tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Kampçılık

Kampçılık

İçindekiler

Doğa sporları sevenlerin yılın her dönemi yaptığı kampçılık, yeşilin ve mavinin her tonunun görülebildiği eşsiz rotalarda gerçekleştirilir. Şehir hayatından uzaklaşmak isteyenlere izole olma imkânı tanıyan kampçılık için hem Türkiye’de hem de dünyanın pek çok noktasında özel rotalar bulunur.

kampçılık nedir

Kampçılık Nedir?

Kampçılık, çadır ve diğer gerekli ekipmanlarla birlikte sporcuların doğal bir şekilde yola çıkması ya da daha önceden ayarlanmış alanlarda kalması olarak tanımlanabilir. Kampçılık tek başına yapılabildiği gibi diğer sporlarla birlikte de yürütülebilir. Özellikle dağcılık ve trekking gibi ekstrem sporlarla ilgilenenler için kampçılık ayrılmaz bir parçadır. Bazen günlerce ya da haftalarca süren parkurlarda, çoğu sporcu yanına kamp malzemelerini de alarak doğanın keyfini çıkarır. 

Nasıl Yapılır?

Uyku tulumları ve çadırlarla yapılan kampçılık belli bir süre konaklamayı kapsar. Hem orman içinde ve dağ eteklerinde hem de deniz kıyısında yapılabilen kampçılık doğa ile iç içe olmak demektir. Her türlü doğa etkinliğinin temelini oluşturan bu spor zihinsel açıdan da rahatlamayı mümkün kılar.

Kamp malzemelerinin eksiksiz olarak temin edilmesi kamp yapmanın temelini oluşturur. Ekipman ve kıyafetler, değişen hava koşulları ve engebeli araziler göz önünde bulundurularak hazırlanmalıdır. 

Kampçılık Eğitimi Nedir? Temel Kampçılık Eğitimi Neler Kapsar?

Temel kampçılık eğitimi öncelikle kampçılığın bir yaşam biçimi olduğu öğretisi ile başlar. Kampçılık faaliyetinde bulunanların doğaya ve canlılara saygı duyması beklenir. Doğada bulunan bitkilere, hayvanlara ve ağaçlara zarar verilmemesi ve ateş yakıldıysa mutlaka söndürülmesi gerektiği gibi bilgilerin kampçılar tarafından özümsenmesi şarttır.

Doğa ile ilgili bilinmesi gerekenlerle birlikte kampçılık eğitimi sporcuların yapması gerekenleri de içerir. Özellikle ilk kez kamp yapacakların çadır kurma, ateş yakma, yemek hazırlama ve kampı toplama aşamalarında nasıl bir yol izlemesi gerektiği eğitim içinde yer alır. Değişen hava koşulları da göz ardı edilmeyerek mutlaka gidilen bölgenin iklimine uygun kıyafetler taşınmalıdır.

Kamp yerinin seçimi de büyük önem taşır. Bazı bölgelerde çeşitli hizmetler veren kamp alanları bulunur. Bu alanlar çadır ihtiyacını bile karşılayabilir. Özellikle Avrupa’da neredeyse her kamp alanında bu hizmetleri alabileceğiniz özel işletmeler vardır. Kendi çadırını kurmak isteyenler ise su kaynaklarına yakın, çok eğimli olmayan ve tuvalet gereksinimi için uygun yerlere kamp kurabilir. Kamp alanının bulunduğundan daha temiz bırakılması da kampçılık ilkelerinden biridir.  

Kampçılık İçin Gerekli Malzemeler

Güvenli ve konforlu bir kampçılık deneyimi için ekipmanlar oldukça önemlidir.

kampçılık malzemeleri

Çadır

Çadır seçiminde dayanıklılık, tasarım ve ölçüler dikkat edilmesi gereken noktaların başında gelir. Kamp kaç kişi ile yapılacaksa buna uygun bir çadır seçmek gerekir. Yağmur, kar gibi olumsuz hava koşullarından kampçıları koruyacak ve havalandırmaya sahip çadırlar daha kullanışlıdır. Bu anlamda ihtiyaçlarınıza uygun olarak üçgen, tünel ya da kubbe çadırları tercih edebilirsiniz.

Uyku Tulumu

Uyku tulumlarının hafif, kompakt ve ısı kaybına yol açmayacak özellikte olması gerekir. Tulumlar kaz tüyü ya da sentetik dolgular kullanılarak üretilir. Kaz tüyü kullanılan uyku tulumları daha sıcak tutarken, sentetik olanlar daha hafiftir. Mevsim koşullarını ve kamp süresini göz önünde bulundurmak, kampçıların tulumu seçim sürecini kolaylaştıracaktır.

Sırt Çantası

Sırt çantaları farklı hacim ve tasarımlara sahiptir. Kampçılar, yanlarına alacakları ekipmanlara uygun genişlikte, dayanıklı bir çanta seçmelidir. 

Yeme/İçme

Uzun süreli kampçılık faaliyetlerinde kompakt tasarımlara sahip kamp ocakları büyük işlev görür. Kampa uygun küçük kaplar ile çatal ve kaşık da sporcuların yanına alması gereken aletler arasındadır. Makarna ya da bulgur gibi yiyecekler bu sayede kısa sürede pişirilebilir. Kısa süreli kamplarda ise konserveler, atıştırmalık tatlılar, hazır yiyecek ve içecekler yeterli olacaktır.

Fener

El feneri, özellikle geceleri mutlaka kullanılan kamp ekipmanlarının başında gelir. El fenerleri ile birlikte AA lityum piller de kampçıların yanına alması gereken malzemelerdir.

Kıyafetler

Kalın kıyafetler yerine birkaç kat ince kıyafet giymek vücut ısısını koruyacaktır. Özellikle karla kaplı soğuk alanlarda yapılan kamplarda baş ve boyun bölgesinin korunmasına yönelik kıyafetler tercih edilebilir. Eldiven, tozluk, çoraplar ve ayakkabılar da ısıyı muhafaza edecek özelliklere sahip olmalıdır. Islanma ihtimaline karşı yedek kıyafetler de sırt çantasında bulunmalıdır.

Diğer malzemeler

 • Çakı
 • İlk yardım çantası
 • Pusula
 • Düdük
 • Güneş kremi
 • Güneş gözlüğü
 • Çöp poşeti
 • Kibrit, çakmak
 • Temizlik malzemeleri (sabun, tuvalet kağıdı, havlu, ıslak mendil vs.)

Kamp Ne Zaman Yapılır?

Kampçılık her mevsim yapılabilen bir spordur. Özellikle ekstrem sporlarla birlikte yapılacaksa bu sporlara uygun mevsimler kamp için daha uygundur. Yazın sahil kenarında, kışın ise dağ eteklerinde kamp yapılabilir. 

kampçılık nerede ne zaman yapılır

Türkiye’de Kamp Nerede Yapılır?

Türkiye’de kampçılığın popülerleşmesi ile birlikte hem sahil şeridinde hem de iç kesimlerde çok sayıda kamp rotası vardır.

Kelebekler Vadisi, Fethiye

Ölüdeniz’de bulunan Kelebekler Vadisi, Türkiye’nin en popüler kamp alanlarından biridir. Bölgenin bir tarafında dik kayalar diğer tarafında ise deniz bulunur. İster kayalık bölgede isterseniz de deniz kenarında çadır kurabilirsiniz. Ekstrem sporlarla ilgilenenler bölgede kamp yaparken dalış, yamaç paraşütü ve tırmanma aktivitelerinde de bulunabilir. 

Deniz ve dağ manzarası eşliğinde kamp yapabileceğiniz bölgeye, 1 saat uzaklıkta konumlanan Dalaman Havalimanı’ndan ulaşım sağlayabilirsiniz.

Karagöl, Borçka

Borçka Karagöl Tabiat Parkı yalnızca Artvin’in değil Karadeniz’in de en güzel kamp noktalarından biridir. Göl kenarında; yeşillikler içinde, sessiz ve sakin bir yerde kamp kurmak için Karagöl yakınlarına gidebilirsiniz.

Borçka’ya, Trabzon Havalimanı’ndan hızlı ve konforlu bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Geyikbayırı, Antalya

Kampçılıkla birlikte ekstrem sporları da deneyimlemek isteyenlerin öncelikli tercihleri arasında Geyikbayırı bulunur. Sarp kayalarla çevrili bölgede bulunan kamp alanları da bu kayalık bölgelere yakın şekilde konumlanır. Bölgedeki kamp alanları; kaya tırmanışı ve yürüyüş yapmak isteyenler tarafından her mevsim ziyaret edilir. 

Antalya Havalimanı’na oldukça yakın bir konumda bulunan Geyikbayırı’na giderek hem kamp macerasına atılabilir hem de ekstrem sporları keşfedebilirsiniz.

Erdek, Balıkesir

Erdek’te bulunan Kapıdağ Yarımadası, deniz ve orman örtüsü ile çevrelenen kamp alanlarına ev sahipliği yapar. Sık ağaçlar ve gölgeler altında kamp kurabilir, sahilde uzun yürüyüşlere çıkabilirsiniz.

Kapıdağ Yarımadası’nı da dahil edeceğiniz Balıkesir seyahatinizi planlamak için Edremit uçak bileti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Salda Gölü, Burdur

Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü özellikle son yıllarda kampçılıkla ilgilenenlerin öncelikli rotalarındandır. El değmemiş plajları ve doğal güzellikleri ile sessiz bir kamp süreci vadeden bölge, şehir hayatının telaşından uzaklaşmak isteyenler için idealdir. Salda Gölü’nde herhangi bir işletmenin bulunmaması da doğa ile başbaşa vakit geçirmek isteyenleri memnun eden özelliklerdendir.

Salda Gölü’ne, yaklaşık 50 dakika uzaklıkta konumlanan Denizli Çardak Havalimanı’ndan ulaşım sağlayabilirsiniz.

Dünya’da En İyi Kampçılık Rotaları

Ekstrem spor aktivitelerini de dahil edebileceğiniz kampçılık için doğa ile iç içe olunabilecek çok sayıda rota bulunur.

Le Clos du Lac, Fransa

Provence şehrinde bulunan kamp alanı 1485 metre yükseklikte, Ecrins Ulusal Parkı’nın kıyısında bulunur. Dağ ve göl manzarasına sahip bölgenin yakınında aktivite alanları da bulmak mümkündür. Gün içinde yürüyüş yapabilir ya da gölde balık tutabilirsiniz. Sessiz ve sakin bir alanda kamp yapmak isterseniz, Le Clos du Lac kamp bölgesine Lyon ya da Nice havalimanlarından ulaşım sağlayabilirsiniz.

Rotanızı oluşturmak için Fransa uçuş noktalarını inceleyebilir, araç kiralayarak çok daha hızlı bir şekilde ülke içinde seyahat edebilirsiniz.

Ansen, Hollanda

Hollanda’nın en güzel şehirlerinden biri olan Ansen’de geniş yeşil alanlar bulunur. Bu alanlarda kampçılık faaliyetleri için çok sayıda yer vardır. Avrupa’nın çoğu kamp alanında olduğu gibi buralarda da isteyenler kendi çadırında isteyenlerse özel firmaların sunduğu çadırlarda kalabilir. Özel alanlarda Wi-Fi gibi hizmetlerden yararlanmak da mümkündür.

Yeşillikler içinde kamp yapmak isterseniz, bölgeye Amsterdam Havalimanı’ndan ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bregenz, Avusturya

Bregenz, aslında Avusturya sınırları içinde bulunsa da Almanya ve İsviçre sınırlarına çok yakındır. Constance Gölü çevresinde bulunan kamp alanlarından üç farklı ülkeyi görmek mümkündür. Kampçılıkla birlikte spor da yapmak isteyenler bisiklet parkurlarını kullanabilir ya da trekking rotaları üzerinde yürüyüş yapabilir. Üç farklı ülkeye komşu olan Bregenz bölgesine en yakın şehir Zürih’tir. Zürih Havalimanı’ndan Bregenz’e yaklaşık 1,5 saat içinde ulaşabilirsiniz.

Bregenz’i de dahil edeceğiniz seyahatinize başka bir şehirden başlamak isterseniz Avusturya, Almanya ve İsviçre uçuş noktalarını inceleyebilirsiniz.

Burgos, İspanya

Şehirde bulunan Arlanzon Nehri yakınında pek çok kamp alanı bulmak mümkündür. Nehir manzaralı kamp alanları aynı zamanda yürüyüş ve bisiklet parkurlarıyla çevrilidir. İsterseniz kendi çadırınızla isterseniz de burada bulunan işletmelerden çadır kiralayarak kamp yapabilirsiniz.

Avrupa’daki kamp alanları arasında en sık tercih edilen destinasyonlardan biri olan Burgos’a Madrid Barajas Havalimanı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Hallstatt, Avusturya

Bölge, dik dağlar ve Hallstatt Gölü ile çevrilidir. Dağ ve göl manzarasına sahip, doğal güzelliklerle çevrili Hallstatt’ta çok sayıda kamp alanı bulunur. Bölgede akşamlar, yaz mevsiminde bile, oldukça serindir.

Avusturya uçuş noktalarını inceleyerek, seyahat planınıza Hallstatt bölgesini de ekleyebilirsiniz.

***

NOT: Eğer spor ekipmanlarınızı uçak seyahatinizde yanınızda götürmeyi planlıyorsanız Müşteri Hizmetlerimizi arayarak uçuşunuza ilgili hizmeti ekletmeniz gerekmektedir.

Spor Ekipmanları Taşıma Ücretlerini Öğrenmek için Tıklayın

Yukarı Yukarı