Kusursuz Seyahat Fotoğrafları Çekmenin İpuçları

Sürekli gülümseyerek boynundaki fotoğraf makinası ile seri bir şekilde deklanşöre basan Japon turist, Pinterest’te panoları titreten o gezgin, her yaşadığı anıyı fotoğraflarıyla belgeleyerek toplantı sunumlarına taş çıkaran arkadaş… Onların yakaladıkları pozlara iç çekerek bakmaktan ve like kondurmaktan ziyade, onlarla yarışacak kareler çekmek ve arşivini seyahatlerinle zenginleştirmek istemez misin? O zaman en ucuz uçak biletini istediğin bir rotaya al. Seninle birlikte harika kareler yakalayacağız!

Kişisel Deneyimlerindeki Ayrıntıları Kaçırma

Gördüğün her şey senin için birer anıdır. Seyahatte dikkatini çeken ve bir daha göremeyeceğin her şeyi çekebilirsin. Komik bir tabela, güzel bir çocuk, lezzetli bir yemek, hoş bir sokak çalgıcısı senin seyahat arşivini oluşturur ve bunlar muazzam fotoğraf konularıdır. Mükemmel bir Venedik gondolu çekemedim diye üzülme, sen profesyonel bir fotoğrafçı değilsin ve zaten en mükemmellerini kartpostallarda bulabilirsin. Önemli olan gördüklerin ve sensin.

Gördüklerin Ve Sen

Çekim Saatlerini Doğru Ayarla

Seyahat fotoğrafları için belki de en önemli kural bu. Gün ışığından yararlanabilmek için sabah saatlerini tercih etmelisin. Akşama doğru çekilen fotoğraflarda ışık sorunu yaşayabilirsin (eğer konu güneşin batışı değilse) ya da etrafın çok kalabalık olabilir. Henüz ışık güçlü değilken ve insanlar ortaya çıkmamışken (yani sabah saatlerinde) rahat rahat fotoğraf çekebilirsin.

Çekim Saatleri

Farklı açılardan Çekim Yapmayı Dene

En güzel fotoğrafı alabilmek için farklı yolları denemeli ve bu konuda kendini özgür hissetmelisin. Çok hoşuna giden bir çiçeğin fotoğrafını çekerken onu birçok açıdan fotoğraflamalısın. Mesela yüksek bir binanın fotoğrafını aşağıdan yukarıya doğru çekmek ile kalmamalı, deneyebildiğin kadar açı denemelisin. En iyi kareyi yakalamak için dizlerinin üstüne çök, kameranı kollarınla en havaya kaldır, hatta makinanı yere koyarak uzanmaktan çekinme. Unutma beklenen fotoğraf çekilecekse, çekilen çile kutsaldır!

Farklı Açılar

Kilit Nokta: Üçayak

Adına tripot da denilen bu alet, fotoğraflarının hareketlerden etkilenmemesini sağlar. Kameranın çekim boyunca sabit kalması için üçayak kullanmalısın. Böylece diyafram ve enstantane değerlerinin özgürlüğünü yakalar ve net fotoğraflar alırsın. Onu taşımak canını sıksa da üçayak senin bu maceranda en iyi dostun olacaktır.

Üçayak

Sen Yeter Ki Uçmak İste! Seyahatini baştan sona planlamak için ihtiyacın olan her şey bende! Öneriler bende... Fikirler bende... Uçak bileti bende...