• Ana Sayfa
 • Belgrad
 • Belgrad’da Ucuz Tatil Yapma Tüyoları | Belgrad’da Günde 20 Dolar
Belgrad'da Ucuz Tatil Rehberi

Belgrad’da Ucuz Tatil Yapma Tüyoları | Belgrad’da Günde 20 Dolar

Belgrad’da ucuz tatil yapmayı düşünüyorsan doğru yerdesin. Ekonomik ama hiçbir şeyden geri kalmayacağımız bir tatil planı için Belgrad’ı inceledik. 

Sırbistan’ın başkenti Belgrad, her zevke hitap eden bir destinasyon. Eğlence meraklıları Belgrad gecelerinde aradıklarını bulacakken tarih ve kültürseverler ise bu şehirde gezip görülebilecek birçok müze ve tarihi eser ile dolu dolu bir tatil yaşayabilirler. 

Belgrad’da merkezi konumda konaklarsan birçok yer yürüme mesafesinde olacak. Bu da ulaşım masraflarından büyük ölçüde tasarruf yapman demek. Bu konuyu ayrıntılı bir şekilde anlatacağız. 

Ekonomik bir yurt dışı tatili planlamak isteyenler, Belgrad’da ucuz tatil tüyolarımızla bu işi kıvıracak!

Belgrad’da Ucuz Tatil Nasıl Olacak? 

Belgrad'da Ucuz Tatil Nasıl Olacak

Close up of a young couple using their phone to take a selfie

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da ucuz tatil yapmak için 4 ana başlığımız var: Uçak bileti, konaklama, yeme-içme ve şehir içinde avantaj sağlayacak ipuçları. Tatil bütçemizi oluşturacak bu dört detay hakkında ne kadar ekonomik davranırsak tatil o kadar ucuza gelecek.

Öncelikle kendimize günlük bir bütçe belirliyoruz. Biz bütçemizi günlük 20 dolar olarak belirledik. Diyelim ki Belgrad’a 3 günlüğüne gidiyorsun. Ekonomik davranırsan konaklama ve uçak bileti masrafların hariç toplamda 60 dolar harcamış olursun. Hiç fena değil! 

Bu arada dolar dediğimize bakma, şehirde Sırp dinarı geçiyor. Biz bu yazıyı yazarken 1 dolar yaklaşık 106 Sırp dinarı yapıyordu. (18 Eylül 2019 itibarıyla.) Keyifli bir tatil geçirmen için günlük harcayacağın hemen hemen 2.100 Sırp dinarı sana günlük olarak yeter de artar bile.

Belgrad uçak biletini uygun fiyatlara bulmak ise çok kolay

Belgrad’da Nerede Kalınır?

Belgrad'da Nerede Kalınır

View of Belgrade city center – Serbia

Beyaz Şehir Belgrad, Sırbistan’ın başkenti olabilir, ama yine de öyle kocaman bir şehir değil. Kendine merkezi konumda yer alan bir Belgrad oteli bulduğun sürece her yere yürüyerek gidebilirsin. Belgrad’da en ucuz konaklama yöntemi kişi başı ücret ödenen paylaşımlı hostel odaları. Konfor alanına çok düşkün değilsen buralarda geceliği 10 dolara kalma imkanın var. 

 • Belgrad’da otellerin fiyatları pek makul. Amacımız Belgrad’da ucuz tatil olduğuna göre lüks otelleri eliyoruz. Elimizde hosteller ve merkezi konumdaki ucuz oteller kalıyor. Gerekli araştırmaları yaparsan birçok seçenek bulacağına eminiz. 
 • Belgrad’da Savski Venac, şehir merkezindeki mahallelerden biri. Burada konaklayabilecek bir yer bulursan her yer sana çok yakın olur. 
 • Belgrad’da konaklama seçenekler arasında Airbnb ve Couchsurfing de var. Özellikle kalabalık bir grup halinde gitmeyi düşünüyorsan Airbnb çok işine yarayabilir.
 • Couchsurfing ise konaklamayı bedavaya getirebileceğin bir uygulama. Tabii ki bu noktada ev sahipleri hakkında yorumları detaylı bir şekilde okumayı unutma. 

Tek başına tatile gitmeyi düşünüyorsan bizce iyi kalitede bir hosteli tercih edip paylaşımlı odalarla kalabilirsin. Günlük 15 dolardan hesaplarsan 3 günlük Belgrad tatilinde 45 dolara konaklayabilirsin ki biz de bunu tavsiye ediyoruz. 

Belgrad Ucuz Tatil Tüyoları

belgrad-da-ucuz-tatil-tuyolari
 • Belgrad’da ucuz tatil yapmak için ilk kural, turist tuzaklarına kanmamak. Merkezi yerlerde satılan hediyelik eşyalar mesela. Dış bölgelerde aynı eşyaları çok daha ucuza bulabilirsin.
 • Belgrad gece hayatına dalacaksan gideceğin yer hakkında detaylı araştırma yap. Merkezi yerlerdeki mekanlara güvenebilirsin, ama yine de ziyaretçi yorumlarını okumak her zaman yararlıdır. 
 • Belgrad’da çoğu önemli tarihi yapıya giriş ücretli, ama nasıl yapacağını bilirsen oralara indirimli ya da bedava girebilirsin. Mesela güncel öğrenci kimliğin yanında olsun. Görevliler eski tarihli öğrenci kimliklerini kabul etmeyebilir.
 • Şehrin en önemli tarihi eserlerinden Aziz Sava için giriş ücreti yok. Nikola Tesla Müzesi’nin hemen yanında bulunan bu katedral, Belgrad gezisinde ilk ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri.
 • Nikola Tesla Müzesi’ne giriş ücretli. Bu noktada gruplara indirim yapılıyor. Sosyal medya aracılığı ile kendine bir grup bularak giriş ücretinden tasarruf edebilirsin.
 • Yugoslav Tarihi Müzesi’nde her hafta sonu saat 11’de İngilizce rehber ücretsiz olarak hizmet veriyor. Kaçırmamanı tavsiye ederiz.

Belgrad’da Yeme İçme Meselesi: Ekonomik Gezginin Dostu Belgrad

Belgrad Ucuz Yemek

Belgrade city, Serbia

Belgrad’da yeme içme gerçekten ucuz. Merkezi yerlerde fiyatlar biraz daha yüksek olsa da yine de cep yakmıyor. Yani yeme içme konusunda çok düşünmene gerek yok. 

 • Belgrad’da ortalama üzeri bir yemeği 7-10 dolar arası ücretlerle alabilirsin ki bu fiyatlar kalburüstü mekanlarda geçerli. Esnaf lokantası tadında yerlerde 3-6 dolar arasında fiyatlarla doyman mümkün.
 • Belgrad’da et çok ucuz. Buradaki köfteler özellikle çok ünlü. 
 • Belgrad’da sokak yemeği kültürü de oldukça gelişmiş durumda. Belgrad’da yeme içme ve keşif konusunda gezilecek yerler için önceden hazırladığımız içeriğe göz atabilirsin.

Belgrad Nerede?

Belgrad Nerede

Belgrade, Serbia – February 10, 2019: Belgrade waterfront and Old bridge on the Sava River. Panorama of Belgrade by night with reflection.

Belgrad, Sırbistan’ın başkenti olarak ülkenin tam kalbinde yer alıyor. 
İstanbul’a yaklaşık 950 km uzaklıkta bulunan Sırbistan, Avrupa Birliği aday ülkeleri arasında yer alıyor ve yapılan anlaşmalar gereği Belgrad’a vizesiz giriş yapılabiliyor. Ayrıntılar için Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler sayfasında göz atabilirsin.

Sen Yeter Ki Uçmak İste! Seyahatini baştan sona planlamak için ihtiyacın olan her şey bende! Öneriler bende... Fikirler bende... Uçak bileti bende...

One Comment

Bir yanıt yazın