• Ana Sayfa
  • Genel
  • Roma’da Gezilecek Yerler: Bir Tatlı İtalya Macerası
roma-da-gezilecek-yerler

Roma’da Gezilecek Yerler: Bir Tatlı İtalya Macerası

Roma’da gezilecek yerler hakkında konuşuyorsak bizi uzun sürecek bir muhabbet bekliyor demektir. Avrupa’nın en önemli tarih, kültür ve sanat merkezlerinden Roma, dünyayı tanımak ve insanlığı keşfetmek isteyen her gezginin mutlaka ucuz uçak biletini alıp ziyaret etmesi gereken rotalardan biri.

3 bin yıldan fazla tarihe sahip Roma, Batı kültürünün temelini oluşturan şehirlerden biri. Sonuçta görkemli Roma İmparatorluğu’nun en güçlü dönemlerinde bu şehir, her şeyin merkezi konumundaydı.

Roma’da Görülecek Yerler: Rönesans’ı Keşfet

roma-da-gorulecek-yerler

Saraylar, bazilikalar, katedraller, kiliseler, müzeler, çeşmeler ve tıpkı bir sanat eseri gibi yapılmış evler… İtalya’da gezilecek yerler denildiğinde ilk olarak Roma’nın akla gelmesi garip değil. Burası, Vatikan gibi dünyanın sayılı sanat eserlerinin bulunduğu, zamanın ötesine geçmiş bir şehir ve birçok lakaba sahip: Ölümsüz Şehir, Aşıklar Şehri ve Dünyanın Başkenti…

Roma Gezilecek Yerler: Mutlaka Görülmesi Gereken 25 Yer

roma-da-gezilecek-25-yer

Roma’da gezilecek yerler o kadar fazla ki en iyisi hepsinden kısaca bahsetmek. Üstelik, istersen bu listeyi genişletebilirsin. Roma İmparatorluğu’nun kadim başkenti, günümüz İtalya’sının modern metropolü Roma, dolu dolu geçen bir tatil geçirmek istiyorsan tam sana göre.

1. Kolezyum

roma-da-gezilecek-yerler-kolezyum

Roma gezilecek yerler listemizin başında tabii ki Kolezyum olacaktı. Zamanında dünyanın en büyük arenası olan Kolezyum, gladyatörlerin birbirlerine ve vahşi hayvanlara karşı savaştığı bir yer olarak kullanılıyormuş. Günümüzde ise burası gladyatör kostümü giymiş İtalyanlar tarafından mesken tutuluyor. Onlarla küçük bir bahşiş karşılığında fotoğraf çektirebiliyorsun.

Kolezyum ulaşımı için tramvay, metro ve otobüsleri kullanabilirsin. Colosseo durağında inmen yeterli. Kolezyum girişi ücretli. Güncel bilgiler için resmi Colosseum sayfasını inceleyebilirsin.

2. Roma Forumu: Antik Zamanları Keşfetmek İçin Roma’da Gezilecek Yerler

Roma İmparatorluğu’nun ticaret ve hukuk merkezi olan Roma Forumu, günümüzde tam bir turist noktası konumunda. Kolezyum’un hemen yakınında bulunan Roma Forumu, içinde birçok tapınağı ve idare yapısını bulunduruyor. Mesela Romulus Tapınağı ya da politikacıların konuşma yaptığı Rostra gibi yerler.

3. Santa Maria Maggiore Bazilikası

Santa Maria Maggiore Bazilikası

Roma’da gezilecek yerler denildiğinde ikinci olarak akla gelen yer, şehrin en büyük bazilikalarından biri olan Santa Maria Maggiore. Farklı mimari tarzlar ile tasarlanmış bazilika, 5. yy’dan itibaren restore edilerek genişletilmiş. Bu da bazilikaya zengin mimari özellikler kazandırmış.

Bazilikanın içi kesinlikle nefes kesici. Yapı hakkında o kadar fazla detay var ki içeri girmeden önce kesinlikle bir rehber kitapçık edin. Santa Maria Maggiore Bazilikası ulaşımı için otobüs ve metrobüsleri kullanman yeterli. Termini durağında inebilirsin.

4. Konstantin Takı (Arco di Castontino)

Roma’da, İstanbul’a eski adını (Konstantinopolis) vermiş İmparator Konstantin adına bir zafer takı bulunuyor: Konstantin Takı. Kolezyum’a yakın bir konumda bulunan bu anıt, İmparator Konstantin’in 312 yılında rakibi Maksensus’a karşı kazandığı zafer anısına yapılmış. Kesinlikle görülmeli!

5. Pantheon: İmparatorluğun İzinde Roma’da Gezilecek Yerler

roma-da-gezilecek-yerler-pantheon

Roma imparatoru Hadrianus tarafından tüm tanrıların tapınağı olması amacı ile inşa edilen Pantheon, antik dönemlerden beri en iyi korunmuş yapılar arasında. Büyüleyici kubbesi ile dönemin en iyi mimari örnekleri arasında sayılan Pantheon, Roma’da gezip görülecek yerler arasında ilk sıraları hak ediyor.

6. Trevi Çeşmesi

Roma’nın en ünlü yapılarından Trevi Çeşmesi, daha yaygın olarak bilinen ismi ile Aşk Çeşmesi, Nicola Salvi tarafından tasarlanmış. Üzerinde birçok heykel bulunan çeşme, aynı zamanda bir dilek dileme noktası konumunda. Buraya her gün binlerce bozuk para atılıyor!

7. Palatino Tepesi

roma-da-gezilecek-yerler-palatino-tepesi

Roma Forumu’na hakim bir noktada bulunan Palatino Tepesi, Roma’daki en eski yaşam alanlarından biri olarak tanımlanıyor. İmparatorların evlerinin yanı sıra tapınakların da bulunduğu bu tepede insan yaşamının izi, MÖ 1000 yıllarına kadar takip edilebiliyor.

8. Vatikan: Teoloji Meraklıları İçin Roma’da Gezilecek Yerler

Roma’nın içinde ayrı bir şehir devleti olan Vatikan, dünyanın en küçük yüzölçümlü devleti olmasının yanı sıra Katolikler için de dini bir merkez konumunda. Dünyada “Tanrı Kenti” olarak anılan tek bir yer var, orası da burası. İsviçreli Katolik muhafızlar tarafından korunan Vatikan, aynı zamanda dünyadaki en geniş ve gizli bilgi arşivlerine sahip olmakla biliniyor.

Vatikan Müzelerindeki sanat eserleri ise kesinlikle nefesini kesecek!

9. Trastevere

Trastevere Roma

Vatikanın hemen yanında bulunan Trastevere, müze ve katedrallerdeki sanat eserleriyle büyülendikten sonra üzerine muhabbet etmek için gidilebilecek bir bölge. Arnavut kaldırımlı sokakları, barları, pizzacıları ve kafeleriyle Trastevere, kesinlikle aklında yer edecek.

10. Vittorio Emanuele II Abidesi

Vittorio Emanuele II Abidesi, şehrin en canlı noktalarından olan Venezia Meydanı’na, yani Piazza Venezia bölgesine konumlanmış. Anıt, Roma’yı gezerken mutlaka atlanmaması gereken bir yer olarak kültür meraklılarını kendine çağırıyor.

Neoklasik mimariye sahip yapı içerisinde birçok sanat eseri görülebilir. Ayrıca yapının içinde bulunan teras üzerinden şehri izlerken kendinizi Antik Roma döneminde hayal etmeniz çok kolay.

11. Venezia Meydanı: Şehri Yürüyerek Keşfedenler İçin Roma’da Gezilecek Yerler

Venezia Meydanı

Roma’nın en merkezi bölgesine Piazza Venezia yani Venezia Meydanı deniyor. Kafe ve restoranlarla kaplı meydan, her gün turistlerin akınına uğruyor. Santa Maria Maggiore Bazilikası, Venezia Meydanı üzerinde yer alıyor.

12. Aziz Petrus Meydanı

Hazır konu meydanlardan açılmışken Aziz Petrus Meydanı’ndan devam edelim. Vatikan’ın ünlü meydanı Aziz Petrus, tam ortasında bulunan ve MÖ 1 yılında konulmuş dikilitaş çevresinde şekilleniyor. Buradaki her yapı bir sanat eseri.

13. Aziz Petrus Bazilikası: Görkemli Sanat Eserlerinin Peşinde Roma’da Gezilecek Yerler

Aziz Petrus Bazilikası

Roma’daki en büyük ikinci bazilika olan Aziz Petrus, Vatikan sınırları içerisine konumlanmış. 60.000 kişilik kapasitesi ile Hristiyan aleminin en büyük kiliselerinden biri olma özelliği taşıyan Aziz Petrus Bazilikası, 222 metre yüksekliğe sahip.

14. Sistina Şapeli

Dünyanın en değerli sanat eserlerinin bazılarına ev sahipliği yapan Sistina Şapeli, Roma’da gezilecek yerler arasında en değerli olanlardan ve kesinlikle en az bir gün ayırmaya değer. Botticelli ve Michelangelo gibi dahi sanatçıların eserlerini görebileceğin şapel, özellikle tavana resmedilmiş Adem’in Yaratılış Sahnesi ile pek meşhur.

15. İspanyol Merdivenleri

roma-da-gezilecek-yerler-ispanyol-merdivenleri

Roma’nın en canlı bölgesine gitmek istersen rotanı İspanyol Merdivenlerine çevirmen yeterli. Adını yakınlarda bulunan İspanyol Elçiliği’nden alan merdivenler hem gündüz hem de gece yüzlerce insanın sosyalleştiği bir yer konumunda.

16. Sant’Angelo Kalesi: Tarih Meraklıları İçin Roma’da Gezilecek Yerler

MS 2. yy’da Hadrianus ve ailesinin mozolesi olarak tasarlanan yapı, günümüzde Roma’da gezip görülebilecek en görkemli yerlerden biri olarak görülüyor. Orta Çağ’da kaleye dönüştürülen ve Sant’Angelo olarak isimlenen bu yapı, siyasi ve önemli suçluların tutulduğu bir hapishane olarak da kullanılmış.

17. Campo de’ Fiori

roma-da-gezilecek-yerler-campo-de-fiori

Roma gezi rehberi içerisinde belki en keyifli yerlerden biri olan Campo de’ Fiori, şehrin merkezi bölgelerinden biri olan Piazza Navona’da, yani Navona Meydanı içerisinde bulunan daha küçük bir meydan. Meydan üzerinde irili ufaklı bar ve restoranlar mevcut, Roma’da keyifli vakit geçirmek isteyenler burayı mutlaka ziyaret ediyor.

18. Villa Borghese

Roma şehir merkezindeki kalabalıktan biraz sıkıldın ve huzurlu bir yere gitmek istiyorsun… O zaman seni Roma’nın en güzel bahçeleri arasında yer alan Villa Borghese’ye yolculayalım. 1700 dönüm üzerine kurulmuş kocaman bir park olan Villa Borghese, şehrin kuzeydoğusunda bir semt olan Borghese’ye bağlı.

Parkın içinde birçok bitki türü, papağan, kaz ve martı görebilirsin. Parkta bulunan yürüyüş yolları boyunca göller, çeşmeler ve heykeller görmek mümkün.

19. Popolo Meydanı: Gün Batımında Roma’da Gezilecek Yerler

Popolo Meydanı Roma

Meydanlardan oluşan Roma, her köşesinde bulunan sanat eseri tadında yapılarla tam bir Rönesans kenti. Mesela Popolo Meydanı’nı ele alalım. Şehrin kuzeyinde bulunan Popolo Meydanı, Santa Maria del Popolo Bazilikası’nı görebileceğin ve 13. yy’a tarihlenen Roma’daki en büyük obeliski ziyaret edebileceğin bir yer. Çevredeki kafe ve restoranlarda keyifli vakit geçirmek de cabası.

20. John Lateran Bazilikası

Roma seyahati, insanı kültürel ve sanatsal bir düşün içine alıyor. Roma’nın en eski bazilikası olan John Lateran, 314 yılında inşa edilmiş. O yıldan beri pek çok savaş ve doğal afet gören John Lateran Bazilikası, birçok kez restorasyon çalışması ile yenilenmiş. Antik Roma’dan fısıltılar duymak istiyorsan kulaklarını bu bazilikanın duvarlarına dayaman yeterli.

21. Barberini Meydanı

roma-da-gezilecek-yerler-barberini-meydani

Roma’daki meydanları gez gez bitmez. Mesela 17. yy’da şehrin ünlü ailelerinden Barberiniler adına yapılmış Barberini Meydanı. Barok mimari ile tasarlanmış birçok yapının bulunduğu bu meydan, Triton Çeşmesi ile pek meşhur.

22. St. Paul Bazilikası: Revak Meraklıları İçin Roma’da Gezilecek Yerler

Tarihte 400 yıl boyunca (446 – 846) Avrupa’nın en büyük kilisesi olma unvanı ile onurlanan St. Paul Bazilikası, olağanüstü revakları ve sütunları ile insanı eski zamanlara götürüyor.

23. Kapitolin Müzesi

Kapitolin Müzesi Roma

Kapitolin Müzesi ya da orijinal adı ile Capitolini Müzesi, Roma seyahati sırasında kültürel turlara çıkanların mutlaka uğradığı bir yer. Antik Roma’nın dinsel merkezlerinden birine konumlanmış müze, antik Yunan filozoflarının ve Romalı imparatorların büstlerini görme şansı veriyor.

24. MAXXI: Modern Sanatseverler İçin Roma’da Gezilecek Yerler

Roma denilince insanın aklına klasik sanat gelse de burada gezilebilecek modern sanat galerileri de mevcut. Mesela 2009 yılında açılan MAXXI. Zaha Hadid öncülüğünde tasarlanan MAXXI, günümüzde Roma’daki modern sanat sergilerine ev sahipliği yapıyor.

25. Roma Ulusal Modern Sanat Galerisi

roma-ulusal-modern-sanat-galerisi

1883 yılında bir çağdaş sanat müzesi olarak açılan Roma Ulusal Modern Sanat Galerisi, aynı zamanda Güzel Sanatlar Sarayı olarak da biliniyor. 19 ve 20 yy’da yaşamış ünlü İtalyan sanatçıların eserlerini görebileceğiniz müze, Popolo Meydanı’na konumlanmış.

Roma Uçak Bileti

 

 

Roma seyahati öncesinde daha çok okuma yapmak istersin diye aşağıya 1 tane yazımızı bırakıyoruz. Roma’da görülecek şeyler çok. Kendine bir gezi rehberi hazırlarsan iyi edersin!

Roma Gezi Rehberi

Sen Yeter Ki Uçmak İste! Seyahatini baştan sona planlamak için ihtiyacın olan her şey bende! Öneriler bende... Fikirler bende... Uçak bileti bende...

Bir yanıt yazın