• Ana Sayfa
  • Antalya
  • Seyahatçilerin İhtiyaçlarına Yanıt Verecek 5 Yurtiçi Seyahat Önerisi

Seyahatçilerin İhtiyaçlarına Yanıt Verecek 5 Yurtiçi Seyahat Önerisi

Seyahatçilere farklı alanlarda gezi alternatifleri sunan çoktan seçmeli, zengin özellikli bir ülkede yaşamanın avantajını sonuna kadar kullanmanın tadını bir düşün. Kafandaki seyahat şeklini netleştir, haritalarına göz at. Eğer konu Türkiye ise hayalindeki tatili sunacak bir kent bulman hiç zor olmayacak. Yolların seni ihtiyacın olan yere ulaştırması için; hemen ucuz uçak bileti fırsatlarına göz at, çantalarını hazırla ve ütünün fişini çektiğinden emin ol. Yaşadığımız ülkenin harika seyahat seçeneklerini tanımanın mutluluğunu yaşamaya koşar adım gidebilirsin.

Mardin’de Farklı Kültürleri Keşfet

Mezopotamya’nın en eski toprakları olan Mardin, pek çok medeniyet ve dinin kesişim noktası. Hal böyle olunca, şehirdeki hoşgörü havası, mimari çeşitlilik ve tarihi güzellik gözlerinin önüne seriliyor. Camileri, kiliseleri medrese ve manastırları, zengin mutfağı, kendine has mimarisi ile Mardin, seyahat sandığının en nadide eseri. Bu harika hazineyi keşfetmenin en güzel yolu ise, bol merdivenli daracık sokaklarında uzun yürüyüşler yapmak, Kartal Yuvası denen bölgede bulunan kalkerden yapılmış tarihi Mardin evlerini keşfetmek,  Mardin Kalesi’nden tarihe bir bakış atmaktır. Mardin mutfağı lezzetleri ise  en keyifli yol arkadaşın olacaktır. Farklı hayatları ve inançları tek bir yerde bulabileceğin, taşı toprağı tarih olan bu şehir, sana çok şey öğretecek.

Mardin

Antalya’da İçin Isınsın

“Akdeniz yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır.” Eğitim öğretim hayatı boyunca emin olduğumuz bu en kalıp bilgiyi aklında tutarken, “Bunlar gerçek hayatta ne işimize yarayacak?” diye düşünmüş olabilirsin. İşte bu kalıp bilgi, tam olarak burada devreye giriyor. 4 mevsim soğuğa yüz vermeyen bu mükemmel şehir, yazın popüler olduğu kadar ilkbahar ve sonbahar aylarında da tercih ediliyor. Yaşadığı şehrin soğuklarından sıkılan herkes, Antalya’nın iklim avantajından yararlanıyor. Tabii ki Antalya’nın tek artısı sempatik iklimi değil. Çünkü Antalya bir adet Olympos’a sahip. Bunun dışında doğanın kendi çabaları ile oluşturduğu mağaralar, gürül gürül akan şelaleler, antik kentler, müzeler, zeytinyağlı yemekler, muhteşem oteller seni kendine çeken çok güçlü sebepler. 4 mevsim uslanmayan, Antalya gece hayatına da değinirsek, kulaklarımıza beni Antalya’nın yağmurlarında yıkasınlar nidaları ulaşacaktır.

Antalya

Nevşehir’de Doğaya Aşık Ol

Türkiye’de denize kıyısı olmayıp, bu kadar turist çeken bir yer daha var mıdır diye düşündük; öyle bir yer bulamadık. Bu durum gayet normal çünkü Nevşehir’in sahip olduğu özellikler, birer masal değeri taşır. Bu masalın kahramanlarını vadiler, kanyonlar, kayalar içine gizlenmiş evler, antik kiliseler, gizli geçitler oluşturur. Ve mistik kahramanları keşfetmek, seni o masalın içinde hissettirir. Doğa ve insanın ortak bir çalışması olan bu harikalarda konaklamak, yemek yemek, Nevşehir’de yapılması gereken aktivitelerin başında geliyor. Bu kahramanları tanıma şekilleri de oldukça ilginç. Mesela bir seyis bul, tavsiyelerini aldıktan sonra atların üstünde doğanın yarattığı harikaları ziyaret et.  Balon turları ile yine doğanın mucize sınırlarını kuşbakışı görün ve tüm bunlara aşık ol. Doğanın sana olan platonik sevgisine, Nevşehir’de karşılık ver.

nevşehir

Damağında Bir Bayram Havası İçin Gaziantep

Gaziantep; müzelerle dolan, tarihi çarşılarla güzelleşen, kahveleriyle sosyalleşen, daracık sokaklarıyla gizemini koruyan mükemmel bir seyahat seçeneği. Buraya Güneydoğu’nun Paris’i diyemeyeceğiz. Çünkü Paris ve Gaziantep farklı karakterler, asla birbiriyle kıyaslanmayacak güçlü şehirler. Kendine özgü kültürü ve şehir düzeniyle “bizim” olan bu şehir, seni kendine hayran bırakır. Karakterini var eden en lezzetli tarafı ise mutfağıdır. Gaziantep mutfağı; fıstıklı baklavası, kebapları ve kuruyemişleri ile devasa bir sofra. Sırf yemekleri için bile uğrayabileceğin Gaziantep restoranları, ikramlarında fazlasıyla cömert, fiyatlarda bir hayli uygun. Sırf damağına bir güzellik yapmak için bile Gaziantep’e vaktinin bir bölümünü ayırabilirsin.

Gaziantep

İstanbul’da Eğlencenin Sınırların Zorlayın

Gündüzden geceye, geceden sabaha karşı 24 saat dolu dolu yaşamanın tadına en iyi İstanbul’da varırsın. Dünyaca ünlü eğlence mekânları, enerji dolu caddeleri, rengârenk boğazı ile bu şehir eğlencenin alternatifi değil, ta kendisidir. İstanbul’un gece hayatını dolu dolu yaşamak için Beyoğlu, Kadıköy, Etiler, Bebek bölgelerine kesinlikle uğramalısın. Geniş konser programları, düzenlenen fasılları, dev oyun salonları ve macera parkları İstanbul eğlence mekânlarının diğer alternatifleri.

istanbul