Saraybosna

Kitap Gibi Okuyacağınız Bir Şehir: Saraybosna

15. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar Osmanlı Devleti toprakları içerisinde yer alan Bosna-Hersek’in başkenti ve en kalabalık şehri olan Saraybosna’nın tarih kokan sokaklarını ve mimari eserlerini dikkatle dinlerseniz size bir şeyler anlattıklarını duyabilirsiniz. Tam anlamıyla yaşayan bir şehir olan Saraybosna’ya gidip tarihi bir yolculuk yapmaya hazır mısınız? “Bu mevsimde Saraybosna’ya gidemem.’’ diye düşünmeyin sakın. Saraybosna’nın acılarla dolu tarihine sonbahar ayrı bir ruh katıyor. Siz Saraybosna uçak biletinizi alın ve hazırlanın. İşte, Saraybosna’da mutlaka görmeniz gereken tarihi yerler!

Tarihe Yön Veren Yapı: Latin Köprüsü

Saraybosna Latin Köprüsü

16. yüzyılda Osmanlı tarafından yapılan bu köprünün tarihi önemi büyük. Franz Ferdinand’ın ölümüyle sonuçlanan suikast burada gerçekleşmiş ve bu olay I. Dünya Savaşı’nın başlangıcı olarak kabul edilmiş. Ekonomik uçak biletini alanlar için Saraybosna’da görülecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alan Latin Köprüsü, şehrin en eski ve en önemli yapılarından.

Zamana Meydan Okuyan Saat Kulesi

30 metre yüksekliğinde olan Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde bahsettiği Saat Kulesi, Gazi Hüsrev Bey Cami’nin hemen yanında yer alıyor. Mekanizması Londra’dan getirilen saatin en önemli özelliği ise namaz saatlerini belirtmesi. Ay takvimine göre işleyen bu Saat Kulesi, mutlaka görülmesi gereken tarihi eserlerden biri.

Yakın Tarihin Şahidi: Umut Tüneli

1993 yılında kazılan tünel, savaş zamanında Bosna ve Saraybosna arasında bağlantıyı sağladığından Saraybosna için önemi çok büyük. Şu anda müze olarak ziyaret edebileceğiniz Umut Tüneli’nde göreceğiniz savaş zamanına ait fotoğraflar, belgeler ve silahlar yakın tarihe adeta ayna tutuyor.

Saraybosna’da Osmanlı İzleri: Sebil

Saraybosna Sebil

Yolcu ve ziyaretçilere temiz su sağlamak amacıyla 18. yüzyılda yapılan Sebil, Saraybosna’nın önemli noktası Başçarşı’da yer alıyor. Mehmet Paşa tarafından yaptırılan bu yapı savaştan zarar görse de yapılan yenileme çalışmalarının ardından şu anda hala kullanılabiliyor.

Şehrin Kalbi Başçarşı’da Atıyor!

Saraybosna Başçarşı

Şehrin kalbine hoş geldiniz! “Avrupa’daki Osmanlı Çarşısı” olarak anılan Başçarşı, Milijacka Nehri’nin kuzey kısmında yer almakta. 19. yüzyılda çıkan yangının ardından küçülmek zorunda kalan Başçarşı’da alışveriş yapabileceğiniz bir çok dükkan bulunuyor. Çevresinde bulunan cami ve medreseler ise tarihi çarşının resmini güçlendiren eserlerden.

Zorluklara Göğüs Geren Milli Kütüphane

Saraybosna Milli Kütüphane

İdari bina olarak inşa edilen ve daha sonra kütüphane olarak hizmet veren Milli Kütüphane, Latin Köprüsü’nün çok yakınında yer alıyor. Türk mimarisinin izlerini kolaylıkla görebileceğiniz bu yapı ve kitapların bir kısmı çatışmalar ve saldırılardan zarar görmüş olsa da yenileme çalışmalarının ardından bugünkü haline kavuşmuş. Bu arada Milli Kütüphane’nin dünyaca ünlü bir kütüphane olduğunu da belirtelim.

Tarihi Yapı, Yeni Müze: Saraybosna Müzesi

Rüstem Paşa tarafından 1551 yılında yaptırılan ve Bursa Bezisteni olarak bilenen yapının 2004 yılında müze olarak sunulmasının ardından Saraybosna Müzesi doğmuş. Müzenin içerisinde eski zamanlara ait paralar, kıyafetler, dekorasyon eşyaları gibi tarihseverlerin dikkatini çekecek şeyler sergilenmekte.

Şehrin Zirvesi: Osmanlı Kalesi

Yine bir Osmanlı eseri olan Osmanlı Kalesi’ne çıkıp Saraybosna’yı sanki ayaklarınızın altındaymış gibi seyretmeye ne dersiniz? Bu mükemmel teklife kim hayır diyebilir ki? 667 metre yüksekliğinde olan Osmanlı Kalesi, bütün şehri görebilecek bir yere konumlandırılmış. Geçen zamanın onu yıpratmasına karşı hala ayakta olan Osmanlı Kalesi görülmesi gereken tarihi yerler arasında.

Sen Yeter Ki Uçmak İste! Seyahatini baştan sona planlamak için ihtiyacın olan her şey bende! Öneriler bende... Fikirler bende... Uçak bileti bende...