Avrupa'daki en iyi kayak merkezleri

Avrupa’daki En İyi Kayak Merkezleri

Kış mevsimi beyaz manzaralara dalmak ve romantizm yaşamak açısından olduğu kadar pürüzsüz pistlerde kayak yapmak açısından da hayli çekici. Özellikle Avrupa’nın kış turizmi için gidilecek yerler ve rotalar açısından zengin olduğu düşünülünce beyaz maceralar kaçınılmaz oluyor. 

Eski kıta deniz, kum, güneş ve doğal güzellikler bakımından olduğu kadar kış ruhunu yansıtan iklim özellikleriyle de bir cennet özelliği taşıyor. İstersen beyaz manzaralar eşliğinde huzura erebiliyorsun, istersen de kayak takımların ile maceradan maceraya atılabiliyorsun .

Bu yazımızda seni Avrupa’daki kayak merkezlerine doğru götüreceğiz ve kış sporlarına doymanı sağlayacağız. Kayak tatili planlamak istersen ucuz uçak biletini nerede bulacağını zaten biliyorsun.

Hazırsan başlayalım ve Avrupa’nın en güzel kayak merkezlerinde unutulmaz bir maceraya atılalım, ama öncesinde kayak sporunun tarihçesi hakkında biraz bilgi verelim. 

Kayak Sporunun Tarihçesi 

Kayak sporunun tarihçesi

Kayağın tarihi çok eskiye dayanıyor. Bugünküne benzeyen kayak ekipmanları ve malzemeleri tarihte ilk defa Sibirya, Moğolistan ve Altaylardaki avcı topluluklar tarafından kullanılmış.

İlk kayakların dişbudak, çam ve betula ağaçlarından yapıldığı, kayganlıklarının artması için de altlarının deriyle kaplandığı biliniyor. Hatta İsveç’te bulunan bazı tahta kayak kalıntılarının 4000 yıldan daha eski olduğu düşünülüyor. 

İsveç, Norveç, Rusya ve Polonya tarafından 15. yüzyıldan itibaren askeri amaçla da kullanılan kayaklar, 1866’da ilk defa sportif amaçlara hizmet etmeye başlamış. O yıl tarihteki ilk kayak yarışmaları da düzenlenmiş. 

Ancak kayağa asıl ilgi 1880’lerde Norveçli ünlü gezgin Fridtjof Nansen’in Grönland’ı kayakla geçmesi ve bu deneyimi de “Grönland’da Kayakla Gezi” adlı kitapta anlatmasıyla oluşmuş. Ayrıca 1896’da Çekyalı kayak öncüsü Mathias Zdarsky, Alp Disiplini’nin temellerini oluşturmuş ve kayak sporuna çağ atlatmış.

20. yüzyıla girildiğinde Avrupa’da ve ABD’de kayak kulüpleri kurulmaya başlanmış. 1924’te ise Uluslararası Kayak Federasyonu kurulmuş ve kısa zamanda kayak, Kış Olimpiyatları bünyesine dahil edilmiş. 

Kayak sporunun tarihçesinden bahsettiğimize göre gelelim Avrupa’daki en iyi kayak rotalarına ve senin için seçtiğimiz duraklara. İşte, senin için seçtiğimiz kış turizmi ve kış sporları güzergahları:

Les Trois Vallées, Courchevel, Fransa

Les Trois Vallées, Courchevel, Fransa

Les Trois Vallées; Fransa’nın Savoie bölgesindeki Tarentaise Vadisi’nde bulunan ve kısmen Vanoise Milli Parkı’ndaki Moûtiers kasabasının güneyinde yer alan bir kayak bölgesi. Courchevel, Meribel, Val Thrones ve Belleville’i kapsayan bu bölge, 600 km’lik uzunluğu bulan kayak pistleri ile hayli ünlü. 

Avrupa’nın en iyi kayak merkezleri arasında sayılan bu güzergah, her bütçeye uygun olan yapısıyla da dikkat çekiyor. Özellikle Courchevel Kayak Merkezi, dünyanın en büyük kayak merkezlerinden biri konumunda.

Kış turizmi denince akla ilk gelen yerlerden Courchevel’e geldiğinde, sıcacık içeceğini yudumlayıp dilediğin zaman pistlerin altını üstüne getirebilirsin. Sana en uygun konaklama tesisini seç ve maceraya hazırlan. Unutamayacağın türden bir deneyim seni bekliyor. Marsilya’ya uç, buradan da bölgeye aktarma yap. 

Marsilya Uçak Bileti Ara 

Kitzbühel, Avusturya

Kitzbühel, Avusturya

Kitzbühel, Avusturya’nın batısında bulunan Tirol eyaleti içerisindeki bir şehir. Hahnenkamm Dağı’nın eteklerine kurulan bu şehir, Orta Çağ’dan kalmış gibi. Geçmişe ait dokusunu olduğu gibi korumayı başarmış Kitzbühel, aynı zamanda Avrupa’daki popüler kış turizmi rotalarından biri. 

Aslında burası eskiden hayli gizemli bir şehirmiş. Ancak bölge, 19. yüzyılda gelen demir yolu ile birlikte gelişmiş, ticaret ve sanayi bakımından ilerlemiş. Daha sonraları açılan kayak pistleri ile de bir kış turizmi cenneti haline gelmiş. 

Bölge her ne kadar kış sporları ile tanınıyor olsa da burada farklı spor aktiviteleri de gerçekleştiriliyor. Tenis ve otomobil yarışları bu aktiviteler arasında başı çekiyor.

Kitzbühel soluk kesecek doğal güzelliklere sahip bir bölge, ancak buraya ülkemizden direkt uçuşlar bulunmuyor. Bölgeye ulaşmanın en kolay yolu önce Münih’e uçmak ve oradan aktarma yapmak. Kayak takımlarını hazırlamaya başla; heyecan dolu bir yolculuk seni bekliyor.

Münih Uçak Bileti Ara

Zermatt, İsviçre

Zermatt, İsviçre

Zermatt, İsviçre’de yer alan ve Valais kantonuna bağlı ufak bir kasaba. Ülkenin Almanca konuşulan bölgesinde bulunan Zermatt, İsviçre Alplerinde bulunuyor. Kayak pistleri ve dağ tırmanışı açısından ideal bir güzergah olan Zermatt, kış turizminin önemli duraklarından biri konumunda. 

“Matterhorn” ismi verilen zirvesiyle ünlü olan bölge, uzun yürüyüş rotalarına ve çayırlara sahip. İsviçre’nin en yüksek ve görkemli dağları ile çevrili olan bölgede farklı zorluk derecelerine uygun pistler bulunur. Nefes kesici manzaralara sahip Zermatt’taki pistlerin toplam uzunluğu da 360 km’yi buluyor. 

Bölgeye dair ilginç detaylardan bir tanesi de burada yaşayan insanların büyük bir kısmının herhangi bir araç kullanmaması. Yani burası büyük kent yaşamından sıkılan ve kalabalıktan, trafikten, gürültüden uzaklaşmak isteyen gezginler için biçilmiş kaftan. 

Zermatt’a ulaşmak için öncelikle Basel’e uçabilir ve harikulade güzellikteki dağ yollarını aşarak buraya aktarma yapabilirsin. Zermatt’ta huzurun en saf halini bulacaksın, bundan emin olabilirsin. Daha fazla bekleme! 

Basel Uçak Bileti Ara

Cortina d’Ampezzo, İtalya

Cortina d'Ampezzo, İtalya

Cortina d’Ampezzo ya da kısaca Cortina, dünyanın ilk kayak merkezlerinden biri ve bölge, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor. Alp Dağlarının güney kısmında yer alan ve Dolomitler bölgesinde konumlanan Cortina, eşsiz doğası nedeniyle kış sporlarının da vazgeçilmez durakları arasında. 

Sadece Avrupa’nın değil, tüm dünyanın önde gelen kayak merkezlerinden biri olan Cortina, kış mevsimi haricinde bahar ve yaz dönemlerinde de büyüleyici bir güzelliğe sahip. Bölgede kayak haricinde trekking, bisiklet, kaya tırmanışı gibi farklı türde birçok spor yapılıyor. 

Yaklaşık 250 kilometrekarelik bir alanı kaplayan Cortina; dağ köyleri, pistleri ve özel tesisleri ile benzersiz bir turizm cenneti. İtalya’da “Dolomitlerin Kraliçesi” olarak adlandırılan bölgeye Venedik’ten aktarma yaparak ulaşabilirsin. Burayı gördüğünde nefesin kesilecek, bize güven! 

Venedik Uçak Bileti Ara

Kopaonik, Sırbistan 

Kopaonik, Sırbistan 

Kopaonik, Sırbistan’ın en büyük kayak merkezi. Bölgedeki en ihtişamlı ve güzel dağlardan biri olan Kopaonik, aynı zamanda Balkanlardaki en iyi kayak merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor. 

Bölgede kayağın yanı sıra buz pateni, yamaç paraşütü, kar kızağı gibi spor aktiviteleri de yapılıyor. Karlar altında muhteşem manzaralar sunan Kopaonik’te 20’den fazla pist mevcut. Ayrıca burada ATV ve dağ motoru da hayli ilgi görüyor. 

Vizesiz gidebileceğin kayak merkezlerinden biri olan Kopaonik’e Belgrad üzerinden ulaşabilirsin. Özellikle gençler tarafından tercih edilen bu kayak merkezinde eğlenceli bir macera seni bekliyor. 

Belgrad Uçak Bileti Ara

Bansko, Bulgaristan

Kopaonik, Sırbistan 

Doğu Avrupa’nın en popüler kayak merkezlerinden biri olan Bansko, Pirin Dağı’nın eteklerinde yer alıyor. Burası için Balkanların en büyük kayak merkezi diyebiliriz. Kayağa hem yeni başlayanlar hem de deneyim sahibi olanlar için farklı 18 pist bulunuyor. Kar makineleri olduğu için karın yetersiz olduğu zamanlarda bile kayak yapmak mümkün.

Toplam 65 km’lik bir alana sahip kayak merkezi, aralık-mayıs ayları arasında hizmet veriyor. Hem çocuklu aileler hem de eğlenmek isteyenler için farklı aktivite fırsatları sunan merkezi, kış ve bahar aylarında ziyaret edebilirsin. Muhteşem bir dağ havasının keyfini çıkarırken macera tutkunu körüklemek istersen Bansko tam senlik.  

Bu bölgeye ulaşmanın en kolay yolu ise Sofya’ya uçup aktarmak yapmaktan geçiyor. Dilersen Sofya’ya geldikten sonra keyifli bir tren yolculuğu yaparak ulaşabilirsin. 

Sofya Uçak Bileti Ara

Bakuriani, Gürcistan 

Bakuriani Gürcistan

Trialeti Sıradağlarının kuzey yamacındaki Bakuriani Kayak Merkezi, Tiflis’e 3 saatlik mesafede yer alıyor. 2023 Snowboard Serbest Stil ve Serbest Kayak Dünya Şampiyonası’na ev sahipliği yaptığı için tatmin edici pistlere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Başlangıçta Sovyet sporcuları için bir antrenman alanı olarak geliştirilirken sonrasında turizme açılan bir alan haline gelmiş. Daha iyi hizmet alacağın bir yer ararsan Gudauri’yi tercih edebilirsin. Tabii burası Bakuriani’ye göre biraz daha pahalı olabilir. 

Gudauri’den sonra Gürcistan’daki ikinci büyük kayak merkezi olan Bakuriani, kayak tatili için hem ülkemizdeki hem de Avrupa’daki birçok noktaya göre ucuz bir durak. Ayrıca vizesiz bir seyahat olduğu için çok daha uygun fiyatlı bir gezi olabilir. Burası için popüler bir kayak merkezi diyemeyiz. Genellikle aileler, yerel halk ve Rus turistler tercih ediyor. 

Buraya ulaşmanın en kolay yolu ise ucuz Tiflis bileti almaktan geçiyor. Tiflis’e geldikten sonra Kukushka Treni ile nostaljik bir yolculuk yaparak Bakuriani’ye ulaşabilirsin.

Tiflis Uçak Bileti Ara

Bu önerimizle beraber yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istersen “Doğanın Işık Gösterisi: Kuzey Işıkları” başlıklı yazımıza geçebilirsin. 

Sen Yeter Ki Uçmak İste! Seyahatini baştan sona planlamak için ihtiyacın olan her şey bende! Öneriler bende... Fikirler bende... Uçak bileti bende...

Bir yanıt yazın