• Ana Sayfa
  • Konsept
  • 2023’te Ucuz Tatil Yapmak İsteyenlere 10 Ekonomik Şehir Önerisi
Ucuz tatil yapmak için tavsiyeler

2023’te Ucuz Tatil Yapmak İsteyenlere 10 Ekonomik Şehir Önerisi

Ucuz tatil yapmak isteyenler toplansın. 2023’te gidilecek tatil yerlerinin en güzellerinden ve en ucuzlarından bahsedeceğiz. 2023’te ucuz tatil yapmak için neler yapılması gerektiğinden başlayarak henüz çok rağbet görmeyen gizli cennetleri tanıtacağız. 

2023’te Ucuz Tatil Yapmak İçin Tavsiyeler

ucuz tatil önerileri

Ucuz tatil yapmak için hiç değişmeyen belli başlı kuralların yanı sıra tatil trendlerine göre değişen taktikler var. İlk yapılması gereken, tatil yapmak için iyi fikirler veren blog’ları okumak. Övünmek gibi olsun, bu konuda bizi düzenli olarak takip edebilirsin. Mesela Resmi Tatiller Takvimi (2023) içeriğimiz tatil günlerini konusunda sana ilham verebilir. Ekonomik seyahat yapmak için izlenmesi gereken yollar yazımızı da okursan kendine ucuz ve güzel bir tatil planı hazırlaman çok kolaylaşır. 

Ekonomik tatil konusunda bizde çare bitmez! Dilersen Nereye Gitsem? sayfamızı ziyaret edebilir, rotanı oluşturacak önerilerimize göz atabilirsin. Tercihlerine göre yapacağın filtrelemelerle sana ilham olacak duraklara uygun fiyatlı uçak bileti önereceğimiz seyahat planlama uygulamamızı da kullanabilirsin.  

Şimdi herkesin aklındaki soruyu soralım: Daha ucuza nasıl güzel tatil yapılır?

  • Erken rezervasyon
  • Ucuz konaklama
  • Erken rezervasyon
  • Ucuz yiyecek
  • Gereksiz alışverişten kaçınma
  • Erken rezervasyon

Saymakla Bitmez: Erken Rezervasyonun Faydaları

erken rezervasyon

Fark ettiysen erken rezervasyonu papağan gibi tekrarladık. Neden mi? Çünkü ucuz tatil yapmanın yolu kesinlikle erken rezervasyondan geçiyor. Ucuz uçak bileti ve ucuz konaklama için erken rezervasyon şart. Örnek verelim: Tatil planını 6 ay önceden yapıp uçak biletini ve otelini ayırtırsan normalde ödeyeceğinden çok daha düşük ücretler ödersin. Ayrıca 6 ay içinde küçük miktarlarda birikim yaparak tatil bütçeni genişletebilirsin. 

2023’te Erken Rezervasyon Dönemi Ne Zaman Başlar? 

erken rezervasyon ne zaman başlar

Tur  düzenleyen şirketler çoğunlukla 3-6 ay öncesinden erken rezervasyon dönemlerini başlatır. Fiyatlar talebe göre zamanla artar. Uçak bileti fiyatlarında da benzer bir sistem geçerlidir. Uçak biletini en erken alan, genelde en ucuz olanı kapar. 

2023’te Erken Rezervasyonla Ucuza Gidilebilecek Tatil Yerleri

erken rezervasyonla gidilecek tatil yerleri

Uçak biletini erken alarak ucuza tatil yapabileceğin yerlerden başlayalım. Baştan söyleyelim, bu Avrupa ülkelerini ziyaret etmek için belli bir bütçen olması gerekiyor. Tabii çok talep gören Berlin, Amsterdam, Barselona, Roma, Prag ve Viyana gibi şehirlere uygun fiyatlı uçak bileti almak için erken rezervasyon kampanyalarından yararlanarak gitmek mümkün.

Berlin: Kültür Sanat ve Gece Hayatı Bir Arada

Berlin

Avrupa’nın sanat ve kültür merkezlerinden biri Berlin… Sanat merkezi olmasının yanı sıra gece hayatının da hızlı olduğu bu şehri kim keşfetmek istemez ki? Berlin uçak biletini 6 ay önceden alırsan daha uyguna gelebileceğini söyleyelim. Kalacak yer konusunda da erken rezervasyon yaparsan ucuz Berlin tatili sana göz kırpıyor demektir.  

Daha önce Berlin’le ilgili çok yazı hazırladık. Berlin planı yaparsan aşağıdaki yazılarımıza mutlaka göz at, pişman olmayacaksın. 

Berlin’de Ucuz Tatil Yapma Tüyoları

Berlin’de Gidilecek En İyi Kafeler 

Berlin Uçak Bileti Ara

Barselona: Avrupa’da Ziyaret Edilmesi Gereken Noktalardan

Barselona

Katalonya Özerk Bölgesi’nin başkenti Barselona; lezzetli tapaslar, etkileyici yapılar ve eğlenceli etkinlikleriyle gezginlerin kalbini çalan yerlerden biri.  

Barselona’da ucuz tatil yapmak için erken rezervasyonla kalacak yerini ve uçak biletini ayarlamalı, ücretsiz etkinlikler hakkında bilgi toplamalı ve ucuza yemek yiyebileceğin yerleri araştırmalısın. Bir sanat ve kültür şehri olan Barselona, ekonomik yaşamayı çok iyi bilen bohem gezginler tarafından tercih edilen rotalardan biri. Biz daha önce Tek Kuruş Harcamadan Gez: Barselona’da Ücretsiz Olarak Yapabileceğin Şeyler yazımızda cüzdanına dokunmadan gezebileceğin yerlerden bahsetmiştik. Dilersen bu yazımıza göz atabilirsin. 

Barselona Uçak Bileti

Amsterdam: Muhteşem Bir Doğa ve Renkli Sokaklar  

Amsterdam

Hollanda’nın güzel başkenti Amsterdam’a daha önce gitmediysen mutlaka gitmen gereken yerler listene eklemen gerektiğini düşünüyoruz. Bisikletli sokakları, kanalları, müzeler bölgesi, doğası ve gece hayatıyla mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. 

Berlin ve Barselona gibi Amsterdam’da da ucuz tatil yapmak için planını 3-6 ay öncesinden belirlemen gerekiyor. Başka yolu yok! Araştırmanı iyi yapıp şehir yaşamı hakkında yeterince bilgi toplarsan bu şehirlerde ekonomik bir tatil yapabilirsin. 

Amsterdam’da ucuz tatil yapmak hakkında bir şeyler yazmıştık, buraya bıraktık. İki şehri tek biletle ucuza getirip gezmek istersen de Bir Bilet İki Şehir: Amsterdam – Brüksel Gezisi yazımızı bir okuyabilirsin.  

Amsterdam Uçak Bileti Ara

Ucuz Tatil Yapmanın Püf Noktaları: Ekonomik Şehirleri Ziyaret

Ucuz tatil yapmak için tercih edebileceğin bir diğer yöntem de bizimkine göre daha düşük kurlu para birimine sahip bir ülkeye yolculuk etmek. Euro kullanılan şehirlerde de ekonomik bir tatil mümkün, evet; ama sonuçta euro. Ne kadar ekonomik olabilir ki? 

Avrupa’da euro kullanmayan ülkeler de var. Mesela AB üyesi olup da euro kullanmayan ülkeler şunlar: Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, İsveç, Letonya, Litvanya, Macaristan, Romanya, Polonya ve Bulgaristan.

Danimarka ve İsveç, yüksek gelir seviyelerine sahip; onları eleyelim. Yaşam standartlarının kısmen ucuz olduğu Romanya ve Çek Cumhuriyeti (Çekya) ise görülecek ve yapılacak şeyler bakımından diğer ülkelere oranla daha eğlenceli. O zaman ucuz tatil yapmak için iki ekonomik şehir önerisi daha gelsin. 

Prag: Uyguna Getirebileceğin Etkileyici Bir Güzellik  

prag

Çek Cumhuriyeti’nin güzel başkenti Prag’a gitmeye ne dersin? Etkileyici yapılar, Vltava Nehri’nin iki yakasını bağlayan görkemli köprüler ve Avrupa’da olduğunu hissettirecek sokaklarıyla Prag’ı seveceğini düşünüyoruz. Dilersen mevsim olarak bahar ve yaz aylarını tercih edebilirsin, çünkü kışın hayli soğuk oluyor. Tabii her şehrin her mevsimi yaşayışı bambaşka. Kış insanıysan karlarla kaplı Prag’ı görmek için bu ayları tercih edebilirsin. 

Prag’da para birimi olarak Çek korunası kullanılıyor. Güncel Çek korunası kuru ile ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsin. Merkezi bir yerde kalırsan çoğu yere yürüyerek gidebilirsin. Zaten Prag’da en fazla bütçe, konaklama masraflarına gidecek. Tabii paylaşımlı hostellerde çok ucuza kalabileceğini unutma! 

Prag uçak bileti fiyatlarını inceleyerek Prag rüyanı gerçeğe dönüştürecek ilk adımı atabilirsin. Prag’ı daha önce anlattığımız yazılarımızı okumak istersen de senin için iki tanesini aşağıya bırakıyoruz.

Prag’ı Tek Başına Keşfetme Rehberi 

Tek Kuruş Harcamadan Gez: Prag’da Ücretsiz Olarak Yapabileceğin Şeyler 

Prag Uçak Bileti Ara

Bükreş: Avrupa Ülkelerine Göre Uygun Fiyatlı Tatil Durağı

Bükreş, ucuz tatil

Avrupa’da ucuz tatil yapmak için Bükreş iyi bir seçim. Bükreş’te yaşam çok ucuz, ayrıca görülebilecek çok şey var. Romanya’nın güzel şehri Bükreş, opera binaları ve alışveriş yapabileceğin durakları ile aklını başından alacak! 

Romanya, kendi parasını kullanan AB ülkelerinden. Bükreş’te para birimi olarak Rumen leyi kullanılıyor. Rumen leyi ve euro kuru kıyaslamasına buradan ulaşabilirsin. Şehirde yiyecek, ulaşım ve konaklama masrafları diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuz. Yani tatil yapmak için ekonomik bir şehir arıyorsan Bükreş tam sana göre. 

Bükreş uçak bileti fiyatlarına bakarak hemen tatil planı yapmaya başlayabilirsin. Bükreş’te alternatif bir tatil yapmak istersen de nereyekacsak.com ekibinin hazırladığı Transilvanya gezisi içeriğine göz atmanı öneriyoruz. 

Bükreş Uçak Bileti Ara

Ucuz Tatil Yapmanın Yolları: Bütçe Planlaması Önemli

ucuz tatil yapmanın yolları

Ucuz tatil yapmanın en önemli noktalarından biri de bütçe planlamasını önceden yapıp spontane harcamalardan uzak durmak. Ulaşım masrafları için seyahat kartı alıp (ya da araç kiralayıp) katılmak istediğin etkinlikler için promosyon kuponları bulabilirsen tatilini ucuza getirdin demektir.

Üsküp: Benzer Kültürlerin Farklı Coğrafyası

Üsküp ucuz tatil

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te gezgin ruhunu mutlu edecek çok fazla durak var! Vize istemeyen, kültürü ve mutfağı bize benzeyen, keşfedilecek bir dünya şey olan Üsküp’te euro değil, Makedon dinarı kullanılıyor. Bu durum da gezginlerin işine geliyor. Vizesiz bir durak olması da ayrı bir güzellik tabii ki. 

2023’te ucuz tatil yapmak istiyorsan ve Üsküp’ü henüz görmediysen bizce tatil planın hazır. Önce Üsküp gezisi ile ilgili yazımıza bir göz at, ardından ucuz Üsküp uçak bileti al. 

Üsküp Uçak Bileti Ara

Saraybosna: Vizesiz Gezmek İsteyenlere Özel

Saraybosna

Ucuz tatil yapmak, Saraybosna’da bir başka güzel! Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna, 2023’te tatil yapmak için ekonomik bir yer arayan herkes için mantıklı bir seçenek. Üstelik vizesiz. Kültürü, insanı ve mutfağıyla bize çok benzeyen Saraybosna; keşfedilmeyi bekleyen, tanıdık bir yer. Bak mesela Saraybosna kültürü hakkında bir yazımız var. Bu yazıya göz atarsan ne demek istediğimizi anlayacaksın. 

Saraybosna’da para birimi olarak değiştirilebilir mark (konvertibl mark), orijinal ismiyle “convertible mark” diğer adıyla Bosna-Hersek markı (BAM) kullanılıyor. BAM ve euro kuru kıyaslamasına buradan ulaşabilirsin. Saraybosna’da euro da kullanılıyor; ama kur farkı, tatil bütçesine etki ediyor. Yani Saraybosna’da ucuz bir tatil yapmak istiyorsan yerel para birimini kullanmanı öneriyoruz. 

Saraybosna Uçak Bileti Ara

Gençler Soruyor: Ucuz Tatil Nerede Yapabilirim? 

gençlere uygun ucuz tatil

Ucuz tatil yapma konusunda birçok tüyo verdik ve yapılması gereken şeylerden bahsettik. Şimdi, sıra yaşamanın gerçekten çok ucuz olduğu yerlere geldi. 2023’ün en ucuz tatil yerlerini sona sakladık. 

Tiflis: Komşuyu Ziyaret

Tiflis ucuz tatil

Gürcistan şehirlerinden Tiflis, her şeyin ucuz olduğu bir ülke. Kalacak yer, yiyecek, içecek, eğlence, etkinlik ve ulaşım fiyatları oldukça makul. Para birimi olarak Gürcistan larisi kullanılıyor. 2023’te ekonomik bir tatil yapmak istiyorsan güzel komşumuz Tiflis hakkında mutlaka araştırma yap. Hatta biz de sana yardımcı olalım. Dilersen Yanı Başındaki Cenneti Keşfet; Tiflis yazımızı ve Keyfigüzergah’ın detaylıca hazırladığı Sen Neymişsin Be Tiflis! yazımızı okuyabilirsin. 

Tiflis Uçak Bileti Ara

Almatı: Bambaşka Bir Tatil Rotası

Almatı ucuz tatil

Yanıbaşımızda bir cennet, modernizmin doğa sevgisiyle birleştiği harikulade bir rota: Kazakistan’ın başkenti Almatı. Büyükşehir hayatından bunaldın mı? Gürültü ve kalabalıklar artık tüm enerjini çekiyor mu? Benzer sokaklardan, yüzlerden ve kelimelerden sıkıldın mı? Tatile çıkmak istiyorsun, ama bütçen kısıtlı mı? Almatı, mükemmel bir tatil için bir uçak bileti uzaklığında seni bekliyor.

Sıcakkanlı insanları, olağanüstü doğası ve inanılmaz ucuzlukta şehir yaşamıyla Almatı gezisi, 2023’te gidilebilecek en ekonomik seçeneklerden biri. Para birimi olarak da Kazakistan tengesi kullanılıyor.

Modern hayata ve teknolojiye bir süre ara vererek doğanın içinde ruhunu dinlendirmek istersen de teknolojiden uzak tatil yerlerini anlattığımız içeriğimizi okuyabilirsin.  

Almatı Uçak Bileti Ara

Tiran: Şehir Turu Ardına Sahil Güneşi Eklemek İsteyenlere Özel

Tiran ucuz tatil

Arnavutluk’un başkenti Tiran, 2023’te ucuz tatil yapmak için gidilebilecek en iyi yerlerden biri. Nostaljik bir atmosfere sahip olan şehir, belki sana yaşlı görünebilir; ama nereye gideceğini ve neler yapılacağını bilirsen burası inanılmaz eğlenceli bir yer. “Tiran’da nerelere gideyim? diyorsan Ucuz Avrupa Tatiline Çıkmak İsteyenler Buraya: Tiran Tatili yazımızı okuyabilirsin.  

Alternatif bir şeyler yapmak istersen de Arnavutluk sahillerini mutlaka keşfet. Özellikle mevsim yazsa yakınında bulunan güzel plajlara doğru güzel bir yolculuğu denemeni öneriyoruz. 

Tiran Uçak Bileti Ara

Önerilerimizin sonuna geldik, ancak ucuz tatil konusunda daha fazla şey okumak istersen Ucuz Yurt Dışı Tatili: Yurt Dışında Ucuz Tatil Nasıl Yapılır? yazımıza göz atabilirsin.

Sen Yeter Ki Uçmak İste! Seyahatini baştan sona planlamak için ihtiyacın olan her şey bende! Öneriler bende... Fikirler bende... Uçak bileti bende...

Bir yanıt yazın