tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberi

Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberi

İçindekiler


Kıbrıs; muhteşem plajları, cezbedici iklimi ve hareketli gece hayatıyla ülkemizin yanı başında harika bir tatil rotası olma özelliği taşır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, hem kısa süreli hafta sonu kaçamakları hem de uzun yaz tatilleri için ideal bir destinasyondur. İşte, bu ada ülkesi hakkında merak ettiğiniz her şeye cevap olacak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ülke rehberi…

Kuzey Kıbrıs Hakkında Genel Bilgiler

Bulunduğu Kıta: Asya
Başkenti: Lefkoşa
Ülke Kodu: KKTC
Resmi Dili: Türkçe
Yüz Ölçümü: 3.355 km²
GMT ile arasındaki fark: GMT+2
Telefon Kodu: +90392
Alan adı uzantısı: .ct.tr
Para Birimi: Türk Lirası


Başkenti:

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti aynı zamanda ülkenin en büyük şehri olan Lefkoşa’dır.

Resmi Dili:

Kuzey Kıbrıs’ta resmi dil olarak Türkçe kabul edilmiştir. Ancak ülkede konuşulan dil, halk arasında Kıbrıs Türkçesi olarak adlandırılır. Kıbrıs Türkçesi ile Türkiye Türkçesi arasında yalnızca bazı istisnai sözcükler bağlamında farklılıklar bulunur. Ayrıca ülkede İngilizce de oldukça yaygın şekilde konuşulan diller arasındadır.

Konumu:

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Akdeniz’de yer alan Kıbrıs adasının kuzey bölgesinde konumlanır. Ada, Türkiye’nin 70 km güneyinde, Suriye’nin ise 100 km batısında bulunur. Akdeniz’in üçüncü büyük adası olma özelliği taşıyan Kıbrıs’ın güneyinde Mısır, güneydoğusunda ise Lübnan ve İsrail yer alır. Kıbrıs adası, Yunanistan’a 950 km uzaklıktadır.

Nüfus:

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin nüfusu 2017 verilerine göre 326 bin kişiden oluşmaktadır.

Yerel Saat:

KKTC, GMT+2 saat diliminde yer alır. Türkiye’nin GMT+3 saat dilimine geçmesi ile birlikte iki ülke arasında 1 saatlik zaman farkı oluşmuştur. Kuzey Kıbrıs, Türkiye’den 1 saat geridedir.

Para Birimi:

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmi para birimi Türk Lirası’dır. Ancak ülkede İngiliz Sterlini de sıklıkla kullanılmaktadır.

Yönetim Şekli:

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, cumhuriyet ile yönetilmektedir.

Bitki Örtüsü:

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, coğrafi konumu itibarıyla Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Bu sebeple ada ülkesinde Akdeniz tipi bitki örtüsü görülür. Çam, meşe, servi, ardıç gibi ağaçların yanı sıra zeytin ağaçları ve turunçgiller de ülkede oldukça yaygındır.

Geçim Kaynakları:

Ülkenin geçim kaynakları arasında turizm ve eğitim en üst sıralarda yer alır. Ayrıca tarım ve ticaret de Kuzey Kıbrıs ekonomisinde önemli bir yer tutar.

Kuzey Kıbrıs’a Ne Zaman Gidilir?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, tıpkı ülkemizin güneyindeki tatil yöreleri gibi Akdeniz iklimine sahiptir. Doğal olarak ülkede sıcaklıklar yıl boyu belirli bir seviyenin üzerinde seyreder. Kurak olarak değerlendirilebilecek bir iklime sahip olan ülkede en sıcak dönem temmuz ve ağustos aylarıdır. Bu aylarda 40 dereceye varan sıcaklıklar görülebilir. Kuzey Kıbrıs, kış aylarında ise daha ılıman hava koşullarına sahne olur. Ülkenin yıllık ortalama sıcaklığı 19 derecedir.

Kıbrıs'a ne zaman gidilir

Gerçekten sıcak havalardan hoşlanıyor ve tam anlamıyla bir yaz tatili yapmak istiyorsanız Kuzey Kıbrıs seyahatinizi yaz aylarında planlayabilirsiniz. Ancak bunaltıcı sıcaklardan uzak durmayı hedefliyorsanız mayıs, haziran veya eylül, ekim gibi dönemleri tercih edebilirsiniz. KKTC’de deniz suyu sıcaklığı sonbahar aylarının ortalarına kadar oldukça yüksek seviyelerde seyreder.

Kuzey Kıbrıs Festivalleri

KKTC, özellikle yaz aylarında birçok festivale ve kültürel etkinliğe ev sahipliği yapar. Haziran ve temmuz aylarında Güzelyurt şehrinde Güzelyurt Portakal Festivali düzenlenir. Bu eğlenceli etkinliğe Türkiye’den de birçok sanatçı katılır. Gazimağusa kenti de temmuz ayında festivallere sahne olan şehirler arasındadır. Uluslararası birçok şarkıcı ve müzisyenin de katıldığı Gazimağusa Festivali, ülkede düzenlenen popüler etkinliklerden bir tanesidir. Ada ülkesinin büyük şehirlerinden biri olan Girne ise ekim aylarında Uluslararası Girne Zeytin Festivali’ne ev sahipliği yapar. Kuzey Kıbrıs gezinizde ülkede düzenlenen festivallere katılmayı planlıyorsanız, seyahat takviminizi bu etkinliklere göre ayarlayabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs’a Nasıl Gidilir?

KKTC’ye Türkiye’nin çok sayıda şehrinden direkt uçuşlar düzenlenir. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Gaziantep ve Hatay gibi birçok şehirden Kuzey Kıbrıs’ın tek havalimanı olan Ercan Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Kuzey Kıbrıs’a Türkiye’den uçuş süreleri, uçağın kalkış yaptığı şehre göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama olarak 1,5 - 2 saat arasında seyreder.

Kuzey Kıbrıs’ta Ulaşım İmkanları

KKTC, oldukça küçük bir ülke olduğu için şehir içi ulaşım konusunda da minimal çözümler sunar. Ülkede, belediyeye bağlı herhangi bir toplu ulaşım aracı bulunmaz. Şehir içi ulaşım için özel otobüsler ve dolmuşlar kullanılır. Özellikle Girne ve Lefkoşa’da yer alan minibüsler ile bu şehirlerin birçok noktasına kolayca ulaşabilirsiniz.

Ercan Havalimanı’ndan Şehir Merkezlerine Ulaşım

Lefkoşa’da bulunan Ercan Havalimanı, şehrin merkezine oldukça yakın bir konumdadır. Kuzey Kıbrıs’a seyahat için hava yolunu tercih eden yolcular, havaalanından şehir merkezine taksiler veya dolmuşlar ile ulaşım sağlayabilir. Ayrıca Ercan Havalimanı’nda Girne şehir merkezine giden otobüs ve dolmuşlar da mevcuttur. Eğer Kuzey Kıbrıs seyahatinize Girne’den başlamak istiyorsanız havalimanından direkt olarak Girne’ye giden araçları kullanabilirsiniz.

ARAÇ KİRALA

Kuzey Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, oldukça küçük bir ülke olmasına rağmen gezilecek yerler anlamında ziyaretçilerine birçok seçenek sunar. Ülkenin en büyük iki şehri olan Lefkoşa ve Girne başta olmak üzere adanın birçok bölgesinde turistik anlamda cazibeye sahip yapılar ve mekanlar bulunur. Deniz tatili için de sıklıkla tercih edilen bir destinasyon olan KKTC, çok sayıda görülmeye değer plaja sahiptir.

Lefkoşa

Lefkoşa gezilecek yerler

(Büyük Han)

Ercan Havalimanı’na da ev sahipliği yapan Kuzey Kıbrıs’ın en büyük şehri Lefkoşa, adayı ziyaret eden gezginlerin genellikle ilk durağı olur. Tarihi ve kültürel birçok yapıya ev sahipliği yapan kentte gezilecek pek çok yer bulunur. Her ne kadar ismiyle zaman zaman kafa karışıklığına neden olsa da Girne’de değil Lefkoşa’da yer alan Girne Kapısı, şehirde görülmesi gereken yerler arasında en üst sıralarda yer alır. Bu ilginç yapının yanı sıra 1500’lü yıllarda Venedikliler tarafından inşa edilen Venedik Sütunu, ada ülkesinin en önemli Gotik eseri olarak kabul edilen Selimiye Camii ve tarihi 12. yüzyıla kadar dayanan Machairas Manastırı da Lefkoşa'da yer alan önemli tarihi yapılar arasındadır.

Detaylı Lefkoşa gezi rehberi için tıklayın.

Girne

Girne gezilecek yerler

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yapacağınız seyahatlerde rotanıza mutlaka eklemek isteyeceğiniz şehirlerden bir tanesi de Girne’dir. Ada ülkesinde eğlence ve yaz turizminin merkezi olarak kabul edilen Girne, aynı zamanda tarihi ve kültürel açıdan da oldukça zengin bir gezi deneyimi vadeder. Girne Kalesi ve bu kale içerisinde yer alan Batık Gemi Müzesi şehirdeki en popüler gezi noktaları arasındadır. Aynı zamanda Ağa Cafer Paşa Camii ve Kıbrıs Barış Harekatı sırasında şehit olan askerlerin anısına inşa edilen Boğaz Şehitliği de Girne seyahatinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır.

Gazimağusa

Kıbrıs gezi rehberi

Kuzey Kıbrıs’ın yalnızca iki büyük şehrini görmekle kalmak istemeyen gezginleri bekleyen alternatif rotaların başında ise Gazimağusa şehri gelir. Ada ülkesinin doğusunda konumlanan şehir, bir liman kentidir. Salamis Antik Kenti başta olmak üzere Lala Mustafa Paşa Cami (Aziz Nicholas Katedrali), St. Barnabas Manastırı, Namık Kemal Zİndanı ve Müzesi, İkiz Kiliseler, tarihi Mağusa Surları gibi birçok ilgi çekici yapıya sahip olan şehirde Glapsides Plajı da özellikle adayı yaz ayında ziyaret eden gezginlerin mutlaka görmesi gereken yerler arasındadır.

Kuzey Kıbrıs Vize Süreci

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne vizesiz bir şekilde seyahat edebilir. Hatta ülkeye pasaporta dahi gerek duymadan Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı ile giriş yapılabilmektedir.

Diğer ülke vatandaşları Kıbrıs vizesiyle ilgili merak ettikleri tüm bilgilere "KKTC Vize Rehberi" sayfası üzerinden ulaşabilir.

Kuzey Kıbrıs’ta Nerede Kalınır?

Kuzey Kıbrıs özellikle yaz turizmi konusunda oldukça gelişmiş bir ülkedir. Ada ülkesinin büyük şehirleri olan Girne ve Lefkoşa başta olmak üzere birçok kentte çok sayıda otel ve tatil köyü bulunur. Ultra lüks otellerden butik pansiyonlara kadar çok sayıda konaklama seçeneği sunan Kuzey Kıbrıs, her kesimden gezgine hitap eden bir ülke olma özelliği taşır.

Kuzey Kıbrıs’ta deniz ve güneş odaklı bir tatil geçirmeyi planlıyorsanız Girne veya Lefkoşa’da yer alan seçenekleri değerlendirebilirsiniz.


REZERVASYON YAP

Kuzey Kıbrıs’ta Ne Yenir?

Kuzey Kıbrıs mutfağı, klasik Türk mutfağının izlerini taşır. Akdeniz lezzetleri ve Rum esintileriyle harmanlanan Kuzey Kıbrıs yemek kültürünün en sembolik lezzetlerinden biri hellim peyniridir. Ülkemizde Kıbrıs peyniri olarak da adlandırılan bu lezzetli ürünü ana vatanında çok çeşitli şekillerde tüketebilirsiniz. Hellimin yanı sıra ülkenin geleneksel yemeklerinden biri olan şeftali kebabı, Kıbrıs köftesi ve mantı benzeri yapısıyla damaklarda unutulmaz bir lezzet bırakan piruhi de Kıbrıs’ta tadılması gereken yemekler arasındadır.

Kuzey Kıbrıs’tan Ne Hediye Alınır?

Tam anlamıyla bir turizm ülkesi olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, hediyelik eşya bakımından da oldukça zengin seçenekler sunar. Özellikle Girne şehri çok sayıda hediyelik eşya dükkanına ev sahipliği yapar. Lefkoşa’da yer alan Dereboyu Caddesi de seyahatlerinde alışveriş yapmaktan hoşlanan gezginler için ideal rotalar arasındadır. Kuzey Kıbrıs seyahatinizden sevdiklerinize ufak hediyeler almadan dönmek istemiyorsanız ülkenin geleneksel dokusunun izlerini taşıyan seramikleri ya da ipek ürünleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca Kıbrıs’ın simge lezzetlerinden biri olan hellim peyniri de ülkede sıklıkla tercih edilen hediyelikler arasındadır.

Kuzey Kıbrıs’ta Gece Hayatı

Kuzey Kıbrıs’ı bu denli cazip bir tatil destinasyonu haline getiren unsurlar arasında ülkenin renkli gece hayatı da önemli bir rol oynar. Ada ülkesinde yer alan ultra lüks otellerde sıklıkla Türkiye’den gelen sanatçılar sahne alır. Bu organizasyonların yanı sıra Kıbrıs’ın sokakları da gece hayatı anlamında oldukça renkli bir yapıdadır. Çok sayıda gece kulübüne sahip olan ülkede eğlencenin kalbi Girne’de atar.

Kuzey Kıbrıs’ta Tatil ve Bayramlar

 • 1 Ocak Yılbaşı
 • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 • 1 Mayıs İşçi ve Bahar Bayramı
 • 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı
 • 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı
 • 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı
 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
 • 15 Kasım KKTC Cumhuriyet Bayramı
 • Ramazan Bayramı
 • Kurban Bayramı

Önemli Telefonlar ve Adresler

Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği: Bedrettin Demirel Caddesi Lefkoşa | +90 (392) 600 3100

Polis: 155

Ambulans: 112

İtfaiye: 199

Kuzey Kıbrıs’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Kuzey Kıbrıs’ta Türkiye’nin aksine trafik soldan akar. Araçların direksiyonları sağ taraftadır.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kuzey Kıbrıs’a kimlik kartı ile giriş yapabilir. Ancak bu uygulamada ehliyet gibi belgeler geçerli değildir.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kuzey Kıbrıs’tan Kıbrıs Rum Kesimi’ne geçiş yapamazlar.

Kuzey Kıbrıs Hakkında Merak Edilenler

Kuzey Kıbrıs vize istiyor mu?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istememektedir.

Kuzey Kıbrıs’ta saat kaç?

KKTC, GMT+2 saat diliminde yer alır. Ülkenin yerel saati, Türkiye’den 1 saat geridedir.

Kuzey Kıbrıs uçak biletleri ne kadar?

Kuzey Kıbrıs uçak bileti fiyatları dönemsel olarak değişiklik gösterir. Ülkenin tek havalimanı olan Ercan Havalimanı’na Türkiye’nin birçok şehrinden direkt uçuşlar düzenlenir. Erken rezervasyon fırsatlarından yararlanarak Kuzey Kıbrıs uçak biletinizi çok daha ekonomik koşullarla satın alabilirsiniz.

Yukarı Yukarı