasus, aynı kişiye ait olduğunu tespit ettiği Pegasus Kart, Cepfly, Pegasus Plus ve benzeri üyelik hesaplarını üye izni aramaksızın birleştirebilir.

  Kayıtların Geçerliliği

  Pegasus, kişisel Pegasus Plus Hesapları'nın idaresi, kaydolunan Uçuş Puanlarının hesaplanması, ödül bilgilerinin hazırlanması ile ödüllerin verilmesi konusunda tek yetkili olup, ihtilaf halinde Pegasus kayıtları geçerli olacaktır.

  Uçuş Puanların Hesaplanması

  a) Puan Kazanımı

  Üyenin puan hesabına işlenen puanların sayısı, puan kazanımına esas oluşturan program etkinliğinin gerçekleştirildiği dönemdeki program şartlarına göre belirlenir. Bu koşullar üzerinde tasarruf yetkisi Pegasus’un olup, puan kazanım ve kullanım koşulları Pegasus tarafından her zaman tek taraflı olarak değiştirilebilir.

  Uçuş Puan için yapılacak hesaplamalarda, Pegasus tarifeli iç veya dış hat uçuşlarından kazanılan Uçuş Puanlar geçerli olacaktır. Gerçekleştirilen Pegasus uçuşlarında, her türlü vergi, harç vs dâhil üye tarafından Pegasus’a ödenen her şey dâhil bilet bedelinin %2’si oranında Uçuş Puan verilecektir. 1 uçuş puanı 1 TL değerindir.

  Uçak bileti  haricinde de puan kazandıran “uçak bileti dışı” hizmetler aşağıdaki gibidir:

  • Koltuk seçimi 
  • Fazla bagaj ödemesi
  • Ücretli rezervasyon uzatımı (bu fiyatı kaçırma seçeneği)
  • Pre-order yemek siparişi
  • Spor ekipmanı taşıma
  • Evcil hayvan taşıma

  Üyeler, “uçak bileti dışı” hizmetlerden yararlanmaları durumunda, uçuşun gerçekleşmiş olması ve yolcunun uçuşta fiilen bulunmuş olması şartıyla, söz konusu hizmet veya hizmetler için ödenen bedelin %2’si oranında uçuş puanı kazanırlar.

  Puan kazanım koşulları aşağıda belirtildiği gibidir:

  •  Pegasus tarafından gerçekleştirilen tarifeli iç veya dış hat uçuşlarından Uçuş Puan kazanılabilir. Pegasus uçuş numaralı fakat başka bir havayolu tarafından gerçekleştirilen uçuşlardan Uçuş Puan kazanılamaz.
  • Uçuş Puanlarının kazanılması için, üyenin uçuşunu fiilen gerçekleştirmiş olması  gerekmektedir.
  • Uçağa check-in yapıldığı ancak fiilen uçuş gerçekleştirilmediği takdirde puan kazanımı gerçekleşmez. 
  • Üye biletini iade ederse puan kazanımı gerçekleşmez.
  • Üye biletini değiştirirse yalnız değişen bilet bedeli üzerinden Uçuş Puan hesaplanır. 
  • Kazanılan Uçuş Puanlar uçuş hesabına, uçuşun gerçekleşmesinden en geç 72 saat sonra işlenmiş olur.
  • Pegasus Plus üyeleri, üyeliğin aktif olduğu tarihinden 180 gün öncesine kadar olan, gerçekleştirilmiş uçuşlarından rezervasyon kodu (PNR) ve üyelik bilgileri ile geriye dönük puan kazanabilirler.Geriye dönük puan işleme işlemlerini Pegasus çağrı merkezi veya Pegasus internet sitesinin Pegasus Plus üyelik sayfalarından üyelik girişi yaparak gerçekleştirebilirler.18 yaşın altındaki bireylerin bir asil üyeye bağlanması durumunda, kazandıkları puanlar, asil üyeye aktarılır ve asil üye bu puanları kullanabilir.

  Üyeler, Pegasus’un çeşitli kuruluşlar ile akdedebileceği anlaşmalar tahtında, o kuruluşlar tarafından sağlanan mal satın alımları veya hizmetlerden yararlanmaları durumunda Pegasus Plus programı şartlarına tabi olmak koşulu ile uçuş puan kazanabilirler. Bu kuruluşların program taahhütlerini yerine getirmemesinden ve sözleşmelerine aykırı davranmalarından Pegasus üyelere karşı sorumlu olmadığı gibi, bunlar neticesinde doğabilecek zararlardan da üyelere karşı sorumlu değildir.

  Pegasus Plus dışında var olan Pegasus Plus Kart ve benzeri sadakat programları, ilgili programa ait genel kural ve koşullar çerçevesinde puan kazandırmaya devam edecektir. Pegasus tarafından veya üye isteği ile üyeye ait birden fazla üyeliğin birleştirilmesi durumunda puanlar aynı havuzda biriktiriliyor olacaktır.

  Kazanılan uçuş puanlar TL cinsinden biriktirilecektir. Farklı para birimleri ile yapılan satın alımlarda, puan kazanımı, bilet veya uçak bileti dışı ek hizmetin satın alındığı günün kurları baz alınarak hesaplanır. Kur dönüşümleri için Pegasus Genel Kuralları esas alınır.

  Uçuş Puan hesaplama koşulları üzerinde tasarruf yetkisi Pegasus’un olup Uçuş Puan kazanım ve kullanım koşulları Pegasus tarafından önceden haber verilmeksizin tek taraflı olarak her zaman değiştirilebilir.

  b) Puan Kullanımı

  Puanlar sadece Pegasus internet sitesinden ve Pegasus çağrı merkezi aracılığıyla yapılan bilet ve hizmet satın alımlarında kullanılabilir. Üye, istediği uçuş veya hizmet ile ilgili rezervasyonunu, bu rezervasyonun hangi niteliği taşıdığını açık bir şekilde belirtmeden yapmışsa, Pegasus puan kullanımını reddedebilir.

  Puanlar, kazanılma tarihi sırasına göre harcanır. İlk kazanılan puanlar, ilk harcananlardır. Puan kullanımı için tek seferde harcama yapılacak para birimi karşılığı minimum 5 para birimi değerinde uçuş puan kullanılabilir. Örneğin TL cinsinden yapılan satın alımda 5 TL karşılığı, Euro cinsinden yapılan satın alımda minimum 5 Euro karşılığı uçuş puanı kullanımı gerekmektedir.
  Üye, kazandığı uçuş puanı ile kontenjan sınırı olmaksızın, uçuşta yer olması kaydıyla Pegasus’un sefer yaptığı güzergahlara uçak bileti ve uçuşlarında ek hizmet alma hakkına sahiptir.

  Uçuşun haricinde de puan kullanılabilen “Uçak bileti dışı” hizmetler aşağıdaki gibidir:

  • Koltuk seçimi 
  • Fazla bagaj ödemesi
  • Ücretli rezervasyon uzatımı (bu fiyatı kaçırma seçeneği)
  • Pre-order yemek siparişi
  • Spor ekipmanı taşıma
  • Evcil hayvan taşıma

  Biriktirilen puanların TL harici para birimlerindeki kullanımları bilet veya ek hizmetin satın alındığı günün kurları baz alınarak hesaplanır. Kur dönüşümleri için Pegasus Genel Kuralları esas alınır.
  Uçuş Puan hesaplama koşulları üzerinde tasarruf yetkisi Pegasus’un olup Uçuş Puan kazanım ve kullanım koşulları Pegasus tarafından önceden haber verilmeksizin tek taraflı olarak her zaman değiştirilebilir.

  Ayrıca Pegasus, önceden üyelere bildirimde bulunarak, belli fiyat, ödeme ve/veya yolcu kategorilerini kısmen veya tamamen program dışında tutma hakkını haizdir.

  Uçuş Puanlarının Üyelik Hesabına İşlenmesi 

  Her üye, kazandığı Uçuş Puanlarının kaydedildiği bir kişisel Pegasus Plus üyeliğine sahiptir. Kazanılan Uçuş Puanlar üçüncü kişilere ya da diğer üyelere devredilemez. Tek bir avantajdan yararlanmak için diğer Pegasus Plus üyelerinin Uçuş Puanları ile birleştirilemez.

  Uçuş Puanlar yalnız burada belirtilen şekilde sarf edilir; nakde çevrilemez ve karşılığında nakit eşdeğeri verilmez. Pegasus’un Uçuş Puanların kullanım koşullarının belirlenmesi konusunda her tür tasarruf hakkı saklıdır.

  Pegasus Plus programı kapsamında, anlaşma yapılan firmalar ile gerçekleştirilen aktiviteler Pegasus ile ilgili firma arasında imzalanan anlaşma tarihi itibariyle üye hesabına kaydedilmekte olup, üyelerin anlaşma tarihinden önce gerçekleştirilen işlemlerinden Uçuş Puan kazanımı mümkün değildir. Kampanyalarla ilgili duyurular Pegasus internet sitesiüzerinden yapılır. Üyeler bu duyuruları takip etmekle yükümlüdür.

  Pegasus Plus üyeleri puan durumlarını Pegasus internet sitesinde yer alan Pegasus Plus üyelik sayfalarında üye girişi yaparak veya Pegasus Çağrı Merkezi kanallarından öğrenebilirler. 

  Uçuş Puanların Geçerlilik Süresi

  Yıl boyunca Uçuş Puan kazanılabilir. Uçuş Puanları, Uçuş Puan kazanımını (ilgili uçuşun gerçekleştiği)  takip eden 2. takvim yılının sonunda geçerliliğini kaybeder. Örneğin Ocak 2013’te kazanılan puanlar 2015 yılı sonunda geçerliliğini kaybeder. Pegasus Plus üyeleri geçerliliğini yitirecek puanlarını Pegasus internet sitesi üzerinden üyelik sayfalarında üye girişi yaparak ve Pegasus Çağrı Merkezini arayarak öğrenebilirler.

  Pegasus herhangi bir süre içerisinde üyenin istediği tarih ve parkurda seyahat edebileceğini garanti etmez. Geçerliliğini yitirecek olan Uçuş Puanlarının geçerliliğini yitirme süresinden önce mutlaka uçuşun konfirme edilmiş olması gerekmekte olup,  rezervasyon yapılması yeterli değildir. Süresinde kullanılmayan Uçuş Puanları ortadan kalkar ve bu puanlara ilişkin olarak üye Pegasus’dan hiç bir hak ve talepte bulunamaz. 

  İtirazların Değerlendirilmesi ve Kayıtlarda Düzeltme Yapılması

  Herhangi bir sebeple Üyelik Hesabına uçuş veya kullanılan bir hizmet karşılığında Uçuş Puanının otomatik olarak kaydedilmemiş olması halinde, üye bu etkinliğe ait yeterli belge kanıtını (bilet kuponu ve biniş kartı ) göstererek, söz konusu uçuş ve hizmeti takip eden 6 ay içerisinde bu miktarın geriye dönük olarak hesabına kaydedilmesini talep edebilir. 

  Uçuş Puan kazanımıyla ilgili geriye dönük talepler, uçuşun, hizmetin ve sair Uçuş Puan kazanımına esas olan faaliyetin/program etkinliğinin gerçekleşmesini müteakip, 6 ay içinde yapılmadığı takdirde, Üyenin Uçuş Puanlarına itiraz  hakkı sona erer.

  Pegasus, üyenin Uçuş Puan bakiyesi ve program katılımı konusundaki itirazların değerlendirilmesi ile Uçuş Puana hak kazanıp kazanmadığını belirleme konusunda tek yetkili olup, Uçuş Puanın üyenin hesabına yanlış bir şekilde kaydedildiği kanaatine varır ise, gerekli her türlü düzeltmeyi yapma hakkını saklı tutar. 

  Kişisel Güvenlik Şifresi

  Her bir Pegasus Plus üyesi için işlemlerini gerçekleştirirken kullanacağı bir üye numarası ve şifresi tanımlanmaktadır. Pegasus Plus üyelik numarası üyenin cep telefonu numarasıdır.  Doğru şifre ve üye numarası ile yapılan işlem üye tarafından yapılmış bir işlem sayılır. Bu sebeple, hesaplarının güvenliği ve kötü amaçlı kullanımı engellemek açısından üyeler şifrelerinin üçüncü kişilerle paylaşılmamasından ve şifre gizliliğinin sağlanmasından sorumludurlar. Üyelik şifresi  Pegasus tarafından sadece üyenin talebi doğrultusunda ve yalnız üyeye bildirilebilmekte olup, Pegasus Plus üyesi dışındaki kişilerce kullanımından Pegasus hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Üyenin üye numarası ve şifresi ile ilgili herhangi bir kötüye kullanım, şifrenin yetkisiz kişilerce öğrenildiği kuşkusu duyması halinde, vakit kaybetmeksizin en kısa sürede, Pegasus'a bilgi vermesi zorunludur. 

  Diğer Hükümler

  a) Mevzuat Uygulaması

  Bazı ülkelerde yerel kanunlar, Pegasus Plus Programı Genel Kural ve Koşulları üzerinde bazı kısıtlamalar getirebilir. Pegasus, bu türden kısıtlamalara uyulmasını sağlamak üzere gerekli önlemleri alma hakkına sahiptir. Üyeler, söz konusu işlemlerden dolayı her ne nam altında olursa olsun Pegasus’tan hak, tazminat  ve sair taleplerde bulunamaz.

  b) Kötüye Kullanım

  Pegasus Plus Üyeliklerinin Genel Kural ve Koşulları'nı ihlâl eden, ödülleri veya uçuş puanları kötüye kullanan, yanlış bilgi vererek avantaj elde etme girişiminde bulunan üyelere karşı Pegasus her türlü yasal hakkını saklı tutmaktadır.

  Bu durumlarda,  ilgili kişilerin Pegasus Plus üyeliklerine son verilebilir ve o zamana kadar toplamış oldukları Uçuş Puan ve/veya ödüller geçersiz sayabilir. Yasal olmayan veya burada belirtilen Genel Kural ve Koşullara aykırı yollardan elde edilen ödüller kabul edilmez.

  c) Sorumluluğun Sınırlandırılması 

  Pegasus makul bir süre öncesinden bildirmek koşuluyla, Pegasus Plus Programını ve/veya program kapsamındaki firmalarla yaptığı işbirliğini, hiç bir yükümlülüğü olmaksızın her zaman tamamen veya kısmen değiştirme ya da yürürlükten kaldırma hakkını saklı tutar. 

  Pegasus, Pegasus Plus Programı çerçevesinde sunacağı avantajların devamlı suretle yürürlükte olacağını, işbu metin ile belirlenen miktarın her zaman aynı Uçuş Puanına karşılık geleceğini ve üyenin avantajı mutlaka talep ettiği uçuşta kullanacağı hususlarını garanti etmez.

  Pegasus Plus programı üzerindeki her tür tasarruf yetkisi münhasıran Pegasus'undur. Pegasus'un bu program kapsamında kendisine tanınan herhangi bir hakkını kullanmaması veya üyeden Program koşullarından herhangi birine uymasını talep etmemesi veya Program haklarını kullanılmasındaki gecikmeler veya aksine fiili uygulamalar ile Program prensiplerine aykırı dönemsel avantaj uygulamaları ile üyelere tanınmış dönemsel ek haklar, Pegasus'un Programdaki tasarruf hakkından veya Üyenin uymakla yükümlü olduğu kurallardan herhangi birine veya tamamına uymasını talep hakkından feragat ettiği veya üyeye ek bir hak tanındığı ve bunun emsal teşkil ettiği anlamına gelmeyecektir.

  Pegasus'un Yolcu ve Bagaj Taşıma Genel Şartlarında belirtilen sorumluluğun sınırlandırılmasına ilişkin hükümler Pegasus Plus Program üyeleri için de geçerlidir. Uçuş Puan kullanan Üyeler, Pegasus Yolcu ve Bagaj Taşıma Genel Şartları çerçevesinde tüm sorumluluklarını yerine getirmekle yükümlüdür.

  Pegasus Plus program koşullarının Pegasus tarafından ihlâli durumunda sorumluluk, oluşan doğrudan, ispat edilmiş ve Mahkeme kararı ile kesinleşmiş maddi zararlar ile sınırlı olup, dolaylı zararlar ile manevi zararlar bakımından Pegasus hiçbir sorumluluk kabul etmez.

  d) İletişim Şartları

  Pegasus, üyelikle ilgili her türlü bildirimleri, promosyon, reklam ve duyuruları üye tarafından paylaşılmış olan iletişim bilgileri vasıtasıyla yapabilir. Üye ayrıca, Pegasus ve Pegasus Plus Programı’na dahil olan  iş ortaklıkları tarafından promosyonların duyurulması, yeni hat açılışları ve benzeri konularda Pegasus ile paylaşmış olduğu iletişim bilgilerinin, Pegasus ve Pegasus Plus Programı’na dahil olan iş ortaklıkları tarafından kullanılarak kendisi ile iletişime geçilmesine muvafakat eder. Ticari elektronik iletilerin gönderimine ilişkin Pegasus Gizlilik Kuralları'nda yer alan bilgiler Pegasus Plus Programı için de geçerli olup Pegasus Plus Programı Genel Kural ve Koşulları'nın ayrılmaz bir parçasını oluşturur.

  e) Programı Devir Hakkı

  Pegasus Pegasus Plus Programının işletilmesini bağlı şirketlerine, iştiraklerine, iş ortaklıklarına ve diğer grup şirketlerine veya üçüncü kişilere satma, kullandırma veya başka şekilde verme, Program Üyeleri ile yapılan anlaşmaları da bu kapsamda devretme hakkını saklı tutar. Üyeler böyle bir gelişme hakkında makul bir süre öncesinden bilgilendirilecektir.

  f) Vergi ve Harçlar

  Pegasus, üyelerinin Pegasus Plus Programından kazandıkları ödül biletlerin tabii olduğu, vergi, harçlar ve sair ekstra ücretlerden sorumlu değildir. Bunların ödenmesi ile ilgili sorumlu ödül bilete hak kazanan üyedir.

  Program Üyeliğinin Sonlandırılması

  Pegasus, aşağıdaki durumların varlığı halinde her tür tazminat ve dava hakkı saklı kalmak kaydıyla, herhangi bir feshi ihbar süresine gerek olmaksızın, üye ile arasındaki sözleşmeyi derhal feshedebilir ve bu durumda üyeye karşı, Uçuş Puan ve diğer yükümlülükler için sorumlu olmaz.

  • Üyenin Pegasus Plus Genel Kural ve Koşullarını ihlâli,
  • Üyenin Pegasus Yolcu ve Bagaj Taşıma Genel Şartlarını ihlal etmesi,
  • Üyenin Pegasus’a herhangi bir konuda yanlış bilgi vermesi,
  • Üyenin Pegasus Plus Programı'ndan Pegasus Plus Genel Kural ve Koşulları'na ve kanuna aykırı şekilde faydalandığının tespit edilmesi,
  • Üyenin Pegasus çalışanlarına veya diğer yolculara karşı sözlü ya da fiili saldırıda bulunması, sataşması ya da tacizde bulunması, görevli personelin talimatlarına aykırı davranması, uçağa ya da uçaktaki yolcu ya da mürettebatın malına zarar vermesi ve benzeri hallerin varlığı.

  Yukarıda belirtilmiş olan haller dışında, Pegasus Plus Programı’nın askıya alınması yahut yürürlükten kalkması halinde de Program üyeliği kendiliğinden son bulur.

  Üyeler istedikleri anda, Pegasus ise 7 gün öncesinde ilgili üyeye bildirmek suretiyle, herhangi bir sebep göstermeksizin Program üyeliğini sonlandırabilir. Üyelik her ne sebeple sonlanırsa sonlansın, Üyeler, "Üyeliğin Sonlanması halinde Uçuş Puanlarının Geçerliliği" maddesinde sayılanlar haricinde Pegasus’tan herhangi bir hak ve alacak talebinde bulunamazlar.

  Üyeliğin Sonlanması Hâlinde Uçuş Puanlarının Geçerliliği

  Pegasus Plus üyeliğine dair kazanılmış haklar, üyeliğin üye ya da Pegasus tarafından bildirilmek suretiyle sona erdirilmesi durumunda, Uçuş Puanlarının geçerliliği konusunda kısıtlama getirilen sair düzenlemeler saklı kalmak kaydıyla, üyeliğin sona erme tarihinden itibaren 6 ay süresince geçerli olmaya devam eder ve üye, bu süre içerisinde hesabındaki Uçuş Puanları Pegasus Plus Program Genel Kural ve Koşulları'na uygun olarak kullanabilir. Üyeliğin sona erme tarihinden itibaren 6 aylık süre içinde kullanılmayan Puanlara ilişkin olarak Üye herhangi bir hak iddia edemez. 

  Pegasus’un, üyenin üyeliğini haklı sebeplerle sona erdirmesi veya Pegasus Plus Programın askıya alınması yahut yürürlükten kalkması hallerinde ise üyenin kazanılmış Uçuş Puanlarını kullanma hakkı üyeliğin sona erme tarihinde veya Pegasus Plus Programının sona erme tarihinde kendiliğinden ortadan kalkar.

  Uygulanacak Hukuk ve Yetkili Mahkeme

  Pegasus Plus Programı Genel Kural ve Koşulları ile ilgili her türlü uyuşmazlık Türkiye Cumhuriyeti yasalarına tabidir ve uyuşmazlıkların çözümünde İstanbul Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.

   

  610/2013 sayılı AB Düzenlenmesinin yürürlüğe girmesiyle, 3. ülke vatandaşlarının AB'ye giriş koşullarını düzenleyen 562/2006 Düzenlenmesinin 5. Maddesi değişmiştir. Kısa süreli kalmayı hedefleyen AB üyesi olmayan tüm ülke vatandaşlarının elinde olması gereken seyahat belgesinin şu kriterleri yerine getirmesi gerekmektedir:

  *   Seyahat Belgesi'nin Üye Ülkeler bölgesinden öngörülen ayrılış tarihini müteakip en az 3 ay süreyle daha geçerli olması gerekmektedir.
  *   Bu seyahat belgesinin son 10 yıl içinde verilmiş olması gerekmektir.

  Sınır Denetleme (Border Control) hizmetleri bu seyahat belgesinin yukarıdaki iki kriteri yerine getirmemesi durumunda idari para cezası uygulayacaktır, bu sebepten misafirlerin seyahat dokümanları bu kriterleri karşılamıyorsa uçuşa kabul edilmeyeceklerdir. 

  Almanya ‘ya seyahat edecek 10 yaş ve üzerindeki  tüm misafirlerin mutlaka pasaportlarında " Hamilinin imzası" yazılı kısmı imzalamaları gerekmektedir. Aksi durumda uçuşa kabul edilemeyebilirler.

  • Pegasus herhangi bir bildirim yapmaksızın veya sorumluluk kabul etmeksizin kurallar ve koşulları değiştirme hakkını saklı tutmaktadır. 
  • İşbu iç hat taşıma akdinden doğacak ihtilaflar Türk Kanunlarına tabi olup, ihtilafların çözümünde İstanbul Mahkemeleri münhasıran yetkilidir. İhtilaf halinde Pegasus Kayıtları geçerlidir. 
  • Pegasus web sitesinde mevcut olan bilgilerin tamlığı ve doğruluğu hakkında ve bu bilgileri güncelleştireceği hususunda herhangi bir taahhütte ve beyanda bulunmamaktadır.