• Ana Sayfa
  • Gezi Rehberi
  • Türkiye’de Gün Batımının En İyi İzlendiği Yerler | En Güzel Gün Batımı Nerede?
Türkiye'de gün batımı izlenecek yerler.

Türkiye’de Gün Batımının En İyi İzlendiği Yerler | En Güzel Gün Batımı Nerede?

Gün batımının en iyi izlendiği yerler etrafında sanal bir tura çıkıyoruz. Ülkemizin en güzel noktalarında güneşe bugünlük “Hoşça kal” diyeceğiz.

Gün batımını izlemek, sevilen kişiyle geçirilecek romantik anların arka planı olduğu kadar kişinin kendi başına kalıp hayatı anlamlandırması için de fikirler verir. Şairlere, yazarlara ve ressamlara, kısaca sanatçılara ilham veren gün batımı, birbirine giren renk ve ışıklarla herkeste farklı izlenimler uyandırır. Kimisi için gün batımı, günün en mutlu anı; kimisi için de günün en hüzünlü parçası…

Peki, Türkiye’de gün batımının en iyi izlendiği yerler nereler? Kimisi çok mistik, kimisi çok renkli; kimisi de haşmetli… Türkiye’de gün batımını izlemek için en iyi yerleri keşfetmeye hazırlan!

Mistik Bir Manzara: Nemrut Dağı

Nemrut Dağı'nda gün batımı.

Nemrut Dağı, Adıyaman sınırları içerisinde gizemini hala koruyan tarihi yerlerden biri. Kommagene Kralı 1. Antiochos’un adıyla yapılan birçok esere ev sahipliği yapan Nemrut Dağı, aynı zamanda mükemmel gün batımı manzaraları sunan bir yer. Nemrut Dağı kalıntıları ve etraftaki dev “kafa heykelleri” arkasından batan güneş, ülkemizin en mistik gün batımı manzaralarından birini oluşturuyor.

Gün Batımını Selamlayan Balonlar: Kapadokya

Kapadokya gün batımı manzarası.

Türkiye’de gün batımı manzaraları denilince akla ilk gelen yerlerden biridir Kapadokya. Peri Bacaları eşliğinde batan güneş; sarı, kızıl ve kahverengi ışık dansları oluşturarak büyüleyici manzaralar sunuyor. Kapadokya’da gün batımı izleyenler, ayrıca bu keyfi balon üzerinde de yaşayabiliyor. Türkiye’de gün batımı izlenebilecek en romantik noktayı arıyorsan buldun.

Denizde Gün Batımı Keyfi: Kaş

Kaş gün batımı manzaraları.

Ülkemizin gözde tatil rotalarından Kaş, aynı zamanda harika gün batımı kareleri yakalanabilecek bir yer. Mavilikleri kızıla boyayan güneşin sunduğu manzara, insanda zamanı durdurma isteği uyandırıyor. Özellikle Saklıkent Kanyonu ve Simena Antik Kenti’nde inanılmaz gün batımı manzaralarına denk gelinebilir.

Antalya Uçak Bileti Ara

uçak bileti

Adada Gün Batımı Başkadır: Bozcaada

Bozcaada'da gün batımı nerede izlenir?

Bozcaada gezisindeyken Ayazma Plajı ve Habbele Koyu çevresinde denizin içine batan güneşi izlemeyi unutma. Gün batımını tepelerden izlemek istersen Rüzgar Gülü’ne doğru git. Burası Bozcaada’nın en batı kısmı. Burada kızıl ışınların mavi gökyüzüyle  birleşmesi tam anlamıyla büyüleyici!

Bir Tatlı Huzur Arayanlara: Gümüşlük

Gümüşlük gün batımı.

Bodrum ilçesinin en keyifli mahallelerinden Gümüşlük, mavi bayraklı plajlarıyla güvenle denize girebileceğin, akşama doğru da ilham veren gün batımı manzaraları eşliğinde soğuk içeceğini yudumlayabileceğin bir yer. Gümüşlük’te gün batımını izlemek için yüksek yerlere çıkabilirsin. Koyunbaba taraflarına gidersen denizin üzerinden güneşin batışını izleyebileceğin olağanüstü yerler bulacaksın.

Antik Zamanlardan Kalma Güzellik: Assos

Asos'ta gün batımı nerede izlenir?

Çanakkale sınırları içerisinde bulunan Assos Antik Kenti, eski zamanlardan kalma tarihi yapılarıyla gün batımını izlemek için mükemmel rotalardan biri. Volkanik bir tepeye kurulmuş Assos’ta, Athena Tapınağı içerisinden güneşin batışına denk gelmeye çalış. Manzara inanılmaz!

Fatih’in Deyimiyle Çeşm-i Cihan: Amasra

Amasra'da manzara izlenecek yerler.

Efsanelere göre Fatih Sultan Mehmet, Amasra’yı fethettikten sonra Bakacak mevkiinden şehre bakar ve gördüğü manzaradan çok etkilenir. Lalasına döner ve şunu der, “Lala, çeşm-i cihan, bu mu ola?”

Çeşm-i cihan, “dünyanın gözbebeği” anlamına geliyor. Fatih Sultan Mehmet’i kendine hayran bırakan gün batımı manzarası için Amasra yolları seni bekler. Sosyal medyadan mükemmel etkileşim alacak gün batımı fotoğrafları çekmek istiyorsan Fatih’in izinden git!

Güneşin En Güzel Olduğu Yer: Şeytan Sofrası, Ayvalık

Ayvalık'ta gün batımının en güzel izlendiği yer.

Gün batımının en güzel izleneceği yerlerden biri de Ayvalık. Ayrıca gün doğumu konusunda da Ayvalık üst sıralara oynar! Balıkesir’in ilçesi Ayvalık’ta, güneşin en güzel battığı yerler arasında seçim yapabileceğin birçok nokta var. Şeytan Sofrası, bunlar arasında en popüler olanlardan biri. Dünyada en güzel gün batımı izlenecek yerler arasında geçen Şeytan Sofrası, Ayvalık ile Sarımsaklı arasına konumlanmış. Yaz tatilinin tadını çıkarmak için Ayvalık’a yolun düşerse gün batımının en güzel manzaralarından birini görmeden dönme.

Bonus: İstanbul Vapurları

İstanbul manzaraları.

Gün batımının en güzel izleneceği yerlerden biri de İstanbul vapurları. Saatini denk getirebilirsen İstanbul silüetinin ardından yavaş yavaş batmakta olan güneşin oluşturduğu manzara karşısında sadece zamanın durmasını dilersin. Kız Kulesi ve Galata Kulesi gibi gezilip görülmesi gereken yerler için ulaşım sağlayan vapur ve tekneler, aynı farklı kadrajlardan eşsiz gün batımı manzaraları sunuyor. Son olarak gün batımının en güzel izleneceği yerlerden bir diğeri de Eminönü.

İstanbul Uçak Bileti Ara

uçak bileti

One Comment

Bir cevap yazın