Ocak Ayı Tatili

Ocakta Gezilecek Yerler: Ocak Ayı Tatil Fikirleri

Kış mevsimi geldi çattı. Her ne kadar havalar soğusa da bu dönemde keyifle tatil yapmak istiyor olabilirsin ve zihninde “Ocakta nereye gidilir?” sorusu dolaşıyor olabilir. 

Bu dönemde kalabalığın daha az olduğu kuytu köşeler, gezginler açısından oldukça çekici. Çantanı toplamaya başladıysan ve seyahate hazırsan yolların altını üstüne getirelim, kış dinginliği yaşayarak keyfimize bakalım. Haydi o halde, ocak ayı tatil önerileri ile seni mest edelim.

Ocak Ayında Nereye Gidilir: Ocakta Tek Başına Gidilecek Yerler

“Ocak ayında tek başıma tatile çıksam ne tatlı olur!” mu diyorsun? Türkiye’de ocak ayında kafanı dinleyebileceğin ve tek başına gidebileceğin harika rotalar var. Sakin bir tatille 2022’ye güzel bir başlangıç yapabilirsin. Senin için ülkemizdeki çekici güzergahları belirledik. İstediğini seç ve yola çık! 

Uzungöl, Trabzon: Karadeniz’in Cennet Köşesi

Uzungöl, Trabzon‘da bulunan bir yayla köyü ve sahip olduğu doğal güzellikler ile gezginler açısından özel bir güzergah. Tipik Karadeniz ikliminin görüldüğü ve her mevsim yağış alan bölgede yağmur ormanları bulunuyor. 

Yamaçlardan düşen kayaların Haldizen Deresi’nin yolunu kapatması sayesinde oluşan göl civarındaki bitki örtüsü de hayli zengin ve geniş. Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl; fotografik manzaraları, huzur veren doğası ve canlı çeşitliliği ile her daim keyif veriyor.

Trabzon Uçak Bileti Ara 

Palandöken, Erzurum: Kış Turizminin Gözdesi

Ülkemizde kış turizmi denilince akla ilk gelen noktalardan olan Palandöken, Erzurum’un güneyinde bulunuyor. Ülkemizdeki en kaliteli kayak merkezlerinden biri kabul edilen bölge, kış sporlarına tutkun gezginlerin uğrak güzergahlarından. 

Anadolu’da anlatılan birçok hikayede adı geçen Palandöken, tektonik dağ grubuna giriyor ve görkemiyle de dikkat çekiyor. Ülkemizin en gözde kış sporları merkezlerinden biri olan bu bölge seni bekliyor. Tabii buraya kadar gelmişken Erzurum’un tarihi güzelliklerini görmeden dönmek olmaz. 

Erzurum Uçak Bileti Ara 

Bodrum, Muğla: Hazır Sakinken

“Nasıl anlatsam, nerden başlasam, Bodrum Bodrum…” denilerek şarkılara ve hatta edebi eserlere konu olmuş bir güzergah burası. Beyaz renkli evleri, sıcak insanları, huzur veren koyları ve nefes kesen gün batımı manzaraları ile düşsel bir güzelliğe sahip olan Bodrum, yaz mevsiminde olduğu kadar kış döneminde de hayli çekici. 

Özellikle yaz aylarındaki kalabalıktan ve curcunadan hoşlanmayan gezginler açısından kış aylarında buraya gelmek oldukça uygun. Hele ki “Tatile gitmek istiyorum, ama gittiğim yer çok soğuk olmasın.” diyorsan burası tam sana göre! 

Bodrum Uçak Bileti Ara

Ocak Ayında Balayına Nereye Gidilir: Romantik Rotalar

ocak ayinda balayina nereye gidilir

“Ocak ayında balayı mı olur?” diyenler, aşkın zamanı mı var? Her mevsim aşk mevsimi, çiftler de artık yaz sezonunun haricindeki tarihleri dünya evine girmek için tercih edebiliyor.  Üstelik balayı için kışı tercih eden çiftler, sezon dışı olduğu için özellikle güney sahillerimizde çok uygun fiyatlara konaklayabiliyor. Sen de kışın balayı yapmak istiyorsan önerilerimize geçebiliriz.

Girne, KKTC: Ocak Güneşi ve Keyifli Anlar

Balayı için sıkça tercih edilen duraklardan biri yavru vatan Kıbrıs. Yaz kış sıcak, güzel denizi ve tarihi ile gezip görülmesi gereken yerlerden. Girne’nin eğlenceli dünyası, rahat ve konforlu otelleri de tam balayı çiftlerine göre. 

Girne’de birçok balayı oteli bulunuyor. Otelleri araştırıp bütçene ve isteklerine uygun olanı seçebilirsin. Özellikle her şey dahil sistem konusunda hayli geniş seçeneklere sahip olduğu için kolaylıkla seveceğin bir yer bulabilirsin. 

Lefkoşa Uçak Bileti Ara

Abant, Bolu: Biraz Temiz Hava Biraz Romantizm

Kış kendini göstermeye başladığı an Abant; önce renk cümbüşü, sonra da bembeyaz kar manzaralarıyla ziyaretçilerini büyüler. Bu büyüleyici ve romantik kış manzaraları da tam balayı çiftlerine göre.

Temiz hava, sakinlik, biraz spa, biraz masaj, biraz da Abant Gölü’nde yürüyüş.. Sade ama hayli keyifli bir balayı tatili Abant’ta seni bekliyor.

Ankara Uçak Bileti Ara

Marmaris, Muğla: Keyif Dolu Bir Balayı

Yeryüzü cennetlerinden biri olduğu konusunda hemfikir olduğumuz Marmaris, ocak ayında bir başka güzel. Bu aylarda yaz sezonu çoktan bitmiş, tatil için gelen kalabalık çoktan gitmiş oluyor. Sana da bu muhteşem doğanın ve huzurun keyfini çıkarmak kalıyor. 

Marmaris de hem birçok balayı oteli hem de farklı konaklama seçeneğine sahip. Kışın ılık yüzünü hissedebileceğin bu durak, keyfine keyif katacak.

Dalaman Uçak Bileti Ara

Ocakta Avrupa’da Nereye Tatile Gidilir: Ocakta Gidilecek Ülkeler

Ocakta Avrupa'da nereye gidilir

Ocak ayında uygun fiyatlı uçak biletleri ile Avrupa’ya gitmek hayli cazip. Bu dönemlerde kalabalıktan uzakta, sosyal mesafeni koruyarak gezebilirsin. Ayrıca konaklamanı da daha uygun şekilde yapabilirsin. Senin için “Ocak ayında yurt dışında nereye gidilir?” sorusunu cevapladık. 

Prag, Çekya: Masalsı Bir Diyar 

Çekya’nın başkenti Prag, Gotik mimarisiyle ve mistik atmosferiyle Orta Çağ’dan fırlamış gibi duran masalsı bir diyar. Orta Avrupa’da yer alan şehir her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor ve estetik köprüleri, kanalları, tarihi eserleriyle göz kamaştırıyor. 

Vlatna Nehri’nin kıyısına kurulan ve “Altın Şehir” olarak anılan Prag, köklü tarihi ve ambiyansıyla seni farklı bir dünyanın parçası yapacak; bize güvenebilirsin. 

Prag Uçak Bileti Ara

Hamburg, Almanya: Almanya’nın Göz Alan Liman Kenti 

Alster, Bille ve Elbe ırmaklarının kesişim noktasında kurulan Hamburg, Almanya’nın kuzeyinde bulunuyor. Baltık ve Kuzey denizlerini birbirinden ayıran Jutland Yarımadası’nın ucunda yer alan şehir, renkli sokakları ile ünlü.

Ayrıca sanat müzeleri, parkları ve ilham veren yapılarıyla dikkat çeken şehir, yaşam standardı ve doğası ile göz alıyor. 

Hamburg Uçak Bileti Ara 

Basel, İsviçre: Huzur Dolu 

Fransa ve Almanya sınırında yer alan Basel, İsviçre’nin kayak merkezlerinden biri konumunda. Her yıl milyonlarca turisti ağırlayan bölge, kayak merkezleriyle olduğu kadar şehir merkezi ile de dikkat çekici. 

Ren Nehri’nin geçtiği şehir, eski ve tarihi bir dokuya sahip. Aynı zamanda İsviçre’nin en büyük kentlerinden biri olmasına rağmen oldukça sakin. O yüzden kalabalıktan ve gürültüden hoşlanmayan gezginler açısından burası oldukça ideal bir güzergah.

Basel Uçak Bileti Ara

Ocak Ayı İçin Alternatif Rotalar: Farkını Yansıtmak İsteyenlere

Ocak ayı için alternatif rotalar

Ocak ayında enteresan maceralar yaşamak ve farklı türden hikayelerin peşinden gitmek isteyenlere uygun rotalarımız da var.

Tiflis, Gürcistan: Eskinin Büyüsü 

Tiflis hem coğrafya hem de kültür olarak bize oldukça yakın bir şehir. Gürcistan’ın başkenti olan şehir, daracık sokakları, tarihi evleri, ağız sulandıran lezzetleri ve yerel çarşıları ile keşfedilmesi gereken farklı bir durak. 

Ayrıca kozmopolit yapısı ile de ünlü olan şehirde unutulmaz bir macera yaşayabilirsin. 

Tiflis Uçak Bileti Ara

Şarjah, Birleşik Arap Emirlikleri: Arap Dünyasının Kültür Başkenti

Basra Körfezi’ne yaslanmış bir şehir olan Şarjah, deniz kıyısına sıralanmış palmiye ağaçları, merkezi yerlerde yükselen gökdelenleri ve düzenli şehir planlaması ile oldukça modern bir görünüme sahip. 

Enstitüleri ve kültürel mirasları ile ünlü şehir, 1998 yılında da Arap Dünyasının Kültür Başkenti seçilmiş. Ilık geçen kışları ile de sıcak seven gezginler açısından çekici olan Şarjah seni bekliyor!

Şarjah Uçak Bileti Ara 

Almatı, Kazakistan: Kozmopolit Bir Durak

Kazakistan’ın eski başkenti Almatı, aynı zamanda ülkenin en büyük şehri konumunda. Orta Asya’nın en kozmopolit yeri olarak kabul edilen şehirde hem tarihi hem de doğal duraklar bulabilirsin. 

Bu güzel şehre gidersen büyüleyici manzarasıyla Büyük Almatı Gölü’nü mutlaka ziyaret etmeni öneririz. Farklı mimari yapılara sahip olan ve zaman yolculuğu yapabileceğin müzelerde ise Türk dünyasına ait pek çok eseri bulabilirsin. Kazakistan deyince aklına ne geliyor bilmiyoruz, ama Almatı koca bir metropol ve gezilecek görülecek çok yeri var. Dilersen Almatı Gezi Rehberi’ne göz atarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsin. 

Almatı Uçak Bileti Ara 

Ocakta Kampa Nereye Gidilir: Ocakta Kamp Yapılacak Yerler

Ocakta kampa nereye gidilir

Çoğunlukla bahar ya da yaz dönemlerinde kampa gideriz. Ancak kış aylarında yapılan kampın tadı da bir başkadır. Doğada olmanın coşkusu, yakılan ateşin çıtırtısı ve yıldızları izlemenin keyfi bu dönemde farklı olur. Hem pandemi döneminde herkesten izole şekilde kamp yapmak da hayli cazip. Bu dönemde doğanın içinde yenilenebileceğin kamp yerlerini senin için seçtik.

Ayrıca kampa giderken bazı malzemeleri yanında götürebilirsin, bazılarını da gittiğin yerden almak isteyebilirsin. Bu nedenle bagaj kuralları sayfamızı ziyaret edip biletine göre limitleri öğrenebilirsin. 

Kaz Dağları, Balıkesir: Oksijen Deposu

Ülkemizin en yüksek oksijen oranına sahip bölgelerinden biri olan Kaz Dağları hem Çanakkale hem de Balıkesir il sınırlarının içerisinde yer alıyor. Mitolojik ismi İda olan dağın eteklerinde Hasan Boğuldu, Sütüven, Pınarbaşı, Mıhlı Şelalesi, Şahin Deresi Kanyonu ve nefesine nefes katacak ağaçlar yer alıyor. Daha önce kamp deneyimin yoksa kamp yapmayı sevebileceğin bir yer burası.  

Kaz Dağları “milli park” statüsünde olduğu için her yerinde kamp yapılamıyor. Ancak kamp yapabileceğin birçok işletme bulunuyor. İster kendi çadırında, ister işletmeden kiralayacağın çadırla burada muhteşem bir doğa buluşması yaşayabilirsin. Ancak işletmeler pandemi sebebiyle çadır kiralama konusunu zaman zaman rafa kaldırıyor olabilir. Gitmeden bu konuları görüşmekte fayda var. 

Doğanın içinde keyifli vakit geçirmek istiyorsan Kaz Dağları tam sana göre!

Edremit Uçak Bileti Ara

Ilgaz Dağı, Kastamonu: Dağcılara Göre 

Ilgaz Dağı, Kastamonu sınırları içerisinde yer alıyor. Batı Karadeniz Bölgesi’nin en yüksek dağı olan Ilgaz, 2587 metre yüksekliğindeki “Büyük Hacet” zirvesi ile dikkat çekiyor.  

Türkiye’nin önemli kış kampı güzergahlarından biri olan bölge, özellikle dağcılar ve kaya tırmanışçıları tarafından tercih ediliyor.

Bölgedeki zengin bitki örtüsü de hayli ilham verici. Dağın etrafı karaçam, kızılçam, köknar gibi ağaç türleri ile dolu. Aynı zamanda “milli park” statüsünde olan bölge, doğa tutkunları açısından oldukça çekici. Buraya geldiğinde doğanın tüm ihtişamını sonuna kadar hissedebilirsin.

Bozdağ, İzmir: Sakinliğin İçinde 

Bozdağ, İzmir‘e bağlı Ödemiş ilçesinde yer alıyor. Doğal güzellikleri ile dikkat çeken bu bölgenin yakınında birçok yayla ve su kaynağı bulunuyor. Kış kampı için son derece uygun olan bölgedeki en bilinen yaylalar ise Ovacık, Çayır, Gündalan, Çavdar ve Gölcük.

Gölcük Yaylası, yemyeşil çam ormanları ve gölü ile kampseverlerin ilgisini daha fazla çekiyor. Bozdağ’ın yaklaşık 10 km batısında bulunan yayla, gezginlere eşsiz manzaralar sunuyor. Bir yeryüzü cenneti olan Bozdağ seni bekliyor, bizden söylemesi! 

İzmir Uçak Bileti Ara

Bu öneri ile de yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsan Türkiye’nin “Instagramlık” Kış Durakları: Bazıları Soğuk Sever yazımıza geçebilirsin.

Sen Yeter Ki Uçmak İste! Seyahatini baştan sona planlamak için ihtiyacın olan her şey bende! Öneriler bende... Fikirler bende... Uçak bileti bende...

Bir yanıt yazın