Şehirlerin de Takma Adı Olur: İlginç Şehir Lakapları ve Hikayeleri

Şehirlerin lakapları olduğunu duymuş muydun? Türkiye’deki şehirlerin lakapları denilince akla Gaziantep, Şanlıurfa ve Adıyaman geliyor ama bu konuyu daha farklı bir şekilde ele alacağız. Şehirlerinden unvanlarından çok onlara verilmiş lakaplardan bahsedeceğiz.

Türkiye’deki Şehirlerin Lakapları

Türkiye’deki şehir lakapları, daha çok o şehre özgü kelimeler üzerinden o şehirlilere atfediliyor. Örneğin Elazığlılara “gakkoş” ya da Erzurumlulara “dadaş” denebiliyor.

Gakkoş kelimesininin anlamı nedir?

Gakkoş kelimesinin anlamı, eski Türkçe’deki karındaş (garındaş-kardeş) ile benzer. Gakkoş, bu kelimenin Elazığ ağzıyla değişmiş versiyonu.

Gakko ya da dadaş gibi samimiyet için kullanılan bu kelimeler, çoğunlukla şehrin eski kültüründen geliyor. Gakkoş ya da dadaşın anlamı benzer; kardeş, dost, yiğit, abi…

Yöresel bilgilerin sonu gelmez. Şehirlerin lakabına daha evrensel bir bakış açısıyla yaklaşmaya ne dersin? Dünyanın ünlü şehirlerinin lakapları ne ve nereden geliyorlar?

Dünyanın Annesi: Kahire

Dünyanın en kadim şehirlerinden biri Kahire, günümüzde yaklaşık 10 milyonluk nüfusuyla dev bir metropol konumunda. Antik Mısır’ın görkemli tarihiyle beslemiş Kahire’nin lakabı, eski haşmetinden geliyor. Dünyanın Annesi (Umm al-Dunya) Kahire, tarihi macera tutkunlarının kesinlikle görmesi gereken bir yer.

Mısır uçak biletleri için seni buradan alalım.

Tuna’nın İncisi: Budapeşte

Tuna Nehri’nin iki yakasına kurulmuş Buda ve Peşte şehirlerinin birleşiminden oluşan Budapeşte, Tuna Nehri üzerindeki en güzel şehirlerden biri olmasını lakabıyla taçlandırıyor. Budapeşte, Tuna’nın İncisi!

Budapeşte uçak biletini en ucuzundan alabilir miyim diyorsan buradan

La Serenissima (En Mutlu, Huzurlu Yer): Venedik

İtalya’nın en romantik şehri Venedik, yüzyıllardır huzurlu ve sakin atmosferiyle biliniyor. Venedik’in eski ve adı ve şimdiki lakabı La Serenissima da buradan geliyor. İtalyancada en en mutlu yer anlamına gelen La Serenissima, Venedik’e çok yakışıyor.

İtalya uçak biletine bakınmak istersen buraya tıklayabilirsin.

Tigerstaden (Kaplan Şehir): Oslo

Sen sormadan söyleyelim, Oslo’da kaplanlar yaşamıyor. Oslo’nun lakabı Kaplan Şehir, şair ve politikacı Bjørnstjerne Bjørnson’un yazdığı bir şiirden geliyor. Bir atla dövüşen kaplandan bahseden şiir için aynı zamanda Oslo Tren garının önüne bir kaplan heykeli dikilmiş.

En ucuz Oslo uçak biletini bulmak için buraya tıklayabilirsin.

Mokum: Amsterdam

Amsterdam’ın birçok lakabı var. İki tanesini sayalım: Özgürlük Şehri ve Kuzey’in Venedik’i… Bunların dışında araştırmamızı derinleştirdiğimiz zaman Amsterdam’a Mokum dendiğini bulduk! İbranice Makom’dan gelen Mokum, güvenli yer gibi bir anlama geliyormuş. Dünyanın en yüksek yaşam standartlarına sahip şehirlerinden biri olan Amsterdam, bu lakabını tamamen hak ediyor.

Ucuz Amsterdam uçak bileti istiyorsan erken davranmalısın!

100 Kuleli Şehir:  Prag

Çekya’nın başkenti Prag’ın lakabı, “100 Kuleli Şehir”. Korunmuş Orta Çağ mimarisiyle büyüleyici bir atmosfere sahip Prag’ın her köşesinden yükselen kuleler, ona bu lakabı kazandırmış. 100 Kuleli Prag’ı görmek istersen ucuz uçak biletlerine Pegasus aracılığıyla ulaşabilirsin.

Işıklar Şehri: Paris

Aşıklar Şehri, Romantizmin Şehri, Sanatın Şehri… Paris’in deyim yerindeyse binbir lakabı var ama en bilineni Işıklar Şehri çünkü Paris, elektrik sistemiyle aydınlatılan ilk şehir olma özelliğini taşıyor.

Bir cevap yazın