Yaz Gibi İçinizi Isıtan Bir Şehir: Milano

Birisi moda mı dedi, sanat mı dedi o zaman bu listeye Milano eklenmeli, modanın, sanatın en ince hisleri İtalyan’ın kalbinde deneyimlenmeli.

Modanın, sanatın, tasarımın, estetizmin, güzelliğin yaşadığı Milano, Latin asaleti ve İtalyan sıcaklığını taşırken, sokaklar adım adım, cıvıl cıvıl baharın ve yazın enerjisini yaşatır. Mart ayında tüm soğuklarını bitirir, ılıman baharını paylaşır. Temmuzu ve ağustosu sıcacık bir kucaktır, ekim ve kasım aylarında ise hala Akdeniz’in sıcak esintisinde, sonbaharın romantikliğini paylaşır.

Hemen ekonomik uçak biletinizi ayarlayın, Milano’ya doğru uçuşa geçin ve tarih dolu, sanat dolu, keyifli Milano caddelerine çıkıp, sizi bekleyen ilham perisine sıkı sıkı sarılın. Yepyeni ilhamları ve duyguları Milano’da yaşayın.

Milano Duomo’da başlar

milano 2

Şehrin kalbi Duomo Meydanı ve Katedrali. Avrupa’nın dördüncü en büyük gotik katedrali olma unvanını sağlayan ihtişamlı yapısı ile görenleri hayran bırakıyor. Bu mükemmel görsel şöleni, hem dışardan hem de çerden uzun uzun seyredebilmek için Duomo Meydanı’na gidin. Milano’yu gezmeye en merkez noktasından başlayın. Renkli caddeleri, sokakları, enfes İtalyan lezzetleri sunan kafeleri, restoranları, köşelere saklanmış tasarım butik mağazaları keşfe koyulun.

La Scala Operası

milano 3

Milano’ya kadar gittiyseniz, mutlaka bir konser, sergi ya da opera görmeli- ki bunu La Scala Operası’nda yapmalı. Dünyanın en meşhur operalarından olan La Scala Operası, promosyonlu Milano uçak bileti almak için tek başına bir sebep olabilir. Opera, Duomo Katedrali’ne yürüme mesafesindedir. Katedral ziyaretinde ki büyülenmeden sonra bünyelere aşırı sanat yüklemesi olabilir, aman dikkat.

Son Akşam Yemeği’nde Milano

milano 4

UNESCO Dünya Kültür Mirası olan Santa Maria delle Grazie Basilica, özellikle görkemli kubbesiyle Rönesans döneminin önemli mimari eserlerinden biri. Ama bu bazilikayı diğerlerinden ayıran en önemli özelliği Leonardo da Vinci’nin başyapıtı sayılan ünlü “Son Yemek” eserinin bulunması. Görebilmek için birkaç ay öncesinden rezervasyon yapmak gerekiyor. İyi bir tatil planı yapıp, aylar öncesinden randevu alın, Milano uçak rezervasyonunuzu gerçekleştirin ve bu önemli eseri görme şansını kaçırmayın.

Dostlar Alışverişte Görsün
Modanın başkenti Milano’da alışveriş yapmak, olmazsa olmazdır. Prada ve Armani gibi büyük markalara ev sahipliği yapan Via della Spiga, Via Manzoni ve Monte Napoleone Caddeleri alışveriş severlerin uğrak yerleri olacaktır. Ayrıca ünlü markalara ev sahipliği yapan, lüks mağazaların bulunduğu caddelerin dışında Navigli Nehri boyunca sıralanmış, pek çok butik mağazaların ve antikacıların olduğu Navigli Caddesi daha mütevazi bir alışveriş isteyenlere hitap ediyor. Milano’nun lüks ve şaşalı atmosferinden çıkmak isteyenler için bir diğer adres ise bohem butiklere ev sahipliği yapan ve konsept mağazacılığın öncüsü haline gelmiş Corso Como Caddesi. Tüm mağazalar başarılı tasarımcıların elinden çıkmış ürünlerle dolu vitrinler, yepyeni fikirlere öncülük ediyor.