hindistan-da-ne-yenir

Hindistan’da Ne Yenir: Geleneksel Hint Yemekleri

Hint yemekleri, kendine has baharatları ve pişirme yöntemleri ile kimine yepyeni bir alışkanlık kazandırıyor, kimine ise hiçbir şekilde hitap etmiyor. Yani daha önce herhangi bir Hint mutfağı tarifi denemediysen Hint yemekleri sana çok garip de gelebilir, ama çok da sevebilirsin. “Hindistan’da ne yenir?” sorusuna yanıtlar aradığımız bu içerikte lezzet dolu bir yolculuğa çıkmaya ve uçak biletini almaya hazırsan başlıyoruz.

Hindistan Gezisi Düşünenlere Sosuyla Baharatıyla Hint Mutfağı

Hindistan’a gitmeden önce mutfağı hakkında araştırma yapmakta fayda var. Hindistan yemekleri, acı biber ve baharatların karışımı ile tatlandırılan tavuk eti ve kuzu eti tariflerinden oluşuyor. Hindistan’ın sebze yemeklerine de ayrıca değinmek gerekiyor. Kırmızı biberi çok seven Hintliler, aynı zamanda sokak yemekleri konusunda gelişmiş olsa da bu konuda hijyene ayrıca dikkat etmek lazım.

Geniş bir coğrafyaya yayılmış Hindistan, aslında birçok mutfağı içinde barındıran ve değişik pişirme teknikleri ile servis edilen bir mutfağa sahip. Köri başta olmak üzere kişniş, zerdeçal, zencefil ve kimyonun yanı sıra 30’dan fazla baharat kullanılan Hindistan yeme içme dünyası, bu noktada baharat sevmeyenler için iştah açıcı olmayabilir. Hamur işleri, bu bakımdan seçilebilecek Hint yemekleri arasında.

Hint mutfağının en güzel yanı, burada vejetaryenler için inanılmaz bir çeşitliliğin mevcut olması. Hindu inanışında belirli etleri yemek yasak; bu da sebze tariflerinin gelişmesini ve yayılmasını sağlamış.

Yakın zamanlarda bir Hindistan gezisi yapacaksan aşağıdaki içerikler sana çok yardımcı olacak.

Hindistan Gezi Rehberi I: Renklerin ve Ritimlerin Ülkesi

Hindistan Gezi Rehberi II: Hindistan’da Gezilecek Yerler

Hindistan Yeme İçme Rehberi: Denenmesi Gereken Hint Lezzetleri

İster lüks restoranlar, ister daha uygun fiyatlı aile işletmeleri… Hindistan’da mükemmel tariflerin servis edildiği birçok mekan var. Yolun düşerse diye bazı yemekleri seçtik ve seninle paylaşıyoruz.

1- Chaat: Hindistan’da Bir Sokak Lezzeti

hindistan-in-sokak-lezzeti-chaat

Hint sokak yemekleri pek meşhur dedik. Buradaki sokak yemeklerine genel olarak chaat adı veriliyor. Çoğunlukla kızarmış ekmek ya da patates kızartması üzerine yoğurt, nohut, demirhindi sosu, zencefil ve diğer baharatların eklenmesi ile oluşan chaat, sokak gezmelerinde anlık acıkmalar için birebir.

2- Keema: Etoburların Ağzına Layık Hint Yemekleri

geleneksel-hint-yemegi-keema

Hindistan’da akşam yemekleri çok renkli geçer. Özellikle arkadaşlarla bir araya gelinen akşam yemeklerinde. Keema, işte bu özel gecelerde ya da Hint restoranlarında karşına çıkacak bir yemek. Neredeyse kıyma kıvamında kıyılmış keçi ya da kuzu etinin yeşil bezelye, sarımsak, soğan, acı yeşil biber ve zencefil ile harmanlanmasıyla ortaya çıkan bu tarif, yanında lavaş benzeri ekmekle servis ediliyor.

3- Naan: Hint Yemekleri Yanına Hint Ekmeği

Hintliler ekmeğe naan diyor. Bizim lavaş ekmeğimizin çok daha kalınını düşünün. İşte, naan böyle bir şey. Her yemeğin yanında servis edilen naan, bazen sadece köri ile beraber bir atıştırmalık olarak tüketiliyor.

4- Roti: Kepekli Lavaş Hint Yemekleri ile Çok İyi Gider

kepekli-lavas-roti

Hindistan yemek kültüründe lavaşı andıran bir kepekli ekmek daha var: Roti. Naan’dan çok daha ince olan bu ekmek, yemeklerin yanında ikram ediliyor. Hint mutfağında ayrıca soslarla beraber bir atıştırmalık olarak da tüketiliyor.

5- Samosa: Hint Böreği

hint-boregi-samosa

Hindistan sokak yemekleri kültüründe samosa denildiğinde birçok insanın ağzı sulanır. Mercimek, kıyma, tavuk eti, patates, fasulye, soğan ve baharatların karıştırılması ile elde edilen iç harçlarıyla doldurulmuş bir tür börek olan Samosa, çoğunlukla üçgen şeklinde olur. Bazen tatlı soslu bazen de Hindistan cevizli versiyonları ile karşılaşabilirsin. Çoğunlukla kızartma yöntemi ile pişirilir, ama fırınlanmış çeşitlerini de bulabilirsin.

6- Aloo Gobi: Patatesli Karnabahar

patatesli-karnabahar-aloo-gobi

Hint mutfağında vejetaryenlerin bayılacağı bir tarif ile devam ediyoruz. Aloo, bir çeşit patates. Gobi ise karnabahar. Tencerede pişirilen bu yemek, köri ile tatlandırılıyor. Yemeğin içinde ayrıca kişniş, patates, mısır, sarımsak, acı biber, zerdeçal ve kimyon var. Et yemeklerinden sıkılanlara ya da değişik bir sebze tarifi denemek isteyenlere birebir. Vejetaryenlerin aloo gobi tarifini evde denemelerini öneriyoruz.

7- Aloo Tikki: Patates Köftesi

patates-koftesi-aloo-tikki

Hintliler patatese aloo diyor demiştik. Aloo tikki de bir tür patates burger. Soğan ve baharatlarla bir tür köfte haline getirilen patates püresi, yağda kızartılıyor. Yanında yoğurt ya da demirhindi sosu ile servis ediliyor. Vejetaryenler bu tarife de kesinlikle bayılacak.

8- Tandoori Chicken: Tavuk Tandır

Hint mutfağının en ünlü tariflerinden biri karşında. Tandoor, bildiğimiz tandır. Tandoori chicken, tandırda tavuk demek yani. Yüksek ısılı fırınlarda pişirilen bu tavuk yemeği, birçok Hint restoranında ana yemeklerden biri konumunda. Yoğurt ve birçok baharat çeşidi ile marine edilen tavuk, yüksek ısıda fırınlanıyor ve yanında çeşitli sos ve sebzelerle ikram ediliyor. Bunu bir başlangıç yemeği olarak servis eden restoranlar da var.

Hint mutfağında bir yemeğin başında tandoori kalıbını görürsen bu onun yüksek ısıda pişirildiğini gösteriyor. Bizim tandırda kuzu ya da sebze yemeklerimiz gibi. Menülerde birçok tandoori seçeneği görebilirsin.

9- Curry Chicken: Körili Tavuk

curry-chicken-korili-tavuk

Hint mutfağından dünya mutfağına yayılmış bir yiyecek olan curry chicken, köri ile tatlandırılmış tavuk sotesi anlamına geliyor. Çoğunlukla pilavla servis ediliyor ve neredeyse tüm Hint restoranlarında bulunabiliyor.

Köri ayrıca başka yemeklerin de ana çeşnisi olarak kullanılıyor. Menüde bir tarifin başında curry varsa bil ki o bol körili.

10- Dosa: Hint Yemekleri Listesinde Bir Hint Krebi

dosa-hint-krebi

Çoğunlukla masala ile beraber servis edilen dosa, pirinç unu ve süt ile yapılan bir tür krep. Masala ise çeşitli sebze ve baharatlarla yapılan bir tür püre. Örneğin patates masala ya da soğan masala gibi türleri var. Menüde masala dosa tarifi görürsen bil ki içinde baharatlı sebze karışımı olan krep var.

11- Rogan Josh: Acı ve Et Sevenlerin Hint Yemekleri Rüyası

geleneksel-hint-yemegi-rogan-josh

Koyun eti, acı Kaşmir kırmızı biberi ve köri, rogan josh’un ana malzemeleri. Kuzey Hindistan’ın hemen her restoranında bulabileceğin bu tarif, çoğunlukla pilav ve ekmekle servis ediliyor. Çok acı, ama bir o kadar da lezzetli. Koyun etini seviyorsan rogan josh, Hindistan gezin sırasında favori lezzetlerinden biri olmaya aday.

12- Idli: Pirinç Unlu ve Kara Mercimekli Kek

Hindistan’a özgü bir mercimek var: Kara mercimek. Bildiğimiz mercimeklere oranla çok daha siyah olan bu mercimek, Hint mutfağında kendine birçok tarifte yer bulabiliyor. Örneğin ıdli tarifi. Pirinç hamuru ve kara mercimekle elde edilen hamurdan yapılan bu tarif, beyaz bir kek görünümünde ve daha çok kahvaltılarda tüketiliyor. Yanında da çoğunlukla sambar sosu oluyor.

13- Gulab Jamun: Hint Lokması

gulab-jamun-hint-lokmasi

En güzel Hint yemekleri listemizin son sırasında bulunan gulab jamun, kızartılmış süt toplarına şerbet dökülmesi ile elde edilen bir tarif. Hamuru bizim lokmamıza benziyor, ama şerbet bizimkinden farklı. Safran, kakule ve gül suyu ile hazırlanıyor. Yanında da çoğunlukla vanilyalı dondurma servis ediliyor.

14- Rajma Chawal

Rajma Chawal

Özellikle Yeni Delhi’de seyyar arabalarda bolca rastlayacağınız bir lezzet Rajma Chawal. Görünüşte bizim kuru fasulye ve pilavımıza benzeyen yemek, çeşitli sosları ile farklı bir kimlik kazanmış. Aromatik baharatlar ile pişmiş kırmızı fasulyeye, köri ile buğulanmış pilav eşlik ediyor. Yemeğin üstünde mutlaka salatalık da bulunuyor.

15- Kachori

kachori delhi meşhur yemekleri

Kachori, mercimek, salça ve baharat karışımı ile doldurulmuş beyaz un hamuru ile yapılır. Bu karışım, kızarmış ve sıcak baharatlı körili patates ile servis edilir. Ayrıca bu lezzette demirhindi sos ya da kişniş nane sosu da kullanılabilir. Bu yemek tezgâhlarına Eski Delhi’de bolca rastlayacaksın. Bizce denemeye değer.

Son olarak, yolun Hindistan’a düşecekse seyahat aşıları konusuna çok dikkat et! Oradaki hijyen kültürü bizimkinden çok farklı.

Sen Yeter Ki Uçmak İste! Seyahatini baştan sona planlamak için ihtiyacın olan her şey bende! Öneriler bende... Fikirler bende... Uçak bileti bende...

Bir yanıt yazın