Türkiye’nin En İyi Kamp Alanları

Türkiye; doğa ile baş başa, ekonomik ve eğlenceli tatil seçenekleri arasında bulunan kamp aktivitelerine oldukça yatkın bir coğrafyaya sahip. Üstelik muhteşem tatil beldelerinde ve doğanın en koyu yeşilinde bulunan bu bölgelerin sayısı giderek artıyor. Bu kamp alanları, büyük şehirlerde yaşayan ziyaretçilere oldukça yakın olduğu için popülariteleri giderek artıyor. Çadır, uyku tulumu, spor ayakkabı ve çantanı hazırladıysan geriye sadece ucuz uçak biletini almak kalıyor.

Ülke sınırları içinde bulunan küçük cennetlere çadır kuracağın; hızını alamadığın zaman motorları maviliklere süreceğin rotalara hazır mısın?

Akkaya

Bir yanda orman, bir yandan Muğla’nın masmavi denizi seni bekliyor. Rengarenk çadırların süslediği bu muhteşem doğa harikasında,  bol bol yürüyüş yapma imkânın bulunuyor. Doğanın orta yerinde, alıştığın konforu yaşaman için imkanlarını cömert tutan bölgede; market, lavabo ve elektrik hattı da bulunuyor. Çadır ve karavan kampçılarına uygun olan Akkaya Kamp Alanı, yıl boyunca hizmet veriyor. Dalaman uçak biletin hazırsa, uyanılmak istenmeyen bir rüyaya benzeyen Akkaya’ya ulaşman için bir engel kalmıyor. Dalaman havalimanı ile kamp bölgeleri arasında otomobille 10 dakika mesafe bulunuyor.

Kaş

Yine Dalaman Havaalanı’ndan kolayca ulaşabileceğin bir doğa harikası olan Kaş, dev kamp alanıyla kampçıların en çok tercih ettiği seçeneklerden biri. Merkeze yürüyerek ulaşabileceğin kadar yakın olan kamp alanında kalarak şehir hayatının etkinliklerine de göz kırpabilirsin. Doğa ve şehir hayatını aynı anda sunan Kaş’ın, meşhur kamp alanı kesinlikle listende bulunmalı.

Olympos

İlk olarak yabancı turistlerin dikkatini çeken ve son yıllarda yerli turistler de yoğun bir şekilde ağırlayan Türkiye’nin en ünlü kamp merkezlerinden biri Olympos. Burada birçok kamp alanı bulunuyor. Ancak Kamp alanları arasında seçimini gitmeden yapmanda fayda var. Özellikle yaz aylarında kamp alanlarında yer kalmaya biliyor. Muhteşem doğası, tarihi ve kampa uygun iklimiyle dikkat çeken Olympos ile Antalya Havalimanı arasında 97 kilometre mesafe var. İrili ufaklı kamp alanları ile doğa ve insanı kavuşturan bu bölgede, yeşili seven herkes bulunmalı. Olympos’a gitmeden önce Antalya uçak biletlerini kontrol etmen ve ATM’ler kamp alanlarına uzak olduğu için bolca nakit para çekmen gerekiyor.

Cunda

Yıl boyunca açık olan Balıkesir’in en güzel kamp alanı, Cunda’da bulunuyor. Adanın sağladığı muhteşem güzellikleri önüne seren kamp alanı, adanın Midilli’ye bakan yüzünde bulunuyor. Karavan ve çadır kampları için ideal olan bu bölge, kamp ateşinin etrafında toplanarak eğlenceli partilere katılabilir, adada bulunan doğal lezzetleri deneyebilirsin. Cunda daha çok Yunanistan göçmeni Türklerin ya da kendilerine verdikleri isimle mübadillerin yaşadığı bir bölgedir. Bu nedenle Cunda, Anadolu’nun başka bölgelerinde göremeyeceğin taş evlere ve yakın dönemde dönüşen camilere sahip. Kamp alanına yerleştikten sonra ilk yapman gereken mübadillerin ihtiyaçları için dönüştürülen Saatli Cami’nin muhteşem mimari detaylarını incelemek olsun.  

Ayder Yaylası

Yeşil, doğa, kamp dedik o zaman Karadeniz’den bahsetmesek olmaz. Karadeniz dediğimiz an ilk durağımız tabi ki Ayder Yaylası olacak. Sonsuz ve pürüzsüz bir yeşil alan düşün. Karadeniz’in çam kokulu, her köşeye ün salmış Ayder Yaylası’nda kamp keyfini yaşamak, belki de dünyanın en sağlıklı aktivitesi olacaktır. Doğayı derinlemesine anlamanın yolu olan Ayder Yaylası’nda yöresel müzikler ve yemeklerle unutamayacağın bir kamp macerası yaşayabilirsin. Yaz aylarında ziyaretini gerçekleştirirsen Boğa Festivaline katılabilirsin. Ayder Yaylası, Kaçkar Dağları Milli Parkı içinde yer alıyor. Bu nedenle kamp alanına vardıktan sonra doğa içerisinde yapabileceğin şeylerin sınırının olmadığına emin olabilirsin. Kampa havayolu ile ulaşmak istiyorsan Trabzon uçak biletlerine göz atmalısın. Ayder’e ulaşabilmek için iki seçeneğin bulunuyor. Birincisi araba kiralayarak Karadeniz sahil yolunda ilerleyip Ayder tabelasının işaret ettiği yolda ilerlemek. Diğeri ise havalimanından otobüsle Pazar’a gittikten sonra ilçe merkezinden kalkan minibüslerle Ayder’e ve eşsiz doğasına ulaşabiliyorsun. Son olarak yanına yağmurluk ve seyahat çantanın su geçirmesini engelleyecek muşambalardan almayı unutmamalısın.