İnstagramlık Kış Durakları

Türkiye’nin “Instagramlık” Kış Durakları: Bazıları Soğuk Sever

Sosyal medya, çağımızın önemli bir fenomeni konumunda. Özellikle “internet kuşağı” olarak da anılan Z kuşağının aktif sosyal medya kullanımı dolayısıyla seyahat trendleri de baş döndürücü bir hızla değişiyor ve gelişiyor.

Ayrıca deneyim odaklı seyahat kavramının tüm dünyaya yayıldığı bu dönemde, seyahat sadece deniz kenarına gidip güneşlenmek ya da bir otelin içinde vakit geçirmek anlamına gelmiyor. Gezginler hem farklı hikayeler yaşamak hem de sosyal medyada öne çıkan farklı gezi rotalarını deneyimlemek istiyorlar. 

Bu nedenle bu yazımızda Türkiye’nin instagramlık kış duraklarına bakacağız ve farklı bir kış tatili için gidebileceğin yerlerden bahsedeceğiz. Ancak öncelikle bir seyahat trendi haline gelen “Insta-Turizm”den bahsedelim. 

Insta-Turizm Nedir? 

İnsta Turizm Nedir

Sosyal medya ve özellikle Instagram, birçok şeyi olduğu gibi tatil tercihlerimizi de değiştirdi. Artık tatillerimiz, sosyal medya üzerinden paylaşılmaya odaklanmış durumda. 

Günümüzde gezginlerin birçoğu seyahatlerini instagram’da görülen fotoğraflar ya da “mutlaka görülmesi gereken yerler” listeleri üzerinden planlıyor. Ayrıca İngilizcede sözlüklere giren “Instagrammable” kavramı da dilimizde yaygın şekilde kullanılmaya başlandı. 

“Instagram’lanabilir Seyahat” ya da “Insta-Turizm” kavramı da buradan doğdu. Dünya çapında yapılan bir ankete göre 33 yaşın altındaki gezginlerin %40’ından fazlası tatil yerlerini seçerken instagram’da nasıl görüneceğine ve ne kadar ilgi göreceğine önem veriyor.

Bu nedenle önümüzdeki yıllarda instagram’daki karelerin izinden gitmeye devam edeceğiz ve gittiğimiz yerlerde kendimizi etiketleyeceğiz. Insta-Turizm kavramından bahsettiğimize göre “kışın harika fotoğraflar çekmeni sağlayacak duraklar” önerilerimize geçebiliriz. 

Şavşat: Gizli Bir Güzellik

Şavşat Kış Turizmi

Şavşat, Karadeniz Bölgesi’nde bulunuyor ve Artvin’in doğu tarafında yer alıyor. Yüksekliği 3 bin metreyi aşan dağlarla çevrili benzersiz bir coğrafyada bulunan bu yerleşim yeri, birçok köyün birleşiminden meydana geliyor. Bölgenin ismi ise Gürcüce “siyah yer” anlamına geliyor.

Aynı zamanda bir Cittaslow kenti olan Şavşat, tarihi ve doğal güzellikleri ile yeryüzü cenneti niteliğinde. Özellikle buradaki yeşilin her tonunu görebileceğin el değmemiş doğa, insanın gözünü alan cinsten.  

Bölgenin tarihsel geçmişi de eski çağlara kadar uzanıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda MÖ 900 ile 650 yılları arasında bölgenin civarında Urartu ve Kimer kabilelerinin yaşadığı saptanmış. Daha sonrasında ise bölge Romalılara, Sasanilere ve Osmanlıya ev sahipliği yapmış. 

Yani burası hem eşsiz bir doğanın keyfinin sürülebileceği hem de tarihi kalıntılara rastlanabilecek türde bir yer. Ayrıca bölge Cittaslow ağı içerisinde olduğu için sürdürülebilir özellikleri ile de dikkat çekiyor. Burada yaşayan çiftçiler, esnaflar ve zanaatkarlar kamusal açıdan destekleniyor.

Türkiye’nin kış tatil durakları arasında özel bir yere sahip olan Şavşat, seni ve fotoğraf makineni bekliyor! Şavşat’a ulaşmanın en kolay yolu ise öncelikle Kars’a uçmak ve oradan aktarma yapmak. 

Kars Uçak Bileti Ara 

ucak-bileti

Adatepe: Kaz Dağlarının Yamacında

Adatepe Kış Turizmi

Adatepe, Kaz Dağları’nın yamacına kurulmuş ve geçmişi oldukça eskiye uzanan bir köy. Kaz Dağlarının batı tarafında yer alan köy, deniz seviyesinden 280 metre yükseklikte bulunuyor. Geçmişi antik dönemlere kadar uzanan Adatepe, fotoğraflanmayı bekleyen masalsı bir atmosfere sahip. Köyün batı tarafında Roma döneminden eserler, denize bakan kısmında ise Zeus Altarı yer alıyor.  

Aynı zamanda oksijeni bol havası ve tertemiz doğasıyla dikkat çeken köy, taş işçiliğinin öne çıktığı tarihi yapıları ve sessiz sokakları ile de ilham veriyor. Söylemekte yarar var; eski bir Rum köyü olan Adatepe, kültürel ve doğal değerleri sebebiyle koruma altında olan bir bölge. 

Etrafı çam ormanlarıyla sarılı olan köy, Rum-Türk kültürünün de beraber yaşadığı en eski yerleşim yerlerinden biri. O yüzden bölge bu yönüyle de özel. Ayrıca kamp yapmayı seven bir gezginsen civarda kamp yapabileceğin alanlar da yer alıyor. Neticede Kaz Dağlarına geliyorsun! 

Aklında olsun, buraya gelirken kamp malzemelerini de yanında getirebilirsin. Bu nedenle bagaj kuralları sayfamızı ziyaret edip biletine göre limitleri de öğrenebilirsin.

Adatepe Köyü’ne gelmenin en kolay yolu ise Edremit’e uçmak ve oradan aktarma yapmak! 

Balıkesir-Edremit Uçak Bileti Ara 

ucak-bileti

Amasya: Yeşilırmak’ın Kıyısına Doğru

Amasya Kış Turizmi

Amasya, Orta Karadeniz Bölgesi’nde yer alan eşsiz bir şehir. Yaklaşık 7500 yıllık bir geçmişe sahip olan bölge, tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış. Hititler tarafından yönetildiği dönemde “Hakmiş” ismiyle anılan şehir, zengin bir tarihe ve derin bir kültüre sahip.

Yeşilırmak’ın kenarına konumlanan Amasya, tarihi ve kültürel değerlerinin yanı sıra doğal güzellikleri ile de ilham veriyor. Bölgeye kış aylarında gelen gezginler, kartpostal tadında fotoğrafik manzaralar ile karşılaşıyor.

Özellikle Yeşilırmak Nehri kıyısına yapılmış Yalıboyu Evleri ile dikkat çeken şehir, kendine özgü dokusu ile ilgi görüyor. Şehir ile özdeşleşen Yalıboyu Evleri’nden biraz bahsetmek gerekirse bu evler bodrum üzeri tek kat ya da iki katlı olarak düzenlenmiş yapılar. Genellikle avlulu ve bahçeli olan bu evlerin pencereleri de daha çok giyotin pencere tarzında ele alınmış ve üçlü gruplar halinde düzenlenmiş.

Hayli estetik bir görünüme sahip olan bu evler, tarihi sur duvarları üzerine inşa edilmiş ve şehre farklı bir ruh katmış. Ayrıca köklü bir tarihe sahip olan bölgenin yemek kültürü de oldukça zengin. Gastronomik lezzetleri ile adından bahsettiren şehrin çatal çorbası, bakla dolması, Amasya çöreği, etli bamyası ve keşkeği oldukça meşhur. 

O yüzden buraya geldiğinde hem karnını güzelce doyurabilirsin hem de müthiş fotoğraflar çekebilirsin. 

Amasya-Merzifon Uçak Bileti Ara 

ucak-bileti

Kartalkaya: Çam Ormanları İçinde 

Kartalkaya Kış Turizmi

Kartalkaya; Bolu’nun doğusundaki Köroğlu Dağlarında yer alan ve kış turizmi açısından popüler olan bir yer. Göz alıcı doğa manzaralarında, yıllarca hatırlanacak fotoğraflar çekmek ve bir yandan da kayak yapmak veya farklı türdeki kış sporları ile ilgilenmek istiyorsan burası tam sana göre. 

İşin doğrusu, bölgedeki dev çam ağaçlarının oluşturduğu yeşil-beyaz manzaralar nefes kesiyor. Ayrıca burada 1400 metreyi bulan hayli uzun bir pist yer alıyor. Bunun yanı sıra bölgede 2 tane telesiyej ve 9 tane de lift bulunuyor. Snowboard’cular için de bölgede özel bir snowpark bulunuyor; bizden söylemesi. 

Bolu merkeze 38 km uzaklıkta bulunan Kartalkaya, İstanbul ve Ankara’ya hemen hemen aynı uzaklıkta bulunuyor. O yüzden bölgeye İstanbul’dan aktarma yapılabileceği gibi Ankara’dan da yapılabilir. O halde karlarla kaplı bir macera seni bekliyor! 

Ankara Uçak Bileti Ara 

ucak-bileti

Bu öneri ile yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsan Türkiye’nin Kamp Yapılacak En Güzel Gölleri: Doğayla Ciddi Düşünenlere yazımıza geçebilirsin. 

Bir cevap yazın