Yurt Dışına İlk Kez Çıkacaklar için Tavsiyeler #1: Nereye Gitmeli?

Ufukta yurt dışı tatili görünüyorsa yurt dışına ilk kez çıkacaklar için hazırladığımız tavsiyelere göz atmaya ne dersin?

İlk kez yurt dışına çıkanlar için Pegasus tarafından hazırlanan bu yazı dizisinde, toplam 5 konu işleyeceğiz.  

Yurt Dışı Tatiline Çıkma Rehberi I: Nerelere Gidilir?

Yurt dışında gezilecek ucuz yerler arayanlar bir araya toplansın, ansiklopedik yazı dizisinin ilk bölümüyle işe başlıyoruz. Yurt dışında tatil yapma ile ilgili her bilgiyi işleyeceğimiz bu seride, öncelikli olarak yurt dışına ilk kez çıkan biri nereye gitmeli konusunu ele alacağız.

İlk Kez Yurt Dışına Çıkacaklar Nereye Gitmeli?

İlk kez yurt dışına çıkmak çok heyecanlı ama biraz da korkutucudur; kabul ediyoruz. Zaten bu yazı serisini de onun için hazırlamaya karar verdik. Yurt dışına ilk kez çıkacaksan ama kafanda “Acaba yurt dışı tatili değil de yurt içi tatili mi yapsam, en azından bildiğim dil, bildiğim yer…”  belirsizliği varsa onu bir kenara bırak, yabancı kültürler sana farklı bakış açısı kazandırırken yepyeni deneyimler sağlayacak.

İlk kez yurt dışına çıkacağım, nereye gitmeliyim diyorsan bizce vize talep etmeyen ülkelerden başla. Böylece tatil bütçen için bir masrafı azaltmış olursun.

Vizesiz gidebileceğin Avrupa ülkelerini merak ediyorsan seni şöyle alalım: Vizesiz Avrupa Ülkeleri

Hâlâ Kararsızım: İlk Yurt Dışı Seyahati Nereye Yapılmalı?

Bu tamamen senin beklentilerinle alakalı ama ilk yurt dışı seyahatinde olayları yavaştan almakta fayda var. Gideceğin yeri belirlerken iklim, kültür ve dil konularını düşünmen gerekiyor. Mesela bazı yerlerde, İngilizce konuşan birilerini bulmak zor olabiliyor. Ya da gideceğin yerde hava sıcaklığının 10 derece olması, senin bildiğin 10 dereceye benzemeyebiliyor.

İkinci önceliğin ise gideceğin yerin turizm odaklı ve mümkünse TL’ye yakın kura sahip bir para birimine sahip olması. Böylece yurt dışı tatilinde sosyalleşirsin ve eğlenirken maddi endişelerin olmaz.

Yurt dışına ilk kez çıkacaksan başlangıç için Belgrad ya da Prag’ı düşünebilirsin. Birkaç şehri, bir yolculuk macerasına sığdırmak istersen Balkan turu yapmanı öneriyoruz. Hem tanıdık bir kültür hem de burada tatil yapmak Avrupa’nın diğer yerlerine göre daha ucuza geliyor.

Yurt dışına çıkmak için vize nasıl alınır diye merak ediyorsan buraya tıklayabilirsin. 

Bir cevap yazın