Amsterdam mı? Berlin mi?

Berlin Gece Hayatı vs Amsterdam Gece Hayatı

Berlin gece hayatı Ying ise Amsterdam gece hayatı Yang’tır diyebiliriz! Birbirlerinden çok farklı görünürler, ama özünde benzerler. İkisi de hareketli, ikisi de geceleri rengarenk! Bu iki şehirde de kabul edilmiş bir gece hayatı kültürü, muazzam kulüpler ve bangır bangır müzik sesleri var. Elektronik müzik ve tekno müzik türünü seviyorsan buralardaki gece kulüplerindeki anılarını asla unutmayacaksın! Şimdi ayrıldıkları noktalara gelelim. Yurt dışına gitmişken dans pisti üzerinde gösterimi yapayım diyenler toplansın. Amsterdam ve Berlin gece hayatını anlatacağımız gezi rehberi başlıyor!

Amsterdam Gece Hayatı

Amsterdam gece hayatı

Amsterdam, özellikle gençler tarafından tercih edilen Hollanda’nın olduğu kadar eğlencenin de başkenti. Öyle ki bu enerji sadece ünlü gece kulüpleri ile yaygın hale gelmemiş. Amsterdam, çok rahat bir şehir ve yasakları oldukça az. Bu da insana her şeyi tadında bırakmak gibi bir izlenim veriyor. Özellikle çok ünlü olan Red Light District adeta turistik bir bölge haline gelmiş. Kırmızı ışıkların suya yansımasıyla daha da ışıltılı görünen atmosferin ayrıntıları oldukça fazla ziyaretçi çekiyor. Fakat, “Bu eğlence anlayışı bana göre değil.” diyenler olacaktır tabii. O zaman tekno müzikte Avrupa’nın en popüler gece kulüpleri diyebileceğimiz yerlerden devam edelim. Eğer dans pistinde coşacağın bir gece kulübü ya da canlı müzikleriyle ünlü bir bara gitmek istiyorsan Leidseplein ve Rembrandtsplein tam sana göre. Burada birçok kulüp ve her tür müziğin canlı olarak sahnelendiği barlar bulunuyor. Caz mekanları ile ünlü, farklı konseptlere sahip kafeleri bulunduran Jordaan bölgesi ise daha elit bir eğlence anlayışına sahip.

Amsterdam Gece Hayatı Önerileri

Amsterdam gece kulüpleri

Amsterdam gece hayatında cumartesi günlerinin ayrı bir önemi var. Neden? Amsterdam’ın çılgın bir özgürlükler şehri olduğu sanılır, ama aslında kendisi disiplinli bir özgürlükler şehridir. İnsanlar hafta içi işinde gücünde olur, hafta sonu ise popüler eğlence mekanlarını doldurur. Amsterdam gece kulüpleri, ses sistemi konusunda çok iddialıdır. Dünyanın en ünlü dj’lerinin sık sık sahne aldığı bu mekanlar, cuma ve cumartesi gecelerinde dolup taşar. Popüler gece kulüpleri için bir önerimiz var: İçeri alınma ihtimalini arttırmak için mekanlara erken saatlerde giriş yap. Ayrıca Amsterdam’da, house müziğin önde gelen mekanlarına girmek için iyi görünmen yeterli. Yine de eğlence mekanlarından bazıları damsız almayabiliyor.  

Amsterdam Gece Kulüpleri

Amsterdam gece kulübü önerileri

Amsterdam gece kulüpleri arasında seçim yapmak zordur, ama bir o kadar da eğlencelidir. Şehir aynı zamanda yaz aylarında tekne partilerine de sahne olur. Yaz aylarında bir Amsterdam kaçamağı yapacaksan kesinlikle müzik festivallerini takip et. Kış aylarında Amsterdam gezisini planlıyorsan da Amstel Nehri üzerinde yer alan bazı noktaların ışıklı tasarımlarla süslenmesiyle yapılan Amsterdam Light Festival’i kaçırma. Müzik eşliğinde hem manzara hem de sanat keyfi! Son olarak belirtelim, Amsterdam’da şehir merkezinden uzaklaştıkça gece hayatında da uzaklaşıyorsun.

Çılgın Gece Kulüpleri: Escape, Paradiso, Melkweg, Sugarfactory, Club NYX, Claire

Sakin Barlar: Bimhuis, Bierfabriek, De Saloon, NJOV

Berlin Gece Hayatı

Berlin gece hayatı önerileri

Berlin gece hayatı, sıra dışının da ötesinde! Sonuçta elektronik müzikte dünyanın önde gelen şehirlerinden biri olmak kolay değil. Berlin’deki en popüler gece kulüplerinde eğlence, tüm hafta sonu devam ediyor. Şehir yönetimi de Berlin gece hayatını destekliyor, hafta sonları toplu taşıma 24 saat çalışıyor.  

Berlin Gece Hayatı Önerileri

Berlin gece kulüpleri

Berlin’de gece başlayıp sabahlara kadar süren tekno partiler ünlü. Burada belki yüzlerce gece kulübü var. Berlin, kulüplerde eğlenmek isteyenler için oldukça sıra dışı seçeneklere sahip. Daha nezih mekanları görmek istersen Mitte bölgesinde bir gezintiye çık. Kreuzberg’i de düşünebilirsin. Club der Visionaere, kanal üzerindeki konumuyla Spree nehrinin muhteşem manzaraları karşısında keyiflenmeyi vadediyor. En sıra dışı mekanları ve şehrin en çılgın DJ’lerini arıyorsan terk edilmiş binalara gitmen gerekecek. Bu tür yerlerde, genellikle mekanın girişi ıssız olabiliyor, ama endişelenme. İçeri girdikten sonra çoğunlukla kaliteli bir ses yalıtımı yapılmış dans pistine ya da açık havanın tadını çıkarabileceğin bahçelere giriş yapacaksın. Sıra dışı Berlin gece hayatına hoş geldin!

Berlin gece hayatında sorulan sorulara baktığımızda, mekan giriş ücretine bir merak olduğunu görüyoruz. Sana bir ipucu verelim, mekanın müdavimlerinden biriyle iletişim kurabilirsen ücretsiz girebilirsin. Berlin gece hayatının en ekstrem partilerinin, çoğunlukla eski fabrika binalarında yapıldığını biliyor musun? Bu partilerin bilgileri, kulaktan kulağa yayılır çoğunlukla Berlin’de…

Gece hayatı kategorisinde Berlin’deki en popüler gezilecek yerleri merak ediyor ve hiçbirini kaçırmak istemiyorsan Pub Crawling etkinliklerine katılabilirsin. Bu etkinlikte gece kulübü temsilcileri, grubunla beraber seni alıyor ve Berlin’in tüm ünlü gece kulüplerini tek tek gezdiriyor. Böylece tek bir mekâna takılı kalmadan her haliyle Berlin gece hayatını görebiliyorsun. Ayrıca kulüplerin girişleri için de referansın olmuş sayılıyor.

Berlin Gece Kulüpleri

Berlin popüler eğlence mekanları

Berghain, Berlin’in en popüler gece kulüplerinden biri ve giriş ücreti 14 euro (2018). Aynı zamanda Panorama Bar olarak da bilinir. Berghain’e gidersen uzun süre sırada bekledikten sonra içeri alınmaman da ihtimal dahilinde. Şunu söyleyebiliriz ki belki de giremeyeceğiniz bir kulüp için Am Wriezener Bahnhof bölgesine kadar gitmek, o kadar da akıl karı değil. Berlin’ ilk kez gidiyorsan (Bu arada ilk kez yurt dışına çıkmak ile ilgili bir yazımız vardı!) ve tüm klişeleri yapacağım diyorsan diyebileceğimiz şu ki kuyrukta beklerken sıkılmaman için telefonunun şarjı tam olsa iyi olur 🙂

Golden Gate, Wildre Renate ve Kitkat Club, Berlin gezi planlarına eklenebilecek gece kulüpleri. Bu mekanlar, özellikle hafta sonları dolup taşıyor. Hafta içi ise özel etkinlikler düzenliyorlar. Söylemesi bizden, keşfetmesi senden…

Çılgın Gece Kulüpleri: Watergate, Berghain, Kitkat Club, Golden Gate, Wilde Renate

Sakin Barlar: Junction Bar, Quasimodo, Yorckschlosschen, Club der Visionaere

Berlin Gece Hayatı vs Amsterdam Gece Hayatı

Berlin mi? Amsterdam mı?

Berlin, gece hayatı konusunda Amsterdam’dan çok daha fazla alternatif sunuyor. Mekanlar, burada klasik eğlence anlayışının üzerine çıkıyor diyebiliriz. Amsterdam gece hayatı ise Berlin’e göre bu noktada biraz daha klasik kalıyor. Evet, Amsterdam’da da harika gece kulüpleri var; ama en iyi tekno partiler kesinlikle Berlin’de. Ses sistemi konusuna gelirsek iki şehir birbirine denk diyebiliriz. İkisi için de uçak bileti bakınıyorsan aşağıya link’leri bıraktık. Eğlence hayatında sana mutluluklar!

Berlin uçak bileti

Amsterdam uçak bileti