kis-tatili-isteyenlere-7-oneri

Kış Tatili İsteyenler İçin Öneriler | Avrupa’da Kış Tatili

Gezmenin zamanı olmaz, yaz ya da kış tatili fark etmez! Gezginler zamandan bağımsız şekilde yollarda olma ve yeni yerler keşfetme arzusuyla yanıp tutuşurlar. Hem çoğu yolculuğun önemi de varılan yerden ziyade yoldaki hikayelerde gizlidir.

Kendini parklara atmanın, aşık olmanın, eğlenmenin ve özgür hissetmenin verdiği tat başka hiçbir şeyde bulunmaz. Zaten bir gezginin de sırt çantası her daim hazır ve nazırdır. O sadece yollara düşmeyi bekler. 

O yüzden bu yazımızda seni harika duraklara götüreceğiz ve seyyahlığın tadını doyasıya çıkarmanı sağlayacağız. Tabii hatırlatmakta fayda var: İyi bir gezgin, uzun rotaların yanı sıra hafta sonlarını da önceden planlayarak ve ucuz uçak bileti fırsatları yakalayarak şahane geziler yapabilir. Hazırsan başlayalım ve yurt dışı seyahatin için eşsiz güzergahlara doğru uçalım, kış tatili gezi rehberi yapalım!

1. Kopenhag: Danimarka’nın İncisi

kopenhag

Biraz soğuk ama gerçekten farklı bir yer görmek istersen rotanı öncelikli olarak Kopenhag’a çevirmeni tavsiye ederiz. Kopenhag sahip olduğu enfes mimari yapıları, yemyeşil park ve bahçeleri, zengin müzeleri, rahat caddeleri ve görkemli meydanları ile kesinlikle görülmesi gereken bir durak. 

Kuzey ülkelerinin kendine has estetik güzelliğini ve huzur veren atmosferini bulabileceğin Kopenhag’da birbirinden güzel gurme tatlar ve onlarca farklı çikolata da deneyebilirsin. Özellikle çikolata seviyorsan burası tam bir cennet. 

Ayrıca burada her zevke hitap eden sokak festivallerine ve müzik etkinliklerine denk gelebilir, kış seyahatini oldukça çekici bir hale getirebilirsin. Şehrin her yerinde hizmet veren “city bike’’ adlı ücretsiz bisikletlerle bu masalsı şehri rahatça gezebilirsin. Haydi o halde, yerinde durma! 

Kopenhag Uçak Bileti Ara 

ucak-bileti

2. Marsilya: Güney Fransa’nın Güzeli 

marsilya

Côte d’Azur bölgesinin başkenti, Fransa’nın en önemli limanı Marsilya, kültürlerarası etkileşimin had safhada olduğu samimi bir Akdeniz şehri. Marsilya’ya gittiğinde Akdeniz’in en iyi gün batımı manzarasını izlemek için Notre Dame de la Garde Katedrali’ne çıkabilir, Panier mahallesindeki lokal Fransız usulü fırınlardan mis kokulu ekmek ve kurabiyeler alabilirsin.

Kış ayları için daha sıcak bir rota istiyorsan Corniche’de denize karşı içeceğini yudumlayabilir, eğer vaktin varsa trenle Montpellier ve Aix-an Provance gibi komşu şehirleri de ziyaret edebilirsin. 

Haydi bir de kitap tavsiyesi verelim. Bu yolculuk esnasında Fransız edebiyatının dev isimlerinden biri olan Emile Zola’nın “Marsilya’nın Gizemleri” adlı eserini de okuyabilir ve keyfine keyif katabilirsin. 

Marsilya Uçak Bileti Ara 

ucak-bileti

3. Madrid: Bir Kültür Başkenti

İspanya seyahati denilince aklına hemen Barselona gelmesin! Sırt çantanı kapıp hiç uyumayan bir kentin yolunu tutmak istersen istikamet Madrid, bizden söylemesi. Rengarenk bir karaktere sahip olan Madrid’e iyice dinlenmiş olarak gitmende de fayda var. 

Gündüzleri Madrid Plaza Mayor üzerindeki büyüleyici binaları görmek, dünyaca ünlü müzeler Prado ve Reina Sofia’yı gezmek; geceleri ise Madrid’in ultra renkli gece hayatına dalmak kaçınılmaz!

Tabii şehrin bohem yüzü Lavapies bölgesine giderek dünyaca ünlü İspanyol yönetmen Pedro Almodovar’ın filmlerinde gibi hissetmeyi ihmal etme. Emin ol, yılın hangi döneminde gidersen git Madrid’i ve gezilecek yerlerini çok seveceksin! 

Madrid Uçak Bileti Ara 

ucak-bileti

4. Berlin: Bohem Bir Macera

berlin

Kendine bir güzellik yapmak istiyorsan son yılların en popüler kentlerinden Berlin’i mutlaka seyahat programına ekle. Avrupa’nın ve dünyanın her yerinden gençlerin ya da genç kalanların akın ettiği Berlin tam anlamıyla ‘’hikayelerle dolu’’ bir şehir. Daha önce gördüysen de önemli değil, çünkü Berlin’de mutlaka görmediğin ve farklı dünyalara açılan bir kapı vardır.

Henüz 30 yıl öncesine kadar ortasından geçen duvarla ikiye ayrılan ve özgürlüğü kısıtlı yaşayan Berlin, bugün çalkantılı geçmişine inat özgürlüğün ve dışavurumculuğun merkezi halinde! Doğu Berlin’de kalan Mitte bölgesini ziyaret edip modern sanat galerilerini ve hip kafeleri gezmeden kentten ayrılma!

Berlin Uçak Bileti Ara 

ucak-bileti

5. Belgrad: Balkan Yarımadası’nın Ortasında

belgrad

Belgrad; Balkan Yarımadası’nın ortasında yer alan Sırbistan’ın başkenti. Şehir sahip olduğu etnik çeşitlilik ve kültürel yapı ile dikkat çekiyor. Tarihi boyunca birçok devlete ev sahipliği yapan Belgrad’da, Roma ve Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalan birçok tarihi yapı bulunuyor.

Sırpçada “beyaz şehir” anlamına gelen Belgrad, enerjisi çok yüksek ve kendini asla yabancı hissedemeyeceğin türden bir yer. Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktada yer alan şehir, Avrupa’nın önemli ve gözde merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor. Kalemegdan, Knez Mihailova Caddesi ve Nikola Tesla Müzesi gibi noktalarıyla ünlü şehir; Türkiye’den vizesiz seyahat edilebiliyor, kış tatili yapmak isteyenlere farklı bir macera sunuyor.

Ayrıca hatırlatmakta fayda var: Sırbistan’da sağlık turizmi de hayli gelişmiş durumda. Ülkenin çeşitli yerlerinde bulunan şifalı sular ve kaplıcalar, dünyanın her noktasından turistlerin ülkeyi ziyaret etmesini sağlıyor. Yani Belgrad için bir termal şehir demek de mümkün. Spa kültürüne ilgi duyuyorsan aklında olsun. Haydi uygun fiyatlı uçak biletlerine…

Belgrad Uçak Bileti Ara 

ucak-bileti

6. Tiflis: Estetik ve Tarihi 

tiflis

Tiflis’in ismi Gürcüce “sıcak yer” anlamına gelen Tbili’den geliyor. Bir efsaneye göre M.Ö. 5. yüzyılda Kral Vahtang Gorgasal bir ava çıkmış ve bir sülünün peşine atmacasını salmış. Kısa bir süre sonra sülün de atmaca da gözden kaybolmuş ve daha sonra ikisi de sıcak bir suyun kenarında bulunmuş. Kral bundan çok etkilenmiş ve burada bir şehir kurulmasını emretmiş. Tiflis’in temelleri böyle atılmış.

Kura Nehri’nin kıyısında yer alan şehir; kırmızı çatılı evleri, eski sokakları ve tarihi dokusuyla oldukça ilgi çekici bir güzergah. Gürcistan’ın başkenti konumundaki şehir, aynı zamanda ülkenin endüstriyel ve kültürel merkezi konumunda. 

Gürcistan’ın geneline göre daha ılıman bir iklime sahip olan şehir, tarihi güzellikleriyle olduğu kadar gurme tatlarıyla da dikkat çekiyor. Tarihi  5. yüzyıla kadar uzanan Tiflis’te birçok medeniyetin izlerini görmek mümkün. Estetik ve tarihi atmosferi ile göz alan bu şehri görmediysen daha fazla bekleme. Kış tatili için alternatif bir durak arıyorsan burası tam sana göre. 

Tiflis Uçak Bileti Ara 

ucak-bileti

7. Moskova: Dünya Metropolü

Moskova’nın geçmişi 12. yüzyıla kadar uzanıyor. Pek çok tarihi olaya ev sahipliği yapmış şehir, medeniyete dair çok önemli tarihi ve kültürel değerler barındırıyor. Rusya’nın başkenti olan şehir geniş bir ovaya kurulmuş. Ünlü nehir Volga’ya dökülen Oka’nın bir kolu olan Moskova Nehri’nin geçtiği bir vadide yer alıyor. 

Günümüzde dünyanın en önemli metropollerinden biri olarak kabul edilen şehir, sahne sanatları, bale, tiyatro, film festivalleri gibi kültürel aktiviteleriyle ünlü. Ayrıca Moskova’da görülmesi gereken birçok durak bulunuyor. Bunların başında da Kızıl Meydan, Kremlin Sarayı, Aziz Vasil Katedrali, Gorki Parkı, Bolşoy Tiyatrosu ve Puşkin Müzesi geliyor. Moskova’ya seyahat etmenin tadı kışın bir başka, bizden söylemesi! 

Moskova Uçak Bileti Ara 

ucak-bileti

Sen Yeter Ki Uçmak İste! Seyahatini baştan sona planlamak için ihtiyacın olan her şey bende! Öneriler bende... Fikirler bende... Uçak bileti bende...