Prag’ı Tek Başına Keşfetme Rehberi

Tek başına gezmek kesinlikle çok karizmatik. Eğer tek başına seyahat planı yapmakta yeniysen, kafanda bazı soru işaretleri de olabilir. Sıkılmak, güvenlik sıkıntısı çekmek, kaybolmak gibi. Emin ol yalnız seyahate çıkan herkes en az senin kadar bu konular üzerinde düşünüyor. Fakat bunları hiç düşünmeden sırt çantanı kaptığın gibi gidebileceğin bir şehir var; Prag!

Önce Uçak Biletlerini Ayarla

Alıp başına gideceğin bir şehirde her şeyi arkanda bırakıyor olabilirsin. Fakat geriye döndüğünde sarsılan ekonominin seni şenliklerle karşılayacağını tahmin ediyorsundur. Bunun için planına Prag ucuz uçak biletlerini araştırmakla başla. Pegasus uçak bileti kampanyalarına denk geldiğinde seyahat mutluluğunu ikiye katlanacak. Prag, euro kullanmıyor. Burada geçerli olan para birimi, Çek Korunası. Türk lirasın göre çok düşük bir para birimi olduğunu söyleyemeyiz fakat euro ile karşılaştıracak olursak bir hayli hesaplı. Bunun için de şanslısın. Bir de erken otel rezervasyonu işini ciddiye alırsan, daha kente gitmeden seyahat telaşının yarısını atlatmış olacaksın.

Rahatla, Güvenli Bir Şehirdesin

Tek başına olduğun için önce güven sorununu dert ediyor olabilirsin. Fakat belirtelim, Prag Avrupa’nın en rahat ve güvenli şehirlerinden biri. Suç oranı oldukça düşük. Bu bilgi kaygını büyük ölçüde azaltmaya yetecektir. Tabii hiçbir zaman bunun %100 garantisi yok. Hırsızlık olayları için her ihtimale karşı mutlaka tedbirini almalısın.

Nerede Kalacaksın?

Şunu belirtelim; Prag’da konaklamak için kötü bir bölge yok! Yani emniyet bakımından köşe bucak kaçman gereken bir semt olduğunu belirtemeyeceğiz. Ancak olay bu değil. Tek başına seyahat ettiğin için önce içini rahatlatmak istedik. Durum şu; Prag’ın ulaşımı çok gelişmiş olsa da Prag’da gezilmesi gereken yerlere uzak olan bölgeler var. Buralar genelde eylemden uzak hatta sıkıcı bölgeler. Yani akşam acıktığında kapalı kapılarıyla karşılaşacağın restoranların bulunduğu, akşam 19.00’dan sonra market bulamayacağın bölgeler. Bunun için Prag’ın merkezi bölgelerini seçmende fayda var. Tarihi bölgeler çok yakın Mala Strana, merkezin bir kısmı olan Old Town ve diğer merkezi kısım New Town Prag’ın en canlı bölgeleri. Buralarda olmasa bile bu merkezlere yakın yerleri tercih etmen akıllıca olacak.

Tek Başına Neler Yaparsın?

Prag bohemliği ile bilinen fakat içten içe sana hareketli seyahat imkanı sunan bir şehir. Bunun için içine kapanmayacağın aktivitelerle bu şehirde tek başına da eğlenebilir, eğlenebilirken seyahat arkadaşları edinebilirsin. Tabii ki Astronomik Saat, Prag Kalesi, Kafka Müzesi gibi yerlere gideceksin. Bunlar dışında neler yapabileceğine bir bakalım.

  • Eski şehir bölgesinde bulunan fotoğraflık sokaklarda yürüyüşler yapabilirsin. Oradaki kahvecilerde, eskici dükkanlarında vakit geçirebilirsin.
  • Lennon duvarına uğrayarak bir grafiti harikasına şahit olabilir, sadece burada fotoğraf çektiren insanları bile izleyerek eğlenebilirsin. Gelmişken sen de rengarenk duvarın önünde poz verme maharetlerini gösterebilirsin.
  • Eğer mevsim yazsa, Vltava Nehri kenarında demir atmış gemilerde manzara eşliğinde canlı müzik programları hatta zaman zaman partiler düzenleniyor. Bu eğlencelerden birini katılabilirsin.
  • New Town’dan Old Town’a Charles Köprüsü aracılığı ile geçeceksin. Meydana gelirken ara sokaklarda bulunan tatlıcıları atlama. Kendine mutlaka Trdelnik ısmarla.

  • İlginç bir şeyler görmek istiyorsan zamanında Tim Burton’a bile ilham olmuş Karel Zeman Müzesi ve Prag Kalesi’nin içinde bulunan Oyuncak Müzesi’ne gidebilirsin.
  • Prag’ın en meşhur eğlence kulüplerinden Lucerna, hafta sonu kendini 80’li ve 90’lı yıl temalı gece kulübüne dönüştürüyor. Orada nostaljinin keyfini çıkarabilirsin. Sosyalleşmek için bundan daha iyi fırsat olamaz.
  • Prag Eski Şehir meydanına zaten gideceksin. Çünkü orada seni büyüleyecek bir Astronomik Saat ve hemen önünde mükemmel kahveciler bekliyor olacak. Yine bu meydanda bulunan Kafka’nın izlerini taşıyan Kafka Bookshop’a mutlaka uğramalısın.
  • Ve yalnız seyahatçiler için mükemmel bir yalnızlıktan kurtulma fikrimiz var. Arnavut kaldırımlı sokaklar ve gizli ara yollarla dolu şehir, onu yürüyerek keşfetmen için sana yalvarır. Bunu bir grupla yapmak çok eğlenceli olabilir. Sandeman şirketi ücretsiz yürüyüş turları sunuyor bu imkandan sen de yararlanabilirsin. Bedava yürüyüş planı sana çok aydınlatıcı gelmediyse, Viator gibi büyük şirketlerle ücretli otobüs turları için rezervasyon yaptırabilirsin.