Kentlerin Doğasını Yürüyerek Keşfet

Bazı kentler doğaya hep sadıktır. Dağları, yaylaları, akarsuları ile dostça yaşamayı bilir ve onları korumak için ellerinden geleni yaparlar. Bize de bu yetenekli kentlerin doğasını adım adım keşfetmek kalır.

Her adımda oksijenin ciğerlerine yerleştiğini hissedeceğin, hem gezip hem spor yapabileceğin trekking rotalarının davetine cevap vermelisin. İşte, ucuz uçak biletini ayarlayıp kendini doğanın kucağına atman için seni bekleyen kusursuz trekking rotaları.

Likya Yolu

Türkiye’de trekking denince ilk akla gelen parkur şüphesiz Likya Yolu. Çünkü bu yol dünyanın en iyi trekking parkurları arasında ilk 10’un içinde bulunuyor. Antalya’dan Fethiye’ye kadar uzanan bu yol sadece bir doğa turu değil, bir tarih gezisini de sunuyor. Yani bu demek oluyor ki, Likya Yolu gezisi boyunca her adımda bir güzellik bulacaksın. Bu rota boyunca Gelidonya Feneri, Sidyma Antik Kenti, Ören Yeri, Letoon Antik Kenti ve Ksantos Antik Kenti’ne doğru yürüyüş yapabilirsin. Eğer bu macera daha uzun sürsün diyorsan, ilerleyen adımlarda seni Antiphellos, Simena ve Myra Antik Kenti ve eşsiz bir doğa karşılayacak.

Likya Yolu

Aladağlar

Aladağlar, Türkiye’nin en vazgeçilmez trekking rotaları arasında bulunur. Kayseri’de başlayan yolculuk Adana’da son buluyor. Ayrıca bu rotalar sana müthiş bir kamp deneyimi yaşama fırsatı da sunuyor. Eğer uzun soluklu bir trekking maceran olsun istiyorsan, bu rota tam sana göre. Alpin bitkilerinin sana eşlik ettiği yollarda yürürken Maden Boğazı, Yedigöller, Kapuzbaşı Şelalesi, Sokullupınar, Emli Vadisi ve Barasama Vadisi’ne ulaşmanın keyfini çıkarmaya bak.

Aladağlar

Ihlara Vadisi

Zaten Kapadokya çok güzelken, onu tüm ayrıntıları ile keşfetmeye hazır mısın? Oyulmuş kayalardan oluşan mağaralar, mezar kalıntıları, tarihi kilise ve şirin köyler ile 14 km uzunluğundaki parkur, senin için müthiş bir deneyim olabilir. Tarihin farklı dönemlerine yolculuk yapacağın bu etkinlikte, doğanın en güzel halini bulacağından eminiz.

Ihlara Vadisi

Terkos Gölü

Eğer İstanbul’daysan ve bir hafta sonu yürümek istiyorsan, Terkos Gölü tam sana göre. Kemerburgaz sınırları içinde yer alan Terkos Gölü’nün yürüyüş rotası, Ormanlı Köyü’nden başlıyor. Köyden Karadeniz’e doğru uzanan yolun mavi ve yeşil manzaraları parkur boyunca sürüyor. Bir diğer parkur seçeneği ise, Balaban Köyü’nden başlıyor. Bu rota rengârenk çiçekleri barındıran patikaları ile ünlü.

terkos gölü

Kaçkar Dağları

Konu doğa ve sporsa tabii ki Karadeniz’den bahsedeceğiz. Kaçkar Dağları trekkinge en müsait parkurlardan. Doğu Karadeniz’in görkemli manzaraları, yüksek zirveleri ve güçlü oksijeninden faydalanacağınız bu etkinlik Trabzon’dan başlayıp, Artvin’e kadar ulaşıyor. 50’ye yakın günübirlik yürüyüş rotası ve 10 adet kamplı geçiş rotası ile bizce trekking seçenekleri arasında en ideali.

Kaçkar Dağları

Soğuksu Milli Parkı

Ankara Kızılcahamam sınırları içinde bulunan Soğuksu Milli Parkı, resmen parkur zengini. Bu parkuru farklı yapan aslında çok ilginç olmaları. Çünkü burada 10 milyon yıl önce taşlaşmış ağaçlar bulunuyor. Yani yürürken müthiş bir doğa eserine şahit oluyorsun. Doğal bir heykel gibi görünen bu ağaçlar eşliğinde zirveye ulaşıp Kızılcahamam’a en tepeden bakmanın hissini yaşamanızı tavsiye ediyoruz.