Marmaris'in En Güzel Plajları

Marmaris’in En Güzel Plajları ve Koyları | Marmaris Gezilecek Yerler

Yaz döneminde tüm gezginlerin kanları farklı bir şekilde kaynıyor ve keşfetme coşkusu en yüksek seviyede hissediliyor. Özellikle güneş sıcak sıcak gülümserken yaşadığımız coğrafyadaki doğal güzellikleri ve tarihi atmosferleri ziyaret etmek başka türden bir keyif veriyor. 

Tabii yaz ruhu denilince Marmaris koyları, plajları ve o bölgedeki doğa harikası duraklar tüm çekiciliğiyle ışıldamaya başlıyor. Ayrıca Marmaris ve civarı, Ege Bölgesi’nin ilham verici doğasına sahip olduğu için gezginler açısından kamp yapmaya da çok müsait oluyor.

Bu nedenle bu yazımızda Marmaris’in en güzel plajlarına göz atacağız ve bazı önerilerde bulunacağız. Hazırsan başlayalım ve mavi ile yeşilin dansına tanıklık edelim. 

Marmaris Koyları: Benzersiz Yeryüzü CennetleriMarmaris Koyları

Yalnız söz konusu ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden biri olunca seçim yapmak kolay olmuyor. Bir de burdaki koyların ve plajların hepsi birbirinden çekici ve güzel. Bu sebeple biz senin için doğa tutkunu gezginlerin sıklıkla uğradığı koylardan, plajlardan ve bölgelerden bazılarını listeledik. Eğer masmavi bir gökyüzünü izlemekten ve tertemiz bir denizin kıyısında güneşlenmekten hoşlanıyorsan bu rotalar tam sana göre; emin olabilirsin. 

Listemize geçmeden önce bir hatırlatmakta yapmakta yarar var: Önerdiğimiz bazı bölgelerde kamp yapmak da mümkün. O yüzden yanında kamp malzemelerini götürmek isteyebilirsin. Yanında götüreceğin kamp malzemeleri, uyku tulumu ve uyku ekipmanları ile yemek ya da kamp malzemelerini taşıma hakkında bilgi almak için de bagaj kuralları sayfamızı ziyaret edebilir, uçak biletine göre limitleri öğrenebilirsin. 

Bu hatırlatmayı da yaptığımıza göre cennetten bir köşe olan Marmaris koylarına ve plajlarına bir göz atalım, neşe ile dolalım. 

1. Selimiye: Huzurun Adresi Selimiye Koyu Marmaris

Marmaris’e bağlı Selimiye, mavi ile yeşilin görkemli bir şekilde buluştuğu ve gezginleri büyülediği bir güzergah. Türkiye’nin en özel köşelerinden olan ve eşsiz bir yeryüzü cennetini andıran bölge, Hisarönü Körfezi’nin en keyifli koylarından birinde konumlanıyor. 

Aslen bir köy olan ve yılın her döneminde yerleşim olan bölgenin nüfusu da yaz aylarında ciddi bir artış gösteriyor. Kış aylarında yaklaşık bin kişinin konakladığı Selimiye’de güneşin kendisini göstermesiyle beraber bu sayı 3-4 katına çıkıyor. 

Tertemiz bir denize ve güvenli bir koya sahip olan bölgenin geçmişteki ismi Losta. Sırtını yemyeşil tepelere yaslamış olan Selimiye, huzur dolu bir kaçamak noktası. Burada düzenli biçimde yaşayan kişilerin çoğu da balıkçılık, hayvancılık ve bahçe tarımı ile uğraşıyor. 

Son yıllarda hayli popüler bir güzergah olan Selimiye, yaz aylarında gezginlerin sıkça  uğradığı bir Marmaris harikası. Eğer doğa ile baş başa kalmak ve mavi ile yeşili doyasıya yaşamak istiyorsan buraya gelmelisin. Ayrıca burada rahatlıkla kamp hayatı da sürebileceğini belirtelim.

Bölgeye ulaşmanın en kolay yolu ise Dalaman’a uçmaktan ve buradan aktarma yapmaktan geçiyor.

2. Sedir Adası ve Kleopatra Plajı: Göz Alan Bir KöşeSedir Adası ve Kleopatra Plajı

Sedir Adası, Gökova Körfezi’nde yer alan muhteşem bir durak. Tekne turları ile ulaşım sağlanan ada, Marmaris civarındaki en işlek yerlerden. Özellikle burada bulunan Kleopatra Plajı ve Kedrai Antik Kenti her türden gezginin ilgisini çeken duraklar.

Göz alan altın rengindeki kumları ve çarşaf gibi denizi ile dikkat çeken Kleopatra Plajı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınmış bir doğa harikası. Görenleri kendine hayran bırakan plaj, mutlaka görülmesi gereken bir yer. 

Geçmişi oldukça eskiye dayanan bölge, efsanelere konu olmuş bir güzellik. Adını ünlü Mısır Kraliçesi Kleopatra’dan alan bölge, doğası ile olduğu kadar kültürel ve tarihi özellikleri ile de görülmeyi hak ediyor.

Adeta bir açık hava müzesi niteliğinde olan Sedir Adası’nda mavi ile yeşili doyasıya yaşayabilirsin. Geçmişte Cedrea olarak anılan bölgenin bünyesinde antik şehir duvarları ve tiyatro kalıntıları da bulunuyor. Bölgeye hem Dalaman hem de Bodrum üzerinden ulaşılabiliyor.  

3. İçmeler Plajı: Mavinin En Güzel Tonları

İçmeler Plajı, Marmaris denilince akıllara ilk gelen yerlerden. Marmaris merkezine oldukça yakın bir konumda bulunan plaj, özellikle kısa süreli tatil tercihinde bulunanların mutlaka uğradığı bir güzergah. 

Uzun bir süredir yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken plaj, nefes kesen bir denize ve manzaraya sahip. Denizin, güneşin ve kumsalın tadını doyasıya çıkarabileceğin İçmeler Plajı, uzun vakitler geçirmek için de uygun. Çünkü plaj civarında birçok işletme ve kafe bulunuyor. Ayrıca buraya geldiğinde parasailing (deniz paraşütü), tekne turları, kano ve farklı türde ekstrem sporlar da yapabilirsin. Anlayacağın burada birçok seçenek mevcut ve sen keyfine göre karar veriyorsun.

Bunun yanı sıra burada bir de kanyon bulunuyor. Canın trekking gibi bir etkinlik yapmak isterse İçmeler Kanyonu’na da gidebilir ve farklı bir deneyim yaşayabilirsin. Kuş sesleri, ağaç hışırtıları ve su şırıltıları seni bekliyor! 

Bölgeye ulaşmanın en kolay yolu ise Dalaman’a uçup aktarma yapmaktan geçiyor.

4.  Turunç Koyu: Eski Bir Balıkçı KasabasıTurunç Koyu Marmaris

Turunç Koyu, Marmaris’in hemen yanı başında yer alan ve gezilecek yerler listesinde olan bir bölge. İçmeler Plajı’ndan sonra civardaki en popüler koylardan biri olan Turunç, orman ve denizi bir arada yaşayabileceğin bir yer. İsmini bölgedeki “turunç” ağaçlarından alan koy, aslen eski bir balıkçı kasabası. 

Aynı zamanda mavi tur teknelerinin ve yatların popüler uğrak noktalarından biri olan koy, mavi bayraklı plaj statüsünde. Uzunluğu 300 metre civarında olan plaj, gezginlerin deniz, güneş, kumsal üçlemesini sonuna kadar yaşayabileceği bir yer. 

Burada ormanlara doğru yürüyüş yapmak da mümkün. Özellikle Palamut Tepesi adı verilen bölge, doğa yürüyüşleri ya da trekking için çok uygun. Belirtmekte de yarar var: Bu yürüyüş boyunca sana eşlik edecek manzara da enfes. 

Bunun dışında bölgede jeep safari turları da düzenleniyor.Ayrıca burasının önemli bir dalış merkezi olduğunu da söyleyelim. Eğer su altına meraklı bir gezginsen Turunç Koyu’ndaki deniz, dalış yapmaya çok müsait. Bölgede birçok su altı mağarası ve kayalık alan bulunuyor. Su altındaki görüş de hayli berrak. 

Bölgeye ulaşmanın en kolay yolu ise Dalaman’a uçmaktan ve aktarma yapmaktan geçiyor. 

5. Kumlubük Plajı: El Değmemiş Bir Durak

Marmaris'in En Güzel Plajları ve Koyları Kumlubük

Turunç’un hemen arkasındaki Kumlubük Koyu’ndaki sessiz sakin plaj, tamamen doğanın kucağında kalıyor. Burası tam olarak kendi yiyecek ve içeceklerini alıp piknik yapabileceğin, bir yandan da denizin ve güneşin tadını çıkarabileceğin bir yer. Etrafta herhangi bir işletme yok, denize istediğin yerden girebilirsin. Otopark da yok, ancak aracını istediğin yere park edebilirsin. 

Berrak denizin keyfini çıkarabileceğin el değmemiş duraklardan biri. Tabii herhangi bir işletme olmadığı için duş ve tuvalet de bulunmuyor. Eğer sessiz sakin ve ücretsiz bir plaj arıyorsan Kumlubük Plajı’na uğrayabilirsin. 

6. Uzunyalı Plajı: Şehrin İçindeki Huzur Noktası

Marmaris'in En Güzel Plajları ve Koyları Uzunyalı

Uzunyalı, Marmaris Halk Plajı ile İçmeler arasında kalan upuzun bir plaj. Marmaris ilçe merkezine 10 km uzaklıkta yer aldığı için ulaşmak hayli kolay. Denize girip güneşlenebileceğin gibi bu uzun plajda keyifli yürüyüşler de yapabilir ya da ılık esintiler eşliğinde bisiklet sürebilirsin. Yaz-kış huzur bulunabilecek noktalardan biri. 

Restoran, kafe gibi işletmelere rahatlıkla ulaşabileceğin Uzunyalı’da, deniz sporlarını seviyorsan ya da yeni bir şey denemek istiyorsan parasailing de yapabilirsin.

7. İncekum Plajı: Turkuaz Bir Güzellik

Marmaris'in En Güzel Plajları ve Koyları İncekum

Incekum Beach, Marmaris, Turkey – July 24, 2017- People are swimming in a turquoise sea.

 Berrak turkuaz bir deniz, yumuşacık kumlardan oluşan bir plaj… İster sandalyeni getir, ister şezlong kirala… Yemek yiyebileceğin bir işletme de var, ama dilersen sen de yiyecek getirebilirsin.  Eğer aradığın böyle bir güzellikse Çamlı Köyü’nde bulunan İncekum Plajı, Marmaris’e 20 km uzaklıkta seni bekliyor. Özel aracın varsa Marmaris’ten yarım saat sürecek bir yolculukla plaja ulaşabilirsin.

Pırıl pırıl ılık suya biraz mola verip esintili çam ağaçlarının altında vakit geçirebilirsin. Buranın tek dezavantajı, Marmaris’ten kalkan teknelerin mola noktası olması. O vakitler biraz gürültülü bir alana dönüşebiliyor. Ancak uzun sürmediği için katlanılabilir. 

Bölgeye ulaşmanın en kolay yolu ise Dalaman’a uçmaktan ve aktarma yapmaktan geçiyor. 

Yazımızın burada sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsan En Güzel Instagram Fotoğrafları İçin Türkiye’nin Yaz Durakları içeriğimize geçebilirsin.

Sen Yeter Ki Uçmak İste! Seyahatini baştan sona planlamak için ihtiyacın olan her şey bende! Öneriler bende... Fikirler bende... Uçak bileti bende...

Bir yanıt yazın