SAYFA BAŞINA DÖN

Trabzon’da Gezilecek Yerler

Karadeniz’in büyüleyici noktası; Trabzon’da gezip görülecek yer çok. Muhteşem bir doğaya sahip Zigana Dağları ile çevrilmiş, hırçın Karadeniz’le sarılmış Trabzon; tabiatın renkleri içerisinde kaybolmak isteyen gezginlerin, tarihe tanıklık etmek isteyen araştırmacı ruhluların, Karadeniz’i hissedip nimetlerinden yararlanmak isteyen deniz tutkunlarının ve otantik çarşılarda alışveriş yapmak isteyenlerin mutlaka görmesi gereken bir yer.

sümela manastrı

Mizah yapmayı seven insanıyla Trabzon, burayı keşfedecek gezginlere komedi dolu hatıralar bırakacak. Fıkralarıyla pek meşhur olan bu yeşil ve mavi tonların dans ettiği şehirde, kahkaha, mutluluk ve lezzet dolu bir tatil beklentisi olan herkes aradığını bulacak...

Trabzon gezisinde nerelere gidilir?

Birçok yere ama öncelikle size lazım olan şey bir uçak bileti. Yakın zamanda bir Trabzon gezisi düşünüyorsanız Pegasus tarifelerinde cazip fiyatlarla Trabzon uçak bileti bulabilirsiniz.

Trabzon gezilecek yerleri keşfedeceğimiz yazımıza başlıyoruz. Buraları görmeden, Trabzon seyahatini sonlandırmamanızı öneriyoruz.

Sümela Manastırı

Bir süredir tadilat nedeniyle ulaşıma kapalı olan Sümela Manastırı (biz bu satırları yazarken hala kapalıydı), Trabzon’un Maçka ilçesinde, Atındere vadisine hakim olan Karadağ’ın eteklerine inşa edilmiş, inanılmaz manzaralar sunan bir dini yapı. Sarp bir kayalığa kurulmuş Sümela Manastırı’nın, Bizans İmparatoru I. Theodosius zamanında Atina’dan gelen Barnabas ve Sophronios isimli iki keşiş tarafından inşa ettirildiği düşünülüyor.

Atatürk Köşkü Müzesi

Doğa harikası bir yerde, insan harikası bir yapı: Atatürk Köşkü Müzesi… Trabzon’u ziyaret eden Atatürk’e temin edilen bu köşk, daha sonrasında varisi Makbule Boysan’a miras kalan yapı, belediye tarafından satın alınmış ve restore edilerek bir müzeye dönüştürülmüş.

Rönesans mimarisine sahip Atatürk Köşkü Müzesi’nde, atamızın yadigarlarını incelerken huzur verici orman manzaralarının seyrine dalabilirsiniz.

Adres: Soğuksu Mah.

Tel: 0462 231 0028

Trabzon Ayasofya Müzesi

Günümüzde hem müze hem de cami olarak kullanılan bu yapı, bakımlı bahçesi ve deniz manzarasıyla dikkat çekiyor. Evliya Çelebi, Hamilton ve Texier gibi önemli seyyahların eserlerinde bahsettiği Trabzon Ayasofya Müzesi, eski zamanlarda bir kilise iken Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethinin ardından bir camiye dönüştürülmüş.

Adres: Fatih Mah. Ayasofya Sok.

Çal Mağarası

Doğa tutkunlarının Trabzon’da gezeceği yer çok. İçinde şelaleler, akarsular ve göller bulunan, özel yapılmış yolu ve ışıklandırmasıyla Çal Mağarası, rahatlıkla gezilebiliyor. Çıkışta da sizi bir çay ocağı bekliyor; mağarayı keşfetmenin ardından yorgunluğunuzu alacak sıcacık çayları burada içebilirsiniz.

Dünyanın en uzun mağaralarından biri olan Çal Mağarası, Trabzon gezisinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Çal Mağarası’na nasıl gidilir diye merak edenler için hemen cevaplayalım: Çalköy’den kalkan servislerle gidebilirsiniz.

Adres: Çalköy, Düzköy

Trabzon Müzesi

Merkezi konumuyla kolay ulaşım sağlayan Trabzon Müzesi, şehrin tarihine göz atmak ve Osmanlı ile Bizans döneminden kalma eserleri incelemek isteyenlerin, en azından yarım gününü ayırması gereken bir yapı. Kostaki Köşkü olarak da bilinen bu yapı, oldukça ilginç bir hikayeye sahip. Müzeyi ziyaret etmeyi düşünüyorsanız hikayesini de okumanızı öneririz.

Adres: Cumhuriyet Mah. Zeytinlik Cd. Uzun Sk. No: 10

Tel: 0462 322 3822

Altındere Vadisi Milli Parkı

Sümela Manastırı’nı da kapsayan Altındere Vadisi Milli Parkı, doğaseverlerin Trabzon’da mutlaka gitmesi gereken yerlerden ikincisi. Yaz sezonunda harikulade, kış sezonunda ise muhteşem olan Altındere Vadisi Milli Parkı; binlerce bitki ve canlı türünü gözleyebileceğiniz, doğanın tadını çıkartırken tertemiz havayla hem bedeninizi hem de ruhunuzu yenileyebileceğiniz bir yer.

Zağnos Vadisi

Trabzon’un en güzel yerlerinden biri olarak tanımlayabileceğimiz Zağnos Vadisi, doğanın içerisinde bir dinlenme alanı gibi. Trabzon’da piknik yapacak yer arıyorsanız Zağnos Vadisi’ne gidebilirsiniz. Merkezi konumda bulunan Zağnos Vadisi, aynı zamanda Trabzon Kalesi gibi tarihi yerleri de gezebileceğiniz bir yer. Etrafta köprüler, göletler ve çiçek bahçeleriyle Zağnos Vadisi, Trabzon’da doğanın tadını çıkarmak için ideal bir rota.

Trabzon’da tarihi yerleri gezmeye devam etmek isteyenler aşağıdaki yerleri ziyaret edebilir.

  • Küçük Ayvasıl Kilisesi
  • Gülbahar Hatun Camii
  • Yeni Cuma Camii
  • Kaymaklı Manastırı

Bunlara ek olarak Trabzon’da gezilecek yerler olarak yaylalar var. Doğasıyla sizi mest edecek olan, birbirinden güzel Trabzon yaylaları hakkında okumak yapmak isterseniz sizi Pegasus Blog’a bekleriz.  

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.