İngiliz Kahvaltısı ile Güne Başlamak

Bizim için kahvaltı en önemli öğündür. Kahvaltının demirbaşları çay, peynir, reçel, bal, zeytinden oluşan çok çeşitli lezzetlerle güne keyifli bir şekilde başlarız. Bu yüzden, gideceğin ülkelerde ilk öğünümüz çok önemli. Bazı ülkelerin kahvaltı kültürü, damak tadına ve alışkanlıklarına uymuyor olabilir. Çok dert etmemelisin; çünkü ülkemizden seyahat edenlerin en çok sorun yaşadığı ve aç kaldığını iddia ettiği öğün kahvaltıdır. Uzak Doğu’da sabahın ilk ışıklarında yenen pilav ve balık, Fransa’da sadece kruvasan ve kahve, Orta Doğu ülkelerinde tüketilen soslu etler damağına biraz yabancı gelebilir. Fakat İngilizlerin dünyaya yaydığı kahvaltı kültürüne biraz daha aşina olabilirsin. Bizim kahvaltı sofralarımıza benzediklerini iddia etmesek de uçlarda bulunmayan lezzetli malzemeleri ile İngiltere’de kahvaltı yaparak güne başlamak keyifli olacaktır. Özellikle Londra’da bulunan şirin kahvaltı salonları kesinlikle görülmeye değer. Londra uçak biletini ayarladıktan sonra, methi dünyaya yayılmış İngiliz kahvaltısının hayallerini kurabilirsin.

Dünyanın En Zengin Kahvaltı Tabağı İle Tanış

ingiliz-kahvaltisi

Londra’da bulunan çok çeşitli kahvaltı salonları, İngilizlerin kahvaltıya ne kadar önem verdiklerini kanıtlıyor. Şehirde gezintiye çıkmadan önce, bu kahvaltı salonlarının birinde sağlam bir İngiliz kahvaltısı ile günün yarısına kadar idare edebilirsin. Çünkü İngiliz kahvaltısında yok yok. Kahvaltının en önemli yiyeceği, yağda pişirilmiş yumurta. Pişen yumurtanın beyazı ve sarısı asla birbirine karıştırılmaz. Diğer bir kahvaltılık ise bir çeşit pastırma. Sandığın kadar ağır bir tat değildir; çünkü içinde çemen bulunmaz.

İngilizler Dana Etine Bayılıyor

Et ürünlerine karşı herhangi bir hassasiyetin varsa bunu mutlaka belirtmeni tavsiye ederiz zira kahvaltı tabağını en çok sosisler süsleyecektir. İngiltere’de değişik ot ve baharatlarla yapılmış çok çeşitli kahvaltılık sosisler vardır. Hemen Çinlilerin ilginç karabiberli ve yağlı, bir o kadar da bizden uzak sosisleri aklına gelmesin. İngiliz sosisleri, Türkiye’deki sosislerin üzerine biraz baharat eklenmiş hali gibi.

Kahvaltı tabaklarında dana eti ürünler de son zamanlarda yaygın bir şekilde kullanılıyor. Kahvaltı tabağında seni en çok şaşırtacak yiyecek, şekerli kuru fasulye olacaktır. Hani şu milletçe akşam yemeklerinde soğanla sentezlediğimiz kuru fasulye… Tek farklı yanı şekerli olmasıdır. Kızartılmış ekmek ve çeşitli kurabiyelerle tüketilen bu iştah açıcı kahvaltıya genellikle çay eşlik eder. Siyah çay da bulabilirsin ama İngilizler kahvaltının yanında genellikle sütlü ya da kremalı çayı tercih ederler. Ancak onların içtiği çay Uzak Doğu’dan geliyor ve krema ya da süt ile beraber oldukça etkileyici bir tada bürünüyor.

Londra’nın En Ünlü Kahvaltı Salonları

Kahvaltıya bu kadar önem veren bir coğrafyada, sayıca fazla olan kahvaltı salonlarının arasından seçim yapmak bir hayli zor olacak. Fakat lezzetleri, servis şekilleri ve atmosferi ile Londra’daki bazı kahvaltı salonları diğerlerinden birkaç adım öne çıkıyor. Mesela Londra’da kahvaltı denince akla gelen ilk mekan, The Breakfast Club. Salonun, Angel, Hoxton, Spitalfields ve Soho’da şubeleri bulunuyor. Gözünüzde Türkiye’de bulunan bol yeşillikli ve sessiz kahvaltı salonları gibi bir yer canlandırmayın. Burada yüksek sesli bir müzik ve kalabalık ortam sizi şaşırtabilir.

Diğer salonlara göre daha ekonomik olan The Breakfast Club yerine daha elit ve sakin kahvaltı salonlarını tercih edenler için Balthazar, Barnyard, Hawksmoor Guildhall ve Granger & Co lezzetli seçenekler olabilir.

“Ben daha sessiz bir yer istiyorum.” diye düşünüyorsan son seçenek tam sana göre olacak. Chiltern Caddesi üzerinde bulunan ve adını caddeden alan Chiltern Firehouse, diğer mekanlardan biraz farklıdır. İngilizler burayı genellikle akşam yemekleri için tercih ediyor. Ancak Türkiye gibi kahvaltısını sessiz sakin yapmak isteyen ülkelerin vatandaşlarını düşünmüş olacaklar ki kahvaltı servisleri de bulunuyor. Londra tatilinde İngiliz kahvaltısı eşliğinde güne başlamak fikri seni heyecanlandırdıysa ucuz uçak biletini Pegasus’un uygun tarifelerinden bulabilirsin.

 

Sen Yeter Ki Uçmak İste! Seyahatini baştan sona planlamak için ihtiyacın olan her şey bende! Öneriler bende... Fikirler bende... Uçak bileti bende...