Oscar Kazanan Şehirler

Geçmişten Bugüne Oscar Kazanan Şehirler | Oscar Ödülleri

Oscar ödülleri, sinema dünyasının en gösterişli ve en prestijli ödülleri olarak görülüyor. Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından 1929’dan bu yana verilen ödüller, 2021’de 93. kez sahiplerini bulacak. 

Ancak belirtmekte yarar var; bu yıl pandemi koşullarından ötürü 25 Nisan’a (Türkiye saati ile 26 Nisan) ertelenen ödül töreni, farklı bir şekilde gerçekleştirilecek. Törenin yapılacağı tarihi Dolby Tiyatrosu’na sadece ödülleri sunacak kişiler, adaylar ve adayların eşlikçileri kabul edilecek. Fakat söz konusu “Akademi Ödülleri” olunca ödül töreni ne şekilde yapılırsa yapılsın sinemaseverlerdeki heyecan en üst düzeyde oluyor. 

Bu nedenle biz de bu yazımızda nostaljik bir Oscar yolculuğuna çıkmak ve geçmişten bugüne Oscar kazanan şehirlerden bazılarına göz atmak istedik. Tabii “Oscar kazanan şehirler” derken Oscar kazanan filmlerin çekildiği şehirlerden bahsediyoruz. 🙂

Fakat öncesinde merak edenler için 93. Oscar adayları listesine göz atmak ve dikkat çeken kategorilere bakmak iyi olur. 

93. Oscar Adayları Listesi: Altın Heykelciğin Peşinde

93. Oscar Adayları

Görsel Kaynak

Farklı kategorilerde birçok filmin yarıştığı ödül töreninde, en çok merak edilen dallar her zaman “en iyi film” ve “en iyi yönetmen” kategorileri olmuştur. O yüzden o şekilde başlayalım. 

En İyi Film Adayları

Bu yıl “en iyi film” kategorisinde oldukça iddialı yapımlar yer alıyor. Ancak Chloé Zhao’nun Nomadland’i, Oscar töreni öncesinde aldığı ödüller dolayısıyla öne çıkmış durumda. 

 • Nomadland
 • Promising Young Woman
 • Sound of Metal
 • Trial of the Chicago 7
 • The Father
 • Judas and the Black Messiah
 • Minari
 • Mank

En İyi Yönetmen Adayları

Bu yıl Oscar tarihi açısından bir ilk yaşandı ve ilk defa iki kadın yönetmen aynı anda “en iyi yönetmen” adaylığı kazandı. David Fincher ve Thomas Vinterberg gibi usta yönetmenlerin de yer aldığı kategoride altın heykelciği kimin alacağı çok merak ediliyor. Nomadland filmi ve yönetmeni Chloé Zhao bu kategoride de öne çıkmış durumda. 

 • Chloé Zhao
 • Lee Isaac Chung
 • Emerald Fennell
 • David Fincher
 • Thomas Vinterberg

En İyi Kadın Oyuncu Adayları

93. Oscar ödüllerinde rekabetin en çok hissedildiği kategorilerden birisi de “en iyi kadın oyuncu” oluyor. Carey Mulligan, Viola Davis ve Frances McDromand bu kategorinin öne çıkan isimleri arasında. 

 • Carey Mulligan (Promising Young Woman)
 • Viola Davis (Ma Rainey’s Black Bottom)
 • Andra Day (Billie Holiday)
 • Frances McDormand (Nomadland)
 • Vanessa Kirby (Pieces of a Woman)

En İyi Erkek Oyuncu Adayları

Merak edilen bir diğer kategori de “en iyi erkek oyuncu” kategorisi. Bu yıl Anthony Hopkins, Gary Oldman gibi usta aktörlerin yarıştığı kategoride Steven Yeun ve Riz Ahmed gibi yeni nesil aktörler de yer alıyor. Bu kategoride yarışan bir diğer aktör Chadwick Boseman’ı ise 2020 yılı içerisinde kaybettik. Anthony Hopkins, Riz Ahmed ve Chadwick Boseman bu kategorinin öne çıkan isimleri arasında.

 • Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom)
 • Anthony Hopkins (The Father)
 • Riz Ahmed (Sound of Metal)
 • Gary Oldman (Mank)
 • Steven Yeun (Minari)

En İyi Uyarlama Senaryo Adayları

Senaryo adaylıkları da her zaman konuşulan kategoriler arasında yer alır. Uyarlama senaryo alanında öne çıkan yapımlar ise Nomadland ile The Father olarak görünüyor. 

 • Nomadland
 • The Father
 • Borat 2
 • One Night in Miami
 • White Tiger

En İyi Özgün Senaryo Adayları 

Dikkat çeken bir başka kategori de “en iyi özgün senaryo” kategorisi. İlham verici filmlerin yarışacağı bu kategoride Promising Young Woman, Trial of Chicago 7 ve Sound of Metal öne çıkan yapımlar arasında. 

 • Promising Young Woman
 • Trial of Chicago 7
 • Minari
 • Judas and the Black Messiah
 • Sound of Metal

Bu kategori ile en çok merak edilen ve en çok konuşulan kategorileri tamamlamış olduk. Dilersen şimdi de keyifli bir yolculuğa çıkalım ve Oscar kazanan unutulmaz şehirlerden bazılarını hatırlayalım. 

Ancak bu şehirlere doğru yola çıkmadan önce ülkelerin güncel Covid-19 kurallarını, vize şartlarını, yurt dışı uçuşlara ait güncel durum ve ülke kabul şartlarını web sitemizden incelemeyi unutma. Bu hatırlatmayı da yaptığımıza göre gelelim Oscar kazanan bazı şehirlere.

Oscar Kazanan Şehirler: Sinematik Manzaralar

Oscar kazanan birçok şehir bulunuyor. O yüzden biz senin için çokkültürlü dokuları, tarihi yapıları ve sanat merkezleri ile dikkat çeken bazı şehirleri seçtik. 

Amadeus (1984), Prag: Altın Şehir 

Amadeus Prag

Görsel Kaynak

Prag, muhteşem manzaralarından ve eşsiz dokusundan ötürü birçok filme ev sahipliği yapmış bir yer. Ancak onlardan biri var ki unutmak mümkün değil! Sinema tarihine damga vuran ve Oscar’larda “en iyi film”, “en iyi yönetmen”, “en iyi uyarlama senaryo” başta olmak üzere tam 8 ödül kazanan Amadeus burada çekilmiş. 

Dünyaca ünlü besteci Wolfgang Amadeus Mozart ile Antonio Salieri arasında geçenleri konu edinen film, usta sinemacı Milos Forman’ın başyapıtları arasında kabul edilir. İşin ilginci ise film aslında Viyana‘da geçer, ama Prag’da çekilmiştir. 

Çekya’nın politik, kültürel ve ekonomik merkezi olan şehir, özellikle Gotik mimarisi ve gizemli atmosferi ile masalsıdır. Orta Çağ’dan kalmış gibi duran şehir; estetik köprüleri, kanalları ve tarihi eserleri ile de ilham verir. 

Prag Uçak Bileti Ara

ucak-bileti

Amarcord (1973), Roma: Başlı Başına Bir Film Seti 

Romada Geçen Filmler

Görsel Kaynak

Roma için başlı başına bir film seti demek yanlış olmaz. Kendine has caddeleri, sokakları ve meydanları ile ilham veren bir şehir olan Roma, kült statüsündeki birçok filmin çekildiği yer. 

Ayrıca Roma için dünyaca ünlü yönetmen Federico Fellini’nin şehri de denilebilir. Fellini’ye “yabancı dilde en iyi film” Oscar’ı kazandıran Amarcord ya da La Dolce Vita gibi filmler burada çekilmiş. 

Aynı zamanda Audrey Hepburn’e “en iyi kadın oyuncu” Oscar’ı kazandıran romantik film “Roma Tatili” de burada geçiyor. Roma’nın tarih boyunca sanat ve sinema ile yakın bir ilişkisi olmuş ve olmaya da devam ediyor. 

Kolezyum, Trevi Çeşmesi, İspanyol Merdivenleri ve Pantheon gibi tarihi duraklara ev sahipliği yapan şehir, her zaman çekici. Yola çıkmadan evvel de Seyahatine İlham Kaynağı Olacak Yapımlar I: Roma’da Çekilen Filmler içeriğimizi okumayı unutma! 

Roma Uçak Bileti Ara

ucak-bileti

Shakespeare in Love (1998), Londra: Adanın Kalbi 

Shakespeare In Love Londra

Görsel Kaynak

Londra, dünyanın en önde gelen metropollerinden biri. İngiltere ve Birleşik Krallık’ın başkenti konumundaki şehir, heybetli bir geçmişe sahip. Multikültürel dokusu, müzeleri, tarihi sokakları ve ilham veren yapıları ile dikkat çeken şehir, sinematik anlamda da hayli çekici bir yer. 

Sense and Sensibility, Shakespeare in Love, Les Miserables, The Imitation Game, The Theory of Everything gibi farklı kategorilerde Oscar kazanan yapımların çekildiği yerlerden biri olan Londra, sinema ile iç içe bir durak. 

Aynı zamanda Arthur Conan Doyle tarafından yaratılan hayali dedektif Sherlock Holmes’un da evi olan Londra, tarihin kapısını aralamak ve nostalji yaşamak için de son derece uygun bir güzergah. Adanın kalbine gitmeden önce Seyahatine İlham Kaynağı Olacak Yapımlar IV: Londra’da Çekilen Filmler içeriğimizi de gözden geçirmeni tavsiye ederiz. 

Londra Uçak Bileti Ara 

ucak-bileti

All About My Mother (1999), Barselona: Gaudi’nin İzinde 

Barselona Filmleri

Görsel Kaynak

Katalonya’nın başkenti olan Barselona, Balear Denizi’nin kıyısında konumlanan nefes kesici bir bölge. İber Yarımadası’nın kuzeydoğusunda yer alan şehir, Akdeniz ikliminin etkisindeki atmosferi ve sanatsal güzellikleri ile ilham verici bir durak.

Özellikle modern sanata yön veren “Art Nouveau” akımı ve dünyaca ünlü mimar Antoni Gaudi’nin eserleri ile tanınan şehir, filmlere fon alan manzaraları ile de meşhur. Özellikle İspanyol sinemasının uluslararası alanda tanınan yönetmeni Pedro Almodovar’a Oscar kazandıran All About My Mother filminin çekildiği yer olarak bilinen Barselona, son derece çekici bir şehir. 

Ayrıca Penelope Cruz da Barselona’da çekilen Vicky Cristina Barcelona filmi ile “en iyi yardımcı kadın oyuncu” Oscar’ının sahibi olmuş. Bunun yanı sıra efsanevi yönetmen Michelangelo Antonio’nin The Passenger filminin bazı bölümleri ve Alejandro González Iñárritu’nun Biutiful filmi de Barselona’da geçer. O yüzden Barselona; zengin kültürel birikimi, gurme lezzetleri, göz alan manzaraları ile olduğu kadar sinematik atmosferi ile de hayli çekicidir. 

Barselona Uçak Bileti Ara 

ucak-bileti

Bu öneri ile yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsan Avrupa’daki Ünlü Barok Eserler: Tarihe Görkemiyle Damga Vuran Bir Akım yazımıza geçebilirsin.

Bir cevap yazın