• Ana Sayfa
  • Genel
  • Ege’de Kamp Yapılacak En Güzel Köşeler: Kalbim Ege’de Kaldı
egede-kamp-yapilacak-en-guzel-koseler

Ege’de Kamp Yapılacak En Güzel Köşeler: Kalbim Ege’de Kaldı

Ege’deki kamp yapılacak yerler, doğanın kalbine gitme ve sesini duyumsama açısından farklı bir deneyim sunar. Bu yüzden Ege kamp rotası tüm doğaseverler için ruhani bir detoks vadeder. Ege’nin nefes kesen doğal güzellikleri karşısında büyük şehirlerde hissedemediğimiz türden bir rahatlama yaşarız. 

Yüksek binalardan, gürültüden, teknolojiden uzaklaştıkça kendimizi daha iyi duyabilir; cenneti andıran manzaralar karşısında kendimize dair yeni şeyler keşfetme şansı yakalayabiliriz. Aynı zamanda Ege’deki kamp alanları dostlarımızla, aile üyelerimizle sosyalleşmek ya da yeni insanlarla kaynaşmak için de harika fırsatlar yaratır.

Ayrıca sırt çantanı, kamp çadırını ve uyku tulumunu alarak doğanın en kuytu, en bakir noktalarına doğru seyahat etmenin, tüm gözlerden uzakta özgürlüğü hissetmenin tadı çok başka. Macerasever bir ruhun varsa Ege’deki kamp alanlarını keşfetmeye ne dersin? Haydi, Ege’de kamp yapılacak en güzel köşelere beraber göz atalım. 

Ege’deki Kamp Alanları: Doğanın Kalbinde

ege-deki-kamp-alanlari

Ülkemizin her bir köşesi birbirinden farklı doğal güzelliklere sahip. Özellikle milli parklarımız, antik kentlerimiz ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki değerlerimiz ile eşsiz bir coğrafyada yaşıyoruz. Doğadaki en güzel tonları görebileceğin, eğlenceye doyabileceğin ve huzura kavuşabileceğin onlarca güzergah var. 

Deşarj olmaya ihtiyacın varsa ve kamp malzemelerin, çantan, uyku tulumun hazırsa Ege’ye doğru yola çıkıyoruz, kalbimizi de orada bırakıyoruz. İşte, senin için seçtiğimiz Ege’deki en iyi kamp alanları: 

1. Kelebekler Vadisi: Ege Kamp Dünyasında Her Şeyden Uzakta

ege-deki-kamp-alanlari-kelebek-vadisi

Fethiye’nin Ölüdeniz bölgesinde bulunan Kelebekler Vadisi doğal bir hazine niteliğinde. 1995 yılında 1. derece doğal SİT alanı edilen bölge, gizli bir cennet konumunda. Babadağ’ın eteklerinde yer alan Kelebekler Vadisi, Ege’deki en iyi kamp alanları listesine doğrudan giriş yapabilecek güzellikte. 

Bölgede iki tane patika mevcut. Bu patikalardan biri şelalelere, öteki ise Faralya Köyü’ne gidiyor. Doğa yürüyüşleri yapmayı, adrenalini, herkesten ve her şeyden uzakta olmayı seviyorsan burası aradığın yer. 

Kelebekler Vadisi, 80’den fazla kelebek türünün yaşadığı özel bir coğrafya ve bölgede lüks konaklama tesisi bulunmuyor. Dilediğin gibi çadır kurabilirsin ve hatta üzeri yapraklarla, çalılarla kaplı çardaklarda, teraslarda uyuyabilirsin. Anlayacağın burası gerçek maceraperestlere göre. 

Kelebekler Vadisi’ne Nasıl Gidilir? 

kelebekler-vadisi-ne-nasil-gidilir

Kelebekler Vadisi’ne gitmek için Dalaman Havalimanı’na uçabilirsin. Buradan da Ölüdeniz’e geçip Kelebekler Vadisi’ne ulaşabilirsin. Yalnız aklında olsun, Kelebekler Vadisi’ne tekne turlarına katılarak da gidebilirsin. 

2. Bafa Gölü: Ege Kamp Alanlarında Bir Tabiat Harikası

ege-deki-kamp-alanlari-bafa-golu

Bafa bölgesinin geçmişi 2000 yıl öncesine kadar uzanıyor. Antik felsefenin öncü isimlerinden Heraklitos burada doğmuş. Bölgede yer alan Bafa Gölü ise Ege Bölgesi’nin en büyük gölü olarak dikkat çekiyor.

Muğla ve Aydın illerinin sınırında yer alan göl, Menderes Nehri’nin bin yıllar boyunca taşıdığı alüvyonlar sayesinde oluşmuş. Harika bir güzelliğe sahip olan Bafa Gölü, 1989 yılında tabiat parkı alanı olarak korunma altına alınmış. 

Ayrıca gölün kıyısında gezginleri bekleyen ve pek bilinmeyen Kapıkırı adında bir de köy var. Beşparmak Dağlarının eteklerindeki köy hayli eski bir yerleşim yeri. Buraya geldiğinde tarihsel bir değeri olan Athena Tapınağı’na çıkmanı öneririz. Tapınakta muazzam bir gün batımına tanıklık edebilir ve Bafa Gölü’nü seyre dalabilirsin. 

Bafa Gölü’ne Nasıl Gidilir? 

bafa-golune-nasil-gidilir

Bafa Gölü’ne ulaşmak hayli kolay. Bodrum’a yaklaşık 40 dakika mesafede bulunan göle gitmek için Türkiye’nin dört bir yanından Bodrum uçuşu sağlayan Pegasus’u kullanabilir ve bölgeye hızlı, güvenli, ekonomik bir şekilde ulaşabilirsin. 

3. Kabak Vadisi: Ege Kamp Alanlarında Saklı Bir Cennet

ege-deki-kamp-alanlari-kabak-vadisi

Kabak Koyu, Ölüdeniz’e 16 kilometre uzaklıkta bulunan bir cennet. Kızılçam ormanları ile kaplı olan vadi, büyüleyici bir manzaraya karşı duruyor. Likya Yolu üzerinde yer alan bu gizli köşede huzur dolu anlar yaşayabilir, keyifle dolabilirsin. 

Üç tarafı dağlarla çevrili olan bölge, ülkemizde doğal hayatın yaşandığı güzergahların başında geliyor. Burası çevrili olduğu yüksek kayalar ve akarsular sayesinde korunmuş bir doğaya sahip. Özgür ruhlu gezginler için harika bir durak olan Kabak Vadisi, şehir yaşamının kaotikliğinden kurtularak ruhunu arındırabileceğin bir yer. 

Kabak Vadisi’ne Nasıl Gidilir? 

kabak-vadisine-nasil-gidilir

Kabak Vadisi; Fethiye’ye 33 kilometre, Ölüdeniz’e 17 kilometre, Kelebekler Vadisi’ne ise 4 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Vadiye Faralya Köyü’nün Kabak Mahallesi’nden yürüyerek ya da köyden kalkan araçlarla ulaşabilirsin. Tabii Ölüdeniz’den kalkan dolmuşları ya da yakın bir koydan kalkan tekneleri de kullanabilirsin. 

4. Datça Aktur Camping: Ege Kamp Dünyasında Ödüllü Kamp Alanı

ege-deki-kamp-alanlari-datca-aktur-camping

Datça merkeze 30 kilometre mesafede bulunan Aktur Camping, mavi ve yeşilin ahenkle dans ettiği çok özel bir alan. Kamp ve doğa meraklılarının özellikle tercih ettiği Aktur Camping, 33.500 metrekarelik bir alana yayılmış durumda.

Burası ADAC (Uluslararası Kampçı Rehberi) tarafından verilen bir ödüle de sahip. Dünya kamp alanları arasında birincilik ödülü bulunan bölge, karavanla kamp yapmak isteyen gezginler açısından da geniş bir alana sahip. İçerisinde 2 adet mavi bayraklı plajı olan Aktur Camping tam teçhizatlı bir kamp için birebir.   

Datça Aktur Camping’e Nasıl Gidilir? 

datca-aktur-campinge-nasil-gidilir

Kara yoluyla ya da Bodrum üzerinden feribotla ulaşabileceğin Aktur Camping, yayıldığı geniş alanının içinde ihtiyacın olan her şeyi barındırıyor. Yalnız hatırlatmakta fayda var, burası çok ünlü bir kamp alanı olduğu için gitmeden önce rezervasyon yaptırman iyi olur. 

5. Akyaka: Gökova Körfezi’nin İncisi 

ege-deki-kamp-alanlari-akyakajpg

Muğla ilinin sınırları içerisinde bulunan Akyaka, Gökova Körfezi’nin doğu ucunda yer alıyor. Körfezin bittiği yerdeki Sakartepe Dağı ile Gökova Ovası arasında kalan bölge, nefes kesen manzaralara ve doğal güzelliklere sahip. 

Eski bir balıkçı köyü olan bölgenin geçmişi antik çağlara kadar uzanıyor. Burası aynı zamanda Cittaslow akımına da üye. Tertemiz havası ve masmavi denizi karşısında unutulmaz anlar yaşayacağın Akyaka’da istersen rüzgar sörfü gibi ekstrem sporları da deneyebilirsin. 

Ege Kamp Alanları: Akyaka’ya Nasıl Gidilir? 

akyakaya-nasil-gidilir

Marmaris’e 31 kilometre uzaklıkta yer alan Akyaka’ya ulaşmanın en kolay yolu Dalaman’a uçmak. Dalaman Havalimanı, Akyaka’ya 50 dakika mesafede bulunuyor. Dalaman Havalimanı’na indikten sonra bu mavi ve yeşilin dans ettiği harikulade köşeye ulaşabilirsin. Tabii ne zaman gideceğini seçmek sana kalmış. 

Ege’de kamp yapılacak en güzel köşelere göz attığımız yazının sonuna geldik, ama sen Türkiye’nin en iyi kamp alanları yazımızı okumaya devam edebilirsin. 

Bir cevap yazın