tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Şehir Rehberi Şehir Rehberi

Trabzon Gezi Rehberi

Otel Önerilerine Göz At Trabzon Gezi Rehberi
Keşif Bülteni Keşif Bülteni

Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

Diğer Şehirler

Karadeniz bölgesinin yemyeşil doğası, tarihi zenginlikleri ve dillere destan mutfağı ile ün salmış şehirlerinden biri Trabzon. Kendine has gelenek ve görenekleri sayesinde her daim ilgi odağı olan bu şehir, her mevsim bambaşka güzellikleri ile ziyaretçilerini karşılıyor. Anadolu’nun en eski ticaret şehirlerinden biri olan Trabzon, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olması ile de kayda değer bir kültürel mozaiğe sahip. Yeşilin her tonunu görebileceğiniz Karadeniz'de keyifli bir seyahat için rotanızı Trabzon’a çevirebilirsiniz.

Trabzon Hakkında Genel Bilgiler

Ülke: Türkiye
Bölge: Karadeniz
Yüz ölçümü: 4.685 km²
Dil: Türkçe
Ortalama sıcaklık: 14.4 °C
İklimi: Karadeniz iklimi
Bitki örtüsü: Trabzon hurması, akçaağaç
GMT ile arasındaki fark: GMT+3
Telefon Kodu: +90 462
Para Birimi: Türk Lirası
Priz Tipi: Tip C/F


Trabzon Nerededir?

Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan Trabzon, Kalkanlı dağlık kütlesinin kuzeye bakan yamacında konumlanıyor. Trabzon; Giresun, Bayburt, Gümüşhane ve Rize ile komşu.

Trabzon'a Ne Zaman Gidilir?

Trabzon'a ne zaman gidilir

Karadeniz ikliminin hüküm sürdüğü Trabzon’da yazlar yağmurlu geçerken kışın ise sert ve sisli bir hava hakim. Yaz aylarında 27 °C'ye kadar çıkan sıcaklıklar, kış aylarında 7 °C civarında seyrediyor. Oldukça nemli bir iklime sahip olan kentte yaz-kış yağmur yağması oldukça olağan bir durum. İlkbaharda yağmurlar daha da şiddetli hale gelebiliyor. Trabzon’u ziyaret etmek için en uygun aylar ise yaz ve sonbahar ayları. Bu aylarda sıcaklıklar daha ideal seviyede olurken yağışlar da nispeten azalıyor.

Trabzon'daki Festivaller ve Şenlikler

Karadeniz’in en renkli şehirlerinden biri olan Trabzon'da yıl boyunca şenlikler ve festivaller gerçekleşiyor. Trabzon seyahatinizi bu festivallere denk getirerek daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Özellikle yaylalarıyla ünlü şehirdeki şenlikler ziyaretçilerine eğlenceli bir deneyim vadediyor. İşte, Trabzon'da öne çıkan bazı etkinlikler...

 • Hıdırellez Bahar Bayramı (Mayıs)
 • Mayıs Yedisi Yürüyüşü (Mayıs)
 • Şalpazarı Ağasar Kültür Şenliği (Haziran)
 • Çalkara Sultan Murat Yaylası (Haziran)
 • Soğuksu Şenlikleri (Temmuz)
 • Karadağ Yaylası Şenlikleri (Temmuz)
 • Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları Festivali (Temmuz)
 • Geleneksel Turnalı Yayla Şenlikleri (Ağustos)
 • Tonya Tereyağı Kültür ve Sanat Festivali (Ağustos)

Trabzon'a Nasıl Gidilir?

Trabzon'a gitmeyi planlıyorsanız, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan direkt uçuşla Trabzon Uluslararası Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Farklı şehirlerden Trabzon'a gitmeyi .düşünüyorsanız, aktarmalı seferleri de değerlendirebilirsiniz..

UCUZ UÇUŞ BUL

Trabzon'da Ulaşım İmkanları

Karadeniz’in gözde turizm kentlerinden biri olan Trabzon’da, toplu ulaşım ağı yapılan altyapı çalışmaları ile her geçen gün gelişiyor. Yenilikçi şehir planlaması anlayışı ve hat düzenlemeleri ile kent konforlu ve rahat bir ulaşıma sahip. Dolmuş, otobüs ve taksilerin sıklıkla kullanıldığı şehirde, ilçelere ise minibüsler aracılığıyla ulaşmak mümkün. Şehir içinde pek çok noktaya ulaşım sağlayan dolmuşlar, 8 kişilik kapasiteleriyle rahat bir ulaşım aracı özelliği taşıyor.

Toplam 36 hatta sahip olan otobüsler ise şehrin her noktasına erişim için bir diğer seçenek. Otobüslerde şehre özel TAKkart adlı bilet sistemi kullanılıyor. İlçeler için ulaşım ücretleri mesafeye göre değişiklik gösteriyor. Belediye otobüslerinin yanı sıra şehirde özel halk otobüslerine binmek de mümkün. Şehrin her köşesinde karşınıza çıkan taksiler şehir içi ulaşımda kullanabileceğiniz alternatiflerden biri.

Trabzon Uluslararası Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Trabzon’da havalimanından şehir merkezine gitmek için minibüs, otobüs, HAVAŞ ve taksi gibi pek çok seçenek mevcut. 

Minibüs

Trabzon Uluslararası Havalimanı yakınından kalkan minibüsler aracılığıyla şehir merkezindeki Meydan alanına ulaşabilirsiniz. Ayrıca merkezden kalkan dolmuş ve otobüslerle de şehrin pek çok bölgesine kolaylıkla gitmek mümkün.

Otobüs

Havalimanı çıkışında üst geçitteki duraktan binebileceğiniz belediye otobüsleri ile şehrin çeşitli yerlerine ulaşabilirsiniz. 06.50-19.30 saatleri arasında hizmet veren otobüslerde gidilecek mesafeye göre farklı ücretler uygulanıyor.

HAVAŞ

Havalimanının hemen önünden halkan HAVAŞ otobüsleri ile şehir merkezi dahil birçok yere ulaşım sağlanıyor. Gidilecek yerin mesafesine göre fiyatlar değişiyor.

Taksi

Şehir merkezine ulaşım için taksi en rahat alternatiflerden. Havalimanı önünden kolaylıkla bulabileceğiniz taksilere binerek istediğiniz noktaya gidebilirsiniz. Ayrıca transfer şirketlerinden ayarlayabileceğiniz özel araçlarla da sorunsuz bir şekilde havalimanından gitmek istediğiniz noktaya ulaşabilirsiniz.

Trabzon’u ve çevre ilçeleri baştan sona gezmeyi düşünüyorsanız, Pegasus’un araç kiralama alternatiflerine de göz atmayı unutmayın. 


ARAÇ KİRALA

Trabzon'da Gezilecek Yerler

Gezginlere doğa, kültür, tarih ve gurme lezzetleri bir arada sunan Trabzon, gezilecek yerler açısından hayli zengin. Siz de 4000 yıllık geçmişe sahip olan kentte kapsamlı bir gezi planı oluşturarak keyifli bir tatil geçirebilirsiniz. İşte,Trabzon'un görülmeye değer gezi durakları…

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı

Trabzon’un Maçka İlçesi Altındere Vadisi sınırları içinde bulunan Sümela Manastırı, 1. yüzyılda inşa edilmiş dini bir yapı. Kayalıkların arasında yer alan bu muhteşem manastır, yeşilliklerle kucaklaşan enfes bir manzaraya sahip. Kapadokya kiliseleri stiline sahip manastırın freskleri ise mutlaka görülmesi gerekenler arasında.

Ayasofya Müzesi

Komnesos ailesi tarafından 1250 ila 1260 yılları arasında yaptırılan Ayasofya, 1584 yılından itibaren camiye dönüştürülmüş. Geç Bizans dönemi mimarisinin göz alıcı niteliklerini bir arada sunan yapı, 1964 yılında müze halini alarak ziyaretçilere kapılarını açmış.

Atatürk Köşkü

1890 yılında Konstantin Kabayanidis tarafından inşa ettirilen yapı, şehre tepeden bakan manzarası ile görenlerde hayranlık uyandırıyor. 1923 yılında devlet mülkiyetine geçen yapı, Atatürk’ün şehri ziyaretinde konakladığı yer olmuş. Avrupa mimarisinden izler taşıyan bina, 1943 yılında müze haline dönüştürülmüş. Müzenin içerisinde dönemin mobilyaları ve Atatürk’e ait kişisel eşyaları görmek mümkün.

Bedesten Çarşısı

1512 yılında inşası tamamlanan Bedesten Çarşısı, Anadolu’da görülen tarihi çarşılarla benzer mimari özelliklere sahip. Kare plana sahip olan yapı, dört fil ayağı üzerine oturtulmuş olup toplam iki kattan oluşuyor. Çarşı içerisinde kente özgü yöresel eşyalar ve yiyecekler satılıyor.

Trabzon Kalesi

Kalecik Mahallesi sınırları içinde bulunan Trabzon Kalesi, Fatih Sultan Mehmet’in kenti fethetmesinden sonra inşa edilmiş. Üç bölümden oluşan tarihi kale, Bizans kalıntıları üzerine eklenen taşlarla oluşturulmuş. Kalenin içerisinde değişik dönemlere ait çok sayıda dini ve idari yapı bulunuyor.

Uzungöl

Trabzon Uzungöl

Çaykara İlçesi içerisinde yer alan Uzungöl, etkileyici manzarası ile ziyaretçilerin akınına uğruyor. Doğal SİT alanı ve tabiat parkı statüsünde bulunan yerleşim alanı, sakinlik ve huzur arayanların vazgeçilmez adresi. 

Vazelon Manastırı

Kiremitli köyünde çam ormanları arasında yer alan Vazelon Manastırı, göz alıcı freskleri ve yeşillikler içindeki görüntüsü ile hayranlık uyandıran bir görsellik sunuyor.

Yaylalar

Karadeniz demek, yayla kültürü demek. Yeşilin her tonunu görebileceğiniz yaylalar Trabzon ve çevresinde de bir hayli fazla. Maçka ve Tonya ilçelerinde yoğunlaşan yaylalar doğa yürüyüşü, fotoğraf ve kampçılık gibi aktiviteler için son derece ideal. Düzköy, Sultanmurat ve Kadırga gibi başlıca yaylalarda huzurun ve doğanın tadını çıkarabilir, yeşile doyabilirsiniz.

Boztepe

Şehir merkezine 3 km uzaklıkta yer alan Boztepe, şehri kuş bakışı görmek için en ideal noktalardan biri. Çay bahçesinde oturup zaman geçirebileceğiniz tepe, eşsiz manzara fotoğrafları çekmek isteyenlerin uğrak noktası.

Çal Mağarası

Düzköy ilçesi içinde bulunan Çal Mağarası, dünyanın en uzun ikinci mağarası konumunda. 2003 yılında ziyarete açılan yeraltı nehri çevresinde çok sayıda restoran da bulunuyor.

Trabzon'da Nerede Kalınır?

Trabzon'da nerede kalınır

Trabzon’da şehir merkezi, ilçeler ve yaylalar olmak üzere farklı konaklama türlerinden dilediğinizi seçebilirsiniz. Şehir merkezinde yer alan konforlu otel seçeneklerini tercih ederek tarihi yerleri rahatlıkla gezebilir ve alışveriş yapabilirsiniz. İlçelerde yer alan bütçe dostu otellerde ise doğal güzelliklerle baş başa bir tatil geçirmeniz mümkün. Doğa tutkunları içinse en uygun alternatif yaylalar. Yeşil alanların çevresinde bulunan bungalov evler ya da butik oteller doğa ile kucaklaşmak isteyenlerin favorisi.


OTEL REZERVASYONU YAP

Trabzon'un Meşhur Yemekleri Nelerdir?

Trabzon'da ne yenir

Karadeniz mutfağının en özel lezzetlerini bir arada sunan Trabzon, tadını uzun süre unutamayacağınız yemekleri ile ünlü. Kendine özgü yemek kültürü ile aç kalmanızın imkansız olduğu kentte, onlarca lezzet tadılmayı bekliyor. İşte, Trabzon’un en meşhur yemekleri…

Trabzon Pidesi

İnce açılan hamur üzerine yöresel peynirin ilave edilmesi ile yapılan Trabzon pidesi, üzerine yumurta kırılıp bol tereyağı eklenerek servis ediliyor. Pek çok farklı malzeme ile yapılabilen bu pide, şehrin en sevilen lezzetleri arasında.

Kuymak

Kolot peyniri ve mısır unu ile yapılan kuymak, en meşhur yöresel tatlardan. Karadenizlilerin sık tükettiği kuymak denemesi gerekenler arasında.

Akçaabat Köftesi

Sarımsakla yapılan Akçaabat köfte, Trabzon’un Akçaabat ilçesine özgü bir lezzet. Yanında çeşitli garnitürlerle sunulan köfte, yumuşak kıvamı ile iştah kabartıyor.

Hamsi Tava

Trabzon’un meşhur lezzetlerinden hamsinin tavada mısır unu ile pişirilmesi olarak bilinen hamsi tava, Trabzon’un açık ara en ünlü yemeği.

Karalahana Çorbası

Karalahananın tereyağı, barbunya ve mısır unu ilave edilerek çorba kıvamına getirilmesi ile hazırlanan karalahana çorbası, şehrin özgün yemeklerinin başında geliyor.

Mısır Ekmeği

Şehirde her yemeğin yanında bolca tüketilen mısır ekmeği; tuz, sıcak su ve mısır ununun sacda pişirilmesi usulü ile yapılıyor.

Laz Böreği

Şehrin en bilindik tatlısı olan Laz böreği, kat kat hamurun üzerine şerbet dökülerek yapılıyor ve enfes tadı ile lezzet tutkunlarını kendine hayran bırakıyor.

Trabzon'da Ne, Nerede Yenir?

 • Geleneksel Karadeniz Yemekleri: Bordo Mavi Balık Restaurant, Cemil Usta, Tarihi Kalkanoğlu Pilavı, Karpi Pide
 • Tatlı: Beton Helva, Saraylı Künefe, Şişmanoğlu Baklava
 • Kahveciler: Edward’s Coffee, Yemen Kahvesi, Cafe Bordo Mavi

Trabzon'da Ne Hediye Alınır, Nereden Alışveriş Yapılır?

Trabzon'dan ne hediye alınır

Trabzon’dan alınabilecekler listesinin başında bakır ürünleri ile bal, fındık ve kaymak gibi lezzetler yer alıyor. Bedesten Çarşısı ve Semerciler Caddesi yöresel ürünleri ile nostaljik bir alışveriş için en uygun noktalardan. Şehir merkezinde kurulan Rus Pazarı ikinci el ürün arayışında olanlara sesleniyor. Kemeraltı Çarşısı ise bakır işçiliği ile nam salmış ustaların elinden çıkma kaliteli objeleri bulabileceğiniz bir adres. 

Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Şehir, yılın çoğu gününde yağmurlu olduğu için bavulunuza mutlaka şemsiye, yağmurluk ve yağmur botu koymanızda fayda var.
 • Yaylaları ile farklı bir kültüre ev sahipliği yapan Trabzon’da mutlaka bir yaylada vakit geçirin.

Trabzon Gece Hayatı

Trabzon eğlence hayatı

Öğrenci kenti olması sebebiyle hareketli bir nüfusa ev sahipliği yapan Trabzon’da, yaz aylarında eğlence gece geç saatlere kadar sürüyor. Şehir merkezinde klasik eğlence anlayışının görülebileceği bar ve gece kulüpleri mevcut. Retto, Mey Bar ve Cıngıl Bar şehrin öne çıkan eğlence mekanları arasında. Marina Akçaabat şık akşam buluşmaları, iş yemekleri ve önemli günlerin aranan mekanlarından biri. Gençlerin sıklıkla tercih ettiği BARİkat ise hafta sonu canlı müzik performansları ile dikkat çekiyor.

Önemli Telefonlar

 • Alan Kodu: +90
 • Şehir Kodu: 462
 • Trabzon Uluslararası Havalimanı: (0462) 328 09 40
 • Acil Yardım: 112

SIKÇA SORULAN SORULAR

Trabzon'a nasıl ulaşabilirim? En yakın havaalanı neresidir?

Trabzon'a ulaşmak için en yakın havaalanı Trabzon Havalimanı'dır. İstanbul, Adana, Gaziantep, İzmir, Antalya, Düsseldorf, Amman gibi şehirlerden Trabzon'a direkt uçuşlar bulunmaktadır. Ayrıca otobüs ve tren seçenekleri de mevcuttur.

Trabzon’un neyi meşhur?

Trabzon, tarihi, doğal güzellikleri ve yemekleri ile ünlüdür. Özellikle Karadeniz mutfağı, Trabzon'a özgü fındık, Vakfıkebir ekmeği, beton helvası, kadayıf, kuymak ve hamsi gibi lezzetlerle tanınır. Ayrıca Ayasofya Camii, Sumela Manastırı ve Uzungöl gibi turistik mekanlarıyla da ünlüdür.


Trabzon çevresinde doğa yürüyüşleri veya doğa sporları için uygun bölgeler var mı?

Trabzon çevresinde doğa yürüyüşleri ve doğa sporları için uygun yerler arasında Zigana Dağları, Kaçkar Dağları, Sultan Murat Yaylası ve Ayder Yaylası yer alır. Dağcılık, kamp, hiking gibi doğa sporları için siz de Trabzon'daki bu rotaları ziyaret edebilirsiniz.

Trabzon'da yerel el sanatları veya alınabilecek hediyelik eşyalar nelerdir?

Trabzon'a gittiğinizde sevdiklerinize yerel ürünleri hediye etmek isterseniz Trabzon bakırı, Trabzon keşanı, Sürmene çakısını tercih edebilirsiniz. Yöresel lezzetleri de hediye alternatifi olarak değerlendirmek isterseniz beton helva, tereyağı ve Vakfı kebir ekmeğini alabilirsiniz.

 

Trabzon'da nasıl araç kiralayabilirim?

Trabzon'da araç kiralamak için uçak yolculuğu ile şehre gittiyseniz doğrudan havalimanındaki araç kiralama firmalarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca Pegasus Araç Kiralama hizmetinden de yararlanabilirsiniz. Trabzon şehir merkezinden araç kiralamayı planlıyorsanız, yine güvenilir kiralama firmalarını tercih etmenizi öneririz.

Yukarı Yukarı