Seyahatlerin Ekonomik Kahramanı Hostellerde Yaşama Sanatı

Bir tatil planı yaptın, uzun zamandır beklediğin yolculuğa çok az bir zaman kaldı. Ucuz uçak biletlerini edindin. Peki, nerede kalacaksın? İşte hosteller, bu sorunun ardından kafamızın üstünde yanan ampullerdir. Yani seyahatlerimizde çokça sığındığımız ekonomik bir konaklama fikri de diyebiliriz. Seyahat sırasında konaklamaya çok fazla para harcamak istemiyorsan, lüks otel odaları umurunda değilse ve az biraz da sosyalleşmek istiyorsan, hosteller tam sana göre. Ancak ilk defa böyle bir konaklama deneyimi yaşayacaksan, hostel deneyimi hakkında bilmen gereken şeyler var. “Biz buralarda yabancıları sevmeyiz” tadında bir hava olmasa da, hosteller tecrübesizliği sevmez. İşte, konaklama deneyimini kolaylaştıracak birkaç bilgi.

İlk Adım Hostel Bulmak

Bizim tavsiyemiz gitmeden önce bir hostelde rezervasyon yaptırman. Çünkü rezervasyon yaptıracağın hosteli bol bol araştırmalısın ve önceden hakkında bilgiler edinmelisin. Üstelik önceden hostel rezervasyonu yapmak çok kolay. Ayrıca Pegasus’un da online otel ve hostel rezervasyonu yapabileceğin bir sistemi bulunuyor. Oradan, kendine en uygun hosteli seçebilir ve rezervasyonunu da yaptırabilirsin.

Oda Seçimi Önemli

Neyse ki hostellerde oda seçimi gibi bir avantajın var. Eğer çok kalabalık ortamları sevmiyorsan, özel oda seçeneklerini değerlendirebilirsin. Ama odada konaklayan insan sayısı arttıkça, fiyatın düşeceğini unutma. Standart hostel odalarında genellikle 4-8 kişi kalır. Yataklar ranza şeklindedir. Bunda rahatsız edici bir şey olduğunu düşünme, üniversite zamanlarını anımsaman seni biraz rahatlatacaktır. Bazı hostellerde ise her iki odadan da bulunuyor, ancak özel odalar aile ya da çiftlere kiralanıyor.

Oda Seçimi

Ortak Alanlara Dikkat!

Hostellerde birçok ortak alan bulunuyor. Özellikle tuvalet ve banyo ortak alan çizgisinde. Bu banyoların lüks olduğunu düşünme. Zaten lüks aramadığın için hostellerdesin. Kendi şampuan ve havlunu yanında getirmeyi unutma çünkü hostellerde böyle bir hizmet bulunmuyor. Kullandığın alan ortak olduğu için temizliğe ve oyalanma sürene dikkat etmelisin. Bu ortak mutfak uygulaması bulunan hosteller için de geçerli.

Ortak Alanlar

Güvenlik Konusunda Hassasiyetini Koru

Hostellerde genellikle ücretsiz olarak özel kilitli dolaplar verirler. Bu dolaplarda özel eşyalarını rahatlıkla muhafaza edebilirsin. Fakat yine de dikkatli olmalısın. Dolabını kilitlediğinden emin ol ve dışarı çıkarken pasaport, cüzdan, cep telefonu gibi eşyalarını yanında bulundurmaya özen göster. Bu önlemleri aldıktan sonra, hiçbir şekilde paranoya yapmana gerek kalmayacaktır.

Ve Ekonomik Konaklamanın Tadını Çıkar

Hostellerin en güzel özelliği, seyahat sırasında farklı insanlar tanımaktır. Başka kültürden senin gibi seyahat etmeyi seven insanları tanıyarak, güzel arkadaşlıklar kurmak; onlarla eğlenmek ve yardımlaşmak hostellerin samimiyetini özetler. Yalnız gittiğin bir şehirde dahi yeni tanıştığınız arkadaşlarınla eğlenceli anlar yaşayabilirsin. Rahatla ve bu samimi ortamın tadını çıkar!

Samimi ortam