• Ana Sayfa
 • Antalya
 • Kaş’ta Gezilecek Yerler | Kaş Gezilecek Yerler | Kaş Gezi Rehberi
kas-ta-gezilecek-yerler

Kaş’ta Gezilecek Yerler | Kaş Gezilecek Yerler | Kaş Gezi Rehberi

Kaş’ta gezilecek yerler, antik zamanlardan kalma tarihi eserler, özgürlüğü fısıldayan doğa rotaları ve her şeyden önemlisi de yaz sıcaklarında ferahatlatan turkuaz rengi plajları ile insanın içini açıyor. Birbirinden güzel görülecek noktalara sahip olan Kaş, yaz aylarında dolu dolu tatil yapmak için gidilebilecek doğa harikası yerlerden biri olarak gezginleri bekliyor.

Tatilini Patara Plajı, Kaputaş Plajı ve antik kentleri ile ünlü olan bu sahil ilçesinde yapmayı düşünüyorsan Kaş’ta gezilecek yerler hakkında bilgi sahibi olman iyi bir fikir olur; çünkü burası insana keşif konusunda birçok seçenek sunuyor. 

Kaş Nerede?

kas-ta-gezilecek-yerler-kas-nerede

Antalya’nın turistik ilçelerinden biri olan Kaş, Akdeniz bölgesinde bulunuyor. Şehrin batısında ve merkeze 187 kilometre uzaklıkta bulunan doğa harikası ilçe; Elmalı, Uçağız ve Demre ile komşu. 

Kaş’a Nasıl Gidilir?

kas-ta-gezilecek-yerler-kaş-a-nasil-gidilir

Türkiye’nin herhangi bir yerinden Kaş’a gitmek için önce Antalya’ya (Fraport TAV Antalya Havalimanı) ya da Muğla’ya (Dalaman Havalimanı) hava yolculuğu yapman gerekiyor. 

Antalya Havalimanı çevresinden kalkan servis ya da özel araçlarla 203 kilometrelik bir yolculukla ilçeye varabilirsin. 

Dalaman Havalimanı’ndan hareket etmeyi seçersen 168 kilometrelik bir mesafeyi katetmen gerekecek. Bunun için havalimanı çevresinde yer alan toplu taşıma araçlarını kullanabilirsin. Dilersen araç kiralama işleminde Pegasus sana yardımcı olabilir.

Kaş’ta Yapılacak Şeyler: Antalya’nın Tadını Çıkarıyoruz

kas-ta-gezilecek-yerler-kaş-ta-yapilacak-seyler

Kaş’ın en güzel yanı, birbirinden güzel plajlarla kaplı olmasına ek olarak burada görülebilecek pek çok antik kent ve tarihi eser bulunması. 

 • Antik kentleri keşfet: Kaş çevresinde birçok antik kent var. Mesela Xanthos, Patara, Simena… Bu konuyu aşağıda daha derin işleyeceğiz. 
 • Plajları gez: Türkiye’nin en ünlü plajlarından ikisine (Patara ve Kaputaş) sahip Kaş, maviliklerde keyif çatmak isteyenler için bire bir. 
 • Sanat galerilerinde vakit geçir: Antalya’nın turistik beldesi Kaş’ta birçok butik sanat galerisi var. Yerel sanatçılar kadar ünlü sanatçıların işleri ile karşılaşabileceğin bu galerilerdeki sergilere katılarak sosyalleşebilirsin.
 • Tekne turuna çık: Limandan başlayıp adaları ve koyları gezen teknelerle eğlenceli bir gün geçirebilirsin. 
 • Doğayı keşfet: Birbirinden yeşil rotalar, kaynak suları ile beslenen deniz, gizemli mağaralar, ıssız adalar… Doğa tutkunları için burada keşfedilecek çok şey var. 
kas-ta-gezilecek-yerler-dalgic
 • Ekstrem spor etkinliklerine katıl: Tüplü dalış sporunu seviyorsan Kaş’ta bu sporu yapabileceğin pek çok dalış noktası var. Mercan toplulukları, batıklar ve rengarenk su canlıları, başka bir boyutu deneyimlemek isteyenlere hitap ediyor.

 

 • Saklıkent Kanyonu’nda maceraya atıl: Kaş’ın doğası çok özel. Mesela Saklıkent Kanyonu! 1996 yılında koruma altına alınan bu doğa harikası yer, her yıl yüz binlerce gezgin tarafından ziyaret ediliyor. 
 • Demre’yi tanı: Kaş’a 40 kilometre uzaklıkta bulunan Demre, Noel Baba olarak bilinen St. Nicholas’ın kilisesinin bulunduğu yer aynı zamanda. Kültür gezilerine çıkmayı seviyorsan Demre’de görebileceğin çok şey var. 

Kaş’ta Görülecek En İyi 10 Yer: Gezmeye Doyamıyoruz

kas-ta-gezilecek-yerler-kekova-adalari.

Antalya’nın en tatlı ilçelerinden Kaş’ta tatilini yapacaksan seni dolu dolu bir tatil bekliyor demektir. Peki, nereleri gezmeli? Aşağıda bahsettik. Plajları merak ediyorsan onlar da bir sonraki ana başlıkta. 

1. Patara Antik Kenti: Tarih Meraklıları için Kaş’ta Gezilecek Yerler

kas-ta-gezilecek-yerler-patara-antik-kenti

Likya’nın en önemli şehirlerinden biri olan Patara Antik Kenti, Kalkan ve Demre arasındaki Ovagelemiş Köyü sınırları içinde yer alıyor. Burasının tarihi değeri kadar tabiat açısından da büyük önemi var. Soyları tükenmekte olan Caretta Caretta’lar, yumurtalarını burada koruma altına alınmış sahillere bırakıyor.

Kalkan ve Kaş’tan kalkan dolmuşlarla ulaşım sağlayabileceğin Patara, saat 08.30 – 19.30 arasında ziyaret edilebiliyor. Yani gece buraya giremiyorsun. K ış zamanlarında ise kapanış 17.30’a çekiliyor. 

2. Marina: Deniz Tutkunlarına Kaş’ta Gezilecek Yerler

marina

Denizden esen tuzlu rüzgarlar eşliğinde yürüyüşe çıkmak ve çevredeki restoran ya da mağazalarda vakit geçirmek istersen marina tarafına doğru yola çık. Özellikle güneş batarken büyüleyici deniz ve gökyüzü manzaralarına sahne olan marina, aynı zamanda sosyalleşmek isteyenleri bir araya getiriyor. 

3. Antiphellos Antik Kenti: Maceraperestler İçin Kaş’ta Gezilecek Yerler

kas-ta-gezilecek-yerler-antiphellos-antik-kenti

Likya Kentler Birliği’nin başka bir önemli kenti olan Antiphellos, Roma döneminde en şaşaalı zamanlarını yaşamış. Her ne kadar zamanında büyük bir kent olsa da günümüzde burası bir harabe konumunda. Antik tiyatro ve kaya mezarları ise zamanın yıpratıcı etkisine karşı koyabilmiş yapılar.

Antiphellos Antik Kenti’nde bazen açık hava konserleri oluyor. Denk gelirsen kaçırma!

4. Kekova: Doğayı Keşfetmek için Kaş’ta Gezilecek Yerler

kekova

Kaş’ta gezilecek yer arasında Kekova kesinlikle yer almalı! Neden mi? Çünkü burası el değmemiş doğası ile dünyanın saklı kalmış cennet köşelerinden biri… Antalya’nın küçük bir ilçesi olan Kekova, bir ada ve buraya Kaş’tan kalkan teknelerle ulaşabiliyorsun.

Sahil boyunca uzanan salaş balık restoranlarında vakit geçirirken insanın zamanı durdurası geliyor. Burada sular altında kalan bir de antik şehir var. Mutlaka görülmeli!

5. Xanthos Antik Kenti: Tarihi Hissetmek için Kaş’ta Gezilecek Yerler

xanthos-antik-kenti

Likya Kentler Birliği’nin idare merkezi Xanthos, zamanında yaklaşık 40.000 kişinin yaşadığı dev bir kentken günümüzde dünyanın her köşesinden gelen tarih meraklıların buluşma noktasına dönüşmüş.

Xanthos hakkında pek çok efsane var. Likya Kralı Sarpedon’un şehri olarak bilinen bu antik kent hakkındaki efsaneleri bölge esnafından dinlemek çok keyifli. Buradan çıkarılan bazı tarihi eserler, British Museum’da görülebiliyor.  

6. Kalkan: Kaş’ta Bir Rüya

kas-ta-gezilecek-yerler-kalkan

Kaş’a bağlı renkli bir mahalle olan Kalkan, bölgenin en turistik yerlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Kafe, restoran ve barlarla kaplı Kalkan, aynı zamanda Letoon, Simena ve Xanthos gibi antik şehirlere yakın bir konumda bulunuyor.

Kalkan’a gitmeyi düşünüyorsan burada birçok konaklama seçeneği ile karşılaşacaksın. Mesela arkadaşlarınla ya da ailenle kalabalık bir tatil düşünüyorsan sahil kenarındaki villaları kiralamayı düşünebilirsin. 

7. Demre: Bir Noel Baba Efsanesi

kas-ta-gezilecek-yerler-demre

Noel Baba’nın kilisesini (Aziz Nicholas Kilisesi) barındıran Demre, Antalya’nın batısında kalan küçük ve sevimli bir ilçe. Binlerce yıllık tarihi ile bir kültür rotası olan Demre, aynı zamanda berrak denizi ile pek meşhur. 

8. Mavi Mağara: Adrenalin Tutkunları için Kaş’ta Gezilecek Yerler

kas-ta-gezilecek-yerler-mavi-magara

Kaş’a 18 kilometre uzaklıkta bulunan Mavi Mağara, 1972 yılında Jeolog Dr. Temuçin Aygen tarafından keşfedilmiş. Mağara dalışı sporunun yapıldığı Mavi Mağara, ismini dehlizlerden içeri yansıyan mavi ışıklardan almış. 

Mavi Mağara, iç ve dış galerilere bölünmüş durumda. Amatör maceraperestler için mağaranın ön kısımları ideal, ama iç mağara dalışı için kesinlikle profesyonel olmak gerekiyor. 

9. Aperlai Antik Kenti: Doğayla Bütünleşen Tarih

aperlai-antik-kenti

Kaş ve Kekova arasına konumlanmış bir antik kent olan Aperlai, eskiden bir liman kenti iken günümüzde yarısı denize gömülmüş bir antik şehir durumunda. Antik şehrin denize gömüldüğü yerler oldukça sığ. İnsan burada yüzerken zaman yolculuğu yapıyor sanki. 

Aperlai Antik Kenti’ne en pratik ulaşım yöntemi, tekne turlarına katılmak. Antik kentlere ve çevre adalara turlar düzenleyen teknelerin çoğu, Aperlai’de belirli bir süre duruyor ve tura katılanlar buradaki yüzülebilir alanların tadını çıkarıyor. 

10: Kaleköy (Simena): Hikaye Fısıldayan Antik Taşlar

gezilecek-yerler-kaleköy.

Eski zamanlarda Likya’nın en küçük kentlerinden biri olan Simena, günümüzde Kaleköy ismi ile biliniyor. Kara yolu ile ulaşımın olmadığı yer, büyükşehirlerin gürültüsünden ve kalabalığından sıkılanlara çok iyi geliyor. Doğanın içerisinde kendini huzurlu anlara teslim etmek istersen tek yapman gereken şey buraya ulaşan tekneleri kullanmak. 

En İyi Kaş Plajları: Oturmaya Değil Yüzmeye Geldik

kas-ta-gezilecek-yerler-en-iyi-kas-plajlari

Kaş’ta gezilecek yerler arasında deniz sefası yapılacak noktalar ön plana çıkıyor. Şimdi, Kaş’ın plajlarında sanal bir tura çıkıyoruz. Yolun Kaş’a düşerse bu plajlarda yüzmeden Kaş’ta tatil yaptım deme!

 • Patara Plajı: Kaş ile Kalkan arasına konumlanmış Patara Plajı, merkeze uzak olsa da tam kaçmalık bir yer. Uçsuz bucaksız sahili, temiz ve berrak denizi ile insanın ruhunu okşayan Patara, kumluk bir plaj. Şezlong ve şemsiye ücretle verilirken plaja Müzekart ile girilebiliyor. 
kas-ta-gezilecek-yerler-kaputas-plaji
 • Kaputaş Plajı: Kaş merkezden minibüslerle gidilebilen Kaputaş, tatillerde ve hafta sonlarında kalabalıklara sahne olabilen bir plaj. Turkuaz renkli suları ve hem kumsal hem de çakıl sahiliyle Kaputaş, her zevke hitap ediyor. 
 • Küçük Çakıl Plajı: Kaş merkeze konumlanmış bir plaj olan Küçük Çakıl Plajı, yeraltından gelen soğuk kaynak suları ile beslenen bir denize sahip. Yani burada yüzmek oldukça ferahlatıcı. Sahil boyunca hem belediye tesisi hem de özel tesisler mevcut. 
büyük-cakil-plaji
 • Büyük Çakıl Plajı: Kaş meydana 1.5 kilometrelik mesafede bulunan Büyük Çakıl Plajı hem denizde hem de sahilde büyük taşların olduğu bir yer. Kaynak suları ile beslenmesi sayesinde insana en sıcak yaz gününde bile ferah bir yüzme deneyimi yaşatan Büyük Çakıl Plajı, temiz ve berrak bir denize sahip. 
 • İnceboğaz Plajı: Çukurbağ Yarımadası yolu üzerinde bulunan İnceboğaz Plajı, Kaş plajları arasında su sıcaklığı en yüksek olanlardan biri. Ilık sularda yüzmeyi sevenlere duyurulur! Mavinin her tonunu görebileceğin İnceboğaz Plajı üzerinde birçok işletme bulunuyor. Yani plajda karnın acıkırsa ya da serin bir şeyler içmek istersen sipariş vermen yeterli. 
 • Akçagerme Plajı: Kaş merkeze yakın plajlar arasında bulunan Akçagerme, taşlık bir plaja ve tertemiz bir denize sahip. Adalar manzarası ile yüzerken seyir keyfi sunan plaj, özellikle çocuklu aileler için ideal.

Sen Yeter Ki Uçmak İste! Seyahatini baştan sona planlamak için ihtiyacın olan her şey bende! Öneriler bende... Fikirler bende... Uçak bileti bende...

One Comment

Bir yanıt yazın