Kopenhag Gezisini Seymen Bozaslan’la Planlayın

Bu İskandinav ülkelerinde hâlâ cevabını bilmediğim bir büyü olduğu kesin.  İskandinav ülkelerine ilk ziyaretimi 3 sene önce Stockholm’e yapmıştım. Ve uçakta tanıştığım bir İsveçli ilk defa geliyorsan çok beğeneceksin muhtemelen diğer kuzey ülkelerini de gezersin zamanla dedi. Öyle de oldu. İsveç, Norveç, Finlandiya, İzlanda derken sıra geldi Danimarka’ya. Sizlere biraz Kopenhag gezimden bahsetmek istiyorum.

Muhtemelen yazının sonunda siz de çok beğeneceksiniz ve hemen uçak bileti almak isteyeceksiniz.

Gezilecek, görülecek yerleri anlatmadan önce kafanızda canlansın diye ufak bilgiler vermek istiyorum.  Kopenhag, bisiklet kullanımının inanılmaz seviyelerde olduğu, insanlarının çok kibar ve bir o kadar da aydın olduğu 1,2 milyon nüfusu olan bir şehir. Kopenhag’ı araştırırken yılda kütüphanelerden 30 milyon kitap aldıklarını ve iade ettiklerini öğrendim.  İnanılmaz bir rakam değil mi ? 500’den fazla adadan oluşan, tek kara yolu sınırı Almanya olan Danimarka’nın başkenti Kopenhag ‘da peki nereleri gezebiliriz? Hadi o zaman diyerek başlıyorum.

Kopenhag’da Gezilecek Yerler

 Nyhavn, Kopenhag.

Nyhavn

Kopenhag ile ilgili bir fotoğraf gördüyseniz kesin burasıdır. Güzellik yarışmasında gibi rengarenk binaların yan yana dizildiği binaların altlarının cafe olduğu, önlerinde insanların denize karşı ayaklarını sallandırdığı, sosyalleştiği bölge. Sürekli fotoğraf çekebileceğin renkli binalar ve kanal turu yapmak istersen bineceğin tekneler burada.

 Nyhvan kafeler.

Stroget Caddesi.

Stroget Street

Kopenhag’ın en önemli alışveriş bölgesi Stroget Caddesi üzerinde yer alıyor. 3 km uzunluğunda Avrupa’nın en büyük alışveriş caddesi aynı zamanda. Birçok ünlü mağazayı ziyaret edebileceğiniz, şık cafelerde mola verebileceğiniz mimarisi zengin bir cadde.

Amelienborg Sarayı, Kopenhag.

Amelienborg Sarayı

18. yüzyılda inşa edilmiş 4 farklı binanın tümüne saray deniliyor. Danimarka Kraliyet Ailesini tanımak isterseniz birçok döküman ve sunum gösterimlerinin bulunduğu sarayı ziyaret etmenizi öneriyorum. Ayrıca her gün saat 12.00’de askerlerin nöbet değişimini de izleyebilirsiniz.

National Museum

Taş Devri, Viking Dönemi, Orta Çağ, Rönesans ve Modern Danimarka’ya dair birçok izi bünyesinde bulunduran bir müze. Özellikle viking dönemine ait birçok eseri burada görebilirsiniz. Eskiden prens burada yaşarmış. Fakat günümüzde Kraliyet Ailesinden kimse yok. Ulusal müze olarak ziyaretçilerini bekliyor.

 Superkilen Park, Kopenhag.

Superkilen Park

Fotoğraf çekmeyi seven birçok insanın uğradığı bir park. Ben de geldiğimde boydan boya uzanan şeritler ile çok güzel fotoğraflar çıkarabildim. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız kesinlikle ziyaret etmenizi öneririm. Kopenhag’da güzel bir mola noktası.

The Little Mermaid

Carlsberg’in patronu Carl Jacobsen izlediği bir bale gösterisinden çok etkileniyor ve şehrin deniz kenarında bir tane bu heykelden yapılması için seferber oluyor. Yılda 1 milyondan fazla kişinin ziyaret ettiği ve uğur getirdiğine inandığı şık bir heykel.

Tivoli Park

Kopenhag’ın tematik bir eğlence parkı. Yemyeşil bir parkta, eğlencesi ile ön planda olan bir park. Özellikle yaz aylarında Kopenhag’ı ziyaret ediyorsanız, kesinlikle listenizde olmalı.

 Christiania Bölgesi

Christiania

Kopenhag içerisinde özerk bir bölge. Kendi para birimleri, bayrakları ve sınırları var. 900 nüfusu bulunan tabelasında artık Avrupa Birliği sınırları içerisinde değilsiniz uyarısı bulunan ilginç bir yerleşim. İçeride fotoğraf çekmek ve koşmak yasak. Ziyaret ederseniz fotoğraf çekmemeye çalışın.


Kopenhag'taki özerk bölge.

Chirstiania özerk bölgesi.

Rundetaarn

Burası aslında bir gözlem kulesiymiş zamanında. 209 metre yükseklikte bir yapı içinde merdiven yok sürekli dönerek yürüdüğünüz bir düzlük var.  Bina içerisinde ayrıca Kopenhag’ın en saygın kütüphanelerinden birisi var. Zirvesine çıkarak Kopenhag’ı tepeden görebilir, çatılarıyla güzel bu şehri fotoğraflayabilirsiniz.

Louisiana Museum of Modern Art Museum

3000’den fazla eserin bulunduğu inanılmaz bir müze. Avrupa’nın önde gelen modern sanat müzelerinden birisi olarak kabul ediliyor.

Kopenhag’da Nerede Ne Yenir?

Kopenhag'ın ünlü restoranları.

Vakst –Romantik ve sıcak ortamı yanı sıra ambiyansı ile ön planda olan keyifli bir yemek noktası. (Sankt Peders St. 34)

Bevar’s –Kahveleri ve tatlıları gayet lezzetli. Kopenhag keşfedilirken güzel bir mola noktası (Kompagnistrede 9 )

Kopenhag kafeleri.

Christianshavns Badudlejning Cafe –Kanal kenarında hem güzel bir kahve içebileceğin hem bir şeyler atıştırabileceğin sevimli bir mekan. (Overgaden Neden Vandet 29)

Meyers Bageri –Bana göre Kopenhag’ın en güzel fırını ! (Jegersborggade 9)

Bertels Salon –Kopenhag’ın en güzel çikolatacısı diyorlar burası için. Aynı zamanda cheescake konusunda baya başarılılar. (Kompagnistrede 5)

Mikkeller Bar –Gece ne yapsam diyenler güzel bir tavsiye olabilir. Değerlendirin derim. (Viktoriagade 8 B-C)

Mad & Kaffe –Kahvaltı için nereyi öneriyorsun sorusunun cevabıdır. Memnun kalırsınız. (Sonder Boulevard 68)

Hadi Kopenhag uçak biletini hemen al bu deneyimi sen de yaşa!

 

01.01.1987’de İstanbul’da doğdu. Türkiye’de 81 şehri en az dört kere gezmiş, dünyada ise 63 ülke ve 250’den fazla şehri keşfetme imkanı bulmuştur. Bir çok ulusal mecrada seyahat yazıları yazan Seymen Bozaslan, profesyonel anlamda fotoğrafçılıkla ilgilenmektedir. “İçinden Yol Geçen Hayatlar” , “Ölmeden Önce Türkiye’de Görülmesi Gereken Yerler” ve “100.Yılında Türkiye Seyahatnamesi” isimli üç kitabı bulunmaktadır. 2022 yılında ise Foton Derneği tarafından “Yılın Seyahat Fotoğrafçısı“ seçilmiştir.

Bir yanıt yazın