Minik Yol Arkadaşını Mutlu Etmenin Yolları

Seyahat etmeyi çok seviyor ve bu seyahatte çocuğunun da sana eşlik etmesini istiyorsun. Fakat zaman zaman onun sıkılacağından, rahatsızlık duyacağından ve kocaman çığlıklarından çekiniyorsun. Öncelikle her ebeveynin bu kaygılar içinde valizini hazırladığını bilmeni isteriz. Rahatla, olayların akışı senin elinde. Eğer onunla birlikte gideceğin rotaya karar verdiysen ve ucuz uçak biletin de hazırsa minik gezginin sana nasıl zevkle eşlik edeceğine bir göz atalım.

Seyahat Öncesi;

Seyahat Planlarına Onu da Dahil Et

Çocuk ile seyahat etmek ve çocuğu seyahate götürmek arasında keskin bir fark vardır. Eğer minik gezgin seyahate çıktığınızın farkına varacak bir yaştaysa onun da fikirlerini almak önemli. Önce ona gideceğiniz yeri anlatmakla işe başlayabilirsin. Haritada gideceğiniz mesafeyi ona göstermek ilgisini çekecektir. Sonrasında gezeceğiniz yerleri ona anlatabilir, ilginç olan kısımlarından bahsedebilirsin. Plan yaparken ne istediğini sormak ve buna göre birkaç gününü onun isteklerine göre şekillendirmek, birlikte araştırma yapmak onu heyecanlandıracak. En az sizin kadar seyahate meraklı bir yol arkadaşı edinmenin en iyi yolu bu diyebiliriz. Plan yaparken;

– Gideceğiniz müze ve galerileri belirle, bu seyahatte senin fikirlerin de önemli fakat planında sadece buna odaklanma.

– Onun için sıkıcı bir kültür turunu birlikte oynayacağınız oyunlarla zevkli hale getir. Mesela heykellerin ismini tahmin etmece oyunu, en hızlı dondurma yeme oyunu gibi minik eğlenceler türetebilirsin.

– Onun için eğlenceli olacak alışveriş mekanlarına ve parklara planında mutlaka yer ver.

– Seyahat sırasında çekildiğiniz fotoğraflarınız olacaktır. Bunun dışında onun da sevdiği şeylerin fotoğraflarını çekmesine izin ver. Böylece seyahat albümünüzü daha çok benimseyecek.

– Gittiğiniz şehirden mutlaka ona da küçük bir hediye al. Bu küçük hediye yıllar boyu seyahat anınızı temsil edebilir.

Seyahat Sırasında;

Uçakta Mutlu Olmasını Sağla

Uçmak çoğu çocuk için eğlenceli bir seyahat yolu. Bulutları görmek, bir şehre tepeden bakmak onların her zaman dikkatini çeker. Fakat uzun süren uçak yolculuklarında onun genç bünyesini mutlu etmekte biraz zorlanabilirsin. Bunun için uçuş sırasında dikkat etmen gereken şeyler var;

– Havalimanında yolcuların uçağa kabulü sırasında çıkış kapısı yoğun olur. Onun için dakikalarca sırada beklemek zor olabilir. Erkenden sıraya girmek yerine onun oyun oynamasına izin verebilir, sıraya giren son yolculardan olabilirsin.

– Uçuş saatini onun uyku saatine denk getirmen mümkünse, bu fırsatı kaçırma. Bu onun huzurlu bir yolculuk geçirmesi için yapabileceğin en iyi şeylerden biri.

– Eğer uykuya dalmakta zorlanacağını düşünüyorsan, uykudan hemen önce pijamalarını giydir ve uyuma oyuncağı varsa mutlaka onu da yanına al.

– Uçuş sırasında onu sıkmayacak, terletmeyecek dökümlü ve pamuklu kıyafetleri tercih edebilirsin.

– Uzun süre oturmak onu sıkabilir. Bunun için yanına masal kitapları alabilir ya da en sevdiği oyuncaklarını yanında taşıyabilirsin.

– Uçağın uçuş ve kalkış sırasında kulaklarının basınçtan etkilenmemesi için sakız çiğnetebilir ya da sevdiği bir atıştırmalığı yedirebilirsin. Eğer bebeğin çok küçükse onu emzirebilirsin.

– Uçuş sırasında karnı acıktıysa, o senin gibi sabırlı olmayabilir. Bunu ondan istemen büyük fedakarlık. Açlığını bastıracak sağlıklı atıştırmalıklar bu konuda çıkacak krizi önleyecektir. Meyveli yoğurt, kuru meyve veya kuruyemişler bir süre bu durumu idare edebilir.

– Biberonla beslenen bebekler için en az 2 biberon bulundurmalısın. Uçakta biberon sterilizatörü bulmak genellikle mümkün olmaz. Hazır konu yedeklerden açılmışken kabin bagajında onun için yedek kıyafet ve çorap bulundurmayı unutma.