Trabzon Ünlü Yaylaları

Havası Bile Yeter Dedirten Trabzon Yaylaları

Karadeniz, muhteşem doğasıyla geniş bir coğrafyaya yayılmış muazzam bir bölge. Tüm Karadeniz’i turlamak büyük bir olay, gezginler çoğunlukla Batı Karadeniz turu ya da Doğu Karadeniz turu arasında bir seçim yapıyor ve gezi programı için belirli noktalar belirleyip kendi Karadeniz turu yol haritası çıkartıyorlar. Karadeniz’e ilk defa gideceksen Trabzon yaylalarını keşfedeceğin bir tura çık ve kendi mini turuna başla. Bu yaylalarda çadır kurabilir ve tertemiz havayla akciğerlerini yenileyebilirsin.

Trabzon yaylaları, hem kendini bir kez daha keşfedeceğin yalnız yolculuklar hem de arkadaşlarınla çıkacağın bol gırgırlı seyahatler için iyi bir rota. Denizden ortalama 1500-2000 metre yükseklikte, Türkiye’nin en temiz havasına karışmış ıslak toprak kokusuyla beraber tatil yapmak kulağa nasıl geliyor? Her hafta düzenlenen yayla şenliklerini de düşününce bahar ve yaz tatili planları içinde daha iyisi olamazdı herhalde.

Trabzon yaylalarında stresten, gürültüden, kalabalıktan ve grinin tonlarından kurtulacağın bir seyahat düşlüyorsan uçak biletini hemen ayırt. Ne kadar erken, o kadar ucuz.

Trabzon Uçak Bileti Ara

Trabzon Yaylalarına Gitmeden Önce Bilmen Gereken Şeyler

Trabzon Yaylaları

“Trabzon’da haftada iki kez yağmur yağar. Biri 3 gün, diğeri 4 gün sürer.” der Trabzonlular. O yüzden Trabzon seyahatin öncesinde kendine yağmurluk al.

Yaylalarda kamp kurmayı planlıyorsan çadırın su geçirmez ve ısı yalıtımlı olmalı. Kendine portatif ve mobil bir ısıtıcı da götürmeyi düşünebilirsin, yaylada geceler soğuk oluyor. Kaliteli bir uyku tulumu da yeterli olur.

Her yaylada altyapı hizmetleri (elektrik, su, yol, vb.) yok. Trabzon yaylalarını tek tek incelerken bu detaya yer vereceğiz.

Trabzon yaylalarında konaklamak için pansiyon ve otel gibi alternatiflerin de mevcut. Her yaylada olmasa da birçoğunda kalacak yer bulabilirsin.

Maçka Yaylaları

Trabzon Sümela Manastırı

Ünlü tarihi eser Sümela Manastırı’na ev sahipliği yapan, Trabzon’un ilçesi Maçka,  “doğanın, yeşilin diyarı” olarak tanımlanıyor. Maçka sloganının hakkını veriyor; ladin ormanlarıyla kaplı bir vadi içine kurulmuş yeşil ilçede Trabzon’un en ünlü yaylaları bulunuyor. Trabzon’a indikten sonra Maçka’da kalarak günübirlik yayla gezileri yapabilirsin.

Şolma Yaylası

Trabzon Solma Yaylası

Türkiye sınırları içerisinde yiyebileceğin en lezzetli kaymaklardan biri Şolma Yaylası’nda. Şolma Yaylası’nın tertemiz havası ve muhteşem manzarası eşliğinde doğal kaymak yerken var olmanın dayanılmaz hafifliği seni saracak.

Yayla mevsiminde buraya minibüslerle gidebilirsin ama Şolma Yaylası’nın güzelliği oraya giden yolda saklı. Kulin Dağı etrafından yürünebilen 16 kilometrelik yol, birbirinden etkileyici bitki ve hayvan türleriyle karşılaşabileceğin bir yer.

Kiraz Yaylası

Trabzon Kiraz Yaylası

Trabzon’da kayak yapılır mı? Evet, Kiraz Yaylası’nda çim kayağı yapabilirsin. Maçka ilçesinden Gürgenağaç Köyü’ne doğru yola çık. Köyden devam eden toprak yol üzerinden 7 kilometre uzaklıkta Kiraz Yaylası bulunuyor. Burada ciğerlerinin açıldığını hissedeceksin çünkü 1850 m yüksekliktesin artık.

Yaylanın sosyal imkanları tam; elektriği, bakkalı, kasabı, yerel lokantaları ile minik ve sevimli bir yerleşim yeri. Trabzon’un yükselişte olan ilçelerinden Maçka, her geçen mevsim biraz daha çok insan çekiyor ama Kiraz Yaylası sessiz ve huzurlu atmosferini koruyor.

Kiraz Yaylası’nda alabalık avlayabilir ve Ayeser Şenlikleri’ne katılabilirsin. Ayeser Şenlikleri temmuzda kutlanıyor. Yaz mevsiminde yaylaya minibüs seferleri düzenleniyor. Çadırda değil de pansiyonda kalmak istersen Hamsiköy ve Gürgenağaç’ta kalacak yerler var ama tatil mevsiminde yer bulmak zor olabiliyor. Önceden rezervasyon yapmayı unutma.

Mavura Yaylası

Trabzon Mavura Yaylası

Şolma Yaylası’ndan yapacağın 3.5 kilometrelik bir doğa yürüyüşüyle Mavura Yaylası’na gidebilirsin. Şolma yaylası gibi yemyeşil ormanlarla çevrelenmiş Mavura Yaylası’nda temel ihtiyaçlarını karşılayabileceğin (bakkal, manav vs.) yerler var ama kalınabilecek yer yok. Burada konaklamayı düşünüyorsan yanında kamp malzemelerin olmalı.

Çakırgöl Yaylası

Trabzon Çakırgöl Yaylası

Denizden 2500 metre yükseklikte olmayı deneyimledin mi hiç? Maçka-Meryemana yolundan ilerleyip Altındere Vadisi Milli Parkı’ndan devam edersen Karadeniz’in en temiz havasına sahip yaylalarından birine, Çakırgöl’e varacaksın.

Tam bir doğa harikası olan Çakırgöl Yaylası’ndan Armutluk, Kırantaş, Akarsu, Ayraksa, Livayda Kurugöl, Mesaraş Furnoba, Kasapoğlu, Camiboğazı, Ortaoba ve Deveboynu yaylalarına geçiş yapabilirsin. Çakırgöl Yaylası’na gideceksen kendine bir araç kiralamanı tam teşekküllü bir kampçı gibi hazırlanmanı öneriyoruz.

Lapazan Yaylası

Lapazan Yaylası Trabzon
Kaynak

Camdan dışarı bakıp iç geçirmelerin başladıysa tabiat ana seni çağırmaya başlamış demektir. Tüm kamp malzemelerini yanına al ve Lapazan Yaylası’nın bakir doğasına kendini bırak. Serin havası, yemyeşil doğası ve gün boyu sana canlı müzik yapan kuşlarla beraber huzurlu bir gün geçir.

Lapazan Yaylası, uzun doğa yürüyüşleri tutkunları için mükemmel bir rota. Yaylada altyapı hizmetleri yok, ancak buranın her daim sakin kalmasının sırrı da tam bu noktada yatıyor. Toprak yolla ulaşılan yayla için kendine bir araç edinmeyi düşünebilirsin.

Akçaabat Yaylaları

Trabzon Akçaabat Yaylaları
Kaynak

Trabzon’un köfteleriyle ünlü ilçesinde tüm altyapıları tamamlanmış yaylalar bulunuyor. Akçaabat’ta köfte nerede yenir diye merak ediyorsan hemen söyleyelim: Tabii ki ara sokaklara gizlenmiş esnaf lokantalarında.

Hıdırnebi ve Kuruçam Yaylaları

Trabzon Hidirnebi Yaylası
Kaynak

Bu yaylaların şenliği bol, manzarası bonkör… Aralarında sadece 1 km mesafe bulunuyor. Etrafını saran ormanlarda türlü türlü yaban hayvanları yaşarken bir foto safariye çıkmamak olmaz. Oldukça gelişmiş bir altyapısı olan yaylalarda konaklayabileceğiniz bir çok tesis var. Yerel halkın kendi elleriyle yaptıkları ürünler ise tezgahların gözbebeği. 20 Temmuz’da başlayan Hıdırnebi Şenlikleri’ne denk gelirsen mutlaka katıl. Burada horon çekenler eşliğinde kılıç dansı yapanları izleyebilir ve dilersen aralarına katılabilirsin.

Karadağ Yaylası

Trabzon Karadağ Yaylası
Kaynak

Akçaabat Düzköy yolu üzerinden varabileceğin Karadağ Yaylası’nda oksijen oranı o kadar iyi bir seviyedeki akciğer tedavisi görmüş hastalara doktorlar bu yaylada konaklamalarını öneriyorlar.

Tüm altyapısı tamamlanmış Karadağ Yaylası’nda konaklayabileceğin yerler olsa da biz binlerce tür bitki ve hayvanı gözlemleyebileceğin yabanda kamp yapmanı öneriyoruz. Yayla keyfinin tadına en çok kamp yaparken varabilirsin!

Pazarcık Yaylası

Trabzon Pazarcık Yaylası
Kaynak

Araklı’ya 43 kilometre uzaklıkta bulunan Pazarcık yaylası, birçok yolu birbirine bağlayan bir merkez gibi. Burada her türlü ihtiyacını giderebilir, kendine bisiklet kiralayabilir ve uçsuz bucaksız ormanlarda doğa yürüyüşleri yapabilirsin.

Pazarcık yaylasına asfalt yol ulaşımı olduğu için yaz döneminde seni buraya götürecek taşıtlar bulmak çok kolay. Karadere Çayı’na yaslanmış Araklı’da derenin huzur dolu sesi eşliğinde taze çayını yudumlamak, sana mükemmel bir enerji verecek. Burada kırmızı pullu alabalık avlayabilirsin.  

Pazarcık yaylasına gidersen Tilkibeli Şelalesi’ni de gezi programına ekle.

Yılantaş Yaylası

Trabzon Yılantaş Yaylası

Araklı’ya 30 kilometre uzaklıktaki Yılantaş Yaylası, kolay ulaşım olanaklarıyla ile Trabzon yayla turunun gözde rotalarından biri. Yaz döneminde yaylalar hayvanlarla doluşurken natürmort manzaraları severler burada harikulade fotoğraflar yakalama şansı elde ediyor.

Denizden 2000 metre yükseklikte bulunan Yılantaş Yaylası, buz gibi suları ve tertemiz havasıyla yaz sıcaklarında ferahlatan bir yer. Karadere Çayı’nı takip ederek 10 kilometre kadar Bayburt yönüne ilerleyince karşına bir köprü çıkacak. O köprüden sonra seni 15 kilometrelik bir tırmanış bekliyor. Sonra karşında mükemmel doğasıyla Yılantaş Yaylaları…

Giresun Trabzon Sınırında Bir Gizli Cennet: Sis Dağı Yaylası

Trabzon Sis Dağı Yaylası
Kaynak

Trabzon yayla turunu Giresun sınırına kadar götürürsen ve soğuk havalardan etkilenmeyeceksen Sis Dağı Yaylası, 2200 metre rakımıyla havanın en temiz olduğu yerlerden biri.

Her türlü altyapı hizmetini bulabileceğin Sis Dağı Yaylası’nda konaklayabileceğin yerler de var. Bir doğa tutkunuysan Sis Dağı Yaylası’nda hayatının en güzel günlerine geçireceksin. Ziyaretini temmuzun başına denk getirebilirsen yayla şenliklerine katılabilirsin.

Çaykara’da bir Cennet: Sultan Murat Yaylası

Trabzon Sultan Murat Yaylası
Kaynak

Çaykara ilçesine 25 kilometre uzaklıkta bulunan Sultan Murat Yaylası’na Maçka Sümela Manastırı yolu üzerinden de gidebilirsin. İsmini İkinci İran Seferi’nden önce Sultan IV. Murat ve ordusunun burada konaklamasından dolayı kazanan yayla, yaz mevsiminde lezzetli yöresel yiyecekleri ve festivaliyle seni bekliyor. Tertemiz havası ve mükemmel manzaralarıyla Sultan Murat Yaylası’nı, Trabzon gezi programına mutlaka eklemelisin.

 

Sen Yeter Ki Uçmak İste! Seyahatini baştan sona planlamak için ihtiyacın olan her şey bende! Öneriler bende... Fikirler bende... Uçak bileti bende...