avrupa-da-gorebilecegin-degisik-yapilar

Avrupada Görebileceğin Değişik Yapılar Nelerdir? | Avrupadaki Mimari Eserler

Tasarım; bilim ile sanatın buluşma noktasıdır ve bazı tasarımlar hayal gücünün sınırlarını zorlayarak yeni ufuklar açar. Teknik beceri, mühendislik bilgisi ve estetik değerler ile sanatsal formlara dönüştürülen bu özel tasarımlar zamanla ikonik hale dönüşürler.

Kendi alanlarında bir sanat eseri olarak nitelendirilen bu eserleri görüp hissetmek ise kültür ve sanat tutkunları açısından farklı türden bir tutku olarak karşımıza çıkar. Sıradan yapıların arasından sıyrılan nefes kesici güzellikteki binalar ile unutulmayacak cinsten bir kültür turuna çıkmaya ne dersin? 

Senin için Avrupa’daki değişik yapıları inceledik ve ilginç tasarımlı binaları derledik. Hazırsan ruhunu doyuracak bir yolculuğa çıkabilir, Avrupa’daki mimari eserlere göz atabiliriz. İşte, sıradan tasarımlardan kolayca sıyrılan binalar… 

1. Hundertwasserhaus: Renklerin İçinde

ilham-veren-tasarimlar-hundertwasserhaus

Hundertwasserhaus (Hundertwasser Evi), Avusturya’nın başkenti Viyana‘da bulunan ve tasarımı Avusturyalı ünlü mimar-sanatçı Friedensreich Hundertwasser tarafından yapılmış bir apartman.

Friedensreich Hundertwasser’in doğaya yakın olmamızı sağlamak ve yeşil alanların önemini vurgulamak amacıyla yarattığı bu yapı, birbirine bitişik bir toplu konut arasında yer alıyor.  Rengarenk görüntüsü ve seramiklerle bezenmiş damalı cepheleriyle Viyana’nın ikonik binalarından birine dönüşen yapı, betonlaşmış mekanlardan kurtulmamız gerektiğine işaret ediyor.

Görsel bir şölen olarak nitelendirilen yapı, Hundertwasser öncesinde düşük gelirli ailelerin oturduğu bir apartmanmış. Hunderwasser’in 1989’da başlayan yenileme çalışmaları 1991’de sona ermiş ve bina bugünkü görünümüne ulaşmış. Avrupa’nın kültür ve sanat merkezlerinden biri olan Viyana’ya gidip bu binayı görmeden dönmek olmaz! 

Adres: Kegelgasse 36-38, 1030, Viyana, Avusturya 

Viyana Uçak Bileti Ara 

ucak-bileti

2. La Sagrada Familia: Antoni Gaudi’nin Ölümsüz Eseri 

la-sagrada-familia-antoni-gaudi-nin-olumsuz-eseri

Dünyanın gelmiş geçmiş en ünlü mimarlarından olan Antoni Gaudi, “Art Nouveau” akımınının öncülerinden biri. Barselona’nın simge eserlerinin yaratıcısı konumundaki sanatçı için bir eser var ki tüm eserlerinin önünde yer alıyor. 

Gaudi’nin, projesine 1883 yılında dahil olduğu ve 1908 yılından itibaren 1926’daki ölümüne kadar bütün hayatını adadığı La Sagrada Familia Bazilikası, Neo-Gotik ve Art-Nouveau tarzının en sıra dışı örneklerinden.

Bu efsane statüsündeki bazilika, eşsiz mimarisi, Barselona’nın şehir plancılığı içinde ulaştığı yüksekliği, görkemi ve bir türlü bitmeyen inşaatı ile meşhur. Modern Barselona’yı simgeleyen bu yapıyı görmek ve yapının içinde gezinmek unutulamayacak türden bir deneyim. Avrupa’da görebileceğin değişik yapılar listene mutlaka dahil etmelisin.

Adres: Carrer de Mallorca, 401, 08013, Barselona, İspanya

Barselona Uçak Bileti Ara

ucak-bileti

3. Le Palais Bulles: Gerçeküstü Bir Saray 

ilham-veren-tasarimiyla-gercekustu-bir-saray-palais

Kaynak

Le Palais Bulles (Baloncuk Sarayı) ismini ilk defa duyuyor olabilirsin. Dünya üzerindeki en ilginç tasarımlardan biri olan “Baloncuk Sarayı”, Güney Fransa’daki Cannes şehrinin yakınlarında bulunan Théoule-sur-Mer kasabasında yer alıyor. 

Toplamda 8500 metrekarelik bir alana yayılan bu saray, Macar mimar Antti Lovag tarafından 1975 ile 1989 yılları arasında inşa edilmiş. Fütüristik mimari örnekleri denildiğinde akla gelen ilk eserlerden olan saray, ilham verici detayları ile nefes kesiyor. 

Eskimoların buz evlerinden ilham alınarak tasarlanan yapı, yıllar boyunca dünyaca ünlü modacı Pierre Cardin tarafından kullanılmış. Farklı mimarisi ile adından söz ettiren bu görkemli yapıda birçok davet ve defile gerçekleştirilmiş. 

Bir tarafında yemyeşil doğa, bir tarafında ise Akdeniz’in masmavi sularını barındıran “Baloncuk Sarayı”, ihtişamlı mimarisiyle modern bir masal diyarı gibi görünüyor. 

Adres: 33 Boulevard de l’Esterel, 06590, Théoule-sur-Mer, Fransa

Marsilya Uçak Bileti Ara 

ucak-bileti

4. Atomium: Brüksel’in Sembolü 

brukselin-sembolu-atomium

Kaynak

Atomium, Brüksel’in birçok noktasından rahatça görülebilen simge bir yapı. Expo’58 ya da diğer adıyla Brüksel Dünya Fuarı için yapılan ve anıtsal bir özellik taşıyan eser, alışılmadık özellikleriyle dikkat çekiyor. 

Belçikalı mühendis Andre Waterkeyn tarafından 1958 yılında tasarlanan Atomium, Avrupa’daki ilginç yapıların başında geliyor. Dokuz çelik kürenin birbirine bağlanmasıyla inşa edilen Atomium’un toplam uzunluğu 102 metre. 

Fütürist mimarlık örneklerinden biri olan Atomium’u gezerken kendini bir bilim kurgu filmi içinde hissetmen mümkün. Küreler arasında yol alırken geçilen platformlar sürekli renk değiştiriyor ve disko görünümü alıyor. Brüksel’in en yüksek yapılarından biri olan Atomium’un zirvesine çıktığında ise seni muhteşem bir panoramik manzara bekliyor. Sadece bu manzara için bile Brüksel’e gidilir! 

Adres: Square de l’Atomium, 1020, Brüksel, Belçika

Brüksel Uçak Bileti Ara

ucak-bileti

5. Elbphilharmonie: Nehirden Yükselen Tınılar

ilham-veren-tasarimlar-elbphilharmonie

Dünyaca ünlü İsviçreli mimarlık firması Herzog & de Meuron’un tasarladığı Elbphilharmonie, Hamburg şehrinin en büyük antreposunun üzerine oturuyor. Kaispeicher adlı bu antrepo 1875 yılında inşa edilmiş ve 2. Dünya Savaşı’nda yıkılmış. Daha sonra tekrar inşa edilen yapı, 1990’lı yıllara kadar kakao, tütün ve çay depolamak için kullanılmış.

Dikkat çekici cam cephesiyle eski antreponun üzerine oturan Elbphilharmonie, “karma kullanımlı bina” teriminin dünyadaki en güzel örneklerinden de biri. Bu yapının içinde iki konser salonu, otel ve konut bloğu yer alıyor. 

Dalgalı panellerden ve yer yer açıklıklardan oluşan cam cephe, eski yapı üzerindeki yeni binayı bir kristale dönüştürüyor. Bu yeni parlak cephe; suyun, gökyüzünün ve şehrin yansımasıyla sürekli değişen bir yüzey halini alıyor. Hamburg’un mutlaka görülmesi gereken yapılarından biri olan Elbphilharmonie seni bekliyor! 

Adres: Platz der Deutschen Einheit 1, 20457, Hamburg, Almanya

Hamburg Uçak Bileti Ara

ucak-bileti

6. Dancing Building: Postmodern Esneklik 

ilham-veren-tasarimlar-dancing-building

Kaynak

Dancing Building (Dans Eden Ev), günümüzde Prag şehrinin en önemli simgelerinden biri.  Mimar Frank Gehry ve Vlado Milunic tarafından tasarlanan binanın yapımına 1994 yılında başlanmış ve inşaat 1996 yılında sona ermiş.

Milunic ve Gehry bu yapıyı tasarlarken dünyaca ünlü Amerikan dansçı çift Fred Astaire ve Ginger Rogers’ın dans figürlerinden ilham almışlar. Orijinal adı Dancing Building olan bina, Çekler tarafından ise Fred and Ginger olarak anılıyor. 

Gotik ve barok mimarinin ağırlıkta olduğu Prag’da başka bir dünyadan gelmiş gibi duran Dancing Building, önceleri şehrin yapısını bozduğu gerekçesiyle kabul görmemiş. Ancak ayrıksı tasarımıyla fark yaratan bina kısa sürede ismini dünya çapında duyurmayı ve Prag’ın simgelerinden olmayı başarmış.

Adres: Jiráskovo nám. 1981/6, 120 00 Nové Město, Çekya

Prag Uçak Bileti Ara 

ucak-bileti

7. Cube House: Dünya Baş Aşağı Dönmüş Gibi

ilham-veren-tasarimlar-cube-house

Kaynak

Cube Houses (Kübik Evler), Hollanda’nın Rotterdam şehrinde bulunuyor. Mimar Piet Blom tarafından yapımına 1977 yılında başlanan evler, 1982 yılında tamamlanmış. Dünyadaki en ilginç yapılardan olan bu evler, inşa edilmelerinin üzerinden yıllar geçmiş olsa da yenilikçi görünümleri ve dikkat çekici güzellikleriyle hala ışıldıyor. 

Yüksek yoğunluklu konut ihtiyacına oldukça yaratıcı bir çözüm getiren bu evler, Rotterdam’ın merkezinde bulunuyor. Başlangıçta 78 küçük küp ev içeren proje, 38 ev ve diğerlerinden daha büyük iki “süper küp ev” olarak tamamlanmış. 

Mimar Piet Blom, bu kübik evleri soyut bir ormana benzemesi için tasarlamış. Her ev bir ağacın temsilcisi ve evler birlikte bir orman oluşturuyorlar. 45 derecelik açıyla inşa edilen ve eşi benzeri olmayan  bu evler, şehre gelen turistlerin ilgi odağı. 

Rotterdam Uçak Bileti Ara 

ucak-bileti

Rotterdam’ın modernist kübik evleri ile Avrupa’daki değişik yapılar hakkındaki yazımızın sonuna geliyoruz, ancak sen okumaya devam etmek istersen “Dünyanın En İyi Kitap Kafeleri: Kahve İçmeye Doyamayacağın Köşeler” yazımıza geçebilirsin. 

Sen Yeter Ki Uçmak İste! Seyahatini baştan sona planlamak için ihtiyacın olan her şey bende! Öneriler bende... Fikirler bende... Uçak bileti bende...

Bir yanıt yazın