tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Şehir Rehberi Şehir Rehberi

Belgrad Gezi Rehberi

Otel Önerilerine Göz At Belgrad Gezi Rehberi
Keşif Bülteni Keşif Bülteni

Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

Diğer Şehirler

Hem tarihi hem de kültürel anlamda Avrupa’nın önemli şehirlerinden biri olan Sırbistan’ın başkenti Belgrad, turistik açıdan da popüler bir destinasyon olma özelliği taşıyor. Özellikle Avrupa’da uygun fiyatlı tatil arayışındaki gezginlerin en çok yöneldikleri rotalardan biri olan kent, “düşük bütçeli Paris” olarak da anılıyor. İşte, Avrupa’nın gözde başkentlerinden biri olan Belgrad hakkında merak ettiğiniz her şeye yanıt olacak Belgrad gezi rehberi...

Belgrad Gezi Rehberi

Genel Bilgiler

Ülke: Sırbistan
Bölge: Doğu Avrupa
Yüz ölçümü: 360 km²
Dil: Sırpça
Ortalama sıcaklık: 12.3 °C
İklimi: Karasal iklim
Bitki örtüsü: Bozkır ve orman
GMT ile arasındaki fark: GMT+1
Telefon Kodu: +381
Para Birimi: Sırbistan Dinarı
Priz Tipi: Tip C ve F / 230 V


Belgrad Nerededir?

Sırbistan’ın hem en büyük şehri hem de başkenti olan Belgrad, Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği platoda yer alıyor. Doğu Avrupa’nın en önemli şehirlerinden biri olan kent, Sırbistan’ın orta bölgelerinin biraz kuzeyinde bulunuyor. Şehir; batıda Srem, Macva ve Kolubara, doğuda Podunavlje ve Güney Banat, güneyde ise Sumadija illeriyle komşu durumda.

Belgrad’a Ne Zaman Gidilir?

Belgrad’a Ne Zaman Gidilir?

Belgrad, karasal iklime sahip bir şehir olduğu için özellikle kış aylarında çetin hava koşullarına sahne olabiliyor. Kış mevsiminin büyük bir bölümünü 0 dereceye yakın hava sıcaklıklarıyla geçiren kentte, yaz aylarında ise 30 dereceye varan sıcaklıklar görülüyor. Şehirde özellikle kış aylarında yağmur ve kar yağışı da sık görülebilen bir durum. Belgrad gezinizi soğuklardan etkilenmeden şehri kolayca gezebileceğiniz bir döneme denk getirmek istiyorsanız ilkbahar veya yaz aylarını tercih edebilirsiniz.

Belgrad’ı Gezmek İçin Kaç Gün Kalmak Gerekir?

Belgrad, her ne kadar bulunduğu coğrafyanın en önemli şehirlerinden biri olsa da çok büyük bir kent değil. Çok sayıda turistik noktaya sahip olan Belgrad’da tarihi ve kültürel yapıların birbirine oldukça yakın konumlanması şehrin kısa sürede gezilebilmesine olanak sağlıyor. Şehri tam anlamıyla gezmek için ortalama 4-5 günlük bir Belgrad seyahati planlayabilirsiniz.

Belgrad Festivalleri

Sanat ve kültür alanında Doğu Avrupa’nın başkenti sayılabilecek bir şehir olan Belgrad’da yılın her döneminde çok sayıda festival ve etkinlik düzenleniyor. İşte, şehre yıl boyu renk katan etkinlikler:

 • Srpski Nova Godina (Sırp Yeni Yılı) - 13 Ocak
 • Uluslararası Film Festivali - Şubat
 • Belgrad Dans Festivali - Nisan
 • Şarap Festivali - Mayıs
 • Belgrad Yaz Festivali - Temmuz ve ağustos
 • Uluslararası Müzik Festivali - Çeşitli tarihler
 • Uluslararası Caz Festivali - Çeşitli tarihler

Belgrad’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a ulaşım için en sık tercih edilen yöntem, hava yolu ulaşımı. İstanbul’dan Belgrad’a gerçekleştirilen direkt uçuşlar ile 1384 km’lik mesafeyi yaklaşık 1 saat 40 dakikada aşabilirsiniz. Ayrıca Ankara ve İzmir gibi Türkiye’nin diğer büyük şehirlerinden de Belgrad’a İstanbul aktarmalı uçuşlar düzenleniyor. Sırbistan’ın bu önemli kentini gezmek için Belgrad uçak bileti satın alabilir, keyifli bir yolculuk sonunda başkenti yakından tanıma şansı bulabilirsiniz.

UCUZ UÇUŞ BUL

Belgrad Nikola Tesla Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Belgrad şehrinin batısında konumlanan Nikola Tesla Havalimanı, şehre hava yolu ile ulaşımı tercih ettiğiniz takdirde uçağınızın iniş yapacağı nokta olacak. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için otobüs, minibüs ve taksiler hizmet veriyor. Şehir merkezinden 12 km uzaklıkta olan Nikola Tesla Havalimanı’ndan 72 numaralı otobüsleri kullanarak yaklaşık 40 dakikada Zelena Venac Meydanı’na ulaşabilirsiniz.


ARAÇ KİRALA

Belgrad Şehir İçi Ulaşım

Sırbistan’ın en büyük şehri olan Belgrad, ülkenin toplu taşıma konusunda en gelişmiş bölgesi konumunda. Şehirde toplu ulaşım için otobüs, minibüs, tramvay ve troleybüsler hizmet veriyor. Özellikle kentte yer alan tramvay hatları birçok turistik noktaya ulaşmak için ideal çözümler arasında. Aynı zamanda Belgrad’daki belediye otobüsleri de şehrin birçok noktasına kolayca ulaşabilmeyi mümkün kalıyor. Şehirde toplu ulaşım için BusPlus adı verilen kartlar kullanılıyor.

Belgrad’da Gezilecek Yerler

Belgrad’da Gezilecek Yerler

Belgrad, özellikle kültür turizmi konusunda Avrupa’nın en gözde şehirlerinden bir tanesi. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan kent, tüm bu farklı kültürlerin izlerini taşıyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun da bir dönem hüküm sürdüğü topraklarda konumlanan şehirde Türk kültürünün birçok yansımasını da görmek mümkün. Ayrıca kentte çok sayıda müze de yer alıyor.

Kalemegdan

Türkçe kökenli bir ismi sahip olan Kalemegdan, Belgrad’daki en önemli turistik noktalardan bir tanesi. Kale ve meydan sözcüklerinin birleşiminden meydana gelen bu bölgede Belgrad Kalesi ve bu kalenin çevresindeki park yer alıyor. Kalemegdan’da yer alan ve yine ismi Türkçe kökenli olan bir diğer gözde yapı ise Sahat Kula (Saat Kulesi). Tuna ve Sava nehirlerinin kesiştiği noktada yer alan bölge, dünyanın dört bir yanından rotasını Belgrad’a çeviren gezginlerin akın ettiği noktalardan bir tanesi. Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalan birçok eseri de görebileceğiniz bölgede aynı zamanda Belgrad Hayvanat Bahçesi de yer alıyor. Kalemegdan’da yer alan Damat Ali Paşa Türbesi, Stefan Lazarevic Anıtı, Sokullu Mehmet Paşa Çeşmesi ve Zindan Kapısı gibi çok sayıda önemli noktayı gezdikten sonra bölgedeki parkın etrafında konumlanan kafe veya restoranlarda dinlenebilirsiniz. Ayrıca Belgrad’ın en küçük ve bir o kadar da sevimli olan kilisesi St. Petka, Kalemegdan hisarının içinde yer alıyor. 1800’lerde inşa edilen kilise, içerisindeki göz alıcı mozaiklerle hala daha yoğun bir ziyaretçi akınına uğruyor.

Savamala

Savamala, yani nam-ı diğer “Sava Mahallesi.” Surların dışına yapılan ilk kısım olan Savamala, günümüzde de en çok ziyaret edilen noktalar arasında. Bir zamanlar şehrin merkezi olan, daha sonra endüstriyel bölgeye dönüşen Savamala, Belgrad’ın tarihine ışık tutan enteresan bir mahalle.

Nikola Tesla Müzesi

Tesla Müzesi

Ünlü bilim insanı Nikola Tesla’nın icatlarını ve kişisel eşyalarını görebileceğiniz müze, Krunska Caddesi üzerinde yer alıyor. 1952 yılında kapılarını ziyaretçilerine açan Nikola Tesla Müzesi, ziyaretçilere mucidin eserlerinin kopya ya da demo versiyonlarını görme şansı tanıyor. 160 bin kadar orijinal belgenin bulunduğu müzede; Tesla’nın kitapları ve dergilerinin yanı sıra ünlü mucidin sanat koleksiyonu gibi farklı alanlardan 5700 kişisel eşyası da sergileniyor. Binlerce orijinal dokümana, fotoğraflara ve Tesla’ya ait alet edevata ev sahipliği yapan müze, bu sıra dışı bilim adamının beynine küçük bir yolculuk yapmanızı sağlayacak. Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 10.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık olan müze, Belgrad gezinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında en üst sıralarda yer alıyor.

Knez Mihailova Caddesi

Belgrad’ın kalbi sayılabilecek noktalardan bir tanesi de şehrin en hareketli bölgesi ve en eski yerleşim yerlerinden olan Knez Mihailova Caddesi. Trafiğe kapalı olan cadde boyunca sayısız mağaza, kafe ve restoran yer alıyor. Ayrıca şehrin en önemli müze ve sanat galerilerinden bazılarına da ev sahipliği yapan cadde, mimarisi ile İstanbul’daki İstiklal Caddesi’ni andırıyor. Boylu boyunca yürüyün ve Belgrad’ın şehir yaşamına bu tarihi bölgede tanıklık edin. Sırp Bilim ve Sanat Akademisi ile Sırp Güzel Sanatlar Derneği’nin de yer aldığı caddede yıl boyunca konser ve tiyatro gibi çok sayıda çeşitli etkinlik de düzenleniyor. Romalılar zamanından kaldığı bilinen Knez Mihailova Osmanlı dönemine gelindiğinde ise her tarafını saran bahçeler, çeşme ve camilerle tam bir zenginliğe ulaşıp kültürel açıdan çeşitlenmiş.

 

Tasmajdan Park

Tasmajdan Park (Taş Meydan Parkı), huzurlu atmosferiyle Belgrad’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesi. Tıpkı Kalemegdan gibi ismini Türkçe kelimelerden alan park, St. Mark Kilisesi başta olmak üzere birçok tarihi yapıya da ev sahipliği yapıyor. Parkta yer alan Çocuk Kültür Merkezi, Dusko Radovic Çocuk Tiyatrosu ve tarihi postane binası da ilgi çekici noktalar arasında. Tasmajdan ismi ise Osmanlı döneminde bölgede yer alan taş ocakları sebebiyle bölgeye verilmiş. Hem yerel halkın hem de şehri ziyaret eden turistlerin gözde rotalarından biri olan Tasmajdan’ı, Belgrad’da gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın.

Belgrad’da Nerede Kalınır?

Belgrad’da Nerede Kalınır?

Belgrad, çok büyük bir şehir olmamasına karşın turistik anlamda oldukça gelişmiş durumda. Şehirde konaklama için birçok otel ve pansiyon bulunuyor. Ayrıca Belgrad’da daire veya oda kiralama yöntemiyle konaklamak da oldukça popüler. Tarihi otellerin de hizmet verdiği şehir, uygun fiyatlarıyla da ziyaretçilerinin yüzünü güldürüyor. Şehirdeki en popüler konaklama bölgelerinin başında Knez Mihailova Caddesi geliyor. Ayrıca Cumhuriyet Meydanı ve Skadarlija bölgeleri de konaklama için yönelebileceğiniz noktalar arasında.


OTEL REZERVASYONU YAP

Belgrad’da Ne Nerede Yenir?

Belgrad’da Ne Nerede Yenir?

Belgrad’da birçok alanda olduğu gibi yeme-içme kültürü konusunda da Türk kültürünün izlerini görmek mümkün. Hamur işi ve kırmızı et ağırlıklı bir mutfağa sahip olan şehir, oldukça aşina olduğumuz lezzetleri barındırıyor. İnegöl köftesini andıran yapısıyla hiç de yabancılık çekmeyeceğiniz bir lezzet olan Cevapcici, kentin önemli yemeklerinden bir tanesi. Kentteki bir diğer tanıdık lezzet ise sarma. Sırp kültüründe de kendine yer bulan sarma, ülkemizdekine çok benzer yöntemlerle hazırlanıyor. Belgrad’ın diğer meşhur yemekleri ise şöyle:

 • Pljeskevica
 • Karadordeva Snicla
 • Becka Snicla
 • Skembici (İşkembe)
 • Burek (Börek)
 • Ajvar
 • Krofne
 • Pecenje
 • Riblja Corba (Balık Çorbası)
 • Punjene Paprike (Biber Dolması)
 • Proja (Mısır Ekmeği)

Question Mark Restoranı

Balkan tarzını tam olarak yansıtan Question Mark Restoranı 1800’lerden beri hiç ara vermeden faaliyet göstermekte. Bu sayede de Belgrad’ın sembollerinden biri haline gelmiş durumda. Hem tarihin hem de Belgrad lezzetlerin tadına varmak isterseniz, Question Mark’a kesinlikle uğrayın.

Belgrad’dan Ne Hediye Alınır?

Belgrad’dan Ne Hediye Alınır?

Belgrad’da alışverişin kalbi, şehrin en önemli caddelerinin başında gelen Knez Mihailova Caddesi'nde atıyor. Cadde boyunca çok sayıda butik ve dünyaca ünlü markalara ait mağaza yer alıyor. Belgrad’dan sevdiklerinize hediye almadan dönmek istemiyorsanız Knez Mihailova Caddesi boyunca bir alışveriş turuna çıkabilirsiniz. Caddede yer alan hediyelik eşya dükkanlarında şehre özgü el yapımı ürünler ve tığ işleri yer alıyor.

Ayrıca çok sayıda biblo, magnet ve ülkenin en önemli değerlerinden biri olan Nikola Tesla’nın figürleri de Belgrad’dan alınabilecek hediye alternatifleri arasında. Hediyelik eşya arayışındaki gezginler için Knez Mihailova Caddesi haricindeki bir seçenek de UŠĆE Alışveriş Merkezi. Bulevar Mihajla Pupina adı verilen bölgede yer alan alışveriş merkezi, çok sayıda ünlü markanın şubesini barındırıyor.

Belgrad Gece Hayatı

Belgrad Gece Hayatı

Sırbistan’ın başkenti Belgrad, gece hayatıyla da oldukça gözde tatil destinasyonlarından bir tanesi. Doğu Avrupa’nın en hareketli gece hayatına sahip olan şehir, Tuna ve Sava nehirleri kıyısında konumlanmanın avantajını eğlencelerine de yansıtıyor. Nehir üzerinde yer alan teknelerde birçok disko ve gece kulübü mevcut.

Parti şehri olarak da adlandırılan Belgrad’da yüzen diskolardaki gece eğlenceleri sabahın ilk saatlerine kadar devam ediyor. Şehirde kış dönemlerinde ise şehir merkezinde yer alan kulüpler ve diskolar rağbet görüyor. Özellikle şehrin Skadarlija bölgesi, Belgrad’da eğlencenin merkezi olarak adlandırılıyor. The Bank Club, Hype, ve Brankow gibi mekanlar, Belgrad’daki gece hayatının gözde noktaları arasında yer alıyor.

Belgrad’a Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

 • Sırbistan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vizesiz seyahat hakkı tanıyan ülkeler arasında bulunuyor. Dolayısıyla Belgrad’a vize almaya gerek duymadan seyahat edebilirsiniz.
 • Belgrad’ın yerel saati ülkemizden 2 saat geride bulunuyor.
 • Belgrad, Avrupa’daki en uygun fiyatlarla gezilebilecek şehirlerden bir tanesi konumunda. Ayrıca ülkede Euro yerine Sırbistan Dinarı’nın kullanılması da seyahat bütçesi konusunda önemli bir avantaj olarak değerlendiriliyor.
 • Belgrad’da kahve kültürü çok yaygın. Osmanlı döneminde kahve ile tanışan kent, günümüzde halen oldukça yüksek miktarlarda kahve tüketiyor.
 • Belgrad oldukça turistik bir şehir olduğu için kentteki birçok dükkan ve restoranda çalışanların büyük bir çoğunluğu iyi derecede İngilizce konuşabiliyor.
 • Şehrin yaklaşık 4 km uzağında Ciganlija isminde yapay bir ada bulunuyor. Birçok eğlence merkezine ev sahipliği yapan ada, özellikle yaz aylarında kano ve rüzgar sörfü gibi sporları yapmak için ideal.

Önemli Telefonlar ve Adresler

 • Türkiye Cumhuriyeti Belgrad Büyükelçiliği: Krunska 1, Beograd 11000 | Telefon: +381-11-333 24 00
 • Polis: 94
 • Ambulans: 94
 • İtfaiye: 94
Yukarı Yukarı