• Ana Sayfa
  • Yılbaşı
  • Yılbaşı Kutlamalarında Coşkunun Tanımını Yeniden Yapacak Şehirler

Yılbaşı Kutlamalarında Coşkunun Tanımını Yeniden Yapacak Şehirler

Eğer her vitrinde hoş geldin 2017 yazısını görmek istemiyor, kuruyemiş komasından çekiniyor ve kendini birinci çinkonun heyecanına hazır hissetmiyorsan; bu sene değişik bir şeyler yap. Mesela ucuz uçak biletleri için harekete geç. Yılbaşının coşkusunu dolu dolu yaşayacağın şehirlerde yepyeni bir yıla girmenin heyecanını yaşa. İşte yılbaşının kitabını her sene tekrar yazan o şehirler.

Prag

Paris’le beraber en romantik şehirler listesinin üst sıralarında yer alan Prag’da, yılbaşı çok başka. Yeni yıla çok sıkı hazırlanan şehrin kutlamaları hiç bitmiyor. Malum, Prag bohem bir kent. Bir Amsterdam enerjisi bekleyemezsin değil mi? Değil! Burası sana hiç beklemediğin bir enerji sunacak. Romantik çiftlerin yılbaşına çok yakışacak Prag’da, yılbaşı gecesi Vltava Nehri’nde tekne turları eşliğinde havai fişek gösterilerini izlemek paha biçilemez.

prag

Paris

Paris’in romantikliğinden artık bahsetmeyeceğiz. Çünkü sevgiliyle yeni yıl kutlaması denince akla gelen ilk şehir kendisi. Aralık ayının ortalarına doğru şenliklere başlayan Paris, ay sonuna kadar fazlasıyla renkli oluyor. Noel kutlamalarında heyecan doruğa çıkıyor. Champs-Elysees Bulvarı ve Eyfel Kulesi çevresinde düzenlenen dans etkinlikleri, sokak partileri, kafelerin tatlılardan oluşan yılbaşına özel menüleri görülmeye değer. Tam 24.00’de Trocadero Meydanı’ndaki Chaillot Sarayı’nın altından ve Eyfel Kulesi’nden muhteşem havai fişek gösterileri başlar. Monmartre’ye tırmanarak Paris yılbaşı manzaralarını en tepeden izlemenin keyfini ayrıca vurgulamak istiyoruz.

paris

Roma

Orta Çağ’ın romantik şehri yılbaşında hiç olmadığı kadar eğlenceli oluyor. Gündüzleri tarihi meydanları dolduran ışıl ışıl süslemeler ve sakin atmosfer gece saatlerinde kendini samimi bir eğlence havasına bırakıyor. İspanyol merdivenleri ve Trevi Çeşmesi, Roma konuklarının yeni yıla girmek için seçtikleri en popüler mekân.

roma

Amsterdam

Şu ana kadar hep Amsterdam’ın eğlence mekanları üstünde durduk. Bu sefer farklı bir fikrimiz var. Yılbaşında Amsterdam sokak ve meydanlarda güzel. Yani paranı cüzdanına geri koy ve dışarı çık. Çünkü Amsterdam’da yılbaşının asıl meselesi tüm sokak eğlencelerinin ücretsiz, içeceklerin çok ucuz olmasıdır. Dam Meydanı’nda ışık-ses gösterileri ve DJ performansları, Chinatown’daki havai fişekler ve Nieuwmarkt’te lezzetli yiyeceklerle dolan taşan tezgahlar seni muhteşem bir yıla hazırlayacak.

amsterdam

Moskova

Yılbaşında muhtemelen beyazlara bürünmüş olacak Moskova, yeni yıl ruhunu en iyi hissettiren rotalar arasında. Rusya’da o gün tüm halk sokaklara çıkar ve müzik duydukları her yerde dans ederler. Saatler 00.00’a yaklaştığında herkes Kızıl Meydan’da olur. Moskova yılbaşını tüm coşkusu ve görkemli gösterileriyle kızıl meydanda kutlar.

Berlin

Berlin, yılbaşı döneminde en ışıltılı günlerini yaşar. 31 Aralık’ta gece yarısı yeni yıl ışıltısı, Brandenburg Kapısı’nda yerini coşkuya bırakır. Fakat bu saatten önce eğlenceler Berlin gece hayatının mükemmel enerjisiyle taçlandırılır. Rutin zamanlarda bile iddialı olan gece kulüplerini yılbaşında sen düşün.

berlin

Londra

Thames Nehri’ni boylu boyunca dolduran Londralılar için yılbaşı çok özel. Big Ben’in etrafındaki etkinlikler öğle saatlerinde başlar. Hava karardığında Londra’nın siluetini oluşturan tüm yapılar ışıklandırılır. Muhteşem bir havai fişek gösterisinin ardından Londra rock müziğin temposuyla titrer. Eğer sokaklardan ve kalabalıktan uzakta unutulmaz bir eğlence istiyorsan Ritz tam sana göre. Bu mekânın yılbaşı için hazırladığı menüler, eğlence ve gösteriler biraz tuzlu. “Kaç kere yılbaşını Londra’da kutlayacağız ki!” diyorsan bu tavsiyemizi bir değerlendir deriz.

Dubai

‘Kul ‘am wa antum bi khayr!’  o gece bu cümleyi sık sık duyacaksınız. Bu cümle, mutlu yıllar anlamına geliyor. En çok duyacağınız ikinci şey ise havai fişek patlamaları. Dubai bu gösterileri sayesinde sana yılbaşı nasıl görkemli bir şekilde kutlanır, onu gösterecektir. Geçtiğimiz yıllarda havai fişek gösterileri ile Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Dubai, bu sene de yılbaşına çok sıkı hazırlanıyor.

dubai02

Belgrad

Avrupa vizesiz seyahat konusunda sana çok yardımcı olacak bir rota Belgrad. Eğer yılbaşı partin Avrupa’da olsun, vize işlemleri senden uzak dursun ve biraz da ekonomine zarar gelmeden çılgınca eğleneyim istiyorsan, Belgrat’ta yılbaşını şiddetle tavsiye ediyoruz. Lezzetli yılbaşı sofralarından hemen sonra coşkulu parti mekanlarında dans etmek en iyi Belgrad planı.