Avrupa'daki En İyi Kış Festivalleri

Eğlence Mevsim Dinlemez: Avrupa’da En İyi Kış Festivalleri

Kış mevsimi boyunca Avrupa’da birbirinden ilginç, birbirinden çekici festivaller düzenleniyor. Mevsim dinlemeden festival festival dolaşan gezginler açısından oldukça keyifli olan bu kış festivalleri, dünyanın dört bir yanından ve farklı kültürlerden gelen insanları birbirleriyle buluşturuyor. 

Bu yazımızda eğlenceli ve hayli heyecanlı yurt dışı kış festivallerini anlatacağız. Baştan söyleyelim, deneyimlemezsen pişman olacağın türden festivaller bunlar. Hazırsan başlayalım ve Avrupa’da kış festivallerine göz atalım.

Soğuk Dinlemez Kimileri: En İyi Kış Festivalleri  

En İyi Kış Festivalleri

Yıllık iznini kışın almayı planlıyorsan çok iyi yapıyorsun, çünkü bu mevsimde ucuz uçak bileti ve konaklayacak uygun yer bulma olasılığın daha yüksek. Uzun kış tatilinde bir Avrupa kaçamağı yapmak isteyen öğrenci arkadaşım; sen de tatilini festival zamanına denk getir ve eğlenmeyi bilen insanlarla hayatın tadını çıkar!

Avrupa’nın En İyi Kış Festivalleri

Avrupa Kış Festivalleri

Avrupa’nın en güzel kış festivallerinde sanat, renk, ışık, aşk ve dostluk bir araya geliyor. Bu festivallere katılmak istiyorsan erken rezervasyon uçak bileti kampanyalarından yararlanarak tatil bütçeni ekonomikleştirebilirsin. Şimdi, gelelim Avrupa’da kış festivallerine!

1. Amsterdam Işık Festivali: Gökyüzünde Işıltılı Rüyalar

Etkinlik Tarihi: 28 Kasım 2019-20 Ocak 2020

Avrupa Kış Festivalleri Amsterdam Işık Festivali

Kaynak

Amsterdam karanlık kış aylarında, Amsterdam Işık Festivali adı verilen muhteşem bir açık hava sergisiyle hayat buluyor. Bu dünya çapındaki etkinlik, şehir merkezinde ve kanallar boyunca çalışmalarını sergilemek isteyen en iyi ulusal ve uluslararası ışık sanatçılarını bir araya getiriyor.

Ünlü mimarlar ve sanatçılar tarafından tasarlanan ışıklarla rengarenk bir çehreye bürünen Amsterdam, kış mevsiminde soğuk olsa da eğlencesinden hiçbir şey kaybetmiyor.

Amsterdam Işık Festivali, kanal üzerinde usulca ilerleyen tekne üzerindeyken ihtişamını gösteren bir etkinlik. Festivalin her yıl kasım ile ocak ayları arasında devam ettiğini belirtelim. Muhteşem bir görünüme sahip heykelleri ve enstalasyonları kaçırmamak için soluğu Amsterdam’da al. Kulağında en sevdiğin şarkılar ve gökyüzünde dans eden ışıklar seni bekliyor.

Amsterdam Uçak Bileti Ara 

ucak-bileti

2. Venedik Karnavalı: Gizemli Bir Romantizm

Etkinlik Tarihi: 8-25 Şubat 2020

Avrupa Kış Festivalleri Bienche Karnavalı

13. yüzyıldan beri devam eden bir gelenek olan Venedik Karnavalı, gizemli romantikleri İtalya’da buluşturuyor. Egzotik kostüm ve maskeler giyen insanlar, günler boyunca Venedik sokaklarını renklendiriyor. Sabah 52’te sisle beraber gondol seremonisi yapan beyaz maskeli insanlar, masalsı bir görünüm sunuyor.

13. yüzyıldan beri devam eden bir gelenek olan Venedik Karnavalı, gizemli romantikleri İtalya’da buluşturuyor. Egzotik kostüm ve maskeler giyen insanlar, günler boyunca Venedik sokaklarını renklendiriyor. Sabah 52’te sisle beraber gondol seremonisi yapan beyaz maskeli insanlar, masalsı bir görünüm sunuyor.

Asla unutamayacağın türden bir deneyim sunan Venedik Karnavalı; renklere, modaya ve yaratıcılığa dair eşsiz bir etkinlik. Her yıl şubat ayı içerisinde gerçekleşen bu geleneksel etkinliği kaçırma, bizden söylemesi! 

Venedik Uçak Bileti Ara

ucak-bileti

3. Köln Karnavalı: Eğlence Dorukta

Etkinlik Tarihi: 20-27 Şubat 2020

Avrupa Kış Festivalleri Köln Karnavalı

Kaynak

Almanya’nın refah düzeyi en yüksek ve en huzurlu şehirlerinden biri olan Köln, kış mevsiminde tam anlamıyla çıldırıyor. Köln Karnavalı, yaşlısından gencine tüm Köln yerlilerini kostüm ve maskeler ile dışarıya çıkarıyor. 

Yerel halk arasında “Beşinci Mevsim” olarak da anılan karnaval, şubat ayının son haftasında gerçekleşiyor. Avrupa’nın en iyi karnavallarından biri olarak görülen bu festivali kaçırma!

Köln Uçak Bileti Ara

ucak-bileti

4. Binche Karnavalı: Kültürel Bir Miras 

Etkinlik Tarihi: 23-25 Şubat 2020

Avrupa Kış Festivalleri Bienche Karnavalı

Kaynak

14. yüzyıldan beri Belçika’nın Binche kentinde düzenlenen karnaval, UNESCO tarafından kültürel bir miras olarak tescillenmiş durumda. Kış mevsiminde katılabileceğin bu rengarenk ve eğlence dolu festivalin tarihi Pagan dönemlere kadar uzanıyor.

Kötü ruhları kovma amacıyla ellerinde sopa bulunan, özel kostümler giyen ve maske takan binlerce insan Binche sokaklarını arşınlıyor. Tarihi oldukça eskiye dayanan bu festival, sana ilham dolu bir gezi sunabilir. Şubat ayının son haftasında gerçekleşen bu etkinliği kaçırma! 

Brüksel Uçak Bileti Ara

ucak-bileti

5. Vinterjazz Festivali: Dolu Dolu Müzik

Etkinlik Tarihi: Şubat 2020Avrupa Kış Festivalleri Vinterjazz

Kaynak

“Kışın şöyle hoş bir müzik festivali olsa da gitsek!” diyenler için harika bir önerimiz var. Danimarka’da düzenlenen Vinterjazz Festivali, her yıl şubat ayında organize ediliyor. Danimarkalı ve uluslararası müzisyenleri buluşturan festival, müziğe doyacağın etkinlik sunuyor. 

Ülke çapında gerçekleşen bu festival; Kopenhag, Aarhus ve Esbjerg gibi farklı şehirlerde düzenleniyor. 100 mekanda 450’den fazla performans sunan Vinterjazz, müziğe doymayı garanti ediyor.

Kopenhag Uçak Bileti Ara

ucak-bileti

6. Nice Karnavalı: Mavi Gökyüzünün Altında

Etkinlik Tarihi: 15-29 Şubat 2020

Nice Karnavalı, dünyadaki en büyük festivallerden biri konumunda. Nice’in “Promenade des Anglais” yolunda düzenlenen festival, parlak ve mavi gökyüzü altında muhteşem geçit törenlerine ev sahipliği yapıyor.

Avrupa Kış Festivalleri Nice Karnavalı

Venedik Karnavalı kadar ünlü olan bu karnaval, parfümlü çiçek savaşlarıyla göz alıyor ve katılımcılara unutulmaz anlar yaşatmayı başarıyor. Fransa’nın Cote d’Azur bölgesinin incisi Nice’te şubat ayının ikinci haftasında düzenlenen bu festivale katıl ve havai fişeklere, renkli tezgahlara, tiyatro performanslarına, çarpıcı törenlere tanıklık et.

Ayrıca bu festival bahanesiyle şahane bir Güney Fransa turu da yapabilirsin, aklında olsun.

Marsilya Uçak Bileti Ara 

ucak-bileti

7. Sitges Karnavalı: Renklerin İçinde

Etkinlik Tarihi: 18-26 Şubat

Avrupa Kış Festivalleri Sitges Carnival

Kaynak

Sitges Karnavalı için İspanya’daki karnavalların en eski ve en ünlü olanı dersek yanlış olmaz. Barselona‘ya 35 km uzaklıktaki bu sakin, huzurlu ve küçük sahil kasabası, festival döneminde coşuyor ve sokakları rengarenk bir açık hava partisine dönüşüyor. 

Birbirinden ilginç ve çılgın kostümler giyen katılımcıların yer aldığı karnaval, sergilenen geçit törenleri ile aklını başından alabilir. Özellikle sokak partileri ve geceleri düzenlenen şovlar ile gece gündüz demeden eğlence durmadan devam ediyor.

Bu festival kış döneminde, yaz mevsiminin sıcak atmosferini yaşamak için birebir, bizden söylemesi. Sitges Festivali’nin şubat ayı içerisinde düzenlendiğini de belirtelim. 

Barselona Uçak Bileti Ara 

ucak-bileti

8. Snowattack Festivali: Kayak ve Müzik Bir Arada 

Etkinlik Tarihi: 25 Ocak-1 Şubat 2020

Avrupa Kış Festivalleri Snowattack Festivali

<

Snowattack; şahane güzellikteki Fransa Alplerinde yer alan Les Orres kayak merkezinde düzenlenen bir festival. Bir kayak ve elektronik müzik festivali olan Snowattack, mutlaka gidilmesi gereken festivaller listelerinin ilk sıralarında yer alan türde bir etkinlik. Pek çok ünlü müzisyenin ve DJ’in katıldığı bu festival, henüz keşfedilmemiş müzisyenlere de yer veriyor ve tanınmalarına olanak sağlıyor.

Tabii bu durum Snowattack’in sadece bir müzik festivali olduğu düşüncesine kapılmana yol açmasın. Fransa Alplerinin en keyifli kayak beldelerinden biri olan Les Orres’te 30’dan fazla kayak pisti de seni bekliyor.

Lac de Serre-Ponçon Gölü’nün zirvesinde yer alan kayak alanında karşılaşacağın manzaraya hayran kalacaksın, emin olabilirsin! Ayrıca burada yamaç paraşütü ve snowboard gibi spor etkinliklerine de katılabilirsin. Festivalin ocak ayının son haftasında düzenlendiğini hatırlatalım ve unutamayacağın türden bir deneyimin seni beklediğini belirtelim.

Bu öneriyle beraber yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsan “Avrupa’da Görebileceğin Değişik Yapılar: İlham Veren Tasarımlar” içeriğimize geçebilirsin.

Sen Yeter Ki Uçmak İste! Seyahatini baştan sona planlamak için ihtiyacın olan her şey bende! Öneriler bende... Fikirler bende... Uçak bileti bende...

Bir yanıt yazın