Şubatta Gezilecek Yerler

Şubatta Gezilecek Yerler Nelerdir? | Şubatta Nereye Gidilir

Kış mevsimi tam gaz devam ediyor, romantik ve nostaljik atmosferler her yerde kendini gösteriyor. Bu dönemlerde havalar soğuk olsa da keyifli bir tatili arzuluyor olabilirsin ve kafanda “Şubatta nereye gidilir?” sorusu dönüp dolaşabilir. 

Bu mevsimde kalabalıktan, gürültüden, stresten kaçabilmek ve doyasıya gezebilmek daha çekici. O yüzden gezginler açısından bu dönemde seçilen rotalar hayli kıymetli. Ayrıca sezon dışı olduğu için pandemi koşullarına ve sosyal izolasyona uymak da daha kolay.

Hem bu tarihlerde tatile çıkmak cepler açısından da faydalı ve ucuz tatil fikri oldukça mantıklı. Haydi durma o halde, çantanı toplamaya başla bir an önce. Kış dinginliği yaşayarak ve sosyal izolasyon kurallarına uyarak keyfimize bakalım. Şubat ayı tatil önerilerimiz seni bekliyor. 

Şubat Ayında Nereye Gidilir: Şubatta Tek Başına Gidilecek Yerler

Şubat Ayında Tek Gidilecek Yerler

Sinop: Boztepe Burnu’na Doğru 

Boztepe Burnu üzerine kurulmuş Sinop, Orta Karadeniz’de yer alıyor. Tarihi ve doğal güzellikleri bir arada bulunduran şehir, Karadeniz’in en kuzey noktasında konumlanıyor. 

Doğal bir liman olma özelliğine sahip Sinop, eski çağlarda da birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış. Antik dönemlerde bölgenin en önemli limanı olan şehir, tarih boyunca varlığını sürdürmüş ve deniz ticaretinde önemli bir rol oynamış. Buraya geldiğinde Sinop Kalesi’ni, İnceburun Feneri’ni ve Hamsilos Koyu’nu görmeyi unutma!

Sinop Uçak Bileti Ara

ucak-bileti

Kars: Beyaz Cennet

Anadolu coğrafyasının Kafkasya’ya açılan kapısı olan Kars, birçok uygarlıktan izler taşıyor. Köklü bir geçmişe sahip olan bölge, kültürel dokusuyla hayli ilgi çekici bir güzergah. Son dönemlerde hayli trend olan Kars, tarihi eserleri ve doğal güzellikleri ile de dikkat çekiyor. 

Özellikle Sarıkamış Kayak Merkezi ile adından sıkça bahsettiren ve Türkiye’deki en iyi kayak rotalarından biri olan bölge, kış sporlarına ilgi duyanları bekliyor. Sarıçam ormanları ve eşine az rastlanan kristal karlar seni çağırıyor! 

Kars Uçak Bileti Ara 

ucak-bileti

Mardin: Büyüleyici Bir Durak 

Mardin; her sokağı, her köşesi tarih kokan sıra dışı bir şehir. Pek çok kültürün bir arada yaşadığı bölge, kendine has dokusu ve dillere destan tatları ile ülkemizin en ilham verici güzergahlarından.

Mezopotamya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Mardin, köklü tarihi ile geçmişten göz alıcı izler taşıyor. Sümerler ve Akadlar gibi kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış bu büyüleyici durak, kış mevsiminde bir başka güzel oluyor!  

Mardin Uçak Bileti Ara 

ucak-bileti

Şubatta Avrupa’da Nereye Tatile Gidilir: Şubatta Gidilecek Ülkeler

Şubat Ayı Avrupa Tatili

“Şubat ayında mutlaka yurt dışına gitmeliyim!” ve “Kış mevsimini yurt dışında yaşamalıyım!” diyorsan ucuz uçak biletleri seni bekliyor. Senin için “Şubat ayında yurt dışında nereye gidilir?” sorusunu cevapladık. 

Ülkelerin güncel Covid-19 kurallarını, vize şartlarını, yurt dışı uçuşlara ait güncel durum ve ülke kabul şartlarını da web sitemizden incelemeyi unutma. 

Prag, Çekya: Masallar Kenti

Çekya’nın başkenti Prag, ülkenin kuzeybatı kesiminde yer alıyor. Çekya’nın politik, kültürel ve ekonomik merkezi konumundaki şehir, Gotik mimarisi ve mistik atmosferiyle Orta Çağ’dan fırlamış gibi duruyor.

Vltava Nehri’nin kıyısına kurulan Prag; estetik köprüleri, kanalları, tarihi eserleri ile seni bekliyor. Köklü bir tarihin içinde kaybolmak ve kendini bir masalın parçası gibi hissetmek istiyorsan Prag tam sana göre!

Prag Uçak Bileti Ara 

ucak-bileti

Viyana, Avusturya: Sanat Dolu 

Avusturya‘nın başkenti Viyana, barok mimarisi, estetik dokusu ve düzenli caddeleri ile ışıldayan bir şehir. Zaman içerisinde Avrupa’nın ve hatta dünyanın en önemli kültür, sanat, politika merkezlerinden biri olan Viyana, günümüzde de kültür-sanat hayatına yön veren şehirlerden biri durumunda.

Avrupa’nın gözde turizm duraklarından biri olan Viyana’ya geldiğinde eğlence parkı Prater’i, şehrin kalbinde yer alan St. Stephen Katedrali’ni, dünyanın en büyük kültür alanlarından biri olan Müzeler Bölgesi’ni ve dünyanın en iyi şnitzelini yiyebileceğin Figlmüller’i ziyaret etmeyi unutma. 

Viyana Uçak Bileti Ara 

ucak-bileti

Oslo, Norveç: Nefes Kesen Fiyordlar

Norveç‘in başkenti Oslo, ülkenin güneybatı tarafında, denizle iç içe bir konumda yer alıyor. Bir liman kenti konumundaki Oslo’nun tarihi 11. yüzyıla kadar uzanıyor. Yaşam standardı hayli yüksek olan bu şehir, aynı zamanda fiyordları ile de dünyaca ünlüdür. 

İskandinavya’nın en ilgi çekici güzergahlarından biri olan şehre geldiğinde Akershus Kalesi, Oslo Katedrali, Ulusal Müze ve Galeri, Kraliyet Sarayı ve Viking Gemi Müzesi gibi durakları görmeyi ihmal etme. 

Oslo Uçak Bileti Ara 

ucak-bileti

Şubat Ayı İçin Deneyim Odaklı Rotalar: Farkını Yansıtmak İsteyenlere

Şubat ayı deneyim odaklı rotalar

Deneyim odaklı seyahat; doğa, ekstrem sporlar, kültür, gastronomi gibi alanlarda derinlemesine bir deneyim yaşamak için yapılan aktiviteleri kapsıyor. Amacın bir dönüşüm yaşamak ve muhteşem hikayeler biriktirmekse buna uygun güzergahlar önereceğiz!

Palandöken: Gece Kayağını Deneyimleme Zamanı

Kış sporlarına meraklıysan Türkiye’nin en uzun kayak pistine sahip Palandöken’i mutlaka ziyaret etmelisin. Bu yüce dağın etekleri hem yüksek kar kalitesine sahip hem de her seviye için farklı pistlere ev sahipliği yapıyor.   

Ayrıca turistler tarafından çok ilgi gören gece kayağını Palandöken’de yapabileceğini biliyor muydun? Türkiye’deki birçok pist 17.00’de kapanırken Palandöken, güçlü aydınlatmalar kullanarak saat 20.00’ye kadar bu deneyimi mümkün kılıyor.

Erzurum Uçak Bileti Ara

ucak-bileti

Afyon: Farklı Bir Lezzet ve Kültür Deneyimi 

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı kapsamındaki Gastronomi Alanında Lezzet Şehirlerini daha önce duymuş muydun? Dünyada gastronomi alanında bu unvana 36 şehir sahip. 3 tanesi ise Türkiye’de bulunuyor. Bunlardan birisi de 2019 yılında bu unvana layık görülen Afyon!

Daha önce bu alanda ismini hiç duymamış olabilirsin. Çünkü çok tanıtımı yapılmadığı için arka planda kalmış bir kültüre sahip. Ama bu adımla birlikte Gastronomi Şehri Afyonkarahisar web sitesi üzerinden şehre ait lezzetler hakkında bilgi alabilirsin. Ardından uzun yıllar farklı medeniyetlerden beslenmiş bu şehre giderek bambaşka bir deneyim yaşayabilirsin. 

Afyon’a direkt uçuş yok, ancak Denizli’ye uçup buradan kara yolu ile aktarma yapabilirsin.

Denizli Uçak Bileti Ara

ucak-bileti

Şanlıurfa: Geçmişe Yolculuk

Şanlıurfa; taşı toprağı hikaye dolu, oldukça etkileyici bir şehir. Balıklıgöl’ü, tarihi camileri, müzeleri, Fırat Nehri’nin altında kalan Halfeti’siyle mutlaka görülmesi gereken bir şehir. Yerleşik hayata geçişin izlerinin yakalandığı Göbeklitepe ise insanı tam 12.000 yıl öncesine ışınlıyor!

Şanlıurfa, sadece kültürel ve tarihi yerlere değil, aynı zamanda muhteşem lezzetlere de sahip bir yerleşim yeri. Özellikle gastronomi ve kültür odaklı bir seyahat planlamak istiyorsan burası tam sana göre.

Şanlıurfa ile ilgili daha fazla bilgi almak istersen Kendini Yeniden Keşfeden Şanlıurfa’nın İzinde yazımızı okuyabilirsin. 

Şanlıurfa Uçak Bileti Ara

ucak-bileti

Şubatta Kampa Nereye Gidilir: Şubatta Kamp Yapılacak Yerler

Şubat Ayında Kamp

Kış aylarında yapılan kampın tadı bir başkadır. Doğayı hissetmek, ateşte ısınmak, gökyüzünün altında uyumak bu dönemde farklı olur. Ayrıca pandemi döneminde herkesten izole şekilde kamp yapmak da oldukça çekici. Bu dönemde doğanın içinde yenilenebileceğin kamp yerlerini senin için seçtik.

Kampa giderken bazı malzemeleri yanında götürebilirsin, bazılarını da gittiğin yerden almak isteyebilirsin. Bu sebeple bagaj kuralları sayfamızı ziyaret edip biletine göre limitlere göz atabilirsin. 

Aladağlar, Kayseri: Anadolu’nun Zirve Noktalarından

Aladağlar; Kayseri, Adana ve Niğde şehirleri arasında yer alıyor. 1995 yılında koruma altına alınan bölgenin “Milli Park” unvanı bulunuyor. Dağcılar arasında “Türkiye’nin Alpleri” olarak bilinen bölge, dağcılık sporu ve trekking ile ilgilenen gezginler arasında oldukça ünlü.

Özellikle yaban hayatıyla ilgi çeken bir yer olan Aladağlar; doğada kamp yapmak isteyenler için biçilmiş kaftan. Ayrıca bölge benzersiz zirveleri ve derin vadileri ile de göz alıcı. Şubatta kamp yapmak istiyorsan durma, Aladağlara doğru yol al!

Kayseri Uçak Bileti Ara

ucak-bileti

Kaz Dağları, Balıkesir: Cennetten Bir Köşe

Kaz Dağları; benzersiz doğası ile ülkemizin en önde gelen güzelliklerinden. Türkiye’nin oksijen oranı en yüksek bölgelerinden biri olan Kaz Dağları, kamp alanları ve konaklama merkezleri ile mükemmel bir güzergah. 

Açıkası bölge her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip. 21.300 hektarlık bir alana yayılan Kaz Dağları, doğanın tüm görkemini konuşturduğu bir yer. Antik çağlarda “İda Dağı” olarak anılan Kaz Dağları, aynı zamanda tarihsel ve kültürel açıdan da oldukça önemli bir yer. Bölgeye gitmenin en kolay yolu ise Balıkesir-Edremit’e uçmaktan geçiyor.

Balıkesir-Edremit Uçak Bileti Ara

ucak-bileti

Işık Dağı, Ankara: Gizli Güzellik

Işık Dağı, 2.100 metrelik yükseltisi ile Ankara‘nın zirve noktası. Şehir merkezine hayli yakın olan Işık Dağı, özellikle Ankara çevresinde yaşayan kamp tutkunlarının uğrak yerlerinden.

Çam ağaçları ile kaplı yemyeşil bir dağ olan Işık Dağı, aynı zamanda Karagöl adında saklı bir göle de sahip. Çam ağaçları arasında bulunan bu göl, bölgeye gelen gezginlerin uğramadan dönmediği yerlerden. Hem şehir hayatına hem de doğaya yakın olmak istiyorsan Işık Dağı tam sana göre! 

Ankara Uçak Bileti Ara

ucak-bileti

Bu öneri ile yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsan Mindful Tatil Deneyimi: Seyahatini Anlamlı Kılmanın Yolları yazımıza geçebilirsin.

One Comment

  • Tuiz

    14 Ocak 2021 at 01:52

    Güzel bir yazı olmuş, emeğinize sağlık. Özellikle bu zor günlerde insanın içi gidiyor.. Umarım tekrardan rahatça gezeceğimiz günler gelecek.

    Cevapla

Bir cevap yazın