trabzon

Trabzon’da Yapılacak Şeyler | Trabzon’da Gezilecek Yerler

Trabzon’da yapılacak şeyler konusunu araştırdık. Gördük ki bu şehirde gezilecek yerler bitmez!

Karadeniz’in en gelişmiş şehirlerinden Trabzon, gezginlere doğa, eğlence, gurme, tarih ve kültür konularında bol seçenekli bir seyahat fırsatı sunuyor. Doğal güzellikleri ve yemekleri ile ünlü bu şehri bir Karadenizli gibi gezmek isteyenler için hazırladığımız içerikte Trabzon ile ilgili her şeyi bulmaya hazır ol. Türkiye’nin en renkli şehirlerinden biri olan Trabzon, ister şehir merkezinde keyifli gezintiler, ister Uzungöl çevresinde yamaç paraşütü gibi ekstrem heyecanlar olsun, birçok aktiviteyi bir arada yapabileceğin bir yer.

Trabzon Uçak Bileti

 

Trabzon’u Bir de Sümela Manastırı’ndan Görün: Trabzon’da Yapılacak Şeyler

Sümela Manastırı

1. yüzyılda inşa edilen Sümela Manastırı, hiç kuşkusuz yaşadığımız dünyayı güzelleştiren eserlerden. Kayalıkların üzerine inşa edilmiş bu ölümsüz yapıya çık ve Trabzon’un kendine hayran bırakacak yeşil haliyle bir de burada kucaklaş. Rum Ortodoks inanış için kutsal olan Sümela Manastırı’nı süsleyen fresklerin de en az manzara kadar seni etkileyeceğinden emin olabilirsin. Trabzon tatilini unutulmaz kılmak için Meryem Ana Manastırı olarak da bilinen Sümela Manastırı’nı arkana alıp fotoğraf çektirmeyi unutma!

Not: Sümela Manastırı 22 Eylül 2015 tarihinde, 1 yıl süreyle devam edecek restorasyon dolayısıyla ziyarete kapatılmıştı. Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunan Sümela Manastırı, Eylül 2018’de kısmen de olsa ziyarete açıldı.

Yaşayan Tarih: Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi Trabzon

2. yüzyılda kilise olarak inşa edilen ve Fatih Sultan Mehmet’in şehri fethetmesiyle camiye dönüştürülen Ayasofya, Trabzon’da gezilecek yerler arasında ilk sıralarda geliyor. Her Trabzonlu, burayı en azından 1 kez görmüştür. 1. Dünya Savaşı sırasında depo ve hastane olarak kullanılan yapı, 1964 yılından sonra müze olarak ziyaretçilere açılmış. Hz. Havva ve Hz. Adem’in yaratılışından Hz. İsa’nın çarmıha gerilişine ve hatta kıyamet gününe kadar birçok sahnenin betimlendiği müze, Trabzon’da mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında.

Bugünde Dünü Yaşamak İsteyenler Atatürk Köşkü’ne!

Atatürk Köşkü Trabzon

19. yüzyılda yapılmış olan ve 1924’ten ölümüne kadar Atatürk’ün Trabzon’daki evi olarak bilinen Atatürk Köşkü’nü görmeden “Trabzon’u gezdim” diyemezsin! Ahşap merdivenleri ve Avrupai mimarisiyle “Ben buradayım!’’ diyen köşk, 1943 yılından beri müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Düzenli bakım ve restorasyon çalışmaları ile ilk günkü halini koruyan bu köşkte dünü yaşaman hiç de zor değil.

Trabzon’da Yapılacak Şeyler: Bedesten Çarşısı

Rus Pazarı Trabzon

Trabzon’da Osmanlı dönemine ait çarşı kültürünü yaşayacağın Bedesten’i ziyaret etmek, şehrin tarihi atmosferini solumak için mutlaka yapman gereken şeylerden biri. Bedesten’de hala Osmanlı döneminde olduğu gibi kıymetli eşyalar satan tüccarlar bulunuyor. Bunun yanı sıra oteller ve Trabzon’un en özel lezzetlerini tadabileceğin lokantalar da Bedesten’in eşsiz dokusunun birer parçası. Sabah saat 10.00’da açılıp akşam 23.00’te kapanan Bedesten’de, “Trabzon’dan ne hediye alınır?” sorusuna geleneksel yanıtlar bulman mümkün.

Trabzon Yemekleri Sevilmez mi?

Trabzon Yemekleri

Trabzon tarihi yerleri konusunda bir Karadenizli kadar bilgilendik. Şimdi, sıra Trabzon yemeklerinde. Türkiye’nin en iyi mutfakları arasında yer alan Trabzon yemek kültürü, deniz ürünleri ve mısır unu ağırlıkta olmak üzere çok zengin bir çeşitliliğe sahip. Evet, biliyoruz; Karadeniz yemeklerinin gönlünde ayrı bir yeri var. İşte, şimdi bu sevgiyi gün yüzüne çıkarmanın vakti geldi. Trabzon gezisinde kendine izin ver ve bütün yemeklerden tat, döndüğünde sıkı bir diyete girersin. Dillere destan kuymağı, karalahana sarması, mısır çorbası, hamsili pilav… Şu anda hepsini tabaklarda görmenin hayalini kuruyorsun değil mi? Haklısın da! Bu yemeklerin tadına doyum olmaz. Trabzon’a gidip de bir Karadenizli gibi takılacaksan tatman gereken lezzetleri sıralıyoruz.

Karadenizli Gibi Hissetmek İçin Trabzon’da Ne Yenir?

Trabzon'da Ne Yenir
 • Akçaabat köfte
 • Hamsi tava
 • Hamsili pilav
 • Hamsiköy sütlaç
 • Kuymak
 • Isırgan çorbası
 • Karalahana çorbası
 • Trabzon pidesi
 • Fasulye turşusu
 • Tomara kızartması
 • Pancar (karalahana sarması)
 • Guliya
 • Kukuca
 • Sarambula
 • Kefal ekşilisi
 • Laz böreği
 • Palamut dolması

Başka Başka: Trabzon’da Ne Yapılır?

Trabzon'da Ne Yapılır

Karadenizli gibi hissetmek için Trabzon’da yapılacak şeyler konusundan bahsettik. Peki, Trabzon’da başka ne yapılır? Trabzon gezilecek yerler çok. Yapılacak şey de çok. Aşağıya geniş bir liste bırakıyoruz.

Listeyi Genişletmek İsteyenlere: Trabzon’da Yapılacak 10 Şey

Trabzon'da Yapılacak 10 Şey

Trabzon’da yapılacak şeyler, doğa turlarından tarihi keşiflere, spor müsabakalarından manzara izleme keyfine kadar zengin bir çeşitliliğe sahip. Her zaman canlı ve her mevsim ayrı güzel olan Trabzon, özellikle bahar ve yaz aylarında doğa meraklısı gezginler tarafından sıkça ziyaret ediliyor. Bu gezginler, Uzungöl ve Maçka bölgesinin yanı sıra Trabzon yaylalarını da tercih ediyor. Trabzon şehir merkezinde ise kafe ve restoranlar her zaman kalabalık.

1 – Trabzon Kalesi’nde Manzara Keyfi Yap

Trabzon Kalesinde Manzara Keyfi Yapmak

Günümüze birkaç kalıntısı ulaşan Trabzon Kalesi, şehrin merkezi bölgesi olan Ortahisar’da ziyaret edilebiliyor. Kalenin tarih kayıtlarına ilk geçtiği zamanlar, M.Ö 4 yy civarları. Bu da kaleye şehrin en eski yapısı olma unvanını veriyor. Tarih meraklılarına duyurulur!

2 – Trabzon Müzesi’nde Tarihi Keşfet: Kültür Meraklılarına Trabzon’da Yapılacak Şeyler

Trabzon Müzesinde Tarihe Yolculuk

Kostaki Teophylaktos isimli bir Rum tarafından yaptırılmış olan Kostaki Köşkü’nün dönüştürülmesi ile oluşmuş Trabzon Müzesi, Roma döneminden kalma tarihi eserleri incelemek için birebir. Şehrin tam merkezine konumlanmış Trabzon Müzesi için birkaç saat ayırmak yeter. Daha sonrasında çevredeki restoranlarda Trabzon yemekleri denenebilir.

3 – Gülbahar Hatun Camii’nin Hikayesini Öğren

Gülbahar Hatun Camii Trabzon

Kaynak

Yavuz Sultan Selim’in annesi Gülbahar Hatun adına yaptırılan Gülbahar Hatun Camii, 1514 yılına tarihleniyor. Erken dönem Osmanlı mimarisinin nadide örneklerinden olan bu cami, Osmanlı izlerini takip etmeyi sevenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir eser. Tarih sevenlere Trabzon’da yapılacak şeyler çok

4 – Uzungöl’de Yamaç Paraşütü ve Kamp Yap

Uzungöl'de Yamaç Paraşütü ve Kamp Yapmak

Trabzon’un doğal güzelliklerini keşfetmek isteyenlerin en çok rağbet ettiği yerlerden biri olan Uzungöl, çevresi ormanlarla kaplı dağlarla bezenmiş bir göl kenarına kurulmuş turistik bir belde. Uzungöl kamp alanlarında konaklayabileceğin gibi istersen çevredeki otellerde daha konforlu bir tatil yapman da mümkün. Ayrıca Uzungöl, doğa yürüyüşleri ve yamaç paraşütü ile de pek popüler.

5 – Trabzon Yayla Şenliklerine Katıl: Eğlence Peşindekilere Trabzon’da Yapılacak Şeyler

Trabzon Yayla Şenliklerine Katılmak

Kaynak

Trabzon’da yapılacak şeyler arasında en eğlencelisi, tabii ki yayla şenliklerine katılmak. Mayıs ayından başlayıp eylül ayına kadar devam eden bu şenlikler, kemençe ve tulum eşliğinde horon tepmek, geleneksel lezzetlerin tadına bakmak ve yerlilerden hikayeler dinlemek için mükemmel zamanlar. Trabzon yaylalarına gitmeyi düşünüyorsan ilgili içeriğimize de göz atabilirsin.

Trabzon Yayla Şenlikleri Ne Zaman?

Bu sorunun cevabı için resmi Trabzon yayla şenlikleri takvimine göz atabilirsin

6 – Altındere Milli Parkı’nı Keşfe Çık

Altındere Milli Parkı Trabzon

Trabzon’da yapılacak şeyler sevgiliyle çok güzel. Arkadaşlar da… Mesela Altındere Milli Parkı. El değmemiş doğası ile Altındere, Trabzon’un Maçka ilçesi sınırları içerisinde bulunuyor. Binlerce farklı bitki ve canlı türüne yuva olan Altındere; trekking, doğa araştırmaları ve balık tutma gibi aktiviteler için ideal bir rota.

7 – Maçka Manastırlarını Ziyaret Et

Maçka Manastırına Nasıl Gidilir

Tarihi M.Ö 1000’li yıllara giden Trabzon, eski dönemlerde Trapezus olarak anılırmış. Doğu Roma İmparatorluğu’nun önemli şehirlerinden biri olan Trabzon’a imparatorluk dönemi boyunca birçok manastır yapılmış. Günümüzde üç tanesi ön plana çıkıyor: Sümela Manastırı, Kuştul Manastırı ve Vazelon Manastırı. Maçka’da Altındere Milli Parkı’nı ziyarete çıktıktan sonra bu manastırları gezmek iyi fikir. “Trabzon’da yapılacak şeyler nelerdir?” diye soruyorsan işte bir cevap daha.

8 – Boztepe’den Gün Batımını İzle: Fotoğrafçılar İçin Trabzon’da Yapılacak Şeyler

Trabzon'da Gezilecek Yerler Boztepe Kuş Bakışı

Trabzon’da yapılacak şeyler ucuz olsun diyorsan sana Boztepe’yi tavsiye ederiz. Buraya çıkmak bedava. Yanında getirdiğin yiyeceklerin, belki bir termos çayın ve sevdiğin müziklerle Boztepe’den gün batımı manzarasını izlemek ise paha biçilemez.

9 – Çal Mağarası’nın Gizemlerini Çöz: Maceraperestler İçin Trabzon’da Yapılacak Şeyler

Çal Mağarası Trabzon

Kaynak

Trabzon’un doğasında pek çok gizem seni bekliyor. Mesela Çal Mağarası. Dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak kabul edilen Çal Mağarası, içinde bulunan birçok coğrafi oluşum ile doğa meraklıları için özel bir yer. Sarkıtlar, şelaleler, göletler ve bir de içinden akan dere ile doğa fotoğrafçıları için birçok sıradışı kare yakalama şansı veren Çal Mağarası, Trabzon gezisinde doğanın güzelliklerini keşfetmek isteyenlere hitap ediyor.

10 – Trabzonspor Maçı İzle: Sporseverler İçin Trabzonda Yapılacak Şeyler

Trabzonspor Maçı Nasıl İzlenir

Trabzon, aynı zamanda bir futbol şehri. Trabzonlular, şehir takımları ile gurur duyuyor ve onu her maç coşkuyla destekliyor. Futbolla ilgiliysen, Trabzon’da yapılacak şeyler konusunda bir değişiklik arıyorsan ve o gün bir Trabzon maçı varsa neden olmasın?

Sen Yeter Ki Uçmak İste! Seyahatini baştan sona planlamak için ihtiyacın olan her şey bende! Öneriler bende... Fikirler bende... Uçak bileti bende...