Yaz Geldi! İskandinav Şehirlerini Keşfetmenin Tam Zamanı

 

Avrupa’nın en kuzeyinde; lezzetleri, müzeleri, hiç alışkın olmadığımız iklimleri, ya gece-ya gündüz hayat felsefeleri ile kalbimizi çalan bir bölge İskandinavya. Kışın soğuk ve karanlık oluyor. Ancak yazın tatlı bir serinliğin yanında zamanı hiç bırakmayan beyaz geceler seyahatseverlere göz kırpıyor. Viking kültürünün gizemi, müzelerin ihtişamı, cadde ve sokakların tertipli yaşamı ile özleşen 3 İskandinav başkenti ise ucuz uçak biletini aldıktan sonra seninle tanışmayı bekliyor.

Stockholm

Stockholm, göz alıcı mimarisi ile en gezilesi kuzey başkentlerinden biri. Kışın hava sıcaklığının eksilerde seyrettiği hatta zaman zaman soğukların rekor kırdığı karanlık Stockholm, yazın bambaşka bir kente dönüşüyor. Neredeyse 24 saat gündüzü yaşayan kent, beyaz geceleri ile sana “zaman kavramını unutma” büyüsü yapabilir. Viking ve Trol kültürünün esintileri, genç-yaşlı bisikletliler, koşu ayakkabıları ile şehri turlayanlar, park ve kafelerinde kitap okuyan insanlar sana şehir kültürünün ne demek olduğunu kanıtlayacaktır. Bu yüzden Stockholm’de huzurlu bir gülümsemenin suratını rezerve etmesi çok normal. Yaz aylarında fazlaca güneş alan, buna rağmen hala serin kalan doğası ile ünlü Stockholm Takımadaları, sokaklarında kaybolmak isteyeceğin sevimli bir tarihi kanıt Gamla Stan ve Gamla Stan kıyılarında yüzerek Stockholm gece hayatına imzasını atan çılgın partilerin vapuru Flyt, sende harika anılar bırakacak.

Stockholm

Oslo

Sıcaktan bunalıp kendini Oslo’nun kollarında bulmak istiyorsan, mutlaka Oslo ucuz uçak biletlerine bakmalısın. Çünkü burası dünyanın en pahalı şehirlerinden biri. Yani burada çok kez pahalı şeylerle karşılaşacaksın. Fakat Oslo’da seni tek karşılayacak şey bunlar olmayacak. Kusursuz adalar, balıkçı kasabaları, Akershus Kalesi, Vegeland Parkı, Viking kültüründe kaybolacağınız müzeleri, katedralleri, opera ve tiyatro binaları aklımıza ilk gelen güzellikler. Bunlar dışında seni doğayı çok seven, şehirlerini buna göre entegre etmiş insanlar, çok lezzetli balıklar da bekliyor. Hazır Oslo soğukları geri dönmeden, Oslo fiyortları üzerinde bulunan uçurumlar ile hayatının en heyecanlı anını burada yaşamalısın. Eylül’e kadar zamanın var. Eylülden sonra burası gerçekten soğuk.

Oslo

Kopenhag

Kopenhag, bizim içim muasır medeniyetler seviyesinin tam olarak tanımıdır. Bir de yazın gidilecek en güzel Avrupa şehridir. Başkent olmasına inat rahat ve sessiz tavrı, modern sanat galerileri, park ve bahçeleri ile Avrupa’nın en görülesi şehirlerinden biri Kopenhag. Oresund Köprüsü, Merman and Seven Sons Heykeli, kafeler ve eğlence parkları ile çevrilmiş bir şehir harikası Tivoli Bahçeleri sayesinde serinlik, kültür ve huzur dolu bir yaz davetine hayır dememelisin.

Kopenhag