tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Şehir Rehberi Şehir Rehberi

Hamburg Gezi Rehberi

Otel Önerilerine Göz At Hamburg Gezi Rehberi
Keşif Bülteni Keşif Bülteni

Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

Diğer Şehirler

Almanya’nın en önemli kentlerinden biri olan Hamburg; Berlin’den sonra en kalabalık ikinci şehirdir ve Avrupa’nın ikinci en büyük limanına ev sahipliği yapar. Kanallarla birbirine bağlı olan bu şehirde yaşam çok eskiye dayanır. Şehir, ismini İmparator Şarlman'ın MS 808 yılında yaptırdığı “Hammaburg” adındaki kalesinden almıştır. Hamma kelimesi batalık içindeki ağaçlık, ağaçlık tepe anlamına gelir. Burg kelimesi ise kale anlamındadır ve şehrin adı bu iki kelimenin birleşmesiyle oluşur. Elbe Nehri kıyısında kurulan şehirde birçok köprü bulunur. Bu nedenle Avrupa'nın en fazla köprüsüne sahip şehri olarak bilinir. Ayrıca kuzeydoğusunda Lübeck ve güneybatısında Bremen şehirleri ile yakın mesafede bulunmaktadır. Avrupa’nın orta ve kuzey bölgesini kültürel, tarihsel ve en önemlisi ekonomik olarak birbirine bağlayan bir köprü görevi görür. Denizcilik konusunda da oldukça ünlü bir şehirdir.

Hamburg şehir gezi rehberi

 

Hamburg Hakkında Genel Bilgiler

Ülke: Almanya
Bölge: Kuzey Almanya
Yüz ölçümü: 755,2 km2
Dil: Almanca
Ortalama sıcaklık: 8.5 C
İklimi: Ilıman
Bitki örtüsü: Kayın ve huş ağacı
GMT ile arasındaki fark: GMT+1
Telefon Kodu: +49
Para Birimi: Euro
Priz Tipi: Tip F, 250V-16 A Priz Tipi,


Hamburg’a Nasıl Gidilir?

Hamburg'a nasıl gidilir

1990 yılından bu yana hizmet veren Pegasus Hava Yolları uygun bütçeli bilet alternatifleri ile Hamburg seyahat planınızı hayata geçirebilirsiniz. Pegasus Hava Yolları'nın İstanbul Sabiha Gökçen, Ankara Esenboğa ve Antalya Havalimanı'ndan Hamburg’a direkt uçuşları bulunur. Diğer şehirlerden aktarmalı olan gidebileceğiniz Hamburg uçuş tarihleri için Hamburg uçak bileti sayfasını inceleyebilirsiniz.

UCUZ UÇUŞ BUL

Hamburg Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Havaalanından şehir merkezine ulaşmak için otobüs ve tren seçeneklerini kullanabilirsiniz. Tren seçeneğini kullanmak isterseniz S1 trenine binerek Ohlsdorf durağına kadar gidebilir, sonrasında bu duraktan U1 hattına aktarma yaparak Farmsen istasyonunda inebilirsiniz. Otobüs seçeneğinde ise Route 606 numaralı otobüsü kullanarak Rathausmarkt durağında inebilirsiniz. Seyahatinizin tamamını daha konforlu kılmak isterseniz, Pegasus araç kiralama sayfasına göz atabilirsiniz.


ARAÇ KİRALA

Şehir İçi Ulaşım

Şehir içi toplu ulaşım seçenekleri Hamburg’da oldukça gelişmiştir. Metro, otobüs, feribot, banliyö gibi birçok toplu ulaşım alternatifi ile istediğiniz her yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Rathausmarkt bölgesinden kalkan otobüslerin 600 tane hattı bulunmaktadır ve şehrin birçok bölgesine gider. Gece hizmet veren otobüsler ise Nachtbus’tur. Bazı otobüsler aktarma yapabilmek için banliyö ve trenlerle ortak olarak çalışmaktadır.

Bir diğer alternatif olan metro ise şehrin farklı bölgelerine ulaşım sağlayan U1, U2 ve U3 olmak üzere 3 farklı hatla hizmet vermektedir.

Banliyöler ise 05.00 ile 01.00 ile hizmet vermektedir. Uzak bölgelerin banliyö seferleri 23.00 itibariyle bittiği için seyahatinizi buna göre planlamalısınız. Toplu ulaşım biletlerini istasyonlardan satın alabilirsiniz. Elbe nehri üzerinde seyahat etmek isterseniz 6 limana seferi bulunan feribotları kullanabilirsiniz. Ayrıca şehrin birçok bölgesinden bisiklet kiralayarak, güneşli günlerde şehri bisikletle gezebilirsiniz.

Hamburg’a Ne Zaman Gidilir?

Hamburg'a ne zaman gidilir

Hamburg’da en yüksek sıcaklıklar temmuz ve ağustos aylarında görülürken en soğuk aylar ise aralık ve şubat ayları arasındadır. Ilıman iklime sahip olması sebebiyle, bölgeyi gezmek için en uygun aylar mayıs ve eylül aylarıdır. Bu dönemlerdeki ideal hava sıcaklığı gezi planınızı rahatlıkla uygulamanıza olanak sağlayacaktır. Şehri tam anlamıyla keşfedebilmek için 3 günlük seyahat planı yapabilirsiniz.

Hamburg’daki Festivaller

Hamburg birçok kültürü ve kendine ait Kuzey Almanya kültürünü bir arada yaşayan bir şehirdir. Bu nedenle şehirde sıklıkla düzenlenen kültürel ve tarihsel olarak önemli festivaller bulunmaktadır. Geziniz sırasında bu festivallerden birini veya birkaçını görmeniz şehri tanımanız adına bir fırsat olacaktır.

 • Dom Festivali (Mart, Ağustos, Kasım)
 • Japon Kiraz Çiçeği Festivali (Mayıs)
 • Uluslararası Havai Fişek Gösterisi (Ağustos)
 • Reepherbahn Müzik Festivali (Eylül)
 • Elbjazz Festivali (Haziran)

 

Hamburg’da Gezilecek Yerler

Avrupa'nın kuzey bölgelerini tanımak, kültürünün nasıl değişiklik gösterdiğini ve birbirleri ile bağlarını gözlemlemek için Hamburg bir başlangıç noktası olabilir. Tüm tarihi boyunca hem kuzey hem de güney ülkelerle olan bağlantısı sayesinde bir geçiş noktası olan şehirde, gezilecek pek çok özel destinasyon vardır.

Hamburg City Hall

Hamburg city hall

19. yy’ın sonlarında inşa edilen Hamburg Belediye Sarayı, yalnızca bir belediye sarayı olarak değil aynı zamanda yerel parlamento olarak hizmet verir. Bu nedenle, sarayın şehrin tarihsel ve siyasi sürecinde önemli bir yeri bulunmaktadır. Bu yapı Hamburg’un neo-rönesans dönem sanatını yansıtan ve zarar görmemiş nadir binalarından birisidir. Bina üzerinde altın olarak yazılmış “Soyumuzdan gelenler, yaşlılarımız tarafından kazanılan özgürlüğü korumak için çaba harcamalıdır.” diyen bir metin bulunmaktadır. Ayrıca bina yalnızca parlamento olarak değil aynı zamanda halka açık sergiler ve konserlere de ev sahipliği yapar.

Speicherstadt

Hamburg Speicherstadt

Hamburg eyaletinde yer alan bir semt olan Speicherstadt, bir kanalda kütükler üzerinde inşa edilmiş evlerden oluşur. Bu özelliği ile dünyada önemli bir örnek teşkil eder. Hamburg limanında, HafenCity mahallesinde yer alır ve 1883-1927 yılları arasında inşa edilmiştir.

St. Micheal Kilisesi

Hamburg St Michael kilisesi

1625 yılında barok tarzda inşa edilen kilise, oluşan tahribatlar ve savaşta gördüğü zarar sonucunda aslına uygun biçimde restore edilerek günümüze kadar gelmiştir. Elbe nehri üzerinde seyahat edilen gemiler için deniz feneri işlevi de görmesi nedeniyle dünyanın en uzun deniz fenerlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Ayrıca kilisenin kendine ait eğitim de veren bir korosu bulunur ve mayıs ayından eylül ayının sonlarına kadar gece yarısı konserleri düzenlenir. Kilise kulesinden şehrin panoramik manzarası da seyredilebilir. Kilisenin gece manzarası da görülmeye değerdir. Mayıs-ekim aylarında 09.00-18.00 arasında hizmet veren kilise, kasım ile nisan ayları arasında ise 10.00 ile 18.00 arasında hizmet vermektedir.

Elpphilharmonie

Hamburg Elpphilharmonie

Kısaca Elphi olarak adlandırılan yarımada üzerinde yer alan bu konser salonu Hamburg’un önemli simgelerinden biridir. Şehrin en büyük binası olan konser salonu liman manzaralı olması nedeniyle turistlerin gözde mekânlarından birisidir.

Miniatur Wunderland

Büyük bir maket tasarım merkezi olan yer, dünyaca ünlü birçok yerin maketlerle sergilenmesinden oluşur. Coğrafi bölgeler, önemli olaylar birçok sahnenin ufak tasarımlarını burada görebilirsiniz. Çocuklarınız ile birlikte gezebileceğiniz, onların da çok eğlenceli vakit geçirebileceği bir seçenek olarak göz önünde bulundurabilirsiniz.

Hamburg’da Nerede Kalınır?

Hamburg nerede kalınır

Almanya’nın ikinci büyük şehri olan Hamburg’da birçok konaklama seçeneğiniz bulunur. Konaklama için en ideal bölgeler; kuzey kesimde yer alan lüks bir bölge olan Harvestehude; gençler tarafından sıklıkla tercih edilen canlı bir bölge olan Rotherbaum; tarihsel yapısı ile önemli bir bölge olan Alstadt (Eski Şehir) ve merkez istasyonun kuzeydoğusunda yer alan ve canlı bir bölge olan St. Georg ‘dur. Alstadt bölgesinde kalmak isterseniz önerilebilecek oteller; Part Hyatt Hamburg, Hotel Atlantic Kempinski Hamburg ve SIDE Design Hotel Hamburg otelleridir.

Özellikle lüks villaları ile ünlü olan Harvestehude bölgesinde önerilebilecek oteller ise; Boardinghouse Hamburg ve Romantik Hotel das Smolka’dır. Hamburg’un öğrenci bölgesi olarak görülen Rotherbaum’u tercih etmek isterseniz, Grand Elysee Hamburg ve Hotel Wagner im Dammtorpalais’i seçenekleriniz arasında tutabilirsiniz. Son olarak St. Georg bölgesinde Le Meridien Hamburg ve Hotel Europäischer Hof Hamburg ise bunlardan ikisi. Ayrıca Kirchenallee caddesinde yoğun olarak bulunan otellere de göz atabilirsiniz. Bunlar dışında daha uygun bütçeli bir seçenek isterseniz şehirde yurt tarzında hizmet veren hostelleri de seçenekleriniz arasına alarak hemen her bütçeye uygun bir tatil planı yapabilirsiniz.


OTEL REZERVASYONU YAP

Hamburg’da Ne, Nerede Yenir?

Hamburg ne nerede yenir

Hamburg, hem Alman mutfağını hem de bölgenin ticari bölge olması nedeniyle birçok mutfağı da bir arada bulabileceğiniz bir yer. Yerel mutfağı özellikle deniz ürünleri konusunda oldukça gelişmiştir. Bu nedenle geziniz sırasında zengin bir yemek deneyimi de yaşayabilirsiniz.

 • Fischbrötchen (Balık Sandviç): Fischpfanne
 • Finkenwerder Scholle (Kızartılmış Balık): Finkenwender, The Fischerhaus, Aalspeicher
 • Labskaus (Dana eti, ringa balığı ve yumurta): Old Commercial Room, Restaurant Brodersen Hamburg
 • Aalsuppe (Sebze, balık ve köfteli çorba): Alt Helgolander Fischerstube, Alt Hamburger Aalspeicher
 • Alman Mutfağı: Philipps Restaurant, Sagners Bistro Restaurant, Opitz, Das Dorf
 • Deniz Mahsülleri: Caramba Espacial, Karo Fisch Restaurant, Hummer Pedersen

 

Hamburg’da Ne, Nereden Alınır?

Hamburg alışveriş

Hamburg alışveriş konusunda önemli bir nokta; çok çeşitli ürün seçeneğini, ünlü markaları bir arada bulabilirsiniz. İlk olarak şehirde alışveriş yapabileceğiniz en ünlü caddeler; Neustadt bölgesinde yer alan Neuer Wall, Alsterarkaden, Große Bleichen, Poststraße ve Colonnaden Caddeleri, Alstadt bölgesinde ise, Mönckebergstraße alışveriş caddesi ve Bergstraße’ deki Europa Passage alışveriş merkezidir.

Ayrıca Hamburg'da ünlü olan Bonscheladen adlı şekerci dükkanından el yapımı, birçok farklı türde renkli şekerlemelerden satın alabilir ve satın alma işleminiz sırasında şeker yapım sürecini de izleyebilirsiniz.

Hamburg Gece Hayatı

Hamburg gece hayatı

Almanya’nın birçok eğlence çeşidini bir arada bulabileceğiniz şehirlerinden birisi Hamburg’dur. Geziniz sırasında aradığınız herhangi bir konseptte mekân bulabilirsiniz.  St. Pauli bölgesinde canlı müzik mekanları ve pubları rahatlıkla bulabilirsiniz. Bir başka müzik ve eğlence bölgesi ise bohem tarzıyla dikkat çeken Schanzenviertel District’tir. Özellikle Grossneumarkt Caddesi Lange Reihe sokaktaki publar da değişik ve özel konseptleriyle ilginizi çekebilir.

Önemli Telefonlar

Ülke Kodu: +49

Şehir Kodu: 40

Hamburg Havalimanı: +49 40 50750

Polis: 110

Acil Durum Hattı: 112

Yukarı Yukarı