• Ana Sayfa
  • Antalya
  • Bazen Soğuklardan Sıkılırsın: Kışın Türkiye’nin En Sıcak İlleri
Kışın Sıcak İller Nere

Bazen Soğuklardan Sıkılırsın: Kışın Türkiye’nin En Sıcak İlleri

Soğuk havalardan hazzetmiyorsan kışın Türkiye’nin en sıcak illerini öğrenerek tatil planın için fikirler geliştirebilirsin tabii sosyal mesafeni ve sağlığını koruma altına alarak.

Kış aylarında sıcacık bir tatil yapmak için Türkiye’de  birçok seçeneğin var. Dört mevsimi ayrı güzel olan ülkemizde hem soğuk havalardan hem de kalabalıktan kaçacak bir yer bakınıyorsan ilk bakman gereken yer Akdeniz bölgesi.

Kışın Türkiye’nin En Sıcak Bölgesi Neresidir?

Kışın Türkiye’nin en sıcak bölgesi, Akdeniz’dir. Yıllık sıcaklık ortalamalarını incelediğimizde bu sonuca varıyoruz. Yani nereye gitmen gerektiği belli: Doğası ve yemekleriyle ünlü Akdeniz!

Türkiye’de Kışın En Sıcak Şehirler

Türkiye’de kışın nereye gidilir sorusuna sıcak bir yanıt arıyorsan düşünmen gereken ilk iki şehir Antalya ve Muğla. Kış dönemi boyunca diğer şehirlere oranla daha yüksek bir ortalamaya sahip olan bu iki şehir, dört mevsim boyunca devam eden bir turizm döngüsüne sahip. Daha geleneksel bir yerlerde tatilini geçirmek istersen Hatay, İskenderun’u düşünebilirsin. Türkiye’nin yıllık sıcaklık ortalamaları en yüksek şehirleri ise Meteoroloji Genel Müdürlüğü raporlarına göre Mersin, Antakya ve Adana.

Güle Güle Soğuk Havalar: Kış Tatili için Nereye Gidebilirim?

Tabii ki Antalya. Antalya’da şanslıysan ya da çok iddialıysan kışın denize bile girebilirsin. Havalar düşündüğünden soğuk seyretti diyelim, o zaman da Antalya’da keşfedebileceğin birçok tarihi eser ve ilginç yer var. Antalya’nın tarihi kentlerini keşfetmek için buraya tıklayabilirsin.

Alanya’da hava sıcaklığı kış boyunca 11-14 derece arasında değişiyor. Şişme mont, atkı ve bere üçlemesini görmek istemediğin bir tatil yapmak istiyorsan Alanya uçak biletini şimdiden rezerve etmeye ne dersin?

Kışın Sıcak Bir Tatil: Mersin

Yıllık sıcaklık ortalamalarına göre kış boyunca 10 derecenin üzerinde olan şehirlerden biri de Mersin. Tantuninin en hasını yiyebileceğin Mersin aynı zamanda oldukça eski bir şehir. Adam Kayalar, Yumuktepe Höyüğü ve Tarsus Müzesi tarihi bir yolculuk için; Mersin Marina ise şehrin modern çehresinde deniz kokusunu hissederek gezintiler yapmak isteyenler için bire bir.

Kışın Türkiye’de Gidilebilecek Sıcak Yerler: Bodrum’u Bir de Böyle Gör

Türkiye’de kış sıcaklık ortalaması en yüksek yerlerden biri Bodrum. 11-13 derece arasında değişen sıcaklığıyla üşütmeyen bir kışa sahip olan Bodrum, kış sezonunda başka bir çehreye bürünüyor. Bodrum’un meşhur beyaz evleriyle kaplanmış sokaklar, belki daha tenha ve daha soluk; ama kesinlikle daha romantik…

Uçak bileti fiyatlarını görmek için buraya tıklayabilirsin: Bodrum uçak bileti

Ege’nin İncisi: İzmir’de Kış Bir Başka

ege-nin-incisi-izmir

Türkiye’nin en büyük şehirlerinden biri olan İzmir, “Ege’nin İncisi” olarak anılıyor. İzmir Körfezi üzerinde yer alan şehir, tarihsel olarak da çok önemli bir bölge. Liman özelliği sebebiyle farklı kültürlerin iç içe olduğu İzmir, dünya çapındaki fuarlarıyla da ünlü. 

Kış aylarındaki sıcaklık ortalaması 8-9 derece arasında olan İzmir, yaz ya da kış fark etmeksizin Türkiye’nin en çok ziyaret edilen şehirlerinin başında geliyor. Muhteşem bir doğaya sahip olan şehir, çok eskiye dayanan tarihi ve dokusuyla ziyaretçilerine keyifli bir gezi sunuyor.  

İzmir’in en fazla turist ağırladığı dönem mayıs ve eylül arasında olsa da Akdeniz ikliminin bölgede hakim olması burayı her daim çekici kılıyor. Ayrıca İzmir her damak tadına uygun nefis tatlarıyla da gezginleri kendine çekiyor. Yüzyıllar boyunca farklı uygarlıklara kucak açtığı için İzmir mutfağı da çok çeşitli. 

İzmir denince akla gelen boyoz, kumru, tulum peyniri, lokma buradaki lezzetlerden sadece birkaçı. Velhasıl kış ayları boyunca da hayli hareketli olan İzmir, görülmesi gereken bir bölge. İzmir’i hala görmediysen neler kaçırdığının farkında değilsin, bizden söylemesi. İzmir seni bekliyor! 

Tarihi Bir Durak: Çanakkale’de Kışın Uğranılacak Yerler 

tarihi-bir-durak-canakkale

Çanakkale, Kuzeybatı Anadolu’da bulunan ve Gelibolu Yarımadası ile Biga Yarımadası üzerinde toprakları olan, köklü geçmişiyle ünlü bir şehir. Türk tarihi açısından hayli önemli bir lokasyon olan Çanakkale, 1. Dünya Savaşı sırasında kilit roldeydi ve burada İtilaf Devletleri, Türk kuvvetleri karşısında mağlup edildi. Çanakkale cephesinde alınan ve efsanelere konu olan bu unutulmaz zafer, tarihimizdeki dönüm noktalarından biri.

Bulunduğu coğrafi konumdan ötürü geçiş iklimine sahip olan Çanakkale’de Akdeniz ve Karadeniz iklim özellikleri görülüyor. Şehrin genel olarak havası ılıman olarak nitelendiriliyor. O yüzden sıcak seven gezginler açısından Çanakkale kış aylarında da gidilebilecek keyifli bir güzergah. Karın şehre hakim olduğu gün sayısı neredeyse 10’u geçmiyor, öyle ılık bir şehir. 

Çanakkale sahip olduğu benzersiz doğal ve kültürel varlıklar sebebiyle Türkiye’nin en fazla turist çeken bölgelerinden biri konumunda. Zengin bir tarihe ev sahipliği yapan şehir, birçok ilgi çekici ve heyecan verici güzergaha sahip. Hatta hatırlatma yapmak gerekirse Çanakkale’de gezilebilecek yerlerden bazıları şunlar:

Homeros’un İzinde: Troya Örenyeri

Çanakkale şehir merkezine 30 kilometre uzaklıkta bulunan Troya Antik Kenti, bölgenin en önemli tarihi mekanlarından biri. 1998 senesinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan Troya Antik Kenti dünyanın da en tanınmış antik kentleri arasında bulunuyor.

Her Köşesi Romantik: Assos Antik Kenti

romantik-assos-antik-kenti

Assos Antik Kenti, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesindeki Behramkale Köyü’nde yer alıyor. Çanakkale’nin en önemli tarihi mekanlarından biri olan bu bölge aynı zamanda Aristoteles’in kenti olarak da biliniyor. Çanakkale’ye geldiğinizde mavilikler içerisinde bulunan bu romantik güzergaha uğramayı unutmayın. 

Ege’nin Göz Bebeği: Bozcaada

ege-bozcaada

Çanakkale’ye bağlı bir ilçe olan Bozcaada, Türkiye’nin Ege denizindeki iki adasından biri. Kendine özgü mimarisi, tarihi ve bir Ege adası olması sebebiyle ülkemizin en sevilen lokasyonlarından biri olan Bozcaada yaz ayları haricinde de ayrı güzel. 

Yazı Kışı Aynı Güzellikte: Aydın Seni Çağırıyor 

Aydın için yazı kışı bir şehir demek yanlış olmaz. Ege bölgesinde yer alan şehrin yıllık sıcaklık ortalaması 17-18 derece seviyelerinde. Muhteşem havası ile içinizi ısıtan bu tatlı şehir, turizm merkezlerine yakınlığı sebebiyle kışın da çekici bir lokasyon. 

Batısında Ege Denizi bulunan şehrin kuzeyinde İzmir ve Manisa, doğusunda Denizli, güneyinde ise Muğla yer alıyor. Ayrıca Kuşadası, Söke ve Didim ilçeleri de kış aylarında sıcak noktalar arayanlara göz kırpıyor. 

Bu önerimizle bu yazımızın sonuna geliyoruz, ancak sen Ege’de Kamp Yapılacak En Güzel Köşeler: Kalbim Ege’de Kaldı yazımızı okumaya devam edebilirsin.

2 Comments

Bir cevap yazın