Ayder Yaylası Kaçkar Dağları Rize

Ayder Yaylası Gezisi | Ayder Yaylası’nda Gezilecek Yerler

Ayder Yaylası gezisi, Karadeniz’in en huzurlu aktivitelerinden biri olarak doğasever her insanın hayatında en azından bir kere olsun deneyimlemesi gereken etkinliklerden. Kaçkar Dağlarının çam ormanlarıyla kaplı, yaz aylarında ayrı, kış aylarında ayrı, bahar aylarında ise tarif edilemeyecek kadar güzel olan Ayder Yaylası; kaplıcaları, lezzetli yemekleri ve sıcakkanlı insanları ile Rize’de görülmesi gereken yerlerden biri olarak öne çıkıyor.

Ayder’in iki yönü var: Çay bahçelerinin ve restoranlarının bulunduğu turistik taraf ve doğa ile daha iç içe olan kamp alanı. Ayder Yaylası’na gitmeyi düşünüyorsan ve “Karadeniz turum mükemmel geçmeli” diyorsan Ayder Yaylası gezi rehberimizde ihtiyaç duyabileceğin her bilgiyi bulabileceksin.

Ayder Yaylası Hakkında Bilgi: Osmanlı Döneminden Beri Bir Cennet

Ayder Yaylası ve Sisli Görünümü

The Ayder Plateau of north east Turkey is becoming a popular tourist attraction place.

Kaçkar Dağları manzaraları sunan Ayder, deniz seviyesinden 1350 metre yükselikte bulunan, yayla olarak anılan; ama aslında yayla olarak kullanılmayan bir bölge. Bölge halkı burayı yaylalara gidiş ve dönüşte dinlenme amacıyla kullanırmış.

Ayder, tertemiz ve lezzetli suları ile çok ünlü. Osmanlı döneminde buradaki suların güzelliği kayıtlara geçmiş ve ünlü Ayder kaplıcalarında şifa bulmak isteyen birçok kişi buraya gelirmiş.

Ayder Yaylası, 1987 yılında Bakanlar Kurulu tarafından “Turizm Merkezi” olarak ilan edildi. Bu yıla kadar daha çok bilenlerin gittiği bir yerdi, şimdilerde herkes biliyor. Özellikle tatil sezonlarında burası çevre illerden ve yurt dışından gelen turistlerle doluyor.

Ayder Yaylası çevresinde gezilecek birçok doğal güzellik var. Bunların en ünlüsü olan Fırtına Deresi, yemyeşil manzaraların yanı sıra meraklıları için rafting yapma imkanı da tanıyor.

Ayder Yaylası Nerede?

Ayder Yaylası Nerede

Mountain houses in Ayder Plateau, Rize, Turkey.

Ayder Yaylası, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan bir bölge. Çamlıhemşin’e 19 km uzaklıkta bulunan bu yayla, gelişmiş ulaşım olanakları ile ister toplu taşıma ister kişisel araçla kolaylıkla ziyaret edilebilir.

Ayder Yaylası’na Nasıl Gidilir? Ayder Yaylası Ulaşım Olanakları

Ayder Yaylası'na Nasıl Gidilir

Road in Deep Forest-Rize,Turkey

Ayder’e ulaşım çok kolay. Asfalt kaplı yollar sayesinde bu doğa harikasına kış mevsiminin en zorlu şartlarında bile ulaşmak mümkün. Rize’den Çamlıhemşin’e gittikten sonra 19 kilometrelik yolculuğun ardından Ayder Yaylası’na varabilirsin.

Ayder Yaylası’na en yakın havalimanı, Trabzon’da bulunuyor. Trabzon Havalimanı, Ayder Yaylası’na yaklaşık 150 kilometre mesafede. Rize yakınlarında değilsen Ayder Yaylası’na gitmek için en pratik yöntem, Trabzon’a uçtuktan sonra Trabzon’dan kalkan araçları kullanmak. Ayder Yaylası’na gitmek için kendine Trabzon Havalimanı’ndan bir araç da kiralayabilirsin. Karadeniz sahil yolu, araç sürmek için Türkiye sınırları içinde görülebilecek en güzel yollardan biri.

Şuraya Trabzon Yaylaları konulu yazımızı da bırakalım.

Trabzon Uçak Bileti

trabzon-ucak-bileti

Huzur ve Adrenalin Bir Arada: Ayder Yaylası’nda Gezilecek Yerler

Ayder Yaylası Rize

Rize Ayder plateau and forest

Ayder Yaylası’nda yapılacak birçok şey ve görülecek birçok yer var. Peki, nereden başlamalı? Öncelikle nasıl bir gezi beklediğine göre görmek istediğin yerler değişebilir. Ayder Yaylası gezisi, ilk paragraflarda bahsettiğimiz gibi iki karakterli. Yaylanın merkezine ulaştığın anda tatil sezonlarında seni bir turizm beldesi karşılayacak. Sağlı sollu restoranlar, çay bahçeleri ve mağazalar, Kaçkar Dağları manzaraları eşliğinde keyifle çayını yudumlamak ya da bölgenin organik tatlarından tecrübe etmek için birebir. Özellikle mayıs ayında ve sonrasında burası tam anlamı ile cıvıl cıvıl oluyor. Kafelerde oturan insanlar bol oksijenli havayı içine çekerken keyifli sohbetler etrafa yayılıyor. Tabii ki bu herkese göre değil. Mesela sen doğanın sessizliğini arıyorsan ve kamp yapmak istiyorsan aşağıdaki noktaları Ayder Yaylası gezisi sırasında görmeni tavsiye ederiz. Merkezdeki turistik hengame, buralara uğramıyor.

Ayder Kaplıcaları: Şifa Arayanlara Sımsıcak Doğal Sular

Ayder Yaylası Ayder Kaplıcaları

Female enjoying hot spring water against steamed window, personal perspective, just feet in water, Hokkaido, Japan

Ayder Yaylası’nda hem görülebilecek hem de konaklanabilecek bir yer bakınıyorsan kaplıca tesisleri tam sana göre. Kaplıcanın geçmişinin de çok eskiye dayandığını buraya ekleyelim. Osmanlı zamanlarında bile insanlar buraya şifa bulmak için gelirmiş. Burada 50 C dereceye kadar yükselebilen sıcaklıklarda doğal sular, kaplıcalara dönüştürülmüş. 22:00’ye kadar açık olan tesisteki havuzlar, sımsıcak suların içinde rahatlamak, eklem ve romatizma ağrılarından kurtulmak isteyenler için birebir. Çevrede kalınabilecek özel oteller de var. Daha ne olsun. Tam teçhizatlı bir arınma, dinlenme ve yeniden doğma paketi…

Fırtına Vadisi: Ayder Yaylası’nda Kamp ve Rafting

Ayder Yaylası Fırtına Vadisi

Shot of a group of determined young men on a rubber boat busy paddling on strong river rapids outside during the day

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından yayımlanan “koruma altına alınması gereken yerler” listesinde kendine yer bulan Fırtına Vadisi, Türkiye’nin ünlü rafting rotalarından Fırtına Deresi’nin bulunduğu bölgeye deniyor. Kaçkar Dağlarının zirvelerinden gelen coşkun suların çevresinde kamp yaparken ya da gezinirken doğanın harikaları karşısında büyülenmemek imkansız…

Fırtına Vadisi’ne gitmek için Çamlıhemşin ve Fırtına Vadisi minibüslerine binebilirsin. Ayder Yaylası üzerinden başlayacağın bir doğa yürüyüşü ile de oraya varman mümkün.

Gelintülü Şelalesi: Dağlardan Düşen Bir Gelin Tülü

Ayder Yaylası Gelintülü Şelalesi

waterfall in Ayder plateau,Blacksea region, Turkey

Ayder Yaylası’nın ilkbahar ve yaz aylarında en güzel yerlerinden biri, Gelintülü Şelalesi ve çevresidir. Kaçkar Dağlarından coşku ile aşağıya doğru akan Gelintülü Şelalesi, biçimi ve bembeyaz köpüren suları ile gerçekten bir gelin tülüne benziyor. İsminin nereden geldiğini, şelaleyi gördüğün anda anlıyorsun.

Dağın zirvesinde eriyen karların bir oluşumu olan Gelintülü Şelalesi, Kavron Deresi’ne kaynak oluyor. Şelalenin dere ile birleştiği yerde, suların dinlendirici ses dalgaları eşliğinde dağların manzarası, insanın içinde bir şeyleri uyandırıyor…

Kaçkar Sıradağları ve Ormanları: Doğayı Kucaklamak İsteyenlere

Kaçkar Dağlarında Kamp Çadırı

Turkey Black Sea (Karadeniz) Kackar Mountain Landscape

Rize ve Hopa arasında yer alan bu heybetli dağ topluluğu, içerisinde birçok yaylayı, ormanı, gölü ve nehri barındırıyor. Yılın belirli dönemlerinde dağcılık ekipleri tarafından keşfe çıkılan bu dağların Ayder Yaylası civarındaki ormanlarında günübirlik doğa turlarına çıkmak mümkün. Binlerce bitki türü ve yüzlerce canlı türü ile karşılaşabileceğin bu ormanlar, ciğerleri ağaçlardan yayılan oksijenle doldurmak için gidilebilecek, her türlü strese ve rahatsızlığa iyi gelecek bir yer.

Kavrun, Huser ve Avusor Yaylaları

Kavron Yaylası Kaçkar Yaylası Rize

Village of Kavron on Plateau, Rize – Turkey

Kaçkar Dağları, dağcıların popüler rotalarından biri dedik. İşte, o dağcılar, tırmanış başlamadan önce Ayder Yaylası’na geliyor, sonra da Kavrun, Huser ve Avusor yaylaları üzerinden maceraya atılıyor. Yukarı Kavrun yolu biraz kalabalık olabilir, ama Huser ve Avusor yaylaları çoğunlukla daha tenha oluyor. Doğanın huzurunu arıyorsan bu iki yaylayı kesinlikle görmelisin.

Ayder Yaylası’nda Ne Yapılır? İster Ailece, İster Tek Başına Bir Macera

Ayder Yaylası'nda Ne Yapılır

camping tent in Ayder plateau

Ayder Yaylası ve çevresinde yapılabilecek birçok doğa etkinliği var. Kısaca bahsedelim.

  • Kaplıcalarda şifalı suların tadını çıkarabilirsin.
  • Çevredeki yaylalarda ya da nehir kenarlarında kamp yapabilirsin.
  • Rafting yapabilirsin.
  • Doğa yürüyüşleri yapabilirsin.
  • Karadeniz lezzetlerini deneyimleyebilirsin.

Ayder Yaylası Otel Fiyatları Ne Kadar?

Ayder Yaylası Otel Fiyatları

Wooden Mountain Houses and Hotels in Ayder Plateau, Rize, Turkey – Foggy/Rainy day.

Ayder Yaylası çevresinde kalacak irili ufaklı birçok yer var. Kalifiye hizmet beklentin varsa beş yıldız otellerde kalabilirsin. Buradaki otel fiyatları, 200-800 TL arasında değişebiliyor. Tatil sezonlarında çoğu zaman oda kalmıyor, olan odalar da tavan fiyatlara ulaşıyor. Burada otelde kalmak istiyorsan önceden rezervasyon yapmanı öneririz. Ayder Yaylası’nda konaklarken mahremiyet isteyenler için de villa tipi butik oteller mevcut. Büyüleyici manzaralar ve üstün nitelikli hizmet sunan bu butik otellerde iki kişi gecelemek için 1000-1500 TL arasında bütçe gerekiyor. Yayla içerisinde ve çevresinde onlarca pansiyon da var. Bu pansiyonlarda ortalama 150 TL civarına geceleyebilirsin.

 

Sen Yeter Ki Uçmak İste! Seyahatini baştan sona planlamak için ihtiyacın olan her şey bende! Öneriler bende... Fikirler bende... Uçak bileti bende...

One Comment

Bir yanıt yazın