Sevgililer Günü’nü Yalnız Geçirenler İçin Öneriler

14 Şubat Sevgililer Günü

Her yıl çiftler tarafından coşkuyla kutlanan 14 Şubat Sevgililer Günü, aslında oldukça eski bir gelenek. Orijinal adı “Valentine’s Day” olan Sevgililer Günü, Roma İmparatorluğu döneminde kutlanmaya başlanmış. Tam olarak kutlama diyemeyiz gerçi; Sevgililer Günü’nün hikayesi biraz hüzünlü. Sevgililer Günü için hediye fikirlerinden bahsetmeden önce bu sevgi dolu günün hikayesine bir göz atalım.

14 Şubat Sevgililer Günü’nün Hikayesi Nedir?

Üçüncü yüzyıl başlarında Roma İmparatorluğu, Hristiyanlık inancını kâfirlik olarak görmekteydi. Kendi mitolojisine sahip Roma İmparatorluğu, çok tanrılı bir inanç sistemiyle yönetiliyordu ama Hristiyanlık halk ve ordu arasında hızlıca yayılıyordu. O dönem içinde birçok krizle baş etmek zorunda kalan İmparator II. Cladius, ordusunu asker bulmakta güçlük çekiyordu ve bu durumu, askerlerin sevgililerinden ayrılamamasına bağlıyordu. II. Cladius, bu yüzden Roma’da nişan ve evliliği yasakladı. O sıralarda Roma’da yaşamakta olan papaz Valentine, imparatordan gizli bir şekilde Hristiyanları evlendirmeye devam etti. Zaman içinde yakalanan papaz Valentine, ölene kadar sopa ile dövülme cezasıyla idam edildi. 14 Şubat tarihinde Hristiyan mezarlığına gömülen papaz Valentine, daha sonrasında Azizlik mertebesiyle kutsandı. 14 Şubat ise Aziz Valentine’in Günü olarak kutlanmaya başlandı…

Sevgililer Günü hikayelerinden birini okudunuz. 14 Şubat Sevgililer Günü, 496 yılında Papa Gelasius tarafından ilan edilmiş; 1969 yılında ise gerçekliği şaibeli bulunarak kilise tarafından kaldırılmış. Bazı tarihçiler, 14 Şubat Sevgililer Günü’nün, bir pagan geleneği olan Lupercalia bayramından, Hristiyanlık için dönüştürüldüğünü düşünüyor.  

Öyle ya da böyle, önceleri bir dini gün olarak kutlanan Sevgililer Günü, Amerikalı Esther Howland’ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasıyla sevgi ve aşk dolu bir güne dönüştü. Bir kartla başlayan bu adet, zamanla çiftlerin yaratıcılığını yarıştırdığı bir hediye şölenine dönüştü.

Yalnızlar için Sevgililer Günü Önerileri

Gördüğün gibi Sevgililer Günü, oldukça acıklı bir mite sahip. Sevgililer Günü’nde neden yalnızım diye düşünüyorsan Aziz Valentine’ı hüzünlü hikayesini hatırla… Üstelik yalnızlık demek özgürlük demek, istediğin planı yapabilir; istediğin yere gidebilirsin demek! Tek yapman gereken şey ucuz uçak bileti bulmak! Peki, nerelere gidebilirsin mesela?

Gökyüzünde Yalnız Gezen Yıldızlar için Sevgililer Günü Önerileri

Sevgililer Günü yaklaşıyor. Güzel ikililer veya özgürlüğünden vazgeçemeyenler, bu öneriler herkese gider!

İstanbul’da Boğaz Sefasına Çık

Sabah Moda’da kahvaltı, öğlen Beşiktaş’ta gezinti, akşam İstanbul boğazında gün batımı keyfi… 14 Şubat Sevgililer Günü’nde İstanbul gezisinden daha romantik ne olabilir?

En ucuz fiyatlarla uçmak için: İstanbul uçak bileti

Kapadokya’da Gökyüzüne Aşık Ol

Şubat ayında karlı manzaralarıyla Peri Bacaları, tıpkı bir masal dünyası gibi olur. Kayseri uçak biletini buraya bırakıyoruz, gerisi sana kalmış.  

Londra’da “Sessiz Sesler Tekne Partisi”ne Katıl

“Sessiz Sesler” partisinde herkes kendi müziğini dinliyor, Thames Nehri üzerinde Londra’nın harikalarını keşfediyor… Yalnız ruhlar birleşiyor; çift gelenler romantizme dalıyor! Londra uçak biletini şimdiden ayıranlar da ucuza uçuyor.

Kıbrıs’ta Özgürlüğün Tadını Çıkar

Kıbrıs’ta hava her zaman güzel! Şubatta şöyle ılık bir yere gideyim/gidelim ve orada türlü türlü eğlence olsun diyorsan Kıbrıs uçak biletlerine hemen bak.

Amsterdam’ın Çılgın Gece Hayatına Zıpla

Sevgililer Günü’ne Amsterdam’a giren çiftler, üç vakte kadar evlenir; evliler, üç vakte kadar ev sahibi olur, ev sahibi evliler ise üç vakte kadar yazlık alır derler. Şaka tabii ki öyle bir şey denmiyor, şimdi biz uydurduk. Sevgililer Günü için Amsterdam uçak biletini de buraya bıraktık.

Prag’da Opera Keyfi Yap: The Bartered Bride

Sevgililer Günü’nde Prag gezisiyle beraber opera hediye etmek! İşte bu aşk dünyasında yüzyıllarca konuşulur!

Prag uçak bileti

Atina’da Sirtakiyle Kendini Şımart

İnsan sirtakiyle nasıl kendini şımartır? Atina’nın tavernalarını görmeden bilemezsin! Atina uçak biletini senin/sizin için ayırdık.

Antalya’da Sokaklarda Dans Et

Sevgililer Günü’nde tatil yapayım ama hesaplı olsun diyorsan Antalya otelleri Şubat’ta sudan ucuz! Tabii ki Antalya uçak biletleri de…

Roma’da Aşk Çeşmesine Bozuk Para At

Sevgililer Günü’nde Trevi Aşk Çeşmesi’ne bozuk para atmaktan daha anlamlı ne olabilir ki? Planını yap, Roma uçak biletini al; Sevgililer Günü’ne dünyanın en çekici şehirlerinden birinde, Roma’da gir! Belki sonra Venedik’e de uğrarsın 🙂

Sen Yeter Ki Uçmak İste! Seyahatini baştan sona planlamak için ihtiyacın olan her şey bende! Öneriler bende... Fikirler bende... Uçak bileti bende...

Bir cevap yazın