Münih Seyahatinde Kültür Şöleni Yaşayacağın Yerler

Almanya’nın üçüncü büyük şehri olarak tanımlanan Münih’te; antik eserler, tablolar, heykeller, teknolojik arabaları ve patatesleri kısacası her şeyi kapsayan 80’in üzerinde müze bulunuyor. Bu yüzden Münih müzeleri oldukça ünlü. Hal böyle olunca insanın Münih ucuz uçak bileti alıp bu müzelerin hepsini keşfedesi geliyor. Münih’te pek çok müze pazartesi günleri kapalı. Bu müzeleri ziyaret etmek için (Eğer bu müzeler devlet müzeleriyse tabii.) en iyi gün pazar günü. Çünkü pazar günü müze giriş fiyatları genelde indirimli oluyor. Bu böyle olmayacak, en iyisi gel biz sana bu müzeleri tek tek anlatalım.

Brandhorst Müzesi

Müze Brandhorst kapılarını 2009 yılında ziyarete açtı. Geniş beyaz duvarlara sahip bu yeni müze, modern sanat eserlerine yer veriyor. Sürekli sergileri arasında Damien Hirst, Joseph Beuys ve Andy Warhol gibi sanatçıların yakın geçmişten koleksiyonları da bulunuyor. Bu arada Marilyn Portresi de bu müzede! Pazartesi günleri müze kapalı. Bunun dışında her zaman gidip göreceğin mükemmel bir yer.

Deutsches Müzesi

Geldik Münih’in en ünlü müzesine. Burası sadece Münih için önemli değil tabii. Kendisi dünyanın en büyük bilim ve teknoloji müzesi unvanını da taşıyor. Amatör radyodan nanoteknolojiye kadar her sene 28.000 obje sergileniyor ve bunun için her yıl 1,5 milyon ziyaretçi uğruyor. Müzenin her şeyden önce sunumları çok ilginç. Farklı aydınlatma şovları en dikkat çeken kısmı. Müzeye gitmeden önce burayı iyice bir araştır. 35 bölümden oluşan bu müzenin hangi kısmını keşfetmem gerektiğini belirle. Çünkü 1 günde 35 bölümü gezmen neredeyse imkânsız.

Glyptothek

Şehirde etkileyici neo-klasik binalar oldukça fazla. Bunlardan biri de Glyptothek. Bu güzel bina, dünya üzerinde antik heykele ithaf edilen tek müze olduğu iddia ediyor. Burada eserleri camın arkasına saklamayı tercih etmemişler. Aralarında dolaşmak ve geçmişle yakınlaşmakta özgürsün. Burası geleneksel müze olmaktan çok, bir sanat galerisindeymişsin gibi hissettiriyor. Aynı bilet ile müzenin tam karşısındaki Devlet Antikalar Koleksiyonu’na da girebiliyorsun. Bu müze için en uygun gün indirimli giriş uygulandığı için pazar.

The Museum of Five Continents

The Museum of Five Continents, Almanya‘nın ilk etnoloji müzesi. 200.000’in üzerinde cisimden oluşan koleksiyona sahip bu müze tam 4.500 metrekare. Bu alan içinde dünyanın en eski kayıklarından, Budist heykel koleksiyonlarına kadar her şey var. Gezinmeyi biraz daha kolaylaştırmak için, coğrafi bölgelere göre bölümlerden oluşan bu müzenin en popüler bölgesi Asya bölümü. Hangi bölgede olursan ol o bölgeye özel müzikleri dinleyerek koleksiyonların keyfini çıkarıyorsun. Eğer ailecek gidecekseniz belirtelim, 15 yaşının altındaki herkes bu müzeye ücretsiz olarak giriş yapabilir.

Kartoffel Müzesi

Düşünsene patatessin, var olma sebebin insan vücuduna karbonhidrat salgılamak ve en mütevazi sebzelerden birisin ama müzede eser olarak sergileniyorsun. Bize patates ile empati yaptıran çok farklı bir müze Kartoffel Müzesi. Belki de kendisi Münih’in en rastgele müzesi olabilir. Fakat bunlar hep önyargıdan. Tek kahramanı patates olsa da aslında oldukça kapsamlı bir müze. Sekiz odaya yayılmış garip patates heykelleri, bilim adamları için uzman patates kütüphanesi dikkatini çekecektir. Mutlaka gör, çünkü burası tamamen ücretsiz.

Sen Yeter Ki Uçmak İste! Seyahatini baştan sona planlamak için ihtiyacın olan her şey bende! Öneriler bende... Fikirler bende... Uçak bileti bende...