Ekim Ayı Rotaları

Ekimde Gezilecek Yerler | Ekim Ayı Tatil Fikirleri

Sonbahar gelmiş olabilir ve sen hala tatil yapmak istiyor olabilirsin, gözün yollarda kalmış olabilir. Hem zaten ekimde gezilecek yerler farklı türden bir keyif kaynağı. Herkes harıl harıl çalışıyorken yapılan kaçamakların tadı başka oluyor. 

Ayrıca yaz ayları çoktan geride kalmışsa ne olmuş yani. Ekim ayında deniz tatili yapabileceğin güneşli ve özgür rotalar da mevcut. Bu dönemlerde tatile çıkmak cepler açısından da avantajlı. Ucuz tatil seçeneklerinin çekicileştiği bir dönemde, aklında “Ekimde nereye gidilir?” gibi bir soru varsa doğru yerdesin. Üstelik ucuz uçak bileti bulmak da yaz aylarına göre daha kolay.

Hazırsan yolların altını üstüne getirelim ve sonbahar dinginliği yaşayarak keyfimize bakalım. Haydi o zaman başlayalım, gezi rehberi yapalım. 

Ekim Ayında Nereye Gidilir: Ekimde Denize Girilecek Yerler

ekimde denize girilecek yerler

“Koca yaz geçti, ben hala denize giremedim.” ya da “Ekim ayında da bir deniz kaçamağı yapsam ne tatlı olur!” mu diyorsun? Ülkemizin kıyı kesimlerinde Akdeniz iklimi yaşandığı için deniz, kum, güneş üçlüsünü güneyde doyasıya yaşamaya devam edebilirsin. Buralar tam anlamıyla Instagramlık duraklar. Akdeniz kıyılarına doğru gelirsen herkesi kıskandıran fotoğraflar çekebilirsin.

Senin için Türkiye’de ekimde denize girilebilecek harika güzergahlar belirledik. İstediğini seç ve huzura doğru yol al.  

Adrasan: Antalya’nın Saklı Cenneti

Ekim ayında denize girilecek yerler için ilk önerimiz, Antalya gezilecek yerler dediğinizde de ilk akla gelen yerlerden olan saklı cenneti konumundaki Adrasan. Burası el değmemiş nefis doğası ve tertemiz denizi ile gezginlerin uğrak noktaları arasında yer alıyor. Bölge SİT alanı olduğu için bozulmamış bir dokuya ve eşsiz bir habitata sahip.   

Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı Adrasan aynı zamanda Çavuşköy olarak da biliniyor. Musa Dağı’nın eteklerinde konumlanan ve uzun bir kumsala sahip olan bölge, Olimpos’a da hayli yakın konumda. 

Buraya geldiğinde sualtı dalışıyla mavinin derinliğe doğru inebilir, denizin tadını her haliyle çıkarabilirsin.

Antalya Uçak Bileti Ara

Sarıgerme: Tertemiz Bir Deniz ve Huzur Bir Arada

Muğla’ya bağlı Sarıgerme, Ortaca ilçesinin şirin bir beldesi. Yakınında bulunan tatil yerlerine kıyasla az biliniyor. Ancak mavi bayraklı tertemiz bir plaja ve denize sahip. Üstelik buradaki hava sıcaklığı kasım sonuna kadar 20 derecelerde seyrediyor. Böylece deniz tatili için uzun süre ideal sıcaklığını koruyor diyebiliriz.

Pisilis Antik Kenti’nin kalıntılarına da ev sahipliği yapan Sarıgerme, sakin sessiz ortamı, altın rengi kumuyla her mevsim kafa dinlemek ve denize girmek için tercih edilebilir bir yer.

Dalaman Uçak Bileti Ara

Kuzey Kıbrıs: Yavru Vatana Doğru

Türkiye’nin güneyinde yer alan Kuzey Kıbrıs; güzel otelleri, kumsalları, denizi ve doğasıyla her yıl binlerce turistin uğrak güzergahlarından biri konumunda. Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa olsa da turizm faaliyetleri daha çok liman kenti Girne’de yoğunlaşır. 

Temmuz ve ağustos aylarında çok sıcak olan Kıbrıs, eylül ve ekim aylarında en güzel dönemlerini yaşar. Sıcaktan bunalmadan, güneşten sıkılmadan rahat bir deniz tatili yapmak istiyorsan Kıbrıs’a gitmen gereken zamanlar tam da bu aylar yani. 

Kuzey Kıbrıs Uçak Bileti Ara

Ekimde Yurt Dışında Nereye Tatile Gidilir: Ekimde Gidilecek Ülkeler

ekimde gidilecek ülkeler

Ekimde yurt dışına gitmek hayli caziptir. Bu tarihlerde hem daha uygun fiyatlı uçak biletleri bulabilirsin hem de kalabalıktan uzakta olabilirsin. Sevdiklerinle ya da tek başına tatile çıkmak ve kafa dinlemek için hayli mantıklı bir zaman ekim ayı. Senin için “Ekim ayında hangi ülkelere gidilir?” sorusuna cevap verdik.

Berlin, Almanya: Almanya’nın Kalbi

Almanya’nın başkenti ve en büyük şehri konumundaki Berlin, bohem ruhu ve özgürlük dolu sokaklarıyla seni bekliyor. Avrupa’nın önde gelen kültür başkentlerinden biri olarak kabul edilen Berlin, multikültürel yapısı ve hareketli gece hayatıyla gezginler açısından özel bir durak niteliğinde.

Sanat galerileri, tarihi müzeleri ve huzur dolu parklarıyla son derece keyifli bir yaşam sunan Berlin’de harika anılar biriktirebilirsin.

Berlin Uçak Bileti Ara

Saraybosna, Bosna Hersek: Pasaporta Gerek Yok

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna, Avrupa’nın tarihiyle ön plana çıkan en ilgi çekici noktalarından biri. Şehir 1992-1995 yılları arasındaki savaş döneminde ciddi şekilde hasar görmüş olsa da günümüzde savaşın yol açtığı fiziksel hasarların çoğu giderilmiş durumda.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vizesiz şekilde artık kimliğiyle gidebildiği Saraybosna, kozmopolit yapısı ve barışçıl dokusuyla çekici bir güzergah. Müzelerin, dini yapıların ve çarşıların iç içe olduğu şehir, geleneksel tatları ve yemekleriyle de hayli ünlü.

Bosna Hersek Uçak Bileti Ara

Brüksel, Belçika: Sürprizlerle Dolu 

Belçika’nın başkenti Brüksel; Felemenk, Fransız ve Alman kültürlerinin ortak etkisinde bulunan bir dünya şehri. Özellikle sanat ve kültür aktiviteleriyle dikkat çeken şehir, barok ve Gotik mimari yapılarıyla da Avrupa’nın özel güzergahlarından.

Belçika Uçak Bileti Ara

Ekimde Balayına Nereye Gidilir: Romantizm Dolu Rotalar

ekimde balayına gidilecek yerler

Ekim ayı, sonbaharın romantik ambiyansını yaşayarak evlenmek için ideal bir zaman. Bu ayda evlenen çifte kumrular, romantizm dolu köşelere gitme imkanına sahip oluyor. Çiftler için birbirinden güzel ekim ayı balayı tavsiyeleri hazırladık. 

İtalya: Renkli Bir Dünya

İtalya; Roma İmparatorluğuna ev sahipliği yapan konumu, kültürel dokusu, yetiştirdiği sanatçılar ve tarihi yapısıyla eşsiz bir güzergah. İtalya’da gezilecek o kadar çok yer, tadılacak o kadar güzel yemek var ki bu yüzden dünyanın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biri. 

Akdeniz kıyısında konumlanan ve çizme şeklinde bir görünüme sahip olan ülkenin turistik açıdan en popüler şehirleri; Roma, Milano, Napoli, Floransa ve Venedik… Nereden başlamak istediğine sen karar ver.

Roma Uçak Bileti Ara

 

İspanya: Sıcak Bir Masal 

Avrupa’nın güneybatısında, İber Yarımadası olarak adlandırılan bölgede bulunan İspanya, dünyanın en popüler turizm güzergahlarından biri. Görkemli bir tarihe ve sıcak bir kültüre ev sahipliği yapan ülkenin başkenti ise Madrid.

Güneyde ve doğuda Akdeniz’e, kuzey tarafında ise Atlantik Okyanusu’na kıyısı olan İspanya, doğal güzellikleri, tarihi, güneşli kıyıları, enfes yemekleri ve sıcakkanlı insanlarıyla yüzünü gülümsetecek bir durak.

Madrid Uçak Bileti Ara

Fransa: Romantik Bir Rüya

Fransa, dünya kültürü ve siyasi tarihi açısından kendine has bir ülke. Mavi, beyaz ve kırmızı renklerinin kullanıldığı bayrağıyla özgürlük, eşitlik ve kardeşlik kavramlarını sahiplenen Fransa, yetiştirdiği düşünürler ve sanatçılarla da özel bir yere sahip.

Edebiyat, resim, sinema, felsefe gibi alanlarda her dönem söz sahibi olan Fransa, romantizmin de coşkulu şekilde yaşandığı güzergahlardan biri. Aşıkların şehri Paris mi, yoksa Güney Fransa turu mu? Ona da sen karar ver.

Paris Uçak Bileti Ara

Ekim Ayı İçin Alternatif Rotalar: Farkını Yansıtmak İsteyenlere 

ekim ayı alternatif rotalar

Ekim ayında farklı maceralar yaşamak isteyenlere uygun birçok rota var. Farkını gittiğin yerlerle gösteren biriysen bu güzergahlar tam sana göre! 

Mısır: Piramitlerin İzinde

Dünyanın en kadim uygarlıklarından biri olan Mısır, firavunlar döneminden Memlüklere kadar birçok farklı medeniyetin izlerini taşıyan egzotik bir durak. 

Efsanelere konu olan Nil Nehri’nin kıyısına kurulan ülke, Orta Doğu ve Kuzey Afrika arasında bir köprü görevi görür. İnsanlık tarihinin en eski medeniyetlerinden biri olan Mısır seni bekliyor.

Kahire Uçak Bileti Ara

Fas: Unutulmaz Bir Çöl Deneyimi

Afrika kıtasının kuzeybatı ucunda bulunan Fas; kuzeyde Cebelitarık Boğazı, doğuda Cezayir, güneyde Moritanya ve batıda Atlas Okyanusu ile çevrili. Renkli pazar yerleri, gizemli atmosferi, dar sokakları, tarihsel anıtları ve Sahra Çölü ile eşsiz bir güzergah olan ülke, sana unutulmaz bir deneyim sunmaya hazır.

Kazablanka Uçak Bileti Ara

Rusya: Tarihi ve Edebiyatıyla Farklı 

Dünyanın en geniş ülkesi olma özelliğine sahip Rusya, kapladığı alan itibarıyla çok çeşitli tarihi ve doğal güzelliklere sahip. Dokuz farklı zaman dilimi kullanan ülke; UNESCO mirasları, milli parkları, tarihi yapıları, meydanları ve doğa rezervleriyle ünlü.

Köklü bir tarihi bulunan Rusya; Dostoyevski, Tolstoy, Puşkin, Çehov, Gorki gibi edebiyatçılarıyla olduğu kadar sanatçıları ve bilim adamlarıyla da dünya kültürü açısından önemli bir etkiye sahip. Tarihin ve sanatın izini sürmek istersen Rusya’ya gitmelisin.

Moskova Uçak Bileti Ara

Ekim Ayında Farklı Bir Deneyim Yaşayacağın Yerler: Keşif Odaklı Rotalar

Ekim ayı keşif rotaları

Son yılların popüler gezi trendi olan deneyim odaklı seyahat, yeni arayışlara kapı açıyor. Eğer farklı bir deneyim yaşamak istiyorsan bu rotalara göz atmanı öneririz.

Kaş: Sonbaharda Bir Başka Güzel

Ekim ayında gezginler genelde güney defterini kapatıp kuzeyde ya da batıda kamp yapmayı tercih ediyorlar. Ancak Kaş’ta havalar hala güzel ve kamp için uygun. Genellikle yaz aylarında tercih edilen bu cennet yer aslında ilkbahar ve sonbahar aylarında kalabalıktan kendini sıyırmış ve daha keyifli bir atmosfere sahip oluyor.

Antalya’ya bağlı Kaş da Toros Dağlarının dik yamaçlarıyla Akdeniz’i buluşturan bir noktada yer alıyor. Müthiş doğası ve harika koylarıyla bölgenin ilgi çeken lokasyonları arasında kendine yer buluyor. Bu bölgede kamp yaparsan yakınlarında bulunan antik kentleri ve berrak denizinde yüzen balıkları keşfedebilirsin. 

Kaş’ta kamp yapmak için yanında uyku tulumu, uyku ekipmanları ya da başka türden kamp ekipmanları götürmek istersen de bagaj kuralları sayfamızı ziyaret edebilir, biletine göre limitleri öğrenebilirsin. 

Fethiye: Uçmanın Zamanı Olmaz

Türkiye’de yamaç paraşütü denildiğinde akla gelen ilk yer şüphesiz Fethiye. Hemen her mevsim Babadağ’dan, yeşille mavinin buluştuğu görkemli derinliğe uçmak mümkün. Bu benzersiz deneyimi yaşamak ise paha biçilemez. 

Eğer ekstrem sporları seviyorsan ya da uçma hissini yaşamak istiyorsan Fethiye’de yamaç paraşütünü mutlaka denemelisin.

Mardin: Yöresel Lezzetler Seni Çağırıyor

Kadim bir coğrafya ve muhteşem yemekler… Ancak bu iki kelime Mardin’i anlatmaya yetmez; mutlaka deneyimlemek gerekir. Bu yüzden ekim ayında Mardin’e gitmeye ne dersin? Yemekleriyle ön plana çıkmamış bir şehir, ama lezzetine doyum olmaz mutfağıyla keşfedilmeye değer lezzetler sunuyor.

Mardin farklı kültürlere ev sahipliği yaptığı için çok fazla mutfaktan etkilenmiş. Yöresel çorbaları, kebapları, mezeleri ve elbette kahvesi sadece yemek yemek için bile şehri ziyaret  etmeyi gerekli kılıyor. Buna ek olarak kendine has mimarisi ve kültürüyle de görenleri hayran bırakıyor.

Mardin Uçak Bileti Ara

Ekimde Kampa Nereye Gidilir: Ekimde Kamp Yapılacak Yerler

ekimde kamp yapılacak yerler

Sıcaklar azalmaya başlamışken kamp döneminin en güzel zamanı geliyor. Ülkemizin en güzel manzaralı kamp noktaları ise seni bekliyor! Hatırlatmakta yarar var; kampa giderken bazı malzemelerini yanında götürebilirsin. Bu sebeple bagaj kuralları sayfamızı ziyaret edip biletine göre limitlere göz atabilirsin. 

Akyaka: Doğanın Tadını Çıkarma Zamanı

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Akyaka, doğayla iç içe kamp yerlerine sahip. İster Azmak Nehri’nin serin kenarında, ister oksijen deposu ağaçların arasında konaklayabilirsin. Ücretli ya da ücretsiz, el değmemiş ya da içerisinde elektrik, duş, yemek gibi ihtiyaçlarını karşılayabileceğin güzel kamp alanları bulabilirsin.

Yaz sezonu sonlandığı için artık her yer senin. Kalabalık olmadan sakince bir tatil yapmak istiyorsan yılın bu döneminde Akyaka senin için güzel bir tercih olabilir. Doğanın tadını çıkar!

Dalaman Uçak Bileti Ara

Saros Körfezi: El Değmemiş Duraklar Arayanlara Özel

Popüler tatil durakları arasında göremesen de kamp yapmak için harika bir duraktan bahsedeceğiz: Saros Körfezi! Gelibolu Yarımadası ve Trakya kıyılarını saran bu güzel körfezde berrak bir deniz seni bekliyor. Körfezde bulunan Kömür Limanı Kamp Alanı’nı tercih edersen birçok farklı balık türüne rastlayabilirsin. Bu özelliğinden dolayı sualtı fotoğrafçılarının tercih ettikleri bu bölgede ayrıca serbest dalış da yapabilirsin. 

Kamp konusunda deneyimliysen ve el değmemiş yerler arıyorsan bu bölge tam senlik. Bu bölgeye ulaşmak için İstanbul’a ya da Balıkesir’e uçup aktarma yapabilirsin.

İstanbul Uçak Bileti Ara

Marmaris: Çam Kokuları Arasında

Muğla’nın popüler tatil noktalarından biri olan Marmaris, kamp yapmak için de sıkça tercih edilen yerlerden. Bir yanı çam ağaçları, bir yanı masmavi deniz olan bu bölgede tabiat parkları da kamp alanları da hayli fazla. İhtiyacına göre ücretli ya da ücretsiz olan kamp alanlarından birini tercih edip yaz sezonunun bitişinin getirdiği sakinliği doğanın içerisinde kutlayabilirsin.

Kamp alanlarının çoğunda internet, elektrik, duş, yemek gibi hizmetler alabilirsin. İlk defa kamp yapıyorsan burası sana kamp yapmayı sevdirecek. Kamp yapmaya gelmişken Bodrum’da gezilecek yerleri görmeden dönmemeni tavsiye ederiz.

Tercihini Marmaris’ten yana kullanırsan sana rehber olması için Marmaris’in En Güzel Plajları ve Koyları yazımıza göz atabilirsin. Marmaris’e gitmek için Muğla-Bodrum Havalimanı’nı kullanman gerekecektir.

Muğla-Bodrum Uçak Bileti Ara

Ekim Ayında Tek Başına Tatil: Ekimde Tek Başına Gidilecek Yerler

ekimde tek başına tatil yapılacak yerler

Ekim ayında tek başına tatil yapmaya ne dersin? Kulağa hoş geliyorsa işte, yaz sezonunu bitirip tek başına kafa dinlemek ya da yeni maceralara açılmak isteyenlere özel ekim ayında tek başına gidilecek tatil güzergâhları:

Selimiye: Dalga Sesiyle Dinlenmek İsteyenlere Özel

Ekim ayı geldi, tatil yaptın ya da kafanı dinleyecek vakit bulamadın. Şimdi, Selimiye’de havalar geceleri hafif serin, gündüzleri ise tam tadında yani bunaltmadan ısıtıyor. Böyle güzel bir hava da seni Selimiye’nin tarifsiz güzellikteki doğasına çağırıyor.

Eskiden balıkçı kasabası olan, son yıllarda popülerleşen bu köyün en güzel dönemi ilkbahar ve sonbahar. Yazı uğurlayıp biraz da keyifli vakit geçirmek istersen rotanı Selimiye’ye çevir. Hem Fethiye ve Marmaris gibi tatil noktaları da buraya hayli yakın. Dilersen yolüstü güzergah olarak o duraklara da uğrayabilirsin. Buraya ulaşmanın en kolay yolu ise Dalaman’a uçmak ve Marmaris otogara gelip buradan aktarma yapmak. 

 Dalaman Uçak Bileti Ara

Atina: Kültür Turu Yapmanın Tam Vakti

Ekim ayında Atina tatili yapmak hiç aklından geçti mi? Tek başına tatil yaparken biraz kültürel bir tur, biraz da tarihi duraklar görmek istersen Atina doğru bir tercih olabilir. Akropolis’ten şehre bakıp sonrasında da dar ara sokaklarda kaybolmak kulağına hoş geliyorsa ekim ayı rotanı belirlemek için daha fazla beklemene gerek yok.

Atina ile ilgili daha önce çok öneride bulunduk. Atina Seyahat ve Gezi Rehberi sayfamız üzerinden ilgini çeken içeriklerimize bakarak tatilini şekillendirebilirsin. Buraya ulaşmanın en kolay yolu ise ucuz bir Atina uçak bileti almak!

Atina Uçak Bileti Ara

Amsterdam: Festival Enerjisine Kapılma Zamanı

Amsterdam yılın her dönemi eğlenceli ve keyifli bir durak. Bisiklet sürmek, kanal manzaraları izlemek ve farklı bir kültürün varlığına şahit olmak, mevsimden bağımsız olarak etkileyici olabilir.

Ayrıca tek başına seyahat etmeye karar vermiş dansseverlere özel bir önerimiz de var. 18-22 Ekim demek, Amsterdam’ın her yerinde dans ve eğlence demek. Farklı pek çok mekanda devam eden Amsterdam Dans Festivali ile benzersiz bir tecrübe yaşamak mümkün. Fazla vakit kaybetmeden biletlerini al ve bu keyifli yolculuk için müzikleri şimdiden dinlemeye başla deriz. Amsterdam Dance Event sayfasından hem bilet hem program ile ilgili detayları öğrenebilirsin.

Buraya ulaşmanın en kolay yolu ise ucuz Amsterdam uçak bileti almaktan geçiyor. 

Amsterdam Uçak Bileti Ara

Bu öneri ile de yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsan Türkiye’de Deneyim Odaklı Kamp Noktaları: Keşfetmenin Zamanı yazımıza geçebilirsin.

Sen Yeter Ki Uçmak İste! Seyahatini baştan sona planlamak için ihtiyacın olan her şey bende! Öneriler bende... Fikirler bende... Uçak bileti bende...

Bir yanıt yazın