• Ana Sayfa
 • Fransa
 • Paris’te Ucuz Tatil Yapma Tüyoları | Günde 25 Euro ile Paris’te 4 Gün
Ucuz Paris Seyahati Nasıl Yapılır

Paris’te Ucuz Tatil Yapma Tüyoları | Günde 25 Euro ile Paris’te 4 Gün

Günlük 25 euro harcayacağız dedik. Bu paranın içine konaklama ve toplu taşıma masrafını dahil etmediğimizi önceden belirtelim.

Paris’te ucuz tatil mümkün mü? Neden olmasın? Paris’te bedavaya yapılacak aktiviteleri, nasıl ucuz yemek yiyeceğini, nerede konaklayacağını biliyorsan gayet mümkün. Bir de uçak bileti mevzusu var tabii. Ucuz Paris uçak biletleri için aşağıya bakman yeterli.

Önce Paris Uçak Bileti

uçak bileti

Paris’te Konaklama Mevzularını Ayarlama

Paris'te Ucuza Nasıl Konaklanır

Paris tatili planlıyorsun diyelim. Genel tatil bütçendeki en önemli kalemlerden biri konaklama olacak. Öncelikle erken rezervasyon yapman bu konuda önemli. Tabii ki araştırmanı iyi yapman gerekiyor. Paris’te ucuza kalacak yer bakınıyorsan paylaşımlı hostelleri düşünebilirsin.

Konfor ve mahremiyetten feragat etmeyi kabul ediyorsan Paris’te birçok paylaşımlı hostel odası mevcut. Günlük 15 – 20 euro gibi fiyatlara 6-10 kişilik odalarda kalmak mümkün.  Yani 4 günlük bir Paris seyahati için 80 euro civarında bir konaklama masrafı ile bu işin içinden çıkabilirsin.

Paris otelleri ve hostelleri aynı zamanda tek kişilik odalarda kalma imkanı da veriyor. Tabii bu noktada konaklama ücretleri 40 euro’dan başlıyor, merkezi yerlere doğru ilerledikçe fiyatlar 60 euro’ya kadar çıkıyor. Paris’te ucuz otellerde en az masrafla konaklamak için harcaman gereken tutarlar yaklaşık böyle.

Paris’te Toplu Taşıma Nasıl Olacak: Paris’te Ucuz Tatil Tüyoları

Paris Toplu Taşıma Ücretleri

Paris’te toplu taşıma için tek bilet fiyatı 1.90 euro. Bu biletleri belirli saatler boyunca metro, otobüs ya da tramvaylarda kullanabiliyorsun.

 • Bilet 2 saat boyunca tüm metrolarda ve banliyö trenlerinde (RER) geçerli.
 • Bileti metroda ya da banliyö treninde kullandıktan sonra metro ya da trene aktarma yapabiliyorsun.
 • Biletleri otobüslerde 90 dakika kullanabiliyorsun ve otobüsten otobüse aktarma yapabiliyorsun.
 • Ayrıca otobüsten tramvaya da aktarma yapabiliyorsun, tramvaydan tramvaya da. Ancak metroyu kullandıktan sonra otobüse ya da tramvaya aktarma yapamıyorsun.

Günde 1 gidiş 1 geliş bilet kullanırım diyorsan ulaşım masrafın 3.80 euro eder. 4 günde 15.20 euro harcamış olursun. Şimdi gelelim işin püf noktasına: 10’luk biletler 14.50 euro’ya satılıyor. Yani bir kerede 10’luk bilet alırsan hem daha öz ödersin hem de fazladan 2 tane toplu taşıma biletin olur.

Paris seyahatinde daha çok yürümeyi düşünüyorsan konaklama yerini merkezi bir noktadan seç. Böylece ulaşım masrafların azalır.

Paris’te Ucuz Yemek Tüyoları

Paris'te Ucuz Yemek Tüyoları

Fransız mutfağının ünü dünyaya yayılmış durumda, ama bizim amacımız Paris’te 4 gün boyunca ucuz tatil yapmak. O zaman şaşaalı mekanlardan uzak duracağız demektir. Fransa’nın en ünlü restoranlarına sahip olan Paris, aynı zamanda yeme içme işini ucuza getirmek isteyenlere hitap eden bir yer.

Paris’in sokaklarında birçok ucuz restoran ve kafe mevcut. Ayrıca yeme içmeye çok paran gitmesin diye senin için birkaç önerimiz var:

 • Paris’te ucuz yeme tüyoları arasında yer alan ilk öneri, krep yapan yerleri gezmek. Paris’te krep o kadar çok tüketiliyor ki herhangi bir yerde krepçi bulman mümkün. Hem tatlı hem de tuzlu malzemelerle yapılabilen krep, gün içinde doyurucu ve ucuz bir seçenek. Üstelik Türk krepçilere denk gelirsen torpilli porsiyon alman çok olası.
 • Sabit menüler de oldukça hesaplı olabilir. Tabii ki gideceğin restoranın çalışma saatlerini her zaman kontrol etmen gerekiyor. Paris’teki restoranların kendilerine has çalışma saatleri olabiliyor.
 • Pastanelerden kruvasan benzeri hamur işleri de alabilirsin. Hem doyurucu hem de çok ucuz. Tabii ki yediklerine dikkat ediyorsan ve hamur işleri de diyetine uymuyorsa o zaman süpermarketleri tercih edebilirsin. Dia ve Leader Price, Paris’te alışveriş yapabileceğin en ucuz süpermarketler arasında.

İlk Gün: Paris’te Ucuz Tatil Yapıyorsan O Eyfel Kulesi Görülecek

Eyfel Kulesi'ne Nasıl Çıkılır

Paris’te ilk gün. Havalimanından konaklayacağın yere geçiş yaptın.

Paris’e gidip Eyfel Kulesi’ni görmemek olmaz. Günlük bütçemiz 25 euro olduğu için giriş ücretleri konusunda dikkatli olmalıyız. Tüm paramızı tek bir etkinliğe yatıramayız sonuçta

Eyfel Kulesi giriş bileti fiyatları ne kadar yukarı çıkmak istediğine ve asansörü kullanıp kullanmayacağına göre değişiyor. En ucuz bilet 10.20 euro. Bu bilet ile ikinci kata kadar merdivenlerle çıkabiliyorsun. İlk gün etkinliğe harcayacağımız tutar bu. Geriye 14.80 euro kalıyor ve bu tutar 3 öğününü karşılamaya yeter. Paris’te ucuz tatil yapmayı planlıyorsan, Eyfel Kulesi’nin çevresinde dolaşsan da olur. Böylece yiyecek ve eğlenmek için 25 euro cebinde kalır.

Eyfel Kulesi, Paris’in ikonik parklarından Chams de Mars üzerine konumlanmış. Eyfel Kulesi’nde vakit geçirdikten sonra parkın çevresindeki caddeleri keşfedebilirsin. Örneğin St. Dominique Caddesi gibi.

29 Ave. Rapp konumunu da gidilecek yerler listene ekle. 1901 yılında mimar Jules Lavirotte tarafından tasarlanan yapı, kapıdaki heykel tasarımları ile pek meşhur. Tam fotoğraf çekmelik!

İkinci Gün: Mona Lisa Ziyareti (Louvre Turu)

Louvre Turu Ne Kadar

İkinci gündeyiz. Bugünü Louvre Müzesi’ne ayırıyoruz. Dünyanın en ünlü sanat eserlerinden Mona Lisa’yı ve daha nicelerini göreceğiz. Dünyanın en çok ziyaretçi çeken müzelerinden biri olan Louvre Müzesi için biletini online almanı tavsiye ederiz. Böylece kapıda hiç sıra beklemiyorsun, tarihi ve saati seçip o günler içinde direkt müzeye giriş yapabiliyorsun

Louvre Müzesi giriş ücreti 17 euro. Kendine elektronik rehber alırsan ekstra 5 euro daha ödüyorsun (2019 fiyatları). Peki; ne yiyeceksin, ne içeceksin o gün? Hemen panikleme, şimdi sana Louvre’a bedava girme yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Yaşın en fazla 26 ise sana güzel bir haberimiz var. Her cuma günü 18.00 – 21:45 saatleri arasında müzeye giriş senin için ücretsiz. Her ayın ilk cumartesi günü ve 14 Temmuz’da ise aynı saatlerde müzeye giriş herkese ücretsiz.

Louvre Müzesi ziyaretini bu günlere denk getirirsen sadece elektronik rehbere 5 euro ödersin. Louvre Müzesi, muhtemelen gününün tamamını alacak; çünkü içeride çok fazla görülecek eser var. Bedava güne denk getirirsen kalan 20 euro ile Paris restoranlarında ya da barlarında keyifli vakit geçirebilirsin

Paris’teki en iyi müzeleri keşfetmek isteyenler için buraya bir içerik bıraktık.

Paris’te Ucuz Tatil Yaparken Üçüncü Gün: Notre Dame Katedrali ve Daha Fazlası

notre-dame-katedrali-ne-nasil-gidilir

Üçüncü gün için yapılacak en iyi şey, Gotik mimarinin başyapıtlarından biri olarak kabul edilen Notre Dame Katedrali’ni ziyaret etmek. Her ne kadar Nisan 2019’daki bir yangın nedeniyle katedral geçici olarak ziyarete kapatılmış olsa da restorasyon çalışmalarının hızlıca tamamlanması öngörülüyor.

Notre Dame Katedrali’nin en güzel tarafı, girişinin ücretsiz olması. Kulelere çıkmak ücretliydi, ama yangın sebebiyle o kuleler artık yok. Yıkılmadan önce kulelere çıkmak  için 10 euro vermek gerekiyordu.

Katedral, tam Seine Nehri’nin yani Sen Nehri’nin kenarına inşa edilmiş. Katedrali gezdikten sonra nehir kenarında bir tura çıkabilirsin. 25 euro’nun bir kısmı ile bisiklet kiralayabileceğin gibi yakınlarda bulunan Sainte Şapeli’ni ve Place Dauphine isimli meydanı da gezebilirsin.

Son Gün: Paris’te Bedava Yapılacak Şeyler

paris-te-ucuz-tatil-paris-te-bedava-neler-yapilabilir

Paris’in ikonik yerlerini gezdik. Tatilimizin son günü. Bu sefer sana birçok seçenek sunacağız. Üstelik tüm bu etkinlikler bedava. Seç, beğen, gez…

 • Paris’e gidip Arc de Triomphe anıtını, yani Zafer Takı’nı görmemek olmaz. Üstelik tepesine çıkmak istemediğin sürece ücretsiz.
 • “Alışveriş yapmayacak mıyız?” diye soran gezginler için önerimiz St. Ouen bit pazarı. Paris’in en büyük bit pazarı olan St. Ouen, birçok antikayı inanılmaz fiyatlara alabileceğin bir yer. Cuma, cumartesi, pazar ve pazartesi günleri açık. Paris’te ucuz tatil yapmak istiyorsan, alışveriş konusunda biraz tutumlu olman da fayda var.
 • Paris, aynı zamanda dünyanın en ünlü isimlerinin mezarlarının bulunduğu bir yer konumunda. Proust, Balzac, Oscar Wilde ve Edith Piaf gibi ünlülerin mezarlarının bulunduğu Pére Lachaise, Paris’te kesinlikle görülmesi gereken yerlerden.
 • Paris Modern Sanat Müzesi (Musee D’Art Moderne) bünyesinde sürekli sergilenen eserleri görmek de ücretsiz. 9 numaralı metroyu kullanarak Alma-Marceau durağında inersen kendini müzeye çok yakın bir konumda bulursun.
 • Paris’teki son gününde şehrin muhteşem parklarından birini görmek istersen rotanı Parc des Buttes-Chaumont’a çevir. 25 hektarlık alana kurulmuş bu park, içerisinde bir Roma tapınağı, şelale, göl ve dereler barındırıyor. Şehrin göbeğinde doğayı yaşamak istersen rotan burası!

Paris’te gezilecek yerleri daha ayrıntılı okumak istersen ilgili sayfaya göz atabilirsin.
Ayrıca Paris’te gezilecek yerleri bizim için Aykut Aslantaş da yazmıştı. Paris gezisi öncesinde okunmalı!

Sen Yeter Ki Uçmak İste! Seyahatini baştan sona planlamak için ihtiyacın olan her şey bende! Öneriler bende... Fikirler bende... Uçak bileti bende...

One Comment

Bir yanıt yazın